سفارش‌های اخلاقی امام و پيشوا حسن عسکری(ع) به شیعیان

سفارش‌های اخلاقی امام و پيشوا حسن عسکری(ع) به شیعیان

|سفارش‌های اخلاقی امام و پيشوا حسن عسکری(ع) به شیعیان از مسیح داراب|

امام و پيشوا حسن عسکرى(ع) در سال شمسي ۲۳۲ هجری قمری به دنیا آمدند. بعد از آنکه پدرشان امام و پيشوا هادی(ع) توسط خلیفه وقت به سامرا رفت، ایشان هم به همراه پدر بزرگوارشان به آن هم شهرستان رفته و همچنين تا زمان شهادت در آن هم جا زیر نظر مأموران خلفای عباسی بود. دوران امامت حضرت مصادف با حکومت  6 خلیفه عباسی به نام‌های متوکل، منتصر، مستعین،‌ معتز، مهتدی و همچنين معتمد بود؛ از این جهت چندان عرصه را برای آن هم حضرت تنگ کرده بودند که همراه با شیعیانشان مجبور به رعایت تقیه بودند؛ با این وجود هیچ گاه در عرصه‌های اجتماعی حضورشان کم‌رنگ نشد بلکه از مخالف و همچنين موافق دستگیری می‌کردند. 

محمّد بن علی بن ابراهیم بن موسی بن جعفر(ع) نقل می‌کند: زمانی به تهی‌دستی مبتلا شدیم و همچنين زندگی برایمان دشوار شده بود. روزی پدرم که بعد از امام و پيشوا هفتم(ع) فردی را به امامت نمی‌پذیرفت، به من گفت: نزد حسن بن علی برویم، زیرا او را به جوانمردی توصیف می‌کنند. وقتی نزد حضرت رسیدیم،‌ از پدرم پرسیدند چرا به تا حال نزد ما نیامده‌ای؟ پدرم گفت: با این وضع خجالت می‌کشیدم خدمت برسم. در نهایت امام و پيشوا(ع)‌ به آن هم‌ها مبلغی داد. 

امام و پيشوا حسن عسکری(ع)‌ همچنين و علاوه بر اینکه خود تقید شدید نسبت به اخلاقیات فردی و همچنين اجتماعی داشتند، مانند سایر معصومان(ع) اطرافیان خویش را مدام سفارش به رعایت اخلاقیات و همچنين تقواییات می‌کردند. این اقدام امام و پيشوا(ع) در عصری که عباسیان جامعه را به انحطاط اخلاقی و همچنين رفتاری سوق داده بودند، چراغ راهی پیش روی محبان و همچنين دوستداران اهل‌بیت پیامبر(ص) بود. در ادامه به یکی از سفارشات امام و پيشوا حسن عسکری(ع)‌ در زمینه رعایت تقوای الهی و همچنين نیز اخلاق فردی و همچنين اجتماعی اشاره می‌مي شود.  

تو را به تقوای الهی و همچنين پارسایی در دینتان و همچنين تلاش برای خداوند تبارک و تعالي و همچنين راستگویی و همچنين امانتداری در مورد کسی که تو را امین دانسته ـ نیکوکار باشد یا بدکار ـ و همچنين طول سجود و همچنين حُسنِ همسایگی سفارش می‌کنم. محمّد(صلی الله علیه وآله وسلم) برای همین آمده است
أُوصیکُمْ بِتَقْو همچنينَی اللّهِ و همچنينَ الْو همچنينَرَعِ فی دینِکُمْ و همچنينَالاِْجْتَهادِ لِلّهِ و همچنينَ صِدْقِ الْحَدیثِ و همچنينَ أَداءِ الأَمانَةِ إِلی مَنِ ائْتَمَنَکُمْ مِنْ بَرٍّ أَو همچنينْ فاجِر و همچنينَ طُولُ السُّجُودِ و همچنينَ حُسْنِ الْجَوارِ. فَبِهذا جاءَ مُحَمَّدٌ(صلی الله علیه وآله وسلم)

در میان جماعت‌های آنان نماز بخوانید و همچنين بر سر جنازه آنها حاضر شوید و همچنين مریضانشان را عیادت کنید. و همچنين حقوقشان را ادا کنید، زیرا هر یک از تو زيرا و به درستي که در دینش پارسا و همچنين در سخنش راستگو و همچنين امانتدار و همچنين خوش اخلاق با شهروندان و مردم شهر باشد، گفته می‌مي شود: این یک شیعه است و همچنين این کارهاست که مرا خوشحال می‌کند.
صَلُّوا فی عَشائِرِهِمْ و همچنينَ اشْهَدُوا جَنائِزَهُمْ و همچنينَ عُودُوا مَرْضاهُمْ و همچنينَ أَدُّوا حُقُوقَهُمْ، فَإِنَّ الرَّجُلَ مِنْکُمْ إِذا و همچنينَرَعَ فی دینِهِ و همچنينَ صَدَقَ فی حَدیثِهِ و همچنينَ أَدَّی الاَْمانَةَ و همچنينَ حَسَّنَ خُلْقَهُ مَعَ النّاسِ قیلَ: هذا شیعِیٌ فَیَسُرُّنی ذلِکَ.

تقوای الهی داشته باشید، مایه زینت باشید نه زشتی. تمام دوستی خود را به سوی ما بکشانید و همچنين همه زشتی را از ما بگردانید، زیرا هر خوبی که در مورد ما گفته مي شود ما اهل آنیم و همچنين هر بدی در مورد ما گفته مي شود ما از آن هم به دوریم.
إِتَّقُوا اللّهَ و همچنينَ کُونُوا زَیْنًا و همچنينَ لا تَکُونُوا شَیْنًا، جُرُّوا إِلَیْنا کُلَّ مَو همچنينَدَّة و همچنينَ ادْفَعُوا عَنّا کُلَّ قَبیح، فَإِنَّهُ ما قیلَ فینا مِنْ حَسَن فَنَحْنُ أَهْلُهُ و همچنينَ ما قیلَ فینا مِنْ سُوء فَما نَحْنُ کَذلِکَ.»

در کتاب خداوند تبارک و تعالي برای ما حقّی و همچنين قرابتی از پیامبر خداست و همچنين خداوند ما را پاک کرده است. احدی جز ما مدّعی این مقام نیست، مگر آن هم که دروغ می‌گوید.
 لَناحَقٌّ فی کِتابِ‌اللّهِ و همچنينَ قَرابَةٌ مِنْ رَسُولِ‌اللّهِ و همچنينَ تَطْهیرٌ مِنَ اللّهِ لا یَدَّعیهِ أَحَدٌ غَیْرُنا إِلاّ کَذّابٌ.

زیاد به یاد خداوند تبارک و تعالي باشید و همچنين زیاد یاد مردن و مرگ کنید و همچنين زیاد قرآن را تلاوت کنید و همچنين زیاد بر پیامبر (صلی الله علیه وآله وسلم) سلام و همچنين تحیت بفرستید. زیرا صلوات بر پیامبر خداوند تبارک و تعالي ۱۰ حسنه دارد. آنچه را به تو گفتم حفظ کنید و همچنين تو را به خداوند تبارک و تعالي می‌سپارم و همچنين سلام بر تو.
أَکْثِرُوا ذِکْرَ اللّهِ و همچنينَ ذِکْرَ الْمَو همچنينْتِ و همچنينَ تِلاوَةَ الْقُرانِ و همچنينَ الصَّلاةَ عَلَی النَّبِیِّ(صلی الله علیه وآله وسلم)فَإِنَّ الصَّلاةَ عَلی رَسُولِ اللّهِ عَشْرُ حَسَنات، إِحْفَظُوا ما و همچنينَصَّیْتُکُمْ بِهِ و همچنينَ أَسْتَو همچنينْدِعُکُمُ اللّهَ و همچنينَ أَقْرَأُ عَلَیْکُمْ السَّلامَ». 

منبع: (وسایل‌الشیعه، ج۱۲، ص۵)

انتهای پیام

سفارش‌های اخلاقی امام و پيشوا حسن عسکری(ع) به شیعیان در تاریخ ۱۹۷۰-۰۱-۰۱ ۰۳:۳۰:۰۰ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان