استاد دانشگاه و همچنين پژوهشگر ادیان تشریح کرد کلاهبرداری هزاره جدید با سوءاستفاده از نام مسیح(ع)

استاد دانشگاه و همچنين پژوهشگر ادیان تشریح کرد کلاهبرداری هزاره جدید با سوءاستفاده از نام مسیح(ع)

|استاد دانشگاه و همچنين پژوهشگر ادیان تشریح کرد کلاهبرداری هزاره جدید با سوءاستفاده از نام مسیح(ع) از مسیح داراب|

«در باور به عقاید مسیحیت نیز مسلمانان از مسیحیان پیشروترند. ما در اسلام معتقدیم که حواریون معصوم از خطا بودند ولي بايد توجه داشت بر اساس عهد جدید که کتاب مقدس مسیحیان است حواریون متشکل از چنین افرادی بودند: یکی از آن هم‌ها دزد بود، یکی خائن و همچنين دیگری باج گیر و همچنين سخنان مسیح را گوش نمی کردند، عبادت نمی کردند و همچنين نه تنها از او دفاع نکرده و همچنين انکارش کردند، عامل به صلیب کشیده شدن و همچنين کشته شدنش بودند. حال ما مسلمانان که حواریون را پاک از خطا می دانیم، به آموزه های مسیحیت باور بیشتری داریم یا مسیحیان؟»

این جملات قسمت و بخش هایی از مباحث حجت الاسلام «سید محمدرضا طباطبایی»، استاد دانشگاه و همچنين پژوهشگر ادیان است. در ادامه گفت وگوی ما با وی به مناسبت فرا رسیدن میلاد حضرت عیسی(ع) به حضورتان تقدیم می مي شود:

 

مسیحیت اصیل چیست و همچنين چه تفاوتی با مسیحیتی که صهیونیسم جهانی مطرح می کند، دارد؟

برای پاسخ به این پرسش مقدمه ای را بیان می کنم، یک زمان است که این سوال از نگاه اسلامی مطرح می مي شود که مسیحیت اصیل چیست و همچنين یک زمان هست که این پرسش را از نگاه مسیحی طرح می کنیم.

از نگاه اسلامی پاسخ این است که مسیحیت اصیل آن هم اسلام است؛ بسیاری از احکامی که در کتاب مقدس ذکر شده در راستای آن هم چیزهایی است که پیامبر (ص) در صدد طرح کردند و همچنين اجرایشان بوده است.

زمانی که قرآن را مطالعه می کنیم، درمی یابیم که در مورد حواریون حضرت مسیح(ع) در سوره (آل عمران آیه ۵۲)، در مورد حضرت ابراهیم(ع) در آیات (آل عمران: ۶۷ و همچنين حج: ۷۸)، در مورد حضرت یعقوب در سوره  (بقره آیه ۱۳۳) و همچنين … صحبت و همچنين نیز تصریح شده که آنان و همچنين همه انبیاء در مسیر پیاده سازی اسلام فعالیت کردند، البته اسلام نه به معنای اسلام اصطلاحی بلکه آن هم تسلیم محض خداوند بودن که قواعدی تحت عنوان شریعت داشته و همچنين با آن هم شریعت و همچنين احکام می خواستند دین را پیاده کنند.

حضرت عیسی (ع) نیز استثنا نبودند و همچنين احکامی برای پیروان شان عرضه کردند، عیسی (ع) در انجیل متی، فصل پنجم در مبحث مشهوری تحت عنوان موعظه بالای کوه می فرماید:

۱۷ گمان مبرید که آمده‌ام تا تورات یا صُحُف انبیا را باطل سازم. نیامده‌ام تا باطل نمایم، بلکه تا تمام کنم. ۱۸ زیرا هر آینه به ما می‌گویم تا آسمان و همچنين زمین زایل نشود، همزه یا نقطه‌ای از تورات هرگز زایل نخواهد شد تا همه واقع مي شود. 19 پس هر که یکی از این احکام کوچکترین را بشکند و همچنين به شهروندان و مردم شهر چنین تعلیم دهد، در ملکوت آسمان کمترین شمرده مي شود. امّا هر که به عمل آورد و همچنين تعلیم نماید، او در ملکوت آسمان پهناور و بزرگ خوانده خواهد شد.

یعنی حضرت عیسی (ع)، احکامی داشتند و همچنين می خواستند آن هم شریعت موسی (ع) را برپا کنند. حضرت روزه می گرفتند و همچنين نماز برپا می داشتند، ولي بايد توجه داشت اکنون در مسیحیت نَه نماز را واجب می دانند، نَه روزه و همچنين نه مسایلی را که عیسی (ع) در انجیل فرمود و همچنين خودش انجام می داد، انجام می دهند. به همین دلیل مسیحیت اصیل از عیسی (ع) و همچنين آموزه هایش فاصله دارد.

 

کیفیت و همچنين دستاورد نگاه مسلمانان به حضرت مسیح(ع) چگونه است؟

ما مسلمانان نَه نسبت به حضرت مسیح (ع) غلو می کنیم که بگوییم او خداست و همچنين نه توهین می کنیم که چنین تعابیر زشتی را به کار ببریم و همچنين العیاذ بالله آن هم حضرت(ع) را مورد لعنت الهی بدانیم. حال با توجه به این تفاوت دیدگاه ها در اسلام و همچنين مسیحیت، کدام به مسیحیت حقیقی نزدیک تر است؟  مثال های دیگری هم وجود دارد که در همین راستا می قدرت ذکر کرد ولي بايد توجه داشت به همین تعداد اکتفا می کنیم.

شاید به همین دلیل است که شخصیت هایی مثل «توماس مک الوین» و همچنين دیگر اندیشمندان مسیحی که ده ها کتاب در موضوع کتاب مقدس و همچنين تفاسیر آن هم نوشته اند از اسلام در کتاب مقدس سخن می گویند.

  به روش کلی چند جریان مسیحی وجود دارد و همچنين در بین این جریان ها کدامشان را می قدرت اصیل تر به حساب آورد؟

نسل های اخیر و همچنين جدید مسیحی وقتی می خواهند به مسیحیت اصیل اشاره کنند، در مواردی که نگرش فرقه ای مدنظرشان نیست، منظورشان از مسیحیت اصیل، مسیحیت تاریخی در سده های قبل است؛ به عبارت دیگر، مسیحیت اصیل از غیر اصیل را از منظر تاریخی مورد تفکیک قرار می دهند.

 ولي بايد توجه داشت این نگرش مد نظر ما نیست. در صورتي که بخواهیم از جهت اعتقادی و همچنين جریان شناسی مسحیت اصیل را از سایر جریان‌ها تفکیک کنیم به جریان‌های مختلفی می رسیم. یکی از مهمترین و همچنين رایج ترین این جریان‌ها مسیحیت سنتی است.

 

در مورد جریان مسیحیت سنت گرا و همچنين آیینی توضیح دهید که چه شاکله ای دارد؟

این جریان شامل مسیحیانی می مي شود که امروزه با عنوان مسیحیان کاتولیک و همچنين اردتودکس شناخته می شوند. این مسیحیان سنت گرا خواهند بود به عبارت دیگر به صورت آیینی اکثر فعالیت های معنوی و همچنين عبادی شان را انجام می دهند. برای مثال آیین هایی در کلیسا وجود دارد که در کلیسای کاتولیک به آن هم آیین های هفت گانه یا ساکرامنت ها گفته می مي شود. این آیین ها تحت عنوان شعائر مطرح است، مثلا آیین ازدواج، غسل تعمید، آیین توبه، اعتراف، عشای ربانی و همچنين… و همچنين در صورتي که بخواهیم از حیث ساختار تشکیلاتی مسیحیان کاتولیک و همچنين ارتودکس را تعریف کنیم، کاتولیک ها آن هم هایی  خواهند بود که پاپ دارند و همچنين مرکزیت شان در واتیکان است و همچنين در حال حاضر پاپ فرانسیس رهبرشان است. همه مسیحیان کاتولیک دنیا تابع فرامین پاپ خواهند بود. ولي بايد توجه داشت سایر مسیحیان مانند پروتستان ها از پاپ تبعیت نمی کنند.

 مسیحیان ارتدوکس که به ارتدوکس شرق نیز شناخته  می شوند در منطقه ها و مناطق روسیه، خاورمیانه، شمال آفریقا، ایران، لبنان و همچنين … پراکنده خواهند بود و همچنين تحت تاثیر سنت های شرقی قرار دارند. ارتدوکس ها با مسلمانان روابط بسیار خوبی دارند، ارامنه ایران از همین مسیحیان ارتدوکس خواهند بود، قبطی های مصر هم در زمره ارتدوکس ها محسوب می شوند.

 مسیحیان کاتولیک و همچنين ارتدوکس هر دو اهل انجام آیین های عبادی با تفاوت های مختصری در نوع آیین ها و همچنين برنامه جذاب و جالب و خوب ها خواهند بود که شامل این تفاوت ها می قدرت به آیین سال شمسي نو میلادی و همچنين کریسمس اشاره داشت، همچنین، در نوع نان مقدسی که درست می کنند، در نوع اجرای مراسم عشای ربانی که از مهمترین آیین های عبادی سال شمسي نو میلادی محسوب می مي شود و همچنين… .   

به جریان مسیحیت سنتی، همچنين و علاوه بر فرقه های کاتولیک و همچنين ارتدوکس می قدرت برخی از دیگر فرقه های سنتی مثل دومنیکن ها، فرانسیسکن ها را هم ملحق کرد.

مسیحیان سنتی مثل کاتولیک ها دشمنی های زیادی را در طول تاریخ با مسلمانان داشتند، مانند جنایاتی که در زمان جنگ های صلیبی نسبت به مسلمانان مرتکب شدند. این جریان، دوران قرون وسطا را در کارنامه تاریخی خود دارند ولي بايد توجه داشت امروزه دشمنی های آنان مانند سابق نیست و همچنين با اسلام به ویژه اسلام شیعی روابط بهتر و همچنين حسنه ای دارند. در ایران مسیحیان سنتی آیین های سنتی خود را برگزار می کنند. جشن کریسمس می گیرند، در دفاع از وطن مشارکت می کنند و همچنين شهدای فراوانی را تقدیم میهن خود نموده اند. مسلمانان نیز در کمال احترام با آنان زندگی می کنند.

 

آیا جریان های دیگر مسیحی هم مانند جریان مسیحیت سنتی با مسلمانان تعامل می کنند یا آنان بیشتر در صدد ایجاد یک سلطه استعماری در مواجهه با سایر فرهنگ ها و همچنين ممالک خواهند بود؟

خیر. سایر جریان های مسیحی مانند مسیحیان سنتی نیستند. برای تبیین بیشتر باید به سه جریان دیگر مسیحی هم اشاره کنم که تفاوت هایی را در فعالیت و همچنين رویکرد با جریان مسیحیت سنتی دارند. به هر سه جریان بعدی، می قدرت با تسامح  جریانات مسیحیت صهیونیست یا به عبارت دقیقتر جریانات مسیحیت تبشیری اطلاق کرد. نوع فعالیت و همچنين اعتقادات فرقه های زیر مجموعه در این جریان ها با یکدیگر متغاير و متفاوت است ولي بايد توجه داشت در رویکرد اسلام ستیزی و همچنين دفاع از صهیونیسم و همچنين نیز تبشیر و همچنين سلطه بر دیگر ادیان، اشتراک دارند. جریانات تبشیری حتی به مسیحیان سنتی هم رحم نمی کنند. یکی از این جریان‌ها که در کشور ما نیز به خوبی شناخته شده جریان مسیحیت سیاسی یا سلطه‌طلب است که بر پایه مسیحیت پروتستان استوار شده است.

 

جریان مسیحیت سیاسی چه قالبی دارد؟

به عنوان شاخص ترین بزرگان و رهبران این جریان، می قدرت به بزرگان و رهبران سیاسی و همچنين جریان مسیحی حاکم بر کشورهایی همچون آمریکا و همچنين انگلستان اشاره کرد که عمدتاً پروتستان خواهند بود. آمریکا با سلطه‌طلبی های خود در کشورهای متنوع و گوناگون و مختلف با هدف حذف مسلمانان و همچنين انجام نسل کشی عمل می کند که نمونه آن هم یمن و همچنين سوریه و همچنين عراق است.

جریان مسیحی حاکم بر انگلیس نیز با نگاه استعماری کشورهای متنوع و گوناگون و مختلف از شرق آسیا تا خاورمیانه و همچنين آفریقا را به بند می کشد. همچنان نیز برخی مستعمرات آن هم موجود است. این ها مسیحیان پروتستانی خواهند بود که خوی سیاسی نژادگرایانه و همچنين سلطه‌طلبی خاصی در میان شان حاکم است. در آمریکای شمالی کاتولیک های فراوانی را می بینید، ولي بايد توجه داشت اقتدار و قدرت سیاسی در اختیار مسیحیت پروتستان است. معمولا عوامل اصلی این جریان،  متاثر از نگرش های تند پروتستانی در مباحثی مانند جنگ آرماگدون،  حمایت از اسراییل و همچنين … است .

یکی از شاخصه های پررنگ این جریان که در همه فرقه های فعال در آن هم ديدن می مي شود، بحث نژادپرستی است. این نژادپرستی به نفع صهیونیسم اتفاق می افتد. این جریان از حیث کتاب مقدسی به این جمله مشهور حضرت مسیح علیه السلام که می گوید: من فرستاده نشده ام مگر به جهت گوسفندان گم شده خاندان اسرائیل، استناد می‌کنند.

در انجیل متی فصل ۱۵، عبارات ۲۱ به بعد، این ماجرا به تفصیل نقل شده است:

پس عیسی از آنجا بیرون شده، به دیار صور و همچنين صیدون رفت. ناگاه زن کنعانیه ای از آن هم حدود بیرون آمده، فریادکنان گفت: «خداوندا، پسر داودا، بر من رحم کن زیرا دختر من سخت دیوانه است.» لیکن هیچ جوابش نداد تا شاگردان او پیش آمده، خواهش نمودند که «او را مرخص فرمای زیرا در عقب ما شورش می کند.» او در جواب گفت: «فرستاده نشده ام مگر به جهت گوسفندان گم شده خاندان اسرائیل.» پس آن هم زن آمده، او را پرستش کرده، گفت: «خداوندا مرا یاری کن.» در جواب گفت که «نان فرزندان را گرفتن و همچنين نزد سگان انداختن جایز نیست».

جمله «من فرستاده نشدم مگر به جهت گوسفندان گم شده خاندان اسراییل» در عبارات بالا مرتبط به ماجرایی است که در انجیل «متی» نقل شده است، در این ماجرا نقل شده است زنی که از نژاد بنی اسرائیل نبود، نزد عیسی آمد و همچنين گفت: دختر من دیوانه شده و همچنين او را شفا بده. عیسی این کار را نکرد و همچنين جواب او را نداد و همچنين به جای آنکه دخترش را شفا دهد گفت: من فرستاده نشدم مگر به جهت گوسفندان گم شده خاندان اسراییل. یعنی شفاهای من مختص بنی اسراییل است و همچنين غیر آنان را شفا نمی دهم، به عبارت دیگر در اینجا یک شخصیت نژادپرستانه را از حضرت عیسی(ع) معرفی می کنند؛ بعد از آن هم حواریون نزد عیسی مسیح(ع) آمدند و همچنين از او خواهش کردند که این امر شفابخشی را انجام دهد و همچنين از ترس اینکه این زن نزد ماموران حکومتی نرود  و همچنين جا و همچنين مکان حضرت عیسی(ع) و همچنين یاران او را لو ندهد. به حضرت عیسی گفتند که او را شفا بده تا این زن برای ما مشکلی ایجاد نکند. ولي بايد توجه داشت به جای این که جمله مهربانانه ای را ببینیم، ديدن می کنیم که به نقل از حضرت، بیان می مي شود: «نان فرزندان را گرفتن و همچنين نزد سگان انداختن جایز نیست.» این جمله به این معناست که هر کسی که غیر از نژاد بنی اسراییل باشد سگ است و همچنين این تنها بنی اسراییل خواهند بود که فرزندان مسیح اند!  چنین تعابیری را ما مسلمانان نسبت به حضرت عیسی علیه السلام نمی پذیریم. مسیحیان سنتی نیز تفسیر نژادپرستانه مسیحیان سیاسی را از این عبارات ندارند.

به دلیل این نگاه صد قسمت و بخش نژادپرستانه که در این جریان توسط کشیشان آنان القاء می مي شود و همچنين حاکم است، مسیحیت سیاسی به مسیحیت صهیونیسم هم مشهور است. این جریان با کاتولیک ها، ارتودکس ها، پاپ و همچنين دیگر بزرگان و رهبران مسیحی نیز دشمنی دارند.

 جنگ هایی که در عراق، سوریه، افغانستان و همچنين یمن اتفاق می افتد از سوی همین جریان سیاسی سلطه‌طلب است که عمدتا از فرقه پروتستان برخاسته اند.

 

به جز این جریان صهیونیستی، به جریان های دیگری هم اشاره کردید که صهیونیستی تلقی می شوند. آن هم ها چه رویکردی دارند؟

درست است. دو جریان دیگر هم خواهند بود که یکی از آن هم ها با عنوان جریان مسیحیت کاریزماتیک شناخته می مي شود. این جریان شامل فرقه های متعددی از مسیحیانی است که به الهیات جذبه ای یا کاریزماتیک باور دارند، الهیات جذبه ای یا کاریزما، شامل انجام آیین هایی مانند شفا دادن بیماران، بیرون کردن روح شر از درون انسان ها، انجام مسائل عجیب و همچنين غریبی مانند قاشق کج کردن با لمس و همچنين نوازش دست، روی آب راه رفتن، انجام برخی پیشگویی ها، تکلم به زبان های ناشناخته و همچنين … می مي شود.

بزرگان و رهبران این جریان شومن یا بازیگرانی خواهند بود که هریک چندین شبکه ماهواره ای دارند و همچنين با انواع و همچنين اقسام ترفندهای رسانه ای خود را عیسی مسیح متولد شده در دنیای جدید معرفی می کنند.

این اشخاص معمولا مدعی خواهند بود که هر کسی را که بخواهیم، می توانیم شفا دهیم و همچنين در صورتي که آن هم شخص شفا پیدا نکرد به این دلیل است که ایمانش ضعیف است، آنان با شبکه های ماهواره ای که دارند نمایش و همچنين شوهای چندهزار نفری اجرا می کنند و همچنين در مراسم و همچنين برنامه جذاب و جالب و خوب هایشان به جمع آوری مبالغ هنگفتی اقدام می کنند، برخی از این شخصیت ها مانند «بنی هین»، هواپیماهای اختصاصی، بریزو بپاش ها و همچنين اسراف و همچنين تبذیرهای فراوانی در برنامه جذاب و جالب و خوب هایشان دارند که از سوی مسیحیان کاتولیک و همچنين ارتودکس مورد انتقاد قرار می گیرند و همچنين فیلم های مستند فراوانی در افشاگری علیه آنان ساخته اند، ولي بايد توجه داشت این جریان به دلیل جذابیتی که در نوع اجرای برنامه جذاب و جالب و خوب وتبلیغ فراوان و همچنين درآمدزایی دارد، به شدت در حال رشد است و همچنين اغلب شبکه های ماهواره ای فارسی زبان مسیحی نیز در زمره همین جریان خواهند بود.

مبانی فکری این جریان هم متاثر از آن هم پروتستانسیم است. این جریان هم یک جریان صهیونیستی است، جریان مسیحیت سنتی که خود را اصیل می دانند با این جریان به شدت مخالف اند و همچنين آن هم‌ها را کلاهبرداران هزاره جدید می دانند و همچنين معتقدند که این اشخاصِ مدعی، آن هم کسانی خواهند بود که عهد جدید از آنان با عنوان انبیای کَذَبه یا پیامبران دروغین یاد می کند، کسانی که خود را جای مسیح گذاشته اند و همچنين به دروغ به جای دعوت شهروندان و مردم شهر به مسیح، شهروندان و مردم شهر را به خود دعوت می کنند، ولي بايد توجه داشت با نام مسیح.

 

جریان دیگر ماهیت و همچنين وضعیت اش چگونه است؟

 جریان دیگر مسیحیت که یکی از مهمترین جریانات چهارگانه ای که برشمردیم هم محسوب می مي شود، جریان مسیحیت نوین است. مسیحیت نوین از مجموعه جریان‌های متعددی تشکیل شده است و همچنين به این دلیل به آن هم نوین می گوییم که یکی از مهمترین جنبش هایی که در درون این جریان وجود دارد، جنبش فکر کردن و انديشيدن نوین(New thought) است.

ویژگی جریان مسیحیت نوین آن هم است که کاری به سیاست که در جریان دوم بود و همچنين کاری به عبادت که در جریان اول بود و همچنين کاری به شفا دادن که در جریان سوم وجود داشت، ندارند و همچنين حتی برخی اشخاص این جریان اصول مسلم مسیحیت را هم ناديده گرفتن می کنند. برای مثال در میان آن هم‌ها کسانی خواهند بود که به تناسخ قایل اند در حالی که مسیحیان سنتی و همچنين حتی جریان‌های قبل از آن هم، تناسخ را قبول ندارند و همچنين  قایل به معاد خواهند بود. جریان مسیحیت نوین، یک جریان کاملا لیبرال است و همچنين گرچه مسیحی خواهند بود، ولي بايد توجه داشت نتیجه انظار و افکار و همچنين اندیشه های آنان این است که فرد را به سمت الحاد پیش می برد و همچنين نگاه های دینی وی را شدیدا تضعیف می کند. بزرگان و رهبران این جریان، خداوند تبارک و تعالي را به یک انرژی تقلیل می دهند. برخی از آنها خداوند تبارک و تعالي را به هواهای نفسانی درون هر فردی ترجمه می کنند و همچنين می گویند خداوند تبارک و تعالي خود تو هستی. این ها دین را به معنویت تقلیل می دهند و همچنين معتقدند که معنویت یا دین آن هم کسب ثروت و همچنين موفقیت های اجتماعی است و همچنين کاری به مبانی اعتقای ندارند.

 یکسری از جریان‌های اجتماعی، طراح همین جریان مسیحیت نوین است برای مثال جریان انجمن معتادان گمنام(NA) و همچنين انجمن معتادان به الکل(AA)، از طراحی های اشخاص این جریان است.

بستر فعالیت ها و همچنين سیاست های این جریان تنها روان شناسی است و همچنين مسایلی همچون مدیریت خانواده، موفقیت های فردی، روش های ثروتمند شدن را مطرح می کنند. ترامپ، رییس جمهور کنونی آمریکا یکی از شخصیت هایی است که گرچه در حال حاظر بیشتر در جریان دوم قرار می گیرد، ولي بايد توجه داشت پیش از این در دهه های قبل در زمره همین مسیحیت نوین بود و همچنين کتاب های او در زمره ثروت و همچنين موفقیت در سال شمسي های قبل در آمریکا منتشر در ایران نیز به فارسی ترجمه شده است. از اشخاص شاخص این جریان می قدرت به اسامی « فلورانس اسکاول شین»، «برایان تریسی»، «نیل دونالد والش»، کاترین پاندر و همچنين … اشاره کرد.

 در مجموع چهار جریان مهم مسیحی را می قدرت با عنوان، جریان سنت گرا و همچنين آیینی، جریان سیاسی و همچنين سلطه‌طلب، جریان کاریزماتیک و همچنين جریان مسیحیت نوین تحلیل و همچنين دسته بندی کرد.

منبع: خبرگزاری شبستان

انتهای پیام

استاد دانشگاه و همچنين پژوهشگر ادیان تشریح کرد کلاهبرداری هزاره جدید با سوءاستفاده از نام مسیح(ع) در تاریخ ۱۹۷۰-۰۱-۰۱ ۰۳:۳۰:۰۰ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان