مشاور وزیر ارتباطات: هدررفت سرمایه‌های فرهنگی و همچنين خلاق

مشاور وزیر ارتباطات: هدررفت سرمایه‌های فرهنگی و همچنين خلاق

|مشاور وزیر ارتباطات: هدررفت سرمایه‌های فرهنگی و همچنين خلاق از مسیح داراب|

امروزه فضای مجازی عدالتی نسبی را در پیکره خود به وجود آورده است؛ به این معنی که دیگر تفاوتی نمی‌کند تو از چه طبقه، سن و همچنين یا صنفی باشید، بلکه صرف داشتن حساب کاربری در فضای مجازی حق اظهارنظر و همچنين حضور دارید، ولي بايد توجه داشت بهتر است که حضور کودکان به دلیل سن کم و همچنين نداشتن بلوغ ذهنی و همچنين شخصیتی کنترل‌شده باشد، یا اینکه از مجرایی مستقل برای وارد شدن به این فضا بهره بري و استفاده کنند تا ضمن بهره‌مندی از مزیت‌های آن هم، از آسیب‌های آن هم نیز دور بمانند.
از ۱۹۹۸ که بهره بري و استفاده از اینترنت برای عموم شهروندان و مردم شهر همگانی شد، کاربران بسیاری از اطلاعات نادرستی که در فضای باز اینترنت ممکن است در دسترس کودکان قرار بگیرد، ابراز نگرانی کردند؛ بنابراین کنگره آمریکا لایحه و همچنين قانونی را تصویب کرد که کودکان زیر ۱۳ سال شمسي بدون نظارت و همچنين اجازه والدین خود مجاز به بهره بري و استفاده از اینترنت نباشند. این جریان در تمام دنیا نیز تسری پیدا کرد و همچنين بحث اینترنت و همچنين کودکان مورد توجه قرار گرفت؛ به طوری‌ که شبکه اجتماعی فیس‌بوک، پیام‌رسانی را با عنوان «مسنجر کیدز» عرضه کرد تا کودکان با نظارت والدین بتوانند با دوستان خود در ارتباط باشند.
‌کشور ما نیز حدود ۲۰ میلیون فرد يا شخص جمعیت زیر ۱۸ سال شمسي دارد که قسمت و بخش گسترده‌ای از آن هم‌ها با ابزار فناوری و همچنين فضای مجازی ارتباط مستقیم دارند و همچنين در این میان قسمت و بخش گسترده‌ای از این جامعه را کودکان تشکیل می‌دهند؛ هرچند که از سال شمسي‌های قبل اقداماتی انجام شد که این فضا را به محیطی امن تبدیل کند، ولي بايد توجه داشت این اشخاص گاه به دلایل متنوع و گوناگون و مختلف در مواجهه با فضای مجازی دچار آسیب و همچنين معظلات و مسائل و مشکلات بسیاری می‌شوند که نگرانی خانواده‌ها و همچنين مسئولان را در پی داشت؛ بر همین اساس وزارت ارتباطات و همچنين فناوری اطلاعات، در قسمتهاي آخر سال شمسي قبل طرحی را با عنوان «سند حمایتی سرويس ها و خدمات فضای مجازی کودک» آغاز شد تا از آسیب‌های احتمالی این فضا برای کودکان و همچنين جوانان و نوجوانان جلوگیری و همچنين تهدید‌های این‌چنینی را به فرصت تبدیل کند.
با توجه به اهمیت حوزه کودک و همچنين نوجوان در ارتباط با فضای مجازی و همچنين تأثیری که این فضا می‌تواند بر تربیت و همچنين رشد آن هم‌ها بگذارد، به سراغ خسرو سلجوقی، مجری سند حمایتی و همچنين برنامه جذاب و جالب و خوب اقدام توسعه سرويس ها و خدمات فضای مجازی کودک و همچنين نوجوان، رفتیم تا نظر او را در مورد برنامه جذاب و جالب و خوب‌های حکومت برای کاهش آسیب‌های فضای مجازی و همچنين مواجهه خانواده‌ها و همچنين کودکان با این فضا را جویا شویم.
سلجوقی که اجرای طرح افزایش محتوای بومی در فضای مجازی و همچنين عضو هیئت عامل نهاد فناوری اطلاعات را در پرونده حرفه‌ای خود دارد، در گفت‌وگو با ایکنا؛ با تأکید بر نگاه فرصت جایگزین آسیب از فضای مجازی، گفت: رویکردی که در کشور به مقوله فضای مجازی داریم در صورتي که با نگاه آسیب باشد باید گريز و فرار را بر قرار ترجیح دهیم، ولي بايد توجه داشت به نظر می‌رسد به رویکرد فضای مجازی باید در قالب یک فرصت نگاه کنیم؛ در چنین شرایطی است که می‌توانیم قرار را بر گريز و فرار ترجیح دهیم و همچنين در این صورت می‌دانیم چگونه از این فرصت بهره بري و استفاده کنیم.
 
فضای مجازی دنیای کسب‌وکار‌، آموزش و همچنين تربیت است
سلجوقی افزود: فضای مجازی دنیای کسب‌وکار‌ها، آموزش و همچنين تربیت است و همچنين زمانی‌ که به‌آن هم به صورت یک فرصت نگاه مي شود، ظرفیت‌های بسیاری را برای جامعه و همچنين موضوعات محوری آن هم فراهم می‌کند که می‌تواند تمام محورها را تحت تأثیر قرار دهد، ولي بايد توجه داشت متأسفانه امروز این فرصت‌ها را به راحتی از دست می‌دهیم.
هر دلار سرمایه‌گذاری برای کودکان زیر ۵ سال شمسي ۱۶ دلار سود دارد
 
مشاور وزیر ارتباطات و همچنين فناوری اطلاعات بیان کرد: در احادیث و همچنين روایات آمده است که شخصیت و همچنين شاکله اشخاص در هفت سال شمسي ابتدایی زندگی آن هم‌ها شکل می‌گیرد، ولی به این هفت سال شمسي بها نمی‌دهیم. در کشور آمریکا ۳۸ سال شمسي بر روی کودکان تحقیق شد و همچنين به این نتیجه رسیدند که هر دلار سرمایه‌گذاری برای کودکان زیر پنج سال شمسي ۱۶ دلار برگشت دارد؛ همچنین از لحاظ علمی ثابت شد که ۹۰ قسمت و بخش هوش کودکان در زیر پنج سالگی آنان شکل می‌گیرد و همچنين این نشان‌دهنده اهمیت این دوران است.
 
مجری سند حمایتی و همچنين برنامه جذاب و جالب و خوب اقدام توسعه سرويس ها و خدمات فضای مجازی کودک با تأکید بر آموزش کودکان در خانواده‌ها، اظهار کرد: طبق احادیث و همچنين روایات در هفت سال شمسي اول زندگی باید کودک را تربیت کرد، زیرا در هفت سال شمسي دوم و همچنين سوم میزان جذب و همچنين کشش کودک افت پیدا می‌کند. حال امروز در کشورمان متولی حوزه کودک با نام بهزیستی داریم؛ مطالعات نشان می‌دهد که ۱۳ قسمت و بخش کودکان وارد مهدکودک می‌شوند و همچنين در صورتي که مهد‌های کودک کشور، با تمام شک و همچنين شبهه‌ای که به آن هم‌ها وارد است، ایده‌آل به نظر برسند باز هم این آمار نشان می‌دهد که ۸۷ قسمت و بخش کودکان فاقد عوامل مربی کودک خواهند بود، این یعنی در حال از دست دادن سرمایه بزرگی هستیم.

هر پدر و همچنين مادری می‌تواند مربی کودک و همچنين فرزند خود باشد

 
وی تصریح کرد: خوشبختانه فضای مجازی فرصت بسیار بزرگی محسوب می‌مي شود و همچنين شرایطی خوبی را برای ما فراهم کرده است. در این شرایط هر پدر و همچنين مادری می‌تواند مربی کودک و همچنين فرزند خود باشد؛ برای مثال هر روز صبح این ابزار می‌تواند در قالب یک نرم‌افزار به پدر و همچنين مادر‌ها بگوید که کودکشان چه نیازی دارند و همچنين در مواجهه با رفتار‌های او چه کاری باید انجام دهند؛ لذا در صورتي که بدانیم چنین فرصتی ثروت عظیمی برای کسب‌وکار و همچنين خانواده‌هاست، بسیار بهتر و همچنين اثرگذارتر از آن هم بهره بري و استفاده می‌کنیم.
سلجوقی ادامه داد: همگی با تجربه تاکسی‌های اینترنتی آشنا هستیم که فرصت خوبی را برای کسب‌و همچنين‌کار به راه‌ انداخت و همچنين به سرمایه چندانی نیز نیاز نداشت و همچنين تنها و فقط با بهره بري و استفاده از تلفن همراه و همچنين نرم‌افزار محتوا را ثبت می‌کرد؛ جریان تربیت کودک نیز به همین شکل است و همچنين خانواده‌ها می‌توانند تنها و فقط با نصب نرم‌افزاری در موبایل محتوا‌ها را به اشکال متنوع و گوناگون و مختلف مانند انیمیشن، فیلم کوتاه و همچنين متن کوتاه دریافت و همچنين بهره بري و استفاده کنند. همین روند باعث ایجاد کسب‌وکار‌های خوبی می‌مي شود که می‌تواند آمار مهد‌های کودک کشور را هم از ۱۳ به ۱۰۰ قسمت و بخش افزایش دهد.
فرصت بازی‌های رایانه‌ای برای تربیت و همچنين رشد کودکان و همچنين جوانان و نوجوانان
 
مشاور وزیر ارتباطات و همچنين فناوری اطلاعات با اشاره به فرصت بازی‌های رایانه‌ای برای تربیت و همچنين رشد کودکان و همچنين جوانان و نوجوانان، به ایکنا گفت: امروز فضای بازی‌های رایانه‌ای دیگر به معنی یک بازی معمولی نیست، چرا که مقوله بازی در قالب آموزش، سلامت، بهداشت و همچنين امثال آن هم‌ها مورد بهره بري و استفاده قرار می‌گیرد، ولي بايد توجه داشت چقدر از این مقوله بهره بري و استفاده کرده‌ایم و همچنين یا در آن هم موفق بوده‌ایم؟ حتی از این فضا می‌توانیم برای وارد شدن به بازار‌های منطقه‌ای و همچنين بین‌المللی نیز بهره بري و استفاده کنیم.
وی با تأکید بر اینکه در کشور آموزش‌هایی را متناسب با دین، فرهنگ و همچنين بوم داریم که قابلیت‌های جهانی شدن دارند، تصریح کرد: ولی متأسفانه سرمایه‌گذاری خوبی در این حوزه نکرده‌ایم؛ لذا امروز نمی‌توانیم یک بازی را تنها و فقط با ۱۰۰ یا ۲۰۰ میلیون تومان نمی‌توانیم تهیه کنیم و همچنين بازی‌هایی وجود دارد که باید هزینه‌های میلیاردی صرف آن هم کرد و همچنين قطعاً سود آن هم صد‌ها میلیارد خواهد بود؛ طبیعتاً این نوع سرمایه‌گذاری ویژگی و همچنين امتیاز خاص خودش را دارد.
 
صنایع فرهنگی و همچنين خلاق؛ از بزرگترین اقتصاد‌های حوزه مجازی
سلجوقی صنایع فرهنگی و همچنين خلاق را یکی از بزرگترین اقتصاد‌هایی دانست که امروزه در حوزه مجازی مطرح می‌مي شود و همچنين بیان کرد: امروزه تنها این فرصت را فضای مجازی ایجاد کرده است و همچنين از این فرصت بهره بري و استفاده نمی‌کنیم و همچنين تنها و فقط نگاه آسیب‌زایی در این حوزه داریم. وقتی رویکردمان را از آسیب‌زا بودن به فرصت تغییر دادیم، می‌توانیم اقدامات اثرگذار و همچنين خوبی را شاهد باشم.
مجری سند حمایتی و همچنين برنامه جذاب و جالب و خوب اقدام توسعه سرويس ها و خدمات فضای مجازی کودک در ادامه به ایکنا گفت: امروزه ابزار‌هایی برای کودکان در دنیا داریم که برخی از آن هم‌ها به کشور آمده و همچنين تعدادی از آن هم‌ها هم در حال ساخت در کشور است. 
 
غفلت از ۱۸ میلیون فرصت
 
وی افزود: یکی از راهکار‌هایی که می‌توانیم سرعت خودمان را در این حوزه افزایش دهیم افزایش تعداد کاربران است، چراکه می‌تواند در قالب اطلاع‌رسانی از ظرفیت‌هایی که در کشور ایجاد شده و همچنين میزان بهره بري و استفاده کاربران از آن هم‌ها اجرا مي شود. امروز براساس تعریف جهانی از حدود ۲۰ میلیون کودک زیر ۱۸ سال شمسي در کشور حدود یک میلیون و همچنين ۵۰۰ هزار سیم‌کارت رایگان کودک بهره بري و استفاده می‌مي شود، در صورتی که بیش از ۱۸ میلیون فرصت دیگر وجود دارد و همچنين با وجود این استقبالی که مورد نظر بود انجام نشده است؛ همه این‌ها به دلیل فقدان اطلاع‌رسانی درست و همچنين به موقع از این امکانات است.
 
سلجوقی تصریح کرد: از طریق این سیم‌کارت‌ها محتوای سالم در اختیار کودکان و همچنين جوانان و نوجوانان قرار می‌گیرد و همچنين به نظر می‌رسد که هر قدر کاربران و همچنين مخاطبان آن هم بیشتر مي شود، مانند فرش کاشان محتوا و همچنين کاربری مناسب را هم زیاد مي کند؛ قطعاً در صورتي که مخاطب خوب نباشد، نباید انتظار محتوای خوبی را هم در این عرصه داشته باشیم.
 
بهره بري و استفاده کودکان ۶ ماهه از تلفن همراه
 
مجری سند حمایتی و همچنين برنامه جذاب و جالب و خوب اقدام توسعه سرويس ها و خدمات فضای مجازی کودک با اعلام اینکه در ۱۳۹۶ پژوهشی برای شناخت میزان بهره‌برداری کودکان سه تا پنج ساله کشور از اینترنت و همچنين تجهیزات تلفن‌ همراه و همچنين تبلت انجام شد، اظهار کرد: براساس نتایج این پژوهش معلوم شد که ۶۶ قسمت و بخش کودکان تلفن همراه یا تبلت دارند و همچنين جذاب و جالب اینجاست که همین مطالعات نشان داد برخی کودکان شش ماهه نیز از تلفن همراه بهره بري و استفاده می‌کنند که شاید غیرقابل‌باور باشد، ولی باید بپذیریم که این موضوع در کشور وجود دارد.

وی ادامه داد: با توجه به مطالعات انجام شده، در تيم مصرف‌کنندگان ۲۷ قسمت و بخش کودکان وسیله ارتباطی دارند و همچنين سهم والدین از این آمار ۶۶ قسمت و بخش و همچنين سهم خواهر و همچنين برادر هفت قسمت و بخش بود. بر همین اساس چهار قسمت و بخش کودکان از شش‌ماهگی از ابزار‌های ارتباطی بهره بري و استفاده می‌کنند و همچنين ۱۴ قسمت و بخش از آن هم‌ها از یک‌سالگی با این ابزار‌ها آشنا می‌شوند و همچنين از آن هم‌ها بهره بري و استفاده می‌کنند. بیشترین تعداد کودکان که ۳۰ قسمت و بخش آن هم‌ها را شامل می‌مي شود از دو سالگی، ۲۸ قسمت و بخش از سه‌ سالگی و همچنين ۲۰ قسمت و بخش از چهار سالگی بهره بري و استفاده از این ابزار‌ها را آغاز کرده‌اند.

 
در کشور اپراتور‌های محتوایی و همچنين سخت‌افزاری ویژه کودکان داریم
 
مشاور وزارت ارتباطات و همچنين فناوری اطلاعات تصریح کرد: متأسفانه حتی خانواده‌هایی هم که با سرگرم شدن فرزندانشان در فضای مجازی نگران تربیت آنان خواهند بود آگاهی ندارند که چنین ظرفیت‌هایی برای آن هم‌ها مهیا شده است. در کشور اپراتور‌های محتوایی مانند انارستان، درسا و همچنين نبات و همچنين اپراتور‌های سخت‌افزاری مانند انارستان سیم‌کارت کودک همراه اول و همچنين تین تاک وجود دارند که تلاششان برای تولید محتوای مناسب و همچنين سالم و همچنين متناسب با فرهنگ و همچنين دین ما برای کودکان است که متأسفانه میزان استقبال از آنها به دلیل بی‌اطلاعی خانواده‌ها هنوز به حد انتظار نرسیده است.
به نقل از ایکنا؛ پیش از این نیز وزیر ارتباطات و همچنين فناوری اطلاعات حکومت دوازدهم در مورد برنامه جذاب و جالب و خوب‌های انجام شده در راستای منشور حقوق شهروندی در این وزارت خانه، حمایت از توسعه سرویس‌های بومی و همچنين توجه به توسعه سواد رسانه را از اقدامات مؤثر در این حوزه دانسته و همچنين تأکید کرده بود: طرح اینترنت کودکان برای کاهش آفت‌های فضای مجازی و همچنين همچنین نرم‌افزار موبایل‌محور حکومت همراه از برنامه جذاب و جالب و خوب‌هایی است که در آینده در دستور کار این وزارت خانه قرار دارد. در این راستا، گروهی از حقوقدانان و همچنين صاحب‌نظران مأمور شده‌اند تا زمینه مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري را برای این کسب‌وکار‌ها فراهم کنند. همچنین امیدواریم تا دهه فجر سامانه‌ای برای ثبت اعتراضات شهروندان و مردم شهر در زمینه نقد حقوق اساسی به بهره‌برداری برسد.
 
منبع: خبرگزاری بین المللی قرآن

انتهای پیام

مشاور وزیر ارتباطات: هدررفت سرمایه‌های فرهنگی و همچنين خلاق در تاریخ ۱۹۷۰-۰۱-۰۱ ۰۳:۳۰:۰۰ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان