ابراز تاسف حضرت آیت الله شبیری زنجانی از کم رنگ شدن مباحثات علمی در بین طلبه‌ها

%name ابراز تاسف حضرت آیت الله شبیری زنجانی از کم رنگ شدن مباحثات علمی در بین طلبه‌ها

شفقنا- حضرت آیت الله العظمی شبیری زنجانی از طلاب نجف و همچنين قم خواست قدر شرایطی را که در آن هم قرار دارند بدانند و همچنين اظهار کرد: عیب است که علوم غیر دینی در دنیا پیشرفت داشته باشند، ولي بايد توجه داشت علوم دینی تنزل پیدا کنند.

به به گفته شفقنا، حضرت آیت الله شبیری زنجانی، جمعه شب، در دیدار طلاب و همچنين فضلای مدرسه آیت الله العظمی حاج سید عبدالله شیرازی (ره) نجف با ایشان، با یادآوری شرایط سخت علمای قبل خاطرنشان کرد: این شرایطی که برای طلبه های نجف و همچنين قم فراهم است برای علمای سابق فراهم نبوده است. آنها با شرایط سختی درس خواندند. از این نعمت و همچنين از نعمت جوانی خود بهره بري و استفاده کنید. پیشینیان ما با زحمات زیادی علوم فقه و همچنين اصول و همچنين رجال و همچنين غیره را در اختیار ما گذاشتند. باید شرایط کنونی را قدر بدانیم.

این مرجع تقلید افزود: ورژن و نسخه‌ای از مسالک شهید ثانی در کتابخانه ملی تهران موجود است. دیدم کسی که شاگرد شهید بوده و همچنين با او زندانی شده، راجع به این ورژن و نسخه نوشته که این ورژن و نسخه را شهید در شرایطی که از ترس دشمنان از کوهی به کوهی و همچنين از روستایی به روستایی می رفت تکمیل کرد؛ یعنی در همین تعقیب و همچنين گریز. در بحارالأنوار اجازه شهید ثانی به شخصی هست که آنجا در سال شمسي ۹۶۴ قمری می گوید مسالک ناقص است. ایشان در ۹۶۵ شهید شده است. یعنی شهید در همین یک سال شمسي آخر و همچنين در آن هم شرایط سخت این کتاب ارزشمند را تکمیل کرده است.

آیت الله شبیری زنجانی یادآور شد: این علوم با این زحمات به ما منتقل شده است. عیب است که در دنیا همه علوم غیر دینی رشد داشته باشد و همچنين ما همه تنزل داشته باشیم. طلبه‌ها باید اهتمام زیادی داشته باشند تا تولید علم رونق بگیرد و همچنين روح آن هم علمای پهناور و بزرگ شاد باشد و همچنين ما را از آنجا دعا کنند. نباید کارهای علمای سلف روی زمین بماند.

او با اشاره به امتیاز آثار علمی حوزه علمیه شیعه نسبت به سایر مذاهب اسلامی گفت: آقای حاج میرزا عبدالله مجتهدی تبریزی یکی از علمای درجه اول تبریز بود. پدرش هم از نوابغ علمی بود. می گفت در اوایل طلبگی پیش پدرم درس می‌خواندم. پرسیدم صرف میر و همچنين تصنیف را شیعه نوشته یا سنی؟ گفت سنی. پرسیدم سیوطی را شیعه نوشته است یا سنی؟ گفت سنی. می گفت هرچه که من می پرسیدم و همچنين پدر می گفت سنی، به من سخت می گذشت و همچنين ناخوش و غمگين می شدم. گفتم شرح رضی را شیعه نوشته یا سنی؟ گفت شیعه. بعد پدرم گفت شیعه در صورتي که کتاب بنویسد اینگونه می نویسد. شرح رضی تا در حال حاظر مماثلی ندارد. این رضی، ساکن نجف بوده است؛ آن هم هم نجفی که نه آبی بوده و همچنين نه شرایط مناسبی، ولي بايد توجه داشت کتابی با این اقتدار و قدرت استدلالی نوشته است.
این مرجع تقلید خطاب به طلاب نجف خاطرنشان کردند: تو تصمیم بگیرید، آن هم‌گاه خداوند تعالی و همچنين اولیای الهی حتما کمک می کنند. تو این علوم را بطور صحیح و همچنين کامل یاد بگیرید و همچنين منتشر کنید.

آیت الله شبیری زنجانی با ابراز تأسف از کم رنگ شدن مباحثات علمی در بین طلبه‌ها افزود: حاج آقا مهدی حائری یزدی فرزند مرحوم آقای حاج شیخ عبدالکریم حائری موسس حوزه قم، مدتی آمریکا بودند. راجع به شیوه برگزاری امتحانات بین رجال آنجا بحثی مطرح می مي شود که امتحان چگونه و چطوري برگزار مي شود که مطابق واقع باشد. ممکن است کسی دانش آموز درس خوانی باشد، ولي بايد توجه داشت در روز امتحان مشکل داشته باشد و همچنين نتواند خوب امتحان بدهد. سوال این بوده که امتحان چگونه باشد که کاشف از واقع باشد. من گفتم ما طلبه ها امتحانی داریم که مطابق واقع است. طلبه‌ها باید بعد از درس، بحث کنند و همچنين مراتب علمی اشخاص در مباحثه مشخص می مي شود. طلبه‌ها تمام سال شمسي با هم بحث می‌کنند و همچنين استاد سواد اشخاص را تشخیص می‌دهد. این مباحثات طلبگی در همه سطوح در بین طلاب وجود داشته است که این امر را باید تقویت کنید. این روش در رشد علمی اشخاص تاثیر مهمی دارد.

انتهای پیام

fa.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

ابراز تاسف حضرت آیت الله شبیری زنجانی از کم رنگ شدن مباحثات علمی در بین طلبه‌ها در تاریخ ۲۰۱۹-۰۱-۲۰ ۱۰:۴۱:۳۳ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان