آیت الله جوادی آملی: این روش نیست که در صورتي که فقر و همچنين گرانی را بر یک ملت کریمی تحمیل کردید او تحمل کند

%name آیت الله جوادی آملی: این روش نیست که در صورتي که فقر و همچنين گرانی را بر یک ملت کریمی تحمیل کردید او تحمل کند

شفقنا- حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی با بیان اینکه یک ملت کریم هرگز از تحریم نمی‌هراسد، گفت: این روش نیست که در صورتي که خدای ناکرده فقر و همچنين گرانی را بر یک ملت کریمی تحمیل کردید او تحمل کند.

به نقل از شفقنا، این مرجع تقلید شیعیان در جلسه درس اخلاق این هفته خود که در نمازخانه بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء برگزار شد، به ادامه شرح کلمات قصار حضرت امیرعلیه السلام در نهج البلاغه پرداختند و همچنين بیان داشتند: در چهل و همچنين هشتمین کلمه از کلمات حکیمانه، حضرت فرمود: «الظَّفَرُ بِالْحَزْمِ و همچنينَ الْحَزْمُ بِإِجَالَهِ الرَّأْی و همچنينَ الرَّأْی بِتَحْصِینِ الْأَسْرَارِ»؛ فرمود در صورتي که کسی بخواهد پیروز بشود ناچار است اهل حزم باشد. حزم و همچنين و همچنين حزام به این بَند و همچنين کمربندی که نمی‌گذارد بیگانه وارد حریم انسان مي شود و همچنين آشنا از حریم انسان خارج مي شود، می‌گویند.

او ادامه داد: انسانی که برای خود مرز نداشته باشد و همچنين باز فکر کردن و انديشيدن کردن و انديشيدن کند،چنین انسانی نه از وارد شدن بیگانه جلوگیری می‌کند نه از خروج آشنا؛ در واقع وقتی انسان متفکرانه می‌اندیشد که مرزبندی کند. حازم کسی است که مرز فکری او مشخص است؛ آن هم طوری که این نحو را اخذ کردند برای اینکه انسان مواظب زبانش باشد و همچنين هر جور حرف نزند، منطق را هم اختراع کردند که انسان هر جور نیاندیشد.

آیت الله جوادی آملی خاطرنشان کرد: در اینجا حضرت فرمود تو باید یک کمربند و همچنين مبنای فکری داشته باشید که بدانید کدام اندیشه وارد ذهن تو می مي شود و همچنين کدام فکر کردن و انديشيدن کردن و انديشيدن از ذهن تو خارج می مي شود. این معادل واژه زیرکی در زبان فارسی است. فرمود در صورتي که می‌خواهید پیروز باشید چه در مسائل خانوادگی، چه در مسائل اجتماعی و همچنين چه در مسائل سیاسی، یک کمربند فکری باید داشته باشید.

او تصریح کرد: توصیه حضرت در اینجا این است که می فرماید تو باید چندین مبنای فکری را فحص کنید تا کمربندتان را پیدا کنید، فکر کردن و انديشيدن کردن و انديشيدن بسته هرگز به کمربند دسترسی پیدا نمی‌کند. باید جولان داشته باشید؛ مبانی دیگران را، منابع دیگران را، نقد دیگران را، اشکالات و همچنين تأیید و همچنين تقویت دیگران را همه را دور بزنید تا یک کمربندی انتخاب کنید و همچنين او را دور اندیشه خود ببندید، یعنی مبنای فکری خود را پیدا کنید.

این مرجع تقلید شیعیان ادامه داد: حضرت فرمود ظفر به حزم است و همچنين حزم به اجاله رأی است و همچنين رأی به تحصین اسرار است. تحصین از حصن است و همچنين حصن یعنی قلعه و همچنين دژ. نباید انسان راز خود را برای هر کسی باز ‌کند. مهم‌ترین راه برای پیروزمندی یک متفکر از دخالت وساوس این است که راه ذهن خود را برای شیطان باز نکند. این یعنی در صورتي که کسی بیراهه رفت و همچنين خدای ناکرده مال حرام خورد، شیطان شریک اوست و همچنين شریک در تمام کارهای انسان راه پیدا می‌کند. مگر ممکن است کسی مال حرام بخورد و همچنين شیطان شریک اندیشه او نشود؟ مگر می‌مي شود یک حادثه‌ای بدون مبدأ فاعلی باشد؟ در صورتي که خیر و همچنين رحمت و همچنين برکت باشد از فرشته‌هاست: ﴿الَّذِینَ قَالُوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ اسْتَقَامُوا تَتَنَزَّلُ عَلَیهِمُ الْمَلاَئِکَهُ﴾؛ و همچنين در صورتي که خدای ناکرده راه شیطنت باشد که بیراهه برو و همچنين راه دیگران را ببند، این از ﴿إِنَّ الشَّیاطینَ لَیوحُونَ إِلى‏ أَو همچنينْلِیائِهِمْ لِیجادِلُوکُم﴾ پدید می آید. تمام اقاسم سیزده‌گانه مغالطه منطقی از همین شیطنت است.

او ادامه داد: شیطان کجا پیدا می‌مي شود؟ شیطنت از راه مال حرام، نگاه حرام و همچنين اینها پیدا می‌مي شود که فرمود: ﴿و همچنينَ شارِکْهُمْ فِی الْأَمْوالِ و همچنينَ الْأَو همچنينْلادِ﴾، در همین نهج البلاغه خطبه هفتم بود که شیطان یک حرامی و همچنين حرامزاده است که جامه احرام می‌پوشد و همچنين نيت و اراده وارد شدن در دل دارد. کارش این است، این می‌خواهد وسوسه کند، وسوسه که در اعضای بدن نیست، وسوسه در مرکز اندیشه است. اینکه ﴿یوَسْو همچنينِسُ فی‏ صُدُورِ النَّاسِ﴾، چگونه وسوسه می‌کند؟ این حرامی لباس احرام می‌پوشد، وارد دل می‌مي شود، منتظر می ماند که درِ کعبه دل چه وقت باز می‌مي شود تا وارد کعبه دل بشود، آنجا تخمگذاری کند و همچنين ذهن و همچنين دل انسان را مشوش و همچنين آشفته سازد.

آیت الله جوادی آملی اذعان داشت: برای اینکه انسان از خطر این چنینی نجات پیدا کند، حضرت فرمود به اینکه تو باید کمربند داشته باشید، رازتان را حفظ بکنید، سری به دلتان بزنید ببینید که این دلتان سر جایش هست یا نه؟ کسی آمد یا نه؟ در را باز کرد یا نه؟ ما الا و همچنين لابد هر شب مسئولیم که سری به دل بزنیم ببینیم چه کسی آمده و همچنين چه کسی رفته؟ زيرا و به درستي که با او کار داریم. فرمود این دل را مثل یک قلعه و همچنين دژ کنید، کلید هم دست خودتان باشد. صاحبدل یعنی کسی که مواظب قلبش است، مگر آدم هر چیزی را به دل خودش راه می‌دهد؟ زيرا و به درستي که سلطان ما آن هم دل ماست، هر چه او تصمیم بگیرد ما عمل می‌کنیم.

او در فراز دیگری از سخنان خود به شرح کلمه چهل و همچنين نهم از کلمات قصار نهج البلاغه پرداخت و همچنين بیان کرد: حضرت در کلمه ۴۹ فرمود: «احْذَرُوا صَو همچنينْلَهَ الْکَرِیمِ إِذَا جَاعَ و همچنينَ اللَّئِیمِ إِذَا شَبِعَ‏»؛ فرمود در صورتي که مردان پهناور و بزرگ خدای ناکرده دستشان تهی بشود مثل اشخاص پست نیستند که با چاپلوسی شکمشان را سیر کنند؛ حضرت فرمود در صورتي که ملت کریم گرسنه شد زیر بار ظلم نمی‌رود. لئیم در صورتي که وضع مالی‌اش خوب شد، آن هم لئامتش را حفظ می‌کند. فرمود بپرهیزید از یک ملت کریمی که تحریم اقتصادی بشود، فقر بر او تحمیل بشود، او هرگز چنین شرایطی را تحمل نمی‌کند. این روش نیست که در صورتي که خدای ناکرده فقر و همچنين گرانی را بر یک ملت کریمی تحمیل کردید او تحمل کند، این جور نیست. «احْذَرُوا صَو همچنينْلَهَ الْکَرِیمِ إِذَا جَاعَ»؛ هر تلاش و همچنين کوششی که بیگانه می‌کند آن هم صولت و همچنين جلال و همچنين شکوه این ایرانی مسلمان شیعه آنها را پس می‌زند. این خاصیت کرامت است. یک ملت کریم هرگز از تحریم نمی‌هراسد.

انتهای پیام

fa.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

آیت الله جوادی آملی: این روش نیست که در صورتي که فقر و همچنين گرانی را بر یک ملت کریمی تحمیل کردید او تحمل کند در تاریخ ۲۰۱۸-۱۲-۲۲ ۱۳:۲۲:۰۵ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان