دست يار هنری ستاد بازسازی عتبات مطرح کرد حرم امامین عسکریین (ع) چگونه در ۵ سال شمسي ساخته شد؟

دست يار هنری ستاد بازسازی عتبات مطرح کرد حرم امامین عسکریین (ع) چگونه در ۵ سال شمسي ساخته شد؟

|دست يار هنری ستاد بازسازی عتبات مطرح کرد حرم امامین عسکریین (ع) چگونه در ۵ سال شمسي ساخته شد؟ از مسیح داراب|

حرم مطهر امامین عسکریین (ع) در سامرا بعد از دو حمله تروریستی توسط تکفیری‌ها به شدت تخریب شد تا جایی که گنبد و همچنين گلدسته‌های آن هم در سال شمسي‌های ۸۴ و همچنين ۸۶ فروریخت و همچنين این امر موجب ناراحتی شیعیان شد.

از آن هم پس ستاد بازسازی عتبات به دنبال راهکاری به منظور بازسازی حرم امامین عسکریین (ع) بود تا اینکه در سال شمسي ۱۳۸۹ با توصیه‌های علمای اسلام و همچنين استقرار نیروهای ایرانی در این حرم مطهر عملیات بازسازی حرم سامرا آغاز شد و همچنين هم‌اکنون نه تنها نصب گنبد و همچنين گلدسته‌ها گرفته شده، بلکه طرح توسعه حرم امامین عسکریین (ع) نیز در سامرا در حال انجام است و همچنين اقدامات متنوعی به منظور زیباسازی حرم مطهر پیش بینی شده است.

بر همین اساس گفت‌وگویی داشتیم با «محمد کریمی» دست يار صنعتی و همچنين هنری ستاد بازسازی عتبات عالیات تا در مورد روند زیباسازی و همچنين طلاکاری حرم امامین عسکریین (ع) در سامرا مطلع شویم که متن آن هم به شرح ذیل است؛

تخریب حرم سامرا در دهه ۸۰ به دست تکفیری‌ها

اولین اقدام ستاد بازسازی عتبات برای بازسازی حرم امامین عسکریین (ع) چه بود؟

سامرا یکی از شهرهای زیارتی عراق است که در سال شمسي‌های اخیر با پاکسازی این شهرستان از نیروهای داعش خود خوانده و همچنين تکفیری، امنیت در آن هم برقرار شد و همچنين از آن هم پس زائران بسیاری از کشورهای متنوع و گوناگون و مختلف برای زیارت حرم امامین عسکریین (ع) به این شهرستان مقدس مشرف شدند.

در زمانی که نیروهای آمریکایی در سامرا مستقر بودند، امکان بازسازی عتبات به دلیل عدم وجود امنیت امکان‌پذیر نبود. حتی وقتی که نیروهای تکفیری به حرم امامین عسکریین (ع) جسارت کرده و همچنين آن هم را مورد تخریب قرار دادند، بسیاری از قسمت و بخش‌های حرم مطهر از بین رفت و همچنين فروریخت. شدت انفجارهای تروریستی در این حرم به قدری بود که گنبد و همچنين گلدسته‌ها را کامل تخریب کرد و همچنين برخی از مصالح و همچنين تزئینات به کار رفته تا شعاع نیم کیلومتر به بیرون پرتاب شد. البته به دلیل استحکام بنا، پایه‌های گنبد، بدنه اصلی و همچنين دیوارها سالم باقی ماندند.

سال شمسي ۱۳۸۹ با برقراری امنیت نسبی، نیروهای ایرانی ستاد بازسازی عتبات با توصیه‌های علما در سامرا استقرار یافتند تا عملیات بازسازی حرم مطهر امامین عسکریین (ع) را آغاز کنند که در این ارتباط و رابطه با توجه به آماده بودن منابع مالی و همچنين تأمین آن هم توسط شهروندان و مردم شهر، روند بازسازی به خوبی طی شد.

آمریکایی‌ها نيت و اراده تخریب روابط شیعه و همچنين سنی را داشتند/ آواربرداری حرم مطهر از سال شمسي ۸۹

با توجه به حضور امریکایی‌ها در سامرا و همچنين تلاش برای ایجاد اختلاف بین شیعه و همچنين سنی و همچنين اینکه در سامرا بیشتر شهروندان و مردم شهر از برادران اهل تسنن خواهند بود، آیا برای بازسازی عتبات در روزهای اولیه مشکلی نداشتید؟

درست است که بیشتر شهروندان و مردم شهر سامرا از برادران اهل تسنن خواهند بود و همچنين امریکا هم در مدت حضور خود در این شهرستان همواره سعی در تخریب روابط شیعه و همچنين سنی داشت، تا جایی که فضای اولیه حاکم طوری بود که بین تشیع و همچنين تسنن اختلافاتی وجود داشت و همچنين امکان حضور تشیع در سامرا به سختی بود. ولي بايد توجه داشت بعد از مدتی که امریکا از منطقه خارج شد، فضای امنی برای اجرای کار فراهم شد و همچنين حتی بسیاری از برادران اهل تسنن نیز برای بازسازی عتبات همراه شدند.

 

بعد از ایجاد امنیت، تيم‌های اولیه که از برادران عراقی بودند، در سال شمسي ۸۹ به جمع آوری و همچنين پاکسازی و همچنين آواربرداری اقدام کردند و همچنين بعد از آن هم با حضور تیم ایرانی، بنای موجود مطابق طرح قبل پایه‌ریزی شد و همچنين احداث گنبد، ایوان‌ها و همچنين متعلقات آن هم مثل رواق‌ها همچون بنای اولیه از اوایل دهه ۹۰ آغاز شد.

بعد از آن هم نازک‌کاری و همچنين تزئینات حرم بود که در داخل حرم گچ‌بری، آینه‌کاری و همچنين کاشی‌کاری طاق و همچنين محراب و همچنين ساخت در و همچنين پنجره‌ها صورت گرفت. همچنین گنبد مطهر امامین عسکریین (ع) ساخته و همچنين طلاکاری شد.

ساخت بزرگترین گنبد اعتاب مقدسه با 25 هزار خشت مسی با روکش طلا در ۲ سال شمسي 

زیباسازی حرم امامین عسکریین (ع) و همچنين همچنین ساخت و همچنين نصب گنبد آن هم به عنوان پهناور و بزرگ‌ترین گنبد اعتاب مقدسه چند سال شمسي طول کشید؟

مجموعه این عوامل در یک دوره فشرده صورت گرفت و همچنين هنرمندان کشورمان در بازه زمانی حدود دو سال شمسي تمامی زیباکاری‌های اولیه را به سرانجام رساندند.

همچنین برای ساخت گنبد حرم امامین عسکریین (ع) که بزرگترین گنبد جهان تشیع است، باید ابتدا مقاوم‌سازی صورت می‌گرفت که این اقدام به سرعت انجام پذیرفت و همچنين بعد از مقاوم‌سازی و همچنين کارهای ابنیه، اقدام به ساخت خشت مسی با روکش طلا کردیم که در نهایت گنبد حرم امامین عسکریین (ع) در حدود دو سال شمسي تا سه سال شمسي ساخته و همچنين نصب شد.

برای ساخت آن هم چقدر طلا بهره بري و استفاده شد؟

خشت‌های گنبد از مس بودند که بر روی آن هم طلاکاری به میزان ۱۰ میکرون تا ۱۲ میکرون صورت گرفت که بالغ بر ۲۵ هزار قطعه خشت به ابعاد ۵ در ۲۰ تا ۲۰ در ۳۰ و همچنين بزرگتر همراه با فرم‌های هندسی متنوع و گوناگون و مختلف در آن هم به کار رفته است.

البته طلای مورد نیاز برای ساخت گنبد حرم امامین عسکریین (ع) توسط حکومت عراق تأمین شد و همچنين ما تنها به عنوان مجری اقدام به ساخت آن هم کردیم که در نهایت گنبد جدید ساخته و همچنين در مکان خود نصب شد؛ البته این کار بسیار دقیق، منظم و همچنين سریع انجام شد.

هم‌زمان با آن هم، در داخل کشور اقدام به ساخت ضریح مطهر حرم امامین عسکریین (ع) کردیم که در نهایت آن هم نیز سال شمسي قبل به سامرا منتقل و همچنين نصب شد.

 

کاشی‌کاری بی‌بدیل طاق گنبد حرم امامین عسکریین (ع)

از سایر اقدامات هنری ستاد بازسازی عتبات در سامرا برایمان بگویید.

همچنين و علاوه بر زیباسازی گلدسته و همچنين گنبد و همچنين اطراف ضریح حرم امامین عسکریین (ع)، صندوق‌های خاتم مضجع شریف نرجس خاتون و همچنين حکیمیه خاتون و همچنين … و همچنين همچنین درب‌های آنجا طلا و همچنين نقره‌کاری شد.

نورپردازی و همچنين نصب لوسترها هم در سامرا گرفته شده است و همچنين کاشی‌کاری، سنگ کاری رواق‌ها نیز به ترتیب در حال انجام است. کاشی‌کاری طاق گنبد هم که بی‌بدیل‌ترین کاشی‌کاری معاصر است، انجام شده و همچنين به بهره برداری رسید که با اتمام آن هم‌ها زائران بعد از حضور در سامرا با یک فضای معنوی و همچنين قابل قبولی روبرو می‌شوند که خداوند تبارک و تعالي را شاکریم این توفیق برای ما حاصل شد تا با همکاری عراقی‌ها به این دستاورد برسیم.

تعویق در تکمیل سرداب امام و پيشوا زمان (عج)/ پنجره‌های سرداب در ایران ساخته می‌مي شود

بازسازی و همچنين زیباسازی سرداب امام و پيشوا زمان (عج) در چه مرحله‌ای قرار دارد؟

حدود فضای داخل سرداب امام و پيشوا زمان (عج) مشخص و همچنين طراحی‌های آن هم گرفته شده است. نیم ضریح سرداب نیز در ایران در حال ساخت است و همچنين البته با توجه به برخی مقاوم‌سازی‌ها و همچنين نیاز به طراحی در قسمت و بخش‌های متنوع و گوناگون و مختلف، تکمیل سرداب امام و پيشوا زمان (عج) تا حدودی به تعویق افتاده است که در نظر داریم بعد از تصویب طراحی‌ها آن هم را با نيرو بیشتری تکمیل کنیم.

همچنين و علاوه بر این، طراحی پنجره‌های سرداب نیز باقی‌مانده که هم‌اکنون ساخت آن هم در ایران در حال انجام است. همچنین درهای ورودی ساخته شده که چهار درِ ورودی به سرداب نصب شده است. شباک هم با توجه به قلم زنی و همچنين خاتم کاری و همچنين اقدامات هنری در سال شمسي آینده منتقل می‌مي شود. 

در مورد سایر طرح‌ها می‌قدرت به طرح سنگ فرش کردن باب‌الغیبه تا باب‌القبله که برای راحتی زوار و همچنين در اصل صحن دوم تلقی می‌مي شود، اشاره کرد که این طرح نیز دو سال شمسي قبل انجام گرفته است.

 

۳۴ هزار مترمربع به فضای کنونی حرم امامین عسکریین (ع) افزوده می‌مي شود

یکی از مهم‌ترین طرح‌های ستاد بازسازی عتبات در سامرا، توسعه حرم امامین عسکریین (ع) است. در این طرح چه اقداماتی در حوزه‌های هنری به تا حال گرفته شده است؟

نیمه دوم سال شمسي ۹۶ طرح توسعه حرم امامین عسکریین (ع) به ایران محول شد و همچنين از آن هم پس اقدامات برای انجام این طرح پهناور و بزرگ آغاز شد. در این طرح قرار است تقریبا حدود ۳۴ هزار مترمربع به فضای کنونی حرم مطهر افزوده مي شود.

به تا حال همچنين و علاوه بر فضای شرقی و همچنين غربی، فضای پشت ضریح امامین عسکریین (ع) هم به عنوان طرح توسعه اضافه شده است و همچنين مسجد پشت سر همراه با دو شبستان، یکی سرداب که زیرزمین است و همچنين یک شبستان بالایی حرم، فضایی چند برابر حرم و همچنين رواق‌ها را اضافه کرده است.

پیشرفت ۹۰ درصدی زیباسازی گنبد و همچنين ضریح حرم امامین عسکریین (ع)

زیباسازی و همچنين قسمت و بخش طلاکاری حرم مطهر امامین عسکریین (ع) در سامرا چه زمانی به اتمام می‌رسد؟

ما یک کار مشارکتی با متولیان حرم سامرا انجام دادیم. اقدامات اصلی در داخل مجموعه ستاد بازسازی عتبات طراحی و همچنين اجرا و همچنين بسیاری از هزینه‌های طلاکاری نیز توسط حکومت عراق تأمین شده است.

عملیات زیباسازی گنبد و همچنين ضریح حرم امامین عسکریین (ع) دو سالی است تکمیل شده، به طوری که بالغ بر ۹۰ قسمت و بخش در فاصله ۵ سال شمسي انجام گرفته است، البته این زمان همراه با دوره‌ای است که داعش خود خوانده در سامرا حضور پررنگی داشت و همچنين به دلیل عدم وجود امنیت، مجموعه فعالیت‌های ما تعطیل شده بود.

مقاوم‌سازی برای نصب گلدسته‌ها به ایران سپرده شد

یک قسمت و بخش هم گلدسته‌های حرم امامین عسکریین (ع) است که با توجه به اینکه آسیب خیلی جدی بر آن هم وارد شده بود، برای بازسازی مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري بود که تمهیداتی اندیشیده مي شود که نحوه دسترسی و همچنين تردد زائران با فضای جدید سازگار باشد و همچنين مقاوم‌سازی نیز صورت پذیرد. بر همین اساس مقاوم‌سازی برای بازسازی و همچنين نصب گلدسته‌ها قرار بود توسط حکومت عراق انجام مي شود که به دلایلی در زمان مقرر صورت نگرفت و همچنين همین امر موجب تأخیر در نصب آن هم‌ها شد.

البته اکنون با توافق‌های گرفته شده، قرار است مقاوم‌سازی برای نصب گلدسته‌ها به ایران سپرده مي شود که با این اقدام، روند مقاوم‌سازی سرعت می‌گیرد تا در سریع‌ترین زمان، گلدسته‌ها در جایگاه خود نصب شوند.

همچنین ایوان باب القبله هم نیاز به تحکیم و همچنين مقاوم سازی داشته که مسائل فنی آن هم که با مسؤولیت عراقی‌ها بود کار را متوقف کرده بود که اخیرا مقرر شده این اقدام نیز به ایران محول مي شود.

۱۶ در برای وارد شدن به قسمت و بخش ضریح حرم امامین عسکریین (ع) نصب شد

در مجموع در جرم و جنايت امامین عسکریین (ع) که به ضریح منتهی می‌مي شود، چهار در پهناور و بزرگ و همچنين ۱۲ در کوچک ساخته و همچنين نصب شده است و همچنين دیگر کار هنری خاصی برای اطراف ضریح وجود ندارد و همچنين آنجه باقی مانده، مرتبط به طرح توسعه حرم شریف است که بعد از نهایی شدن انجام خواهد گفت.

به طوری که اقدامات زیباسازی و همچنين هنری در داخل خود حرم مقدس تقریبا ۱۰۰ قسمت و بخش به اتمام رسیده است. کاشی‌کاری و همچنين طلاکاری ها و همچنين نصب لوستر و همچنين .. انجام شده و همچنين دو گلدسته بیرونی که متعلق به زیر مجموعه است بعد از مقاوم سازی آماده و همچنين نصب می‌مي شود که با احتساب آن هم ۹۵ قسمت و بخش پیشرفت در زیباسازی داخل حرم امامین عسکریین (ع) داشته‌ایم که آن هم ۵ قسمت و بخش هم با نصب گلدسته‌ها، کلاهک و همچنين قبه آن هم‌ها تکمیل می‌مي شود.

در کنار این اقدامات، باب‌القبله، باب‌المراد و همچنين .. نیز در طرح توسعه پیش‌بینی شده که البته فضای دقیق آن هم هنوز نهایی نشده است. بعد از نهایی شدن و همچنين انجام عملیات اجرایی کار زیباسازی نیز صورت می‌پذیرد، بنابراین فعلا اقدامات برای توسعه حرم مطهر امامین عسکریین (ع) ادامه خواهد داشت.

در پایان هم باید از شهروندان و مردم شهر شریف ایران که همواره برای توسعه اعتاب مقدسه عراق مشارکت دارند، تشکر کنم. در صورتي که لطف و همچنين عنایت شهروندان و مردم شهر نبود، نهاد مردمی همچون ستاد بازسازی عتبات نمی‌توانسته بود چنین اقداماتی را به ثمر برساند. 

منبع: فارس

انتهای پیام

دست يار هنری ستاد بازسازی عتبات مطرح کرد حرم امامین عسکریین (ع) چگونه در ۵ سال شمسي ساخته شد؟ در تاریخ ۱۹۷۰-۰۱-۰۱ ۰۳:۳۰:۰۰ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان