لاریجانی: از اشتباه سعودی‌ها و همچنين اماراتی‌ها در حمایت از صهیونیست‌ها و همچنين آمریکا نمی‌گذریم

لاریجانی: از اشتباه سعودی‌ها و همچنين اماراتی‌ها در حمایت از صهیونیست‌ها و همچنين آمریکا نمی‌گذریم

|لاریجانی: از اشتباه سعودی‌ها و همچنين اماراتی‌ها در حمایت از صهیونیست‌ها و همچنين آمریکا نمی‌گذریم از مسیح داراب|

علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی شب قبل در مراسم اختتامیه سی و همچنين دومین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی در سخنانی، گفت : تحرکاتی در منطقه و همچنين در بین کشورهای اسلامی وجود دارد که باید ماهیت ان را شناخت در صورتي که این معرکه درست تحلیل نشود ممکن است به بیراهه برویم.

وی افزود: یک به هم ریختگی امنیتی در منطقه ها و مناطق اسلامی ایجاد شده که ریشه اختلاف شیعه و همچنين سنی ندارد، سال شمسي ها شیعه و همچنين شنی در این منطقه در کنار هم زندگی می کردند.

رئیس مجلس با بیان اینکه خلق جریانات تندرو و همچنين تروریستی ویژگی های جدید منطقه است که این جریانات داعیه خلافت دارند و همچنين موجب می شوند انرژی کشورهای اسلامی مستهلک مي شود، گفت: مسابقه تسلیحاتی در منطقه راه انداخته‌اند و همچنين حجم زیادی سلاح وارد منطقه شده امنیت منطقه نیاز به این همه سلاح ندارد، یک بعد ناشی از منافع آمریکا در فروش سلاح است.

لاریجانی افزود: یکی از خصوصیات اتفاقات و همچنين تحولات در منطقه این است که یک به هم ریختگی در منطقه ایجاد کردند و همچنين در ۷، ۸ سال شمسي اخیر یک ناامنی را در منطقه ها و مناطق اسلامی دامن زده‌اند و همچنين این ربطی هم به شیعه و همچنين سنی ندارد.

وی تصریح کرد: این بحرانی که از ناامنی به وجود می‌آورند شامل جنگ و همچنين بمباران و همچنين تحریک برخی از جریانات است که شاکله عمده آن هم این هست که می‌خواهند یک به هم ریختگی امنیتی در منطقه ایجاد کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی یکی دیگر از مصادیق ایجاد آشوب و همچنين به هم ریختگی در منطقه را خلق جریان‌های تندرو دانست و همچنين اظهار داشت: منشاء این جریانات معلوم است که از کجاها آن هم را درست می‌کنند و همچنين می‌خواهند انرژی نیروهای اسلامی را مستهلک کنند.

لاریجانی  نظامیان تيم‌های تروریستی در منطقه را دچار فرسودگی دانست و همچنين تصریح کرد: حوادث تروریستی همچنان در منطقه ادامه دارد ولي بايد توجه داشت در عراق و همچنين سوریه تا حدودی کاهش پیدا کرد و همچنين در سوریه بر زمین از نظر میدانی از آنها گرفته شده است.

وی ادامه داد: کشورهای بسیار کوچکی در منطقه خواهند بود که ۳ برابر گستردگی‌شان سلاح می‌خرند، البته یک بعد آن هم مرتبط به منافعی است که آمریکایی‌ها دارند و همچنين می‌خواهند سلاح‌هایشان را بفروشند و همچنين پولی در بیاورند؛ گاهی ترامپ هم که خیلی حرف‌های عجیب و همچنين غریبی می‌زند به صورت شفاف در حرف‌هایش ماهیت آمریکایی‌ها را نشان می‌دهد. ولي بايد توجه داشت قبلاً حرف‌هایش را بزک شده می‌زد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با طرح این سوال که منطقه ما چقدر ظرفیت سلاح دارد، گفت: آیا پاسخ به این سوال هدفی غیر از ایجاد آشفتگی در منطقه نیست؟

لاریجانی با تاکید بر این که صف کشی جدیدی در منطقه شکل گرفته و همچنين دارای بعد جدیدی شده است، افزود: این شرایطی که امروز در منطقه ایجاد شده طبیعی نیست، مگر ایران چه اختلافی با عربستان و همچنين کشور امارات دارد؟ ما در صورتي که با سعودی‌ها مخالفیم به خاطر رفتار عجیب و همچنين غریب آنها در یمن است، آنها یک کشور اسلامی خواهند بود؛ در صورتي که ما به امارات خورده می‌گیریم به خاطر دخالت در اوضاع یمن و همچنين کشتار شهروندان و مردم شهر این کشور است، ما به این کشورها ایراد داریم، ولي بايد توجه داشت پيشامد جديد در منطقه اصلاً اختلاف بین دو کشور یا چند کشور نیست.

وی با تاکید بر این که سعودی‌ها و همچنين اماراتی‌ها در حمایت از آمریکا و همچنين اسرائیل برای جنایت علیه شهروندان و مردم شهر یمن و همچنين دیگر کشورهای منطقه راه غلطی می‌روند، گفت: نباید از ایران انتظار داشته باشند که در این کار و همچنين راه غلط آنها را تایید و همچنين حمایت کند. در صورتي که ما به گروه و حزب‌الله کمک می‌کنیم این کمک‌ها را به حماس و همچنين جهاد هم داریم، اینها اهل سنت و همچنين دوستان ما خواهند بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به سفر نخست وزیر رژیم صهیونیستی به برخی کشورهای منطقه شامل بحرین طی روزهای اخیر گفت: نتانیاهو باید بداند این دوره‌گردی که در منطقه به راه انداخته ظرفیتی برای اسرائیل ایجاد نمی‌کند و همچنين کشورهایی هم که به این دوره‌گرد راه می‌دهند ظرفیتی نخواهند داشت.

لاریجانی در پاسخ به اظهارات سران برخی کشورها مبنی بر این که ایران نيت و اراده دارد هلال شیعی ایجاد کند، اظهار داشت: ما نیازی نداریم که هلال شیعی به راه بیندازیم، نمی‌دانم چه کسی این حرف را در دهان آقایی که آن هم را مطرح کرد انداخته است، ولي بايد توجه داشت می‌دانم که این حرف خودش نبود.

وی اضافه کرد: ارزیابی ما این است که این تحولات در منطقه یک طرح آمریکایی و همچنين اسرائیلی است و همچنين نباید به خطا رفت، می‌خواهند اسرائیل را بر منطقه ما مسلط کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این دوره‌گردی که نخست وزیر نگون‌بخت رژیم صهیونیستی در منطقه به راه انداخته نتیجه‌ای ندارد او فکر کردن و انديشيدن کردن و انديشيدن می‌کند که موقع آن هم رسیده که تسلطش را بر منطقه نشان دهد. با این اقدامات می‌خواهند به موضوع فلسطین خاتمه بدهند، این یکی از اهداف طرح آمریکایی انگلیسی است.

لاریجانی یکی از اهداف طرح انگلیسی آمریکایی در منطقه را چپاول ملت‌های منطقه دانست و همچنين گفت: البته شرایط دنیا تغییر کرده و همچنين آگاهی مسلمانان نیز بیشتر شده است؛ می‌خواهند پيشامد جديد‌ای در منطقه درست کنند و همچنين ایران را در سیبل و همچنين هدف آن هم قرار دهند، زیرا ایران ۴۰ سال شمسي است که مقابل آمریکا ایستاده، به همین دلیل می‌خواهند این کشور را سیبل جنایات و همچنين اقدامات‌شان در منطقه کنند.

وی اضافه کرد: آمریکایی‌ها خودشان هم می‌دانند حرف‌هایی که علیه ایران در مورد حمایت از تروریسم نیز می‌زنند دروغ است، علی‌رغم شکستن کمر تروریست‌ها در عراق و همچنين سوریه توسط جمهوری اسلامی ایران، رئیس جمهور آمریکا می‌گوید که ایران تروریست است، ولي بايد توجه داشت دلیل آن هم این است که می‌خواهند ایران هدفی برای چپاول‌گریشان در منطقه باشد و همچنين آرایش سیاسی ایجاد کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه فراموش شدن پيشامد جديد فلسطین از سوی ملت‌های منطقه را تحت هیچ شرایطی بعید دانست و همچنين افزود: شهروندان و مردم شهر منطقه از جنایات آمریکایی‌ها و همچنين اسرائیلی‌ها نفرت دارند و همچنين شهروندان و مردم شهر کشورهای مسلمان نیز از آنها متنفرند.

لاریجانی ادامه داد: کشورهایی که از این نخست‌وزیر دوره‌گرد رژیم صهیونیستی پذیرایی می‌کنند باید بدانند که خودشان را از بین می‌برند، نسل جدیدی از مسلمانان خلق و همچنين جوانان کشورهای اسلامی نیز بیدار شده‌اند، شرایط دنیا تغییر کرده و همچنين شهروندان و مردم شهر از اوضاع‌شان مطلع می‌شوند، در نسل جوون کشورهای اسلامی روشنفکری ایجاد شده است.

وی افزود: دوستان ما در اخوان‌المسلمین امروز متوجه شده‌اند که حرف‌هایی که کشورهای ماجراجو علیه ایران می‌زدند، درست نبود و همچنين برخی کارها علیه برخی کشورها نیز درست نبوده است، تجربه این را ثابت کرده است؛ تجربه نشان داد که در پيشامد جديد سوریه، پيشامد جديد حکومت نبود بلکه می‌خواستند یک سنگر را علیه اسرائیل از بین ببرند.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ما از ابتدا در موضوع سوریه می‌گفتیم که با توافق سیاسی پيشامد جديد حل می‌مي شود، ولي بايد توجه داشت آنها فکر کردن و انديشيدن کردن و انديشيدن می‌کردند که با رفتار نظامی می‌توانند کار را پیش ببرند، به سعودی‌ها و همچنين اماراتی‌ها هم می‌گوییم که تو در اول پیروزی انقلاب در ایران اشتباه کردید، زیرا در ایران انقلاب باشکوهی شد ولي بايد توجه داشت تو به جای این که در کنار ملت ایران بایستید، در مقابل ملت ایران قرار گرفتید و همچنين صدام را علیه ملت ایران تحریک کردید، ولي بايد توجه داشت بعد گفتید که اشتباه کرده‌اید و همچنين ما از این اشتباه تو گذشتیم، ولي بايد توجه داشت امروز از این اشتباه تو برای حمایت از آمریکا و همچنين صهیونیست‌ها نمی‌گذریم و همچنين پاسخ رفتارهای تو را خواهیم داد.

لاریجانی اضافه کرد: ما مقابل اسرائیل خواهیم ایستاد و همچنين نمی‌گذاریم که معامله قلابی قرن شکل بگیرد، آنها می‌خواهند اسرائیل را در منطقه حاکم کنند، ولي بايد توجه داشت ایران نمی‌گذارد. دوره کشورهایی که مقابل آمریکا و همچنين اسرائیل سر خم می‌کنند، قبل است.

وی افزود: می‌گویند که چرا ایران از گروه و حزب‌الله لبنان حمایت می‌کند، در صورتي که گروه و حزب‌الله نبود که تو لبنان را یک لقمه می‌کردید.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: کشورهایی که در قضیه فلسطین لغزش کرده‌اند، زیان می‌بینند. این کشورها دوره زمانی کوتاه را برای دستاورد پهناور و بزرگ بلندمدتی فدا کرده‌اند و همچنين به زودی از این شرایط عبور می‌کنیم، ولي بايد توجه داشت رفتار این کشورها در خاطر مسلمانان می‌ماند و همچنين همه می‌فهمند که تو در شرایط خطیر منطقه نخست وزیر بدبخت اسرائیل را به کشورتان دعوت می‌کنید، کشورهای اسلامی نباید خودشان را انقدر ارزان عرضه کنند.

لاریجانی با بیان این که جریان مقاومت هر سال شمسي مقاوم‌تر و همچنين قدرتمندتر می‌مي شود، گفت: سرمایه نخبگانی جریان مقاومت رو به صعود است، بنابراین این‌ها از این الفاظی نظیر معامله قرن که برای خودشان درست کرده‌اند، نتیجه‌ای نمی‌گیرند.

وی اضافه کرد: برخی کشورهای منطقه از این دوگانه بازی‌ها دست بردارند و همچنين رو راست باشند، ما این رفتارها را از تو نمی‌پذیریم، نمی‌مي شود کشورهایی را علیه ایران تحریک کنید و همچنين بعد آدم بفرستید و همچنين بگویید که می‌خواهیم با تو کار کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این که آمریکایی‌ها در منطقه فکر کردن و انديشيدن کردن و انديشيدن می‌کنند که با زور و همچنين اسلحه می‌توانند دستاوردی پیدا کنند، از آن هم سودی نمی‌برند.

لاریجانی تصریح کرد: سعودی‌ها فکر کردن و انديشيدن کردن و انديشيدن می‌کنند که با بمباران در یمن می‌توانند مشکلی را حل کنند، ولي بايد توجه داشت یمنی‌ها شهروندان و مردم شهر رشیدی خواهند بود و همچنين در صورتي که کسی وارد سرزمین‌شان مي شود تا بیرون راندن و همچنين پیروزی نهایی او را رها نمی‌کنند، البته سعودی‌ها نیرو ندارند و همچنين افرادی را اجیر می‌کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان خاطر نشان کرد: سعودی‌ها هم مثل آمریکایی‌ها اشتباه فکر کردن و انديشيدن کردن و انديشيدن می‌کنند که با فشار و همچنين تحریم نتیجه می‌گیرند، ولي بايد توجه داشت جوابی که می‌خواهند را به دست نخواهند آورد.

منبع: تسنیم

انتهای پیام

لاریجانی: از اشتباه سعودی‌ها و همچنين اماراتی‌ها در حمایت از صهیونیست‌ها و همچنين آمریکا نمی‌گذریم در تاریخ ۱۹۷۰-۰۱-۰۱ ۰۳:۳۰:۰۰ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان