محمد بن سلمان دیکتاتوری بی‌نظیر در منطقه

محمد بن سلمان دیکتاتوری بی‌نظیر در منطقه

|محمد بن سلمان دیکتاتوری بی‌نظیر در منطقه از مسیح داراب|

محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی با وجود ادعای اجرای اصلاحات، بدترین نوع دیکتاتوری را در عربستان و همچنين منطقه دارد.

روزنامه اینترنتی رای الیوم در یادداشتی آورده است: عربستان بعد از چهار روایت متنوع و گوناگون و مختلف در مورد کشتن و قتل جمال خاشقجی (روزنامه‌نگار منتقد سعودی) و همچنين بعد از ناديده گرفتن و همچنين تایید هنوز اصرار دارد که کشتن و قتل خاشقجی از طریق یک تيم «خودسر» انجام شده است. بعد از حمایت غیرمستقیم دونالد ترامپ از بن سلمان که شامل نتایج مستقیم آن هم کاهش قابل توجه بهای نفت بعد از درخواست های مکرر ترامپ از سعودی‌ها و همچنين اطاعت آنها بود که به اقتصاد عربستان و همچنين شهروندان سعودی خسارت شدیدی زد، مدافعان ولیعهد سعودی اصرار دارند عربستان را مساوی بن سلمان بدانند. بهتر است سیاست‌های بن سلمان را بررسی کنیم شاید تغییر مهمی در دیدگاه مدافعان او به وجود آوریم.

نگارنده این نقل از آورده است: عربستان یکی از دیکتاتوری‌های ریشه‌دار است که روزگاری رهبر جهان عرب بود. دیکتاتوری بن سلمان از قواعد دیکتاتوری‌های منطقه مستثنی شده و همچنين سرنوشت خود را به اسرائیل گره زده است و همچنين عادی‌سازی روابط با تل آویو را حمایت از خود در برابر خطرات امنیتی می‌داند که زاییده توهم ولیعهد است. از این رو جنگی کور را علیه یمن، این ملت ستم دیده و همچنين زجرکشیده به راه انداخت. مردمی که در کوه‌ها زندگی می‌کنند و همچنين آسمان لحاف آنهاست و همچنين خنجر یکی از عناصر پوشش رسمی‌شان است. هرچند معتقد بودم عربستان حق دخالت در یمن را البته به صورت مسالمت‌آمیز و همچنين مبتنی بر گفتگو دارد زيرا و به درستي که یمن امتداد راهبردی عربستان در منطقه است و همچنين منطقه به یمن منسجم و همچنين قوی و همچنين دور از دخالت هایی نیاز دارد که آن هم را از محیط عربی‌اش دور کند. ولي بايد توجه داشت دخالت در یمن به فجایعی بی‌پایان منجر شد. چنان که بر اساس آمارهای نهاد «کودکان را نجات دهید» حدود ۸۵ هزار کودک به تا حال در این جنگ کشته شده‌اند.

در ادامه این نقل از آمده است: حالا به وضع داخلی عربستان بپردازیم. محمد بن سلمان که ادعای اصلاحات دارد و همچنين خودش را به عنوان رهبر اصلاحات و همچنين مخالف هرگونه افراط‌گرایی و همچنين تحجر معرفی می کند و همچنين شرکت های روابط عمومی را برای بهبود چهره خود به خدمت می گیرد تا تصویرش را روی اتوبوس ها چاپ کنند. آیا منطقی است کسانی که خواستار این اصلاحات ساده مانند حق رانندگی زنان و همچنين آزادی های عمومی و همچنين … بودند امروز در قعر زندان با شکنجه و همچنين آزار جنسی رو به رو باشند. کدام عاقل این را می پذیرد که کسی رانندگی زنان را آزاد کند ولي بايد توجه داشت کسانی را که خواستار این آزادی بوده‌اند مانند عزیزه الیوسف، لجین الهذلول، إیمان النفجان، سمر بدوی، نوف عبد العزیز و همچنين هتون الفاسی را به زندان بیندازد. چرا آن هم همه علیه کانادا که تلاش می‌کرد از شهروندان سعودی حمایت کند غوغا به راه انداختند؟ ما در کشورهای عربی وظیفه مان صدور مغزها و همچنين گاهی هم کشتن و قتل یا بازداشت آنهاست.

نگارنده نقل از افزود: به عنوان مثال مراکش وقتی برای گرفتن میزبانی جام جهانی فوتبال سال شمسي ۲۰۱۶ تلاش می‌کرد با رای مشترک عربستان، آمریکا و همچنين کانادا مواجه شد. منکر این نیستیم که کشورهای عربی دیگری هم علیه مراکش رای دادند ولي بايد توجه داشت عربستان بیش از آنها لایق سرزنش است زيرا و به درستي که خودش را رهبر جهان عرب می داند. ولي بايد توجه داشت سوالی که ذهن را مشغول کرده این است که آیا عربستان واقعا ما را عرب می داند؟ ما در سوریه و همچنين لبنان و همچنين مراکش و همچنين تونس و همچنين…؟ گمان نمی کنم. سخت ترین ویزا برای سوری ها ویزای عربستان است و همچنين وقتی سوری ها تصمیم گرفتند به جایی پناهند شوند آلمان را برگزیدند. البته منظور ما حکومت سعودی است که نماینده ملت پهناور و بزرگ عربستان نیست. شصت قسمت و بخش از رقه که یک شهرستان با استقامت سوریه بود با حملات ائتلاف بین المللی ویران شد. سعودی ها برای بازسازی آن هم کجا خواهند بود؟ رقه در سوریه که اهالی آن هم سخت ترین رنج ها را از داعش خود خوانده بردند. پشت زنان و همچنين فرزندان رقه با شلاق صاحبان فکر کردن و انديشيدن پلیدی که دستگاه های تو آن هم را ترویج داد سیاه شده است و همچنين این برای همیشه شاهدی علیه ولیعهد عربستان است. بله آنها (داعشی‌ها) ما را شلاق می زدند و همچنين خود را مهاجرانی از عربستان و همچنين امیر می نامیدند. جوانان را شلاق زدند و همچنين پیرها را تحقیر کردند و همچنين زنان را زدند و همچنين عزیزانمان را خوار کردند آن هم هم در محیطی روستایی که هیچ ارتباط و رابطه ای با خشونت ندارد. ما هنوز از آثار این جنگ رنج می بریم. فرزندان ما سالهاست به مدرسه نمی روند و همچنين مردان به دنبال لقمه نانی در یک شهرستان ویران شده خواهند بود. ولیعهد عربستان کجاست که اینها را ببیند؟

 در پایان این نقل از نگارنده آن هم نوشته است: من تنها و فقط یک نویسنده‌ام که خواستار پایان یافتن مصیبت در کشورهای عربی و همچنين دفاع از حقوق‌بشر هستم.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوون

محمد بن سلمان دیکتاتوری بی‌نظیر در منطقه در تاریخ ۱۹۷۰-۰۱-۰۱ ۰۳:۳۰:۰۰ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان