دین تا چه مقدار در زندگی و همچنين دنیای کنونی انسان دخالت دارد؟

%name دین تا چه مقدار در زندگی و همچنين دنیای کنونی انسان دخالت دارد؟

شفقنا-برخی، مبتنی بر جهان‌بینی مادی، زندگی مادی را نیز تنها و فقط “ابزاری” توصیف می‌کنند و همچنين می‌پرسند: «اسلام، در مورد‌ی برق، الکترونیک، دی‌ان‌ای، اصلاح نژاد بذر کشاورزی یا نطفه‌ی حیوانی، ساخت ماهواره‌های کاوشگر، ساختمان‌سازی، پل و همچنين بزرگراه‌سازی و همچنين … ، چه آورده است؟! و همچنين در صورتي که چیزی نیاورده، پس چگونه مدعی می‌شوید که دین حق [اسلام]، تمامی شئون زندگی فردی و همچنين اجتماعی را شامل می‌گردد»؟!

و همچنين یا این سوال پیش می آید که دین تا چه مقدار در زندگی و همچنين دنیای کنونی انسان دخالت دارد؟ آیا همه شئونات زندگی ما انسان‌ها می‌تواند دینی باشد؟سایت پاسخگویی به شبهات در پاسخ به این پرسش ها نکاتی را متذکر شده است:

تمامی شئون زندگی فردی و همچنين اجتماعی همگان، “دینی” است، خواه مسلمان باشند و همچنين یا پیرو ادیان، مکاتب و همچنين ایسم‌ها، و همچنين حتی شیطان‌پرست‌ها (فراماسون و همچنين …). مجموعه‌ی جهان‌بینی و همچنين ایدئولوژی (یا شریعت) آدمی، می‌مي شود دین او.

دقت در معانی کلمات و همچنين انتخاب آنها برای انتقال پیام به مخاطب، در فهم هر متن، یا طرح هر پرسش، یا مطالعه‌ی هر پاسخی، نقشی بسیار مهم و همچنين کلیدی ایفا می‌نماید. در صورتي که دقت بفرمایید: حتی “جنگ نرم” نیز با سلاح “کلمات” پیش می‌رود! تا جایی که خداوند متعال در قرآن کریم می‌فرماید: «برخی از یهودیان، برای تحریف، کلمه را از مواضعش تغییر می‌دهند» «مِنَ الَّذِینَ هَادُوا یُحَرِّفُونَ الْکَلِمَ عَنْ مَو همچنينَاضِعِهِ / النساء، ۴۶».

“کارکرد” با “نتیجه”، بسیار متغاير و متفاوت است. پس، “کارکرد دین”، در همین دنیاست؛ در آخرت نه غفلتی هست، نه نسیانی! همه به لقاء الله می‌رسند؛ برخی با ظهور غضبش مواجه می‌شوند و همچنين برخی دیگر جلوات رحمت واسعه‌ی او را ديدن می‌کنند – در آخرت مخالفت، ناديده گرفتن، تکذیب، و همچنين بالتبع کفر و همچنين کافر نیست – جنگی نیست – غلبه‌ی هوای نفس حیوانی نیست و همچنين … .

“کارگرد” معارف (شناخت) در دنیاست، تا انسان بتواند هدف و همچنين راه صحیح را برگزیند؛ “کارکرد” احکام نیز در دنیاست، چرا که احکام یا حقوق، آن هم بایدها و همچنين نبایدها، و همچنين قوانین مرتبط به زندگی در دنیا می‌باشد.

ولي بايد توجه داشت “نتیجه”ی هر دو بُعد نظری و همچنين عملی انسان، هم در دنیا ظهور و همچنين بروزی دارد و همچنين هم در آخرت به صورت کامل، بدون جا ماندن ذره‌ای، در وجود خود شخص، ظهور و همچنين بروز می‌یابد. چنان که فرمود: هم جهنم خودت هستی، و همچنين هم بهشت. جهنم یک جایگاهی است متناسب با خودت، و همچنين آتش آن هم از قلبت زبانه می‌کشد – و همچنين بهشت نیز یک جایگاهی است متناسب با خودت، و همچنين نعماتش بازتاب اعتقادات و همچنين اعمال خودت است، در صورتي که چه خداوند کریم، بر آنها می‌افزاید. به قول ما جایزه نیز می‌دهد.

بنابراین، آدمی در دنیا مؤمن یا کافر – متقی یا فاسد – عادل یا ظالم – عاقل یا جاهل می‌گردد و همچنين راه را در دنیا می‌پیماید؛ به این می‌گویند: «کار کرد دین». حال خواه دین اسلام باشد، یا بودیسم، هندوئیسم، پست مدرنیسم و همچنين یا … ؛ و همچنين آخرت، مقصدی است که در آن هم نتایج، که آن هم ظهور و همچنين بروز حقایق است، رخ می‌نماید و همچنين مشهود می‌گردد. آخرت، “یَو همچنينْمَ تُبْلَى السَّرَائِرُ – روزی که تمامی اسرار در آن هم فاش می‌گردد و همچنين آشکار می‌مي شود / الطارق، ۹) می‌باشد. در دنیا، از معصوم گرفته تا مؤمن، تا کافر، همه یک شکل خواهند بود، بدنی مشابه هم دارند، مثل هم می‌خورند، می‌خوابند و همچنين زندگی می‌کنند، ولي بايد توجه داشت در آخرت چنین نیست؛ بلکه شکل حقیقی آنها از حجاب بدن خارج می‌مي شود.

●- بنابراین، دین در صورتي که حق باشد، یعنی دین خداوند تبارک و تعالي باشد، یقیناً تمامی شئون زندگی فردی و همچنين اجتماعی را شامل می‌گردد. مگر می‌مي شود که خداوند علیم و همچنين حکیم، در یک امری، یا یک مقطعی، یا یک مکانی، بنده‌اش را رها نماید و همچنين او را راهنمایی و همچنين هدایت ننماید؟! لذا می‌بینیم که در اسلام عزیز، از طهارت شخصی، با مستحبات و همچنين مکروهاتش گرفته تا جهاد و همچنين جنگ و همچنين شهادت، همه جا خداوند متعال، راه نشان داده است، چه باید کردها و همچنين چه نباید کردها را ابلاغ نموده است.

●- در بُعد نظری (اعتقادات)، از توحید و همچنين معاد گرفته تا نبوت و همچنين ولایت و همچنين امامت – از دوست و همچنين دشمن شناسی گرفته، تا انسان‌شناسی، جامعه‌شناسی، رفتار شناسی و همچنين …، همه را بیان نموده است.

در بُعد عملی (قوانین زندگی = احکام)، از رعایت سلامت برای برخورداری از نطفه سالم گرفته، تا چگونگی انعقاد آن هم، تا احکام بارداری، تا زایش، تا تعلیم و همچنين تربیت، تا تحصیل علم و همچنين کسب تخصص، تا آغاز زندگی مشترک و همچنين اجتماعی با ازدواج، تا کسب و همچنين کار، تا مواضع سیاسی، اخلاق فردی و همچنين اجتماعی، مدیریت … و همچنين خلاصه هر چه که مبتلابه انسان، در زندگی دنیوی می‌باشد را بیان نموده است.

بنابراین: اولاً “کارکرد دین” در دنیاست و همچنين نتایجش، هم در دنیا و همچنين هم در آخرت است؛ و همچنين ثانیاً اسلام تمامی شئون زندگی فردی و همچنين اجتماعی را شامل می‌گردد.

چنان که نتیجه‌ی ایمان و همچنين تقوای فردی و همچنين اجتماعی – ایستادگی در مقابل جهل، کفر و همچنين ظلم – رعایت عدالت و همچنين قسط و همچنين …، در همین دنیا ظهوری دارد و همچنين سبب رشد و همچنين کمال فردی و همچنين اجتماعی می‌گردد، و همچنين البته در آخرت نیز ظهور اتمّ خود را دارد – و همچنين نتیجه‌ی کفر، ظلم، فسق و همچنين فساد نیز همین‌روش است.

نقطه‌ی انحرافی:

برخی، مبتنی بر جهان‌بینی مادی، زندگی مادی را نیز تنها و فقط “ابزاری” توصیف می‌کنند و همچنين می‌پرسند: «اسلام، در مورد‌ی برق، الکترونیک، دی‌ان‌ای، اصلاح نژاد بذر کشاورزی یا نطفه‌ی حیوانی، ساخت ماهواره‌های کاوشگر، ساختمان‌سازی، پل و همچنين بزرگراه‌سازی و همچنين … ، چه آورده است؟! و همچنين در صورتي که چیزی نیاورده، پس چگونه مدعی می‌شوید که دین حق [اسلام]، تمامی شئون زندگی فردی و همچنين اجتماعی را شامل می‌گردد»؟!

این شبهه‌، به جهات گوناگونی، کاملاً انحرافی می‌باشد که به دو جهت آن هم اشاره می‌نماییم:

۱- مگر انسان، در این دنیا، انسان نیست که خود را ابزار ببیند؟! پس چرا زندگی دنیوی را به دستآوردهای علوم تجربی خلاصه می‌کنند؟! مگر آدمی، ازدواج و همچنين تولید مثل ندارد؟ – مگر تعاملات گوناگون اجتماعی، از روابط با همسایه گرفته تا شهروندی، تا حکومت و همچنين سیاست و همچنين روابط بین الملل ندارد – مگر همکاری و همچنين تعاون، و همچنين یا مقابله ندارد – مگر دوست و همچنين دشمن ندارد – مگر جنگ و همچنين صلح ندارد – مگر چالش‌های اخلاقی، رفتاری و همچنين روانی ندارد – مگر حبّ و همچنين بغض انسانی و همچنين شهوت و همچنين غضب حیوانی ندارد – مگر شادی و همچنين غم ندارد – مگر رشد فیزیکی، یا بیماری و همچنين مردن و مرگ ندارد و همچنين …؟!

●بنابراین، آدمی چه در یک چادر در میان صحرا زندگی کند و همچنين چه در آسمانخراشی در یک شهرستان – چه با الاغ آمد و همچنين شد نماید، چه با پیشرفته‌ترین وسایل نقلیه – چه کشاورزی و همچنين دامپروی سنّتی نماید، چه مدرن و همچنين ماشینزه – چه مانند یک مغنی درون چاه رود، و همچنين چه غواصی و همچنين فضانوردی نماید و همچنين …؛ انسان است، با تمامی صفات و همچنين ویژگی‌های یک انسان. لذا نباید خودش را ابزار و همچنين زندگی دنیا را ساختمان و همچنين ماشین ببیند.

۲- کدام دین یا مکتبی، دستورالعمل و همچنين نقشه‌ای موضوعی برای صنعت داده است؟!

*- آیا اسلام فرموده که حق ندارید به علوم هسته‌ای و همچنين الکترونیک دست یابید؟! یا در پست مدرنیسم و همچنين پسا پست‌مدرنیسم نقل شده که حتماً باید بر اساس نقشه‌های مهندسی در این مکتب، بمب الکترونیک، شیمایی، و همچنين یا اتمی بسازید؟!

*- آیا در اسلام فرموده که در صنعت معماری، حتماً باید درگاه‌ها و همچنين پنجره‌ها محرابی باشد؟! یا در پست مدرن گفته که حتماً باید به شکلی نامنظم باشد و همچنين هر چه نامنظم‌تر بود، پست مدرن‌تر است؟!

*- آیا در اسلام فرموده که نباید فیلم و همچنين سریال بسازید، یا در پست مدرن گفته که حتماً باید فیلم مستهجن بسازید؟!

●- بنابراین، اولاً در دستیابی به علم و همچنين تکنولوژی، مشترک عقلی تمامی انسان‌ها و همچنين مطلوب همگان است، ولي بايد توجه داشت دین [چه حق باشد و همچنين چه باطل]، با نگاه، هدف، اخلاق و همچنين قوانین کار دارد. با انسان و همچنين جهان‌بینی و همچنين ایدئولوژی او کار دارد؛ و همچنين ثانیاً نه تنها اسلام، بلکه هر دین و همچنين مکتبی، تمامی شئون زندگی فردی و همچنين اجتماعی را شامل می‌گردد؛ منتهی در دین اسلام، تمامی این شئون با مقرراتش بیان شده است، ولي بايد توجه داشت در ادیان و همچنين مکاتب دست‌ساز بشری، به تناسب موضوع و همچنين پیش‌آمد، قانونی توسط پیروان و همچنين تابعین وضع می‌مي شود. در اسلام مبادی و همچنين مبانی حقوق، مشخص است، مبدأش علم و همچنين حکمت و همچنين مشیت الهی و همچنين نظام حاکم بر خلقت است، و همچنين مبانی‌اش عاقلانه و همچنين حکیمانه می‌باشد؛ ولي بايد توجه داشت در مکاتب دیگر، مبدأ نظریه‌ی فرد یا اقتدار و قدرت حاکمه است، و همچنين مبانی نیز گاهی متبنی بر یافته‌های علمی است، و همچنين گاهی مبتنی بر “نظریه” و همچنين یا منافع صاحبان “زر، زور و همچنين تزویر”!

انتهای پیام

fa.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

دین تا چه مقدار در زندگی و همچنين دنیای کنونی انسان دخالت دارد؟ در تاریخ ۲۰۱۸-۱۲-۱۳ ۰۲:۱۷:۰۰ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان