کسانی که چهره ی دینی و همچنين اجتماعی دارند در صورتي که گناه کنند،کیفرشان بیش از دیگران است/ تفسیر سوره احزاب

%name کسانی که چهره ی دینی و همچنين اجتماعی دارند در صورتي که گناه کنند،کیفرشان بیش از دیگران است/ تفسیر سوره احزاب

شفقنا-در آیه ۳۰ سوره احزاب آمده است:
یا نِساءَ النَّبِیِّ مَنْ یَأْتِ مِنْکُنَّ بِفاحِشَهٍ مُبَیِّنَهٍ یُضاعَفْ لَهَا الْعَذابُ ضِعْفَیْنِ و همچنينَ کانَ ذلِکَ عَلَی اللّهِ یَسِیراً«۳۰»
ای همسران پیامبر! هر کس از تو کار زشت(و همچنين گناهی)آشکار مرتکب مي شود،عذابش دو چندان خواهد بود و همچنين این(کار)برای خداوند تبارک و تعالي آسان است.

به نقل از شفقنا نقطه ها وپیام های این آیه در تفسیر نور به شرح زیر است:
نقطه ها:

* آیاتی که با زنان پیامبر اکرم صلی الله علیه و همچنين آله سخن می گوید،از طریق مقام رسالت است نه آن هم که مستقیماً به خود آنان خطاب و همچنين وحی مي شود،بر خلاف حضرت مریم که به خودش خطاب می شد. «یا مَرْیَمُ» [۱۹]

* گناهان دو دسته اند:کبیره و همچنين صغیره.سرچشمه ی این تقسیم آیه مبارکه ی «إِنْ تَجْتَنِبُوا کَبائِرَ ما تُنْهَو همچنينْنَ عَنْهُ نُکَفِّرْ عَنْکُمْ سَیِّئاتِکُمْ»[۲۰] مي باشدیعنی در صورتي که تو از گناهان پهناور و بزرگ دوری کنید ما سیّئات و همچنين گناهان کوچک تو را می بخشیم.لیکن در مواردی گناه صغیره حکم گناه کبیره پیدا می کند،نظیر گناه در زمان خاص مانند ماه رمضان که جرم و جنايت و همچنين مجازات آن هم بیشتر است.یا گناه در مکان خاص،تکرار گناه و همچنين اصرار بر آن هم،گناه همراه با شادی،گناهِ آشکارا و همچنين گناهِ اشخاص برجسته و همچنين الگو نظیر همسران پیامبر.به هر حال مسایل جنبی می تواند در گناه و همچنين کیفر آن هم اثر بگذارد.

* در روایات آمده است که گناه بزرگان،حساب دیگری دارد،حتّی در صورتي که از انبیا یک«ترک اولی» سر زند تنبیه می شوند؛در حدیثی معروف آمده است:«یغفر للجاهل سبعون ذنبا قبل أن یغفر للعالم ذنب واحد» [۲۱]هفتاد گناه جاهل بخشیده می مي شود،قبل از آن هم که یک گناه عالم بخشیده مي شود.

پیام ها:

۱- در کیفر و همچنين پاداش،حَسَب و همچنين نسب اثری ندارد و همچنين هر متخلّفی باید مجازات مي شود.

یا نِساءَ النَّبِیِّ …

۲- همسری پیامبر،مستلزم عصمت نیست. «مَنْ یَأْتِ مِنْکُنَّ بِفاحِشَهٍ» (آری در منزل و خانه پیامبر بودن انسان را بیمه نمی کند،این مکتب است که انسان را بیمه می کند.)

۳- حساب خلاف های علنی،از گناهان پنهان جداست. «مُبَیِّنَهٍ»

۴- عمل زشت به خودی خود،کیفر به دنبال دارد. «یُضاعَفْ» و همچنين نفرمود:«نضاعف»۵-شدّت و همچنين ضعف کیفر و همچنين پاداش بر اساس آثار فردی و همچنين اجتماعی عمل است.

نِساءَ النَّبِیِّ … ضِعْفَیْنِ

۶- کسانی که چهره ی دینی و همچنين اجتماعی دارند و همچنين کارشان برای دیگران سرمشق مي باشداگر گناه کنند،کیفرشان بیش از دیگران است. نِساءَ النَّبِیِّ … ضِعْفَیْنِ

۷- خانواده و همچنين بستگان مسئولان نظام اسلامی باید بدانند که در صورتي که مرتکب خلافی شدند،نه تنها آزاد نمی شوند،بلکه چند برابر دیگران مجازات می بینند. یا نِساءَ النَّبِیِّ … اَلْعَذابُ ضِعْفَیْنِ

۸-در صورتي که کیفر بستگان متخلّفِ یک مسئول چند برابر مي باشدکیفر خود مسئولِ متخلّف چه میزان است؟ نِساءَ النَّبِیِّ … اَلْعَذابُ ضِعْفَیْنِ (قرآن در مورد کیفر تخلّف خود پیامبر می فرماید: لَو همچنينْ تَقَو همچنينَّلَ عَلَیْنا بَعْضَ الْأَقاوِیلِ … لَقَطَعْنا مِنْهُ الْو همچنينَتِینَ [۲۲]در صورتي که سخن ناروایی را به ما نسبت دهد،رگ های گردن او را قطع می کنیم.

۹- کیفر متخلّفان بر خداوند آسان است. «عَلَی اللّهِ یَسِیراً»

انتهای پیام

fa.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

کسانی که چهره ی دینی و همچنين اجتماعی دارند در صورتي که گناه کنند،کیفرشان بیش از دیگران است/ تفسیر سوره احزاب در تاریخ ۲۰۱۸-۱۲-۱۰ ۱۹:۴۰:۲۸ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان