گزارشی از مراسم تشیع ابوالفضل زرویی داغ ابوالفضل زرویی هر چه بگذرد جديد و تو و تازه عمق خود را نشان می دهد

گزارشی از مراسم تشیع ابوالفضل زرویی داغ ابوالفضل زرویی هر چه بگذرد جديد و تو و تازه عمق خود را نشان می دهد

|گزارشی از مراسم تشیع ابوالفضل زرویی داغ ابوالفضل زرویی هر چه بگذرد جديد و تو و تازه عمق خود را نشان می دهد از مسیح داراب|

مراسم تشییع پیکر ابوالفضل زرویی نصرآباد در حوزه هنری برگزار شد و همچنين پیکر این نویسنده و همچنين طنزپرداز به سوی قطعه هنرمندان بدرقه شد.

باید قدر هم را بدانیم وفاصله ها را کنار بگذاریم

به به گفته میزان، شکیبا که در دفتر طنز حوزه هنری مدت‌ها با زنده یاد زرویی همکاری داشت در بازگویی بخشی از خاطراتش گفت: هرگز تا آخرین روز نه زرویی از حوزه هنری مهر برید و همچنين نه حوزه هنری نسبت به زرویی بی مهری کرد.

وی تا آخرین روز‌ها در حوزه هنری کار می‌کرد و همچنين جلسات منظمی داشت، ولي بايد توجه داشت نمی‌دانم شاید اتفاقی که برای جسم او افتاد خیلی خودخواسته بود گویا خودش می‌خواست تیشه به ریشه این قامت بلند بزند خیلی بریده بود.

وی ادامه داد: این مجالس باید برای هر یک از ما مجلس تذکر باشد. در صورتي که هر کدام از ما طی سه سال شمسي در منزل و خانه او را می‌زدیم در این مدت تنها نبود؛ و همچنين نیازی نبود که اینقدر دلگیر باشد. می‌توانیم بیشتر قدر هم را بدانیم و همچنين خیلی از خط‌کشی‌ها و همچنين فاصله‌ها را کنار بگذاریم. آنچه ما را به هم پیوند می‌دهد ادبیات سرشار از شرافت است؛ و همچنين من نمی‌دانم چگونه و چطوري چنین اشعاری را می‌خوانیم، ولی پایبند به آن هم نیستیم.

وی در ادامه سخنانش به توصیف موسوی گرمارودی از ابوالضل زرویی اشاره کرد که گفته بود زرویی عبید زاکانی زمان است.

شکیبا اظهار کرد: گرمارودی می‌گوید زرویی عبید زمانه است شاید هم همین روش بود و همچنين شاید در صورتي که می‌خواست مثل عبید بنویسد رساله‌های متعددی می‌نوشت. او به طنز بسنده کرده بود و همچنين درک عمیقی هم از ادبیات داشت.

در قسمت و بخش دیگر این مراسم موسوی گرمارودی به عنوان سخنران در حضور شهروندان و مردم شهر و همچنين اهالی قلم گفت: زرویی در نقیضه پردازی تقریبا بی‌نظیر بود؛ و همچنين به تا حال حتی حد فاصل دوره قبل به کار تذکره المقامات او هم نمی‌رسد. آن هم روش که در مقدمه کتاب اصل مطلب آورده‌ام سعی داشته‌ام تا این موضوع را اثبات کنم.

آزاده بودن وآزاده زیستن از ویژگی هایش بود

ساعد باقری گفت: دیروز به دوست ارجمندم، سهیل محمودی می‌گفتم که ما با داغ قیصر امین‌پور فرو ریختیم، شکستیم، ناگهان یکباره، ولی داغ ابوالفضل زرویی از جنسی است که هرچه بگذرد شاید جديد و تو و تازه عمق خود را به ما نشان دهد.

وی اظهار کرد: بیشترین چیزی که از زرویی در ذهنم می‌درخشد اصالت، گوهر شریف کمیاب زمانه ما در دنیا ادا و همچنين اطوار‌ها است. یک گوهر تابناک از شرافت و همچنين اصالت به اضافه آن هم ریشه‌دار بودن که در هر اثرش پدیدار بود شامل شاخصه‌های زرویی به شمار می‌رود. رگ و همچنين ریشه‌ای که از ادبیات و همچنين متون کهن فارسی می‌گرفت برای هرکه در آن هم مسیر اندک الفتی داشت آشکار بود که به ریشه‌ها استمرار داشت. آزاده بودن و همچنين آزاده زیستن او یکی دیگر از ویژگی‌هایش بود.

باقری گفت: احساس من هم این است که زرویی مدت‌ها بود که کنار آمده بود. وقتی که برای عمل جراحی بستری شده بود، من و همچنين محمودی به عیادتش رفتیم سرم را به سمتش خم کردم. گفتم می‌ترسی؟ گفت: آره. به او گفتم مادرم می‌گفت: ترس نشانه ایمنی است و همچنين تو از این عمل به سلامت بیرون می‌آیی بعد‌ها وقتی زرویی را در برنامه جذاب و جالب و خوب‌های ماه محرم انجمن دیدم اشاره کرد که آن هم زمان این حرف وی را آرام کرده و همچنين من گمان می‌کنم در این مدت به او جایگاهش و همچنين محل قرارش را نشان دادند. او با فراغت و همچنين رضای کامل به استقبال جایگاهش رفت. از پروردگار آرزو کنیم که خداوند ما را آماده از این جهان ببرد و همچنين در زمان مردن و مرگ شرایطی به وجود نیاید که فکر کردن و انديشيدن کردن و انديشيدن کنیم که چه چیز‌هایی را باختیم. پروردگارا این عزیز نازنین و همچنين این مهربان را از ملکوت آرامش و همچنين آرامش ملکوت بهره‌مند بفرما.

یک عمر شهروندان و مردم شهر را خنداند

غلامعلی حداد عادل بیان کرد: امروز در کنار پیکری ایستاده‌ایم که در کمتر از یک عمر ۵۰ ساله خودش را به عنوان یک چهره موثر و همچنين ماندگار در عرصه ادب فارسی تثبیت کرده است. مردی که باید بگوییم در نیم روز یک عمر طبیعی مانند خورشیدی که غروب می‌کند ما را ترک کرده است.

وی افزود: ابوالفضل زرویی از دوران نوجوانی و همچنين وقتی که دانش‌آموز دوره راهنمایی بوده شعر طنز می‌گفت و همچنين می‌توانیم بگوییم یک عمر شهروندان و مردم شهر را خنداند و همچنين دل جامعه خود را شاد کرد و همچنين امروز آن هم جامعه به مقدار و اندازه عمر زرویی اندوهگین است و همچنين جا دارد که غمگین و همچنين اندوهگین باشد.

حداد عادل اظهار کرد: با نگاهی به کارنامه زندگی زرویی تصدیق می‌کنیم که او تنها و فقط کار فکری و همچنين ذهنی نمی‌کرده یعنی شاعر منزوی از جامعه نبوده کارنامه عمر او حکایت از کار ادبی، کار فکری و همچنين ذهنی و همچنين مدیریت و همچنين حضور در عرصه‌های متنوع و گوناگون و مختلف و همچنين توجه به دیگران بوده. یعنی شأن اجتماعی مهم و همچنين موثر در کنار اقتدار و قدرت ذهنی داشته است. چه در مجله گل آقا که چهره‌پردازی آن هم یعنی هویت طنزبخشیدن به مجله را داشته و همچنين چه در حوزه هنری. هرجا که توانسته از طریق کار اجتماعی و همچنين مدیریت و همچنين ادبیات خدمت کرده.

برای خوشامد این وآن قلم نمی زد

ناصر فیض که در حال حاضر مدیریت دفتر طنز حوزه هنری را بر عهده دارد با خواندن و قرائت شعری گفته استخاص و همچنين عام به جهت رفتار درشت و همچنين اخلاقی ابوالفضل زرویی را می‌شناختند. داشته‌هایش جامعه ادبی را داغ‌دار کرد. محبوب، عزیز و همچنين ارجمند بود و همچنين گستره محبوبیت وی به قدری بود که عامه شهروندان و مردم شهر به دانسته‌هایش احترام می‌گذاشتند. این همه اقبال از سوی عوام و همچنين مزايا و خاصيت هاي دلیلی جز اینکه وی به درستی پاسدار زبان گران‌سنگ فارسی بود ،نیکو سخن می‌گفت: حرمت نیکو سخن گفتن را رعایت می‌کرد و همچنين برای خوشامد این و همچنين آن هم قلم نمی‌زد.

وی افزود: زرویی نمونه بارز انسانی شریف و همچنين خردمند بود. در طول همکاری در حوزه هنری جز مهربانی و همچنين انتقال دانسته‌هایش به دیگران چیزی ندیدم. او آدم دست و همچنين دلبازی بود. اصیل‌زاده، مهربان و همچنين سلیم‌النفس بود. قالب حرکات‌ها را می‌شناخت، ولی از حرکات اصولی و همچنين معیارهایش فاصله نمی‌گرفت. ادبیات قبل و همچنين روز را خوب می‌دانست و همچنين این موضوع در آثارش نیز مشهود بود. ایمانش نشأت گرفته از اخلاق، شرافت و همچنين انسانیتش بود و همچنين کسی آن هم را نمی‌تواند ناديده گرفتن کند. متون نظم و همچنين نثر و همچنين سرگذشت شعر را به جد و همچنين به وفور مطالعه کرده بود و همچنين اشراف کامل به آن هم داشت. او به دنبال نگرانی‌هایش تلاش بی وقفه‌ای می‌کرد تا پیشنهاد تاسیس دفتر حوزه هنری تحقق پیدا کند و همچنين او این جریان پهناور و بزرگ را پایه‌گذاری کرد. جامعه طنز امروز به این بالندگی افتخار می‌کند. او از هنرش در اصلاح کژی‌ها و همچنين ناهنجاری‌ها بهره بري و استفاده کرد.

شکیبا در قسمت و بخش پایانی مراسم تشییع پیکر ابوالفضل زرویی اعلام کرد که قرار است خیابانی که منزل زنده‌یاد زرویی در آن هم واقع شده به نام وی نامگذاری مي شود.

انتهای پیام

گزارشی از مراسم تشیع ابوالفضل زرویی داغ ابوالفضل زرویی هر چه بگذرد جديد و تو و تازه عمق خود را نشان می دهد در تاریخ ۱۹۷۰-۰۱-۰۱ ۰۳:۳۰:۰۰ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان