چگونگی دیدار بزرگان با امام و پيشوا زمان با توجه به روایت”هر کس ادعای ديدن امام و پيشوا زمان را کند دروغگو است”

%name چگونگی دیدار بزرگان با امام و پيشوا زمان با توجه به روایت”هر کس ادعای ديدن امام و پيشوا زمان را کند دروغگو است”

شفقنا- در بخشی از کتاب معارف سال شمسي سوم راهنمایی آمده: «کسانی که ادعا می‌کنند که امام و پيشوا زمان را ملاقات می‌کنند، دورغگو خواهند بود». (اشاره به روایت بحارالانوار ج ۵۱ ص ۱۰۹). حال دانش آموزان می‌پرسند: پس چرا ما می‌شنویم که برخی از بزرگان امام و پيشوا زمان را دیده‌اند، و همچنين گاه کتاب‌هایی را می‌آورند که دربردارنده ملاقات‌های افرادی با امام و پيشوا زمان می‌باشند. بعضی‌ها هم مثال آیت الله بهجت (ره) را می‌زنند و همچنين…. حال چه پاسخی باید به آن هم‌ها داد؟

به به گفته شفقنا،سایت پاسخگویی به شبهات این سوال را اینگونه پاسخ داده است: نه تنها برخی از بزرگان، بلکه بسیاری از اشخاص عادی نیز امام و پيشوا زمان علیه السلام را دیده‌اند و همچنين یا ممکن است ببینند و همچنين این هیچ منافاتی با حدیث ندارد.

اشکال کار، عدم توجه کافی به کلمات یک آیه، حدیث یا روایت و همچنين معانی دقیق آنها از یک سو و همچنين نیز کلی گویی‌ها از سوی دیگر می‌باشد.

به عنوان مثال: در حدیث می‌فرماید: « أَلَا فَمَنِ ادَّعَى الْمُشَاهَدَهَ قَبْلَ خُرُوجِ السُّفْیَانِیِّ و همچنينَ الصَّیْحَهِ فَهُو همچنينَ کَذَّابٌ مُفْتَر – آگاه باشید که هر کسی که پیش از خروج سفیانی و همچنين صیحه‌ی آسمانی، ادعای ديدن نماید، دروغگو و همچنين افترا زننده است».

●- در این حدیث شریف، دو نقطه‌ی قابل تأمل وجود دارد که عبارتند از: «ادعا» و همچنين «ديدن».

ادعا – ادعا، با خبر دادن، به گفته دادن، مطلع نمودن، نقل یک حکایت و همچنين …، متغاير و متفاوت است، چرا که “ادعا” همیشه با نوعی دعوت مستقیم و همچنين یا غیر مستقیم همراه است. مثل کسی که ادعای مسلمانی، آزادیخواهی یا … دارد. پس فرق است میان کسی که خبر می‌دهد «من مسلمان هستم»، با کسی که «ادعای مسلمانی» دارد. یا فرد صادق و همچنين مؤمنی که بگوید: «دیروز یا دیشب، به زیارت امام و پيشوا رسیدم»، با کسی که “مدعی ديدن” مي شود!

در ادعا، همیشه نوعی دعوت وجود دارد. کسانی که ادعای ديدن می‌کنند، شهروندان و مردم شهر را به عنوان کسی که با ایشان ارتباط و رابطه مستقیم دارد، به سوی خود دعوت می‌کنند. پس فرمود: از این پس، هر کسی که چنین ادعایی نماید، دروغگو و همچنين افترا زننده است.

ديدن – کلماتی زيرا و به درستي که: ملاقات، زیارت و همچنين ديدن، همه کلمات عربی می‌باشند که در فارسی نیز عیناً به کار می‌روند، منتهی ما زيرا و به درستي که کلمات جایگزین مستقلی نداریم، گاه همه را به یک معنا ترجمه می‌کنیم و همچنين بالتبع به هنگام تحلیل [بر اساس ترجمه]، دچار مشکل می‌شویم. مانند این که «عشق، محبت، مودت و همچنين علاقه» را به “دوست داشتن” ترجمه می‌کنند، در حالی که هر کدام معنا و همچنين بالتبع مصادیق خود را دارد.

“ديدن”، نوعی شهود است و همچنين با دیدار، ملاقات و همچنين زیارت متغاير و متفاوت می‌باشد. ممکن است [ان شاء الله] شخص جنابعالی نیز به زیارت ایشان مشرف گردید، که با ملاقات متغاير و متفاوت است؛ ممکن است توفیق ملاقات نیز برای تو نیز حاصل گردد، که با “ديدن” متغاير و متفاوت است.

در صورتي که در خواب یا بیداری، ایشان را در جایی، در جمعی و همچنين … ببینید، خواهید گفت: «من ایشان را زیارت نمودم» – ولي بايد توجه داشت در صورتي که توفیق حضور و همچنين گفتگویی حضوری [یک سویه/ف یا دو سویه] حاصل گردد، می‌گویید: «با ایشان ملاقاتی داشتم»؛ ولي بايد توجه داشت “ديدن”، یعنی: من در مقام شهود هستم، یعنی: برای من غیبتی نیست، یعنی: من هر گاه بخواهم، می‌توانم خدمت ایشان مشرف گردم (مانند نواب خاص در دوران غیبت خاص)! بنابراین چنین ادعایی، همراه با نوعی دعوت به خود می‌باشد.

پس فرمود: از این پس، هر کسی که قبل از خروج سفیانی و همچنين صیحه‌ی آسمانی، چنین ادعایی نماید « فَمَنِ ادَّعَى الْمُشَاهَدَهَ »، او دروغگو و همچنين افترا زننده است « فَهُو همچنينَ کَذَّابٌ مُفْتَر ». مانند بسیاری از اشخاص که در طول تاریخ و همچنين حتی امروزه، ادعای ارتباط مستقیم، ديدن و همچنين نیابت خاص داشته و همچنين دارند. مانند شلمقانی در دوران غیب صغری که انتظار داشت نایب پنجم مي شود، ولي بايد توجه داشت زيرا و به درستي که غیب صغرا به پایان رسید و همچنين این نیابت خاص به او نرسید، خودش ادعای نیابت خاص و همچنين ديدن نمود و همچنين سپس ادعای امام و پيشوا زمانی نیز نمود – مانند سید باب، که ابتدا ادعای نیابت نمود و همچنين سپس ادعای امام و پيشوا زمانی و همچنين حتی پیامیری و همچنين خدایی نمود – مانند این تيم جدید التأسیس موسوم به “یمانی”، که به این بهانه به جذب اشخاص [به ویژه در میان دانشگاهیان و همچنين اشخاص مؤمن] مشغولند و همچنين آنها را به سوی خود دعوت می‌کنند!

پس، ديدن، با زیارت و همچنين یا ملاقات، که در آن هم اختیاری نیست و همچنين اراده‌اش یک سویه و همچنين از جناب امام و پيشوا علیه السلام می‌باشد، بسیار متغاير و متفاوت است.

انتهای پیام

fa.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

چگونگی دیدار بزرگان با امام و پيشوا زمان با توجه به روایت”هر کس ادعای ديدن امام و پيشوا زمان را کند دروغگو است” در تاریخ ۲۰۱۸-۱۲-۰۴ ۱۴:۲۳:۳۱ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان