موارد و نکات ریز اخلاقی در آداب معاشرت پیامبر(ص)

%name موارد و نکات ریز اخلاقی در آداب معاشرت پیامبر(ص)

شفقنا-پیامبر گرامی اسلام به حفظ حرمت و همچنين شخصیت اشخاص، بی نهایت توجه داشت. برای نمونه، در روایت آمده است که:

ما قَعَدَ اِلی رسول اللّه َ صلی الله علیه و همچنين آله رَجُلٌ قَطُّ فَقامَ حَتّی یَقُومَ.(۲)

در صورتي که مردی وارد می شد و همچنين در خدمت پیامبر می نشست، هرگز حضرت از مجلس بلند نمی شد تا وقتی که خود آن هم شخص بلند می شد.

همچنین در روایتی دیگر نقل است:

۱- بحارالانوار، ج ۱۰۳، ص ۱۸۹.
۲- مکارم الاخلاق، ج ۱، ص ۱۵.
__________________________________________
به نقل از شفقنا ، کتاب ملکوت اخلاق در ادامه مینویسد :پیامبر برای احترام به شخصیت اصحاب و همچنين به دست آوردن دل هایشان، آنان را به کنیه صدا می زد و همچنين کسانی که کنیه نداشتند، برایشان کنیه قرار می داد و همچنين شهروندان و مردم شهر نیز به آن هم کنیه صدایشان می کردند و همچنين برای زنان اولاددار و همچنين بی اولاد و همچنين حتی بچه ها کنیه تعیین می کرد.(۱)

نوع نشست و همچنين برخاست رسول اللّه صلی الله علیه و همچنين آله در برابر دیگران، از منظر امام و پيشوا علی علیه السلام چنین ترسیم شده است: «دیده نشد که پیامبر خداوند تبارک و تعالي پیش روی کسی پایش را دراز کند».(۲)

رسول اللّه صلی الله علیه و همچنين آله در تمام ابعاد زندگی، اسوه و همچنين الگوی دیگران است. وارد شده است که خدای سبحان، نیکوترین ادب ها را به رسول و همچنين نبی خود آموخته است: «اِنَّ اللّه َ عزَّوجلَّ اَدَّبَ نَبِیَّهُ فَأحْسَنَ أدَبَه؛ خدای سبحان، پیامبرش را نیکو ادب کرده است».(۳)

او با انسان ها یکسان برخورد می کرد و همچنين خارج از معیارها و همچنين ارزش ها تفاوت ایجاد نمی کرد. میان تهی دستان و همچنين ثروتمندان فرق نمی گذاشت: «یُصافِحُ الْفقیرَ و همچنينَ الْغَنیّ.»(۴) پیامبر اسلام حتی با خدمت گزار خویش نیز به ادب و همچنين احترام رفتار می کرد. از انس بن مالک نقل است:

به آن هم خدایی که او را به حق مبعوث کرد، هیچ گاه نشد کاری که خوشایند آن هم جناب نبود، به من فرموده باشد که چرا چنین کردی و همچنين هرگاه زنان آن هم

۱- امام و پيشوا محمد غزالی، احیاء العلوم، ج ۲، ص ۳۶۳.
۲- مکارم الاخلاق، ج ۱، ص ۲۲.
۳- کافی، ج ۳، باب التفریض الی رسول اللّه صلی الله علیه و همچنين آله، ح ۴.
۴- بحارالانوار، ج ۷، ص ۲۰۸.
___________________________________________
حضرت، مرا ملامت می کردند، می فرمود: «کاری نداشته باشید، مقدر چنین بوده است».(۱)

حضرت وقتی با کسی دست می داد، دست خود را نمی کشید تا آن هم طرف دستش را بکشد.(۲) ایشان احترام فوق العاده ای به میهمان می گذاشت، به گونه ای که مشایعت میهمان تا دم منزل و خانه از سنت پیامبر بود. همچنین هنگامی که برای رسول خداوند تبارک و تعالي صلی الله علیه و همچنين آله میهمان می رسید، حضرت با او غذا میل می فرمود و همچنين تا میهمان از غذا خوردن دست نمی کشید، رسول خداوند تبارک و تعالي صلی الله علیه و همچنين آله همچنان به خوردن ادامه می داد.(۳) در صورتي که کسی خدمت پیامبر می رسید و همچنين آن هم حضرت مشغول نماز بود، نمازش را مختصر می کرد و همچنين به پایان می رسانید. بعد از نماز، درخواست آن هم شخص را می پرسید و همچنين بعد از برآوردن خواسته او، بار دیگر به نماز می ایستاد.(۴)

پیامبر هرکس را می دید، نخست سلام می کرد. هنگام دست دادن با اصحاب خویش، نخست دست خود را پیش می آورد. هرکس که نزد پیامبر می آمد، مورد احترام پیامبر قرار می گرفت. چه بسا عبای خویش را برای او می گسترد و همچنين تشکچه مخصوص خود را برای او پهن می کرد و همچنين در صورتي که آن هم شخص نمی پذیرفت، با اصرار او را بر آن هم می نشانید.(۵)

روزی شخصی وارد مسجد شد. پیامبر نیز تنها در مسجد نشسته بود. وقتی متوجه شد شخصی جديد و تو و تازه وارد به سوی او می آید، از جای خود حرکت کرد و همچنين اندکی جای خود
را تغییر داد. آن هم مرد عرض کرد: در جایی به این بزرگی، چرا جای خود را عوض کردید؟ پیامبر فرمود: حق هر مسلمانی بر مسلمانان دیگر آن هم است که هر وقت ببیند شخصی می خواهد نزد او بنشیند، به احترام او جای خود را به او بدهد و همچنين کمی آن هم طرف تر برود.

۱- احیاء العلوم، ج ۲، ص ۳۶۱.
۲- بحارالانوار، ج ۱۶، ص ۲۳۶.
۳- سنن النبی، ص ۶۷ .
۴- محجه البیضاء، ج ۴، ص ۱۳۵.
۵- سفینه البحار، ج ۱، ص ۴۱۵.
۱ تا ۳۰۴
_________________________________________
انتخاب شفقنا از کتاب ملکوت اخلاق: گلگشتی در جلوه های رفتاری و همچنين گفتاری پیامبر اعظم صلی الله علیه و همچنين آله

انتهای پیام

fa.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

موارد و نکات ریز اخلاقی در آداب معاشرت پیامبر(ص) در تاریخ ۲۰۱۸-۱۱-۲۴ ۲۰:۲۷:۰۵ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان