رئیس مجمع اروپایی بانوان شیعه شخصیت زن مسلمان در نگاه اروپایی‌ها بسیار غیرواقعی است

رئیس مجمع اروپایی بانوان شیعه شخصیت زن مسلمان در نگاه اروپایی‌ها بسیار غیرواقعی است

|رئیس مجمع اروپایی بانوان شیعه شخصیت زن مسلمان در نگاه اروپایی‌ها بسیار غیرواقعی است از مسیح داراب|

زنان مسلمانی که در جوامع غربی زندگی می‌کنند، امروزه با چالش‌های زیادی مواجه خواهند بود که شامل این چالش‎ها می‌قدرت معظلات و مسائل و مشکلات موجود در زمینه اشتغال، تحصیل، فعالیت روزمره و همچنين مسائل دینی را نام برد، ولي بايد توجه داشت نخستین چالش زن مسلمان در غرب حجاب است. تصویری که از زن مسلمان در غرب رواج یافته موجودی وابسته و همچنين فاقد هویت مستقل و همچنين فردی است که از هرگونه حضور در عرصه‌های اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و همچنين… منع می‌مي شود و همچنين این دیدگاه موجب افزایش معظلات و مسائل و مشکلات زنان مسلمان در غرب شده است.

گفت‌وگویی با رویدا جبر، بانوی پزشک لبنانی‌الاصل و همچنين رئیس مجمع اروپایی بانوان شیعه، که مقیم ایتالیا است انجام داده و همچنين نظر وی را در مورد نگاه شهروندان اروپایی به شخصیت زنان مسلمان و همچنين مهم‌ترین چالش‌های پیش‌ روی بانوان مسلمان در جوامع غربی جویا شده است.

رویدا جبر در ابتدای این گفت‌و همچنين‌گو به مجمع اروپایی بانوان شیعه پرداخت و همچنين گفت: این مجمع نام اروپایی را با خود دارد، زیرا فعالیت‌های آن هم تمامی کشورهای اروپایی را پوشش می‌دهد و همچنين کنفرانس‌ها و همچنين سمینارهای متعددی در سطح جوامع اروپایی با موضوع اهل بیت(ع) برگزار می‌کنیم.

اهداف مجمع

جبر در ارتباط با اهداف این مجمع و همچنين مهم‎ترین فعالیت‌های آن هم در قاره سبز صریح کرد: از مهم‌ترین و همچنين برجسته‌ترین اهداف مجمع تصحیح چهره زن مسلمان در جوامع غربی است، زیرا شهروندان اروپایی با تحت تأثیر قرارگرفتن از سوی شبکه‌های رادیویی، تلویزیونی و همچنين نشريات و مطبوعات که دروغ‌های مختلفی را در مورد شخصیت زن مسلمان ترویج می‌دهند، گمان می‌کنند که زن مسلمان شخصیتی است که قادر به تصمیم‌گیری نیست و همچنين در حاشیه قرار داشته و همچنين بی‌سواد است و همچنين اجازه حضور در عرصه‌های اجتماعی جوامع را ندارد، به‌ طوری که اروپایی‌ها این دیدگاه را به زنان مسلمان دارند که نمی‌توانند نویسنده، پزشک و همچنين …باشند.

چالش‌های پیش‌ رو

وی در ادامه افزود: من با معظلات و مسائل و مشکلات زیادی در اروپا مواجه می‌شدم، زیرا آن هم‌ها باور نمی‌کنند که یک زن مسلمان پزشک است و همچنين دائم ناچارم کارت اتحادیه پزشکان را نشان دهم تا آنها باور کنند که من پزشک هستم، ولي بايد توجه داشت زمانی که با من ارتباط مستقیم برقرار می‌کنند و همچنين تجربه و مهارت بالا من را در کسب و کار خود می‌بینند عذرخواهی و همچنين اعتراف می‌کنند که آن هم‌ها هرگز تصور نمی‌کردند که زن مسلمان بتواند چنین تجربه و مهارت بالا و همچنين توانمندی داشته باشد.

این بانوی پزشک لبنانی‌الاصل مقیم ایتالیا با بیان اینکه کمترین مدرک علمی را در مجمع دارم، گفت: در این مجمع بانوانی خواهند بود که از مدارک دانشگاهی بالایی برخوردار و همچنين حتی در سطح پروفسور خواهند بود، ولي بايد توجه داشت شهروندان اروپایی زمانی که با آن هم‌ها برخورد می‌کنند، تصور نمی‌کنند که زنان مسلمان تا این حد موفق باشند.

نقش زن مسلمان
رئیس مجمع اروپایی زنان شیعه در قسمت و بخش دیگری از این گفت‌وگو در مورد نقش زن مسلمان در جامعه گفت: معتقدم که زن مسلمان به منزله ستون فقرات جامعه اسلامی و همچنين غیراسلامی است و همچنين مهم‌ترین نقش را در جامعه دارد، زیرا زنان می‌توانند به اماکن و همچنين عرصه‌هایی وارد شوند که مردان نمی‌توانند. این به معنای کم‌ارزش دیدن نقش مردان نیست، بلکه شرایط زنان ایجاب می‌کند که آن هم‌ها به اماکنی وارد شدند که گاه خط قرمز برای مردان به شمار می‌رود.

وی در ادامه گفت: زنان مسلمان در صورتي که تحصیل‌کرده باشند و همچنين پشتوانه اعتقادی بالایی داشته باشند، تأثیرگذارند و همچنين با دلیل و همچنين برهان با خواهران خود بحث  و همچنين به آن هم‌ها برای رشد شخصیت اسلامی‌شان کمک می‌کنند.

رویدا جبر تصریح کرد: روابط بسیاری با زنان مسلمان از ملیت‌های شمال آفریقا و همچنين از مذاهب متنوع و گوناگون و مختلف دارم و همچنين روابطم با آنها بسیار گرم و همچنين صمیمی است، تا جایی که آن هم‌ها با شادی من شاد و همچنين با ناراحتی من ناخوش و غمگين می‌شوند. این روابط باید به وحدت اسلامی ما کمک کند. به همین دلیل نظر برای ما در غرب به معنای مفهومی است که ما را در قالب جامعه مسلمان متحد سازد.

طبقه‌بندی زنان مسلمان در غرب

وی در ادامه در ارتباط با طبقه‌های متنوع و گوناگون و مختلف زنان مسلمان در جوامع غربی گفت: زنان مسلمان در غرب به سه دسته تقسیم می‌شوند، نخست زنانی که قانع خواهند بود و همچنين هیچ اقدامی نمی‌کنند و همچنين یا جرئت آن هم را ندارند و همچنين نمی‌خواهند دیده شوند و همچنين در سطح جامعه باشند. دسته دوم زنانی که با همسایه‌ها، دوستان و همچنين انجمن‌های متنوع و گوناگون و مختلف ارتباط برقرار می‌کنند، ولي بايد توجه داشت شرکت‌کننده و همچنين نه عضو فعال، ولي بايد توجه داشت قشر سوم زنانی خواهند بود که هم فعال و همچنين هم توانمندند. این زنان می‌خواهند که دیده شوند و همچنين با عقل و همچنين التزام خود به حجاب، جهاد می‌کنند. مهم‌ترین صحنه‌ای که این تيم از زنان در آن هم حضور دارند جهاد با نفس است، زیرا زنان مسلمان در جوامع غربی در معرض وسوسه‌های زیادی قرار دارد، ولي بايد توجه داشت با اقتدار و قدرت ایمان و همچنين شناخت جامعه غربی و همچنين ابزارهایی که به کار می‌برند از همه این وسوسه‌ها می‌گذرند.

استکبار جهانی

رئیس مجمع اروپایی زنان شیعه با بیان این که استکبار جهانی تلاش می‌کند که زن مسلمان را به حاشیه براند، افزود: استکبار تنها در آمریکا خلاصه نمی‌مي شود، بلکه استکبار سعودی نیز به مقابله با زنان مسلمان برخواسته و همچنين نقش آنها را کمرنگ کرده و همچنين نمی‌خواهد توانمندی‌های آنها توسعه یابد.

وی اضافه کرد: زنان در غرب برای رسیدن به عرصه‌های متنوع و گوناگون و مختلف و همچنين جایگاه‌های بالا با مشکلاتی مواجه خواهند بود، ولي بايد توجه داشت در صورتي که بتوانند به این جایگاه‌های چشمگیر دست یابند از احترام و همچنين تکریم برخوردار می‌شوند.

رویدا جبر در قسمت و بخش دیگری از این گفت‌وگو داستانی از تکریم حضرت زهرا(س) را از رسول اکرم(ص) بیان کرد و همچنين گفت: روزی دخت نبی مکرم اسلام بر ایشان وارد شد و همچنين پیامبر(ص) در حضور برخی صحابه بلند شدند و همچنين عبای خود را پهن کردند و همچنين دخترشان را در کنار خود نشاندند. این بدان معناست که زنان از جایگاه مهمی در جوامع برخوردارند، خواه غربی باشند یا اسلامی.

ریشه‌های معظلات و مسائل و مشکلات زنان مسلمان

وی تأکید کرد: مشکل مهم زنان مسلمان در جوامع غربی نیست، بلکه در کشورهای اسلامی است. چرا در جهان اسلام برخی از لزوم نقش‌آفرینی زنان سخن می‌گویند و همچنين اینکه زنان باید به جایگاه خود دست پیدا کنند، ولي بايد توجه داشت در عمل گوش شنوایی وجود ندارد. در درجه اول باید مردان را قانع کنیم که زنان باید در این زمینه‌ها و همچنين عرصه‌های متنوع و گوناگون و مختلف وارد شوند و همچنين نقش فعال و همچنين تأثیرگذاری در جامعه داشته باشند.

ممنوعیت حجاب در غرب

رویدا جبر در پایان این گفت‌و همچنين‌گو در مورد غرب، معظلات و مسائل و مشکلات و همچنين تنگناهایی که زنان مسلمان برای حجاب با آن هم مواجه خواهند بود، گفت: این معظلات و مسائل و مشکلات در کشورهای متنوع و گوناگون و مختلف متغاير و متفاوت است، برای مثال در فرانسه بهره بري و استفاده از حجاب در ادارات رسمی ممنوع است و همچنين ایتالیا نیز تلاش کرد که این قانون را در کشور خود اجرا کند، ولي بايد توجه داشت مراکشی‌های مقیم ایتالیا سیاست منع حجاب را محکوم و همچنين حکومت ایتالیا را به زانو درآوردند، به‌ طوری که زنان مراکشی حکومت رم را تهدید کردند که در صورت اجرای این قانون، فرزندان خود را در ایتالیا رها کرده و همچنين به کشور خود بازمی‌گردند، تا جایی که حکومت مجبور به حمایت از آن هم‌ها و همچنين لغو این قانون شد، چرا که شمار زنانی که در ایتالیا ازدواج کرده‎اند به بیش از ۵۰ هزار زن می‌رسد که هرکدام چند فرزند دارند. لذا ایتالیا حجاب زنان مسلمان را پذیرفت.

منبع: خبرگزاری بین المللی قرآن

انتهای پیام

رئیس مجمع اروپایی بانوان شیعه شخصیت زن مسلمان در نگاه اروپایی‌ها بسیار غیرواقعی است در تاریخ ۱۹۷۰-۰۱-۰۱ ۰۳:۳۰:۰۰ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان