حضرت آیت الله مکارم شیرازی: گوش شنوایی برای سخنان ما وجود ندارد/ داد شهروندان و مردم شهر از بی انصافی گروهی از تجار و همچنين کسبه درآمده است

%name حضرت آیت الله مکارم شیرازی: گوش شنوایی برای سخنان ما وجود ندارد/ داد شهروندان و مردم شهر از بی انصافی گروهی از تجار و همچنين کسبه درآمده است

شفقنا- حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی نسبت به مورد توجه قرار نگرفتن تذکرات در جامعه انتقاد کرد و همچنين گفت: گوش شنوایی برای سخنان ما وجود ندارد بنابراین حرف زدن در چنین مواقعی، ارزش سخن را پائین می آورد.

به نقل از روزنامه نويس و خبرنگار شفقنا در قم، این مرجع تقلید در انتهای درس خارج فقه خود در مسجد اعظم قم با اشاره به حدیثی از رسول اکرم(ص) در نهج الفصاحه بیان داشت: ایشان می فرماید:« هم شاگرد باید در مقابل استاد تواضع کند و همچنين هم استاد برابر شاگرد باید متواضع باشد.»

او تصریح کرد: تواضع در برابر همه خوب است ولي بايد توجه داشت در مقام علم و همچنين عالم موقعیت دیگری دارد. در احکام اسلامی، اینها سبب پیشرفت کار است یعنی در صورتي که آدم متواضعی باشم، انظار و افکار و همچنين اندیشه های طرف مقابل را می پذیرم در حالیکه تکبّر سبب عقب ماندن در تعلیم و همچنين تعلم می مي شود.

آیت الله مکارم شیرازی با بیان اینکه بساط تعلیم و همچنين تعلم بدون تواضع مختل شده و همچنين از بین می رود، تصریح کرد: خوشبختانه در حوزه این معنا از قدیم بوده است، حالا روابط شاگرد و همچنين استاد را در دانشگاه کنار بگذاریم گرچه در آنجا هم اشخاص وظیفه شناسی خواهند بود ولي بايد توجه داشت درصدی هم تخلف دیده می مي شود.

او به نمونه ای از تواضع استاد اشاره کرد و همچنين بیان داشت: یادم می آید استادی در شیراز داشتم، زمستانی سرد بود،دیدم استادم کیسه بزرگی از هیزم پرکرده و همچنين زیر عبای خود گذاشته و همچنين به همراه آورده است. خب چنین ارتباط و رابطه ای بین استاد و همچنين شاگرد از قدیم در حوزه بوده است. داستانهایی از تواضع استاد و همچنين شاگرد در حوزه وجود دارد بهرحال تکبر هم مانع تعلیم و همچنين هم تعلم است ولي بايد توجه داشت تواضع سبب پیشرفت تعلیم و همچنين تعلم است.

این مرجع تقلید شیعیان ابراز داشت: استاد در صورتي که دید شاگردش حرف اساسی زد بپذیرد و همچنين ما دیدیم اساتیدی که به اشکالات شاگردان، بها داده و همچنين آن هم را می پذیرفتند حتی آن هم اشکال را شرح می دادند زيرا و به درستي که هدف رسیدن به واقعیتهاست.

او تصریح کرد: در صورتي که تکبر در تعلیم و همچنين تعلّم داشتید از عالمان جبار می شوید امیدوارم این سنت تواضع در حوزه ها حفظ مي شود که باعث پیشرفت علم و همچنين تعلیم و همچنين تعلم مي شود.

آیت الله مکارم شیرازی با انتقاد از بی توجهی مسئولان به تذکرات علما و همچنين مراجع عظام تقلید گفت: نمی خواستم در باب مسائل روز حرفی بزنم زيرا و به درستي که گوش شنوایی وجود ندارد. وقتی گوش شنوایی نباشد ارزش سخن پائین می آید.

او در عین حال از بی انصافی برخی کسبه و همچنين تجّار به شدت انتقاد کرد و همچنين افزود: داد عده ای از شهروندان و مردم شهر از بی انصافی گروهی از تجار و همچنين کسبه درآمده که مرتب اجناس را گران می کنند. اصلا در کشور اسلامی چرا تشکیلات تعزیرات باشد؟ کاسب مسلمان بدون احتیاج به تعزیرات باید وظیفه خود را انجام دهد ولي بايد توجه داشت متاسفانه کاسب در برابر مامور تعزیرات می گوید ما جریمه می دهیم ولي بايد توجه داشت قیمت را پائین نمی آوریم. کار به اینجا برسد رسوایی است.

این مرجع تقلید خاطرنشان کرد: جامعه ای ترقی می کند که اشخاص در فکر کردن و انديشيدن کردن و انديشيدن همه باشند در صورتي که کسی بخواهد در این وانفسا کیسه خود را پر کند، جامعه عقب می ماند. در صورتي که اوضاع دگرگون مي شود خود اینها اولین کسانی خواهند بود که زیر تیغ سئوال می روند کمااینکه در حکومت قبل چنین شد و همچنين اشخاص گردن کلفت که کیسه های خود را پر کرده بودند، بعد از انقلاب دارايي ها خود را از دست دادند.

او ابراز داشت: خیلی از ترامپ مذمت می کنند ولي بايد توجه داشت خطر برخی خیلی از آنها هم کمتر نیست. وقتی می گویند ۳۰ هزار میلیارد تومان به جیب زده، رقم بزرگی است. بالاخره باید حساب کرد همه باید روزی پاسخگو باشیم. باید برکت را از خداوند تبارک و تعالي بخواهیم. ای بسا اموالی که انباشته می مي شود ولي بايد توجه داشت دست فرزند معتاد می افتد یا خرج بیماری می مي شود. امیدواریم گوش شنوایی باشد.

انتهای پیام

fa.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

حضرت آیت الله مکارم شیرازی: گوش شنوایی برای سخنان ما وجود ندارد/ داد شهروندان و مردم شهر از بی انصافی گروهی از تجار و همچنين کسبه درآمده است در تاریخ ۲۰۱۸-۱۲-۰۵ ۰۹:۴۲:۴۰ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان