موانع درونی اشتغال به کار/ برخورد جذاب و جالب امام و پيشوا صادق(ع) به کسی که گفت دنیا را دوست دارم

%name موانع درونی اشتغال به کار/ برخورد جذاب و جالب امام و پيشوا صادق(ع) به کسی که گفت دنیا را دوست دارم

شفقنا-گاهی برخی از اشخاص به رغم برخورداری از سلامتی جسمی، استعداد و همچنين توانایی و همچنين وجود زمینه کار، به هیچ کاری اقدام نمی کنند. مشکل این اشخاص را باید در بینش نادرست آنان نسبت به کار و همچنين کوشش جست و همچنين جو کرد.

در صورتي که انسان ها بینش درستی به کار داشته باشند و همچنين بدانند که:

یک. منظور از کار، تنها فعالیت های اقتصادی نیست؛

دو. به فرض عدم نیاز شخصی به کار، نیاز دیگران و همچنين جامعه را نباید نادیده گرفت؛

سه. کار در بینش اسلامی عبادت است.

با چنین بینشی، لحظه ها را ارزش نهاده و همچنين از بیکاری بیزاری خواهند جست.

در این جا موانع درونی اشتغال به کار را برشماریم:
۱. بسنده کردن به حداقل

طبیعی است در صورتي که کسی انگیزه متعالی برای کار کردن نداشته باشد، یا با انگیزه منفی و همچنين ناپسند به کار ادامه می دهد، یا در گرداب دنیازدگی گرفتار می مي شود و همچنين یا به محض برخورداری از کم ترین امکانات مادی دست از کار و همچنين کوشش خواهد کشید. ولی با وجود انگیزه های متعالی انسان تا پایان عمر از توانایی های خدادادی در راه خداوند تبارک و تعالي و همچنين برای نزدیکی به خداوند تبارک و تعالي بهره خواهد برد و همچنين دست از کار و همچنين تلاش نخواهد کشید.


۲. دید منفی به دنیا

با توجه به نکوهش دنیا در آیات و همچنين روایات گوناگون شاید برخی گمان کنند که در پی کار رفتن و همچنين اشتغال به مسائل دنیایی ناپسند است. حال آن هم که نه اشتغال به دنیا و همچنين برخورداری از نعمت های دنیایی ناپسند است و همچنين نه دوست داشتن دنیا و همچنين نعمت های دنیایی به عنوان آثار بزرگی خداوند تبارک و تعالي و همچنين وسیله های رسیدن به اهداف پسندیده، آن هم چه بد است، دنیا گرایی و همچنين دل بستگی به دنیا است که سبب غفلت انسان از مقدمه بودن دنیا برای به دست آوردن آخرت می مي شود و همچنين انسان مسائل دنیایی را هدف نهایی می پندارد.

به نقل از شفقنا کتاب کار در زندگی فردی و همچنين اجتماعی از دیدگاه قرآن در ادامه مینویسد:ابن ابی یعفور گوید: خدمت امام و پيشوا صادق علیه السلام عرض کردم: ما دنیا را دوست داریم. فرمود: با دارايي ها دنیا چه می کنی؟ گفتم به وسیله آن هم ها ازدواج می کنم، به حج می روم، برای خانواده ام خرج می کنم، به برادرانم کمک می کنم و همچنين در راه خداوند تبارک و تعالي صدقهمی دهم. فرمود: «این که دنیا نیست؛ این آخرت است.»(۱)


۳. برداشت منفی از رزاق بودن خداوند

در فصل هفتم با عنوان نقش عوامل غیرکاری در گستردگی و همچنين تنگی وضع معیشتی، به تفصیل در این باره بحث خواهیم کرد و همچنين با بررسی آیات نتیجه خواهیم گرفت که منظور از این گونه آیات و همچنين روایات این نیست که انسان دست از کار و همچنين تلاش بکشد و همچنين معتقد باشد که روزی را خداوند تبارک و تعالي می رساند. بلکه منظور بازداشتن انسان است از این که مبادا خود را در تهیه روزی مستقل پندارد و همچنين گمان کند که هر چه بیش تر حرص ورزد، بیش تر از نعمت های دنیایی برخوردار می گردد بلکه گاهی به رغم تلاش بسیار، انسان به بیش از آن هم چه خداوند برای او مقدر نموده، نخواهد رسید.

۴. تنبلی و همچنين سستی

ممکن است برخی از نظر دارا بودن شرایط و همچنين زمینه کاری مشکلی نداشته باشند و همچنين نقش و همچنين اهمیت کار را در رسیدن به اهداف مادی و همچنين معنوی نیز تا مقدار و اندازه ای درک کنند، ولی به علت تنبلی به بیکاری یا کم کاری روی آورند.

چنین افرادی به ایجاد انگیزه نیاز دارند. نخست باید زشتی تنبلی و همچنين بیکاری به آن هم ها گوشزد مي شود، سپس با عواقب بد تنبلی در دنیا و همچنين آخرت آشنا گردند و همچنين سرانجام به آن هم ها فهماند که خوش بختی آدمی در آسایش روح است و همچنين روح سالم نه تنها از تنبلی و همچنين بیکاری در آسایش نخواهد بود، بلکه رنج نیز خواهد کشید؛ زیرا تکامل روح در گرو کار و همچنين تلاش است.

۱- . خودسازی، ابراهیم امینی، ص ۱۰۳.
انتخاب شفقنا از کتاب کار در زندگی فردی و همچنين اجتماعی از دیدگاه قرآن

انتهای پیام

fa.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

موانع درونی اشتغال به کار/ برخورد جذاب و جالب امام و پيشوا صادق(ع) به کسی که گفت دنیا را دوست دارم در تاریخ ۲۰۱۸-۱۲-۰۷ ۱۱:۳۱:۵۱ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان