حضرت آیت الله مکارم شیرازی: قضات تساوی را مقابل طرفین دعوا رعایت کنند/ انتقاد از اطاله دادرسی در محاکم

%name حضرت آیت الله مکارم شیرازی: قضات تساوی را مقابل طرفین دعوا رعایت کنند/ انتقاد از اطاله دادرسی در محاکم
حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

شفقنا-حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی خطاب به حقوقدانان بسیجی با بیان اینکه تو در یکی از قسمت و بخش های کلیدی نظام اسلامی مشغول به فعالیت هستید، گفت: تو به آبروی نظام گره خوردید و همچنين تنها و فقط به حق شهروندان و مردم شهر گره نخورده اید.

به نقل از روزنامه نويس و خبرنگار شفقنا در قم، این مرجع تقلید عصر امروز در دیدار اعضای نهاد بسیج حقوقدانان سراسر کشور که در مدرسه امیرالمومنین(ع) برگزار شد، ابراز داشت: بعضی برای عظمت اسلام و همچنين حقانیت پیغمبر اکرم(ص) به دنبال معجزات مختلفی می روند تا ثابت کنند آن هم حضرت از طرف خداوند تبارک و تعالي ماموریت داشته است ولی یکی از معجزاتی که مورد غفلت واقع می مي شود این است که اسلام تعلیمات زیادی در زمینه حقوق در قرآن و همچنين غیر قرآن بیان کرده و همچنين این تعلیمات در دنیای امروز هم تازگی دارد.

او با اشاره به کتاب آداب القضاء گفت: در این کتاب آمده است که قاضی باید در حالی که گرسنه، تشنه، عصبانی، خواب آلود و همچنين یا غمگین است در منصب قضا ننشیند زیرا این حالات عقربه فکر کردن و انديشيدن کردن و انديشيدن او را تغییر می دهد و همچنين ممکن است به درستی قضاوت نکند.

آیت الله مکارم شیرازی با تاکید بر اینکه قضات باید تساوی را در مقابل تمام طرفین دعوا رعایت کنند تصریح کرد: قاضی باید در کلام، سلام، نگاه و همچنين احوال پرسی و همچنين تمام جوانب مساوات را رعایت کند که البته این همه تاکید در جایی از دنیا ندیده ام که اسلام حتی در نگاه کردن هم به رعایت تساوی تاکید می کند.

او افزود: با اینکه اسلام با تشریفات مخالف است ولي بايد توجه داشت قاضی می تواند برای مایحتاج خود فرد دیگری را برای خرید بفرستد. زیرا در صورتي که خود با اشخاص روبرو مي شود ممکن است به واسطه منصبش ملاحظه کنند و همچنين در آینده انتظار داشته باشد که قاضی در پرونده خلافش نظر کند. اینها تعلیماتی است که در دنیای امروز کمتر دیده شده است.

مرجع تقلید شیعیان افزود: یکی از غربی ها می نویسد غالب منطقه ها و مناطق دنیا به وسیله کشورگشایان تحت شرایط تجاوز قرار گرفتند به جز منطقه حجاز زیرا آنجا چیزی نبود که کشورگشایان سراغ آن هم روند.

او با اشاره به جلد ۱۸ وسائل الشیعه که قضاوت های امیر المومنین(ع) آورده شده است، اظهار داشت: حتی در شرایط جمهوری اسلامی من تصور نمی کنم قاضی خود را مسئول تحقیق بیشتر کند و همچنين ظالم را از مظلوم بشناسد بلکه تنها و فقط از روی مدارک حکم صادر می مي شود ولي بايد توجه داشت امام و پيشوا علی (ع) در تمام قضاوت ها دنبال تحقیق کردن بود تا بتواند ظالم را از مظلوم بشناسد این تعلیمات را باید تو بهتر فرا گیرید و همچنين آنها را ارائه دهید و همچنين به این برنامه جذاب و جالب و خوب ها عمل مي شود.

آیت الله مکارم شیرازی حقوقدان بسیجی را  ترکیب دو عنصر مهم خواند و همچنين افزود: یک عنصر حقوقدان بودن و همچنين دیگری عنصر بسیجی بودن است که معنی آن هم وابستگی و همچنين آمادگی در میدان جهاد است که این جهاد حقوقی است که باید رعایت کرد.

او با اشاره به اینکه شهروندان و مردم شهر به دلیل طولانی بودن زمان رسیدگی به پرونده و همچنين شکایت ناراضی خواهند بود گفت: این زمان رسیدگی بسیار طولانی است و همچنين حتی بعضی اشخاص به این دلیل از شکایت خود صرف نظر می کنند باید کاری کرد تا طول زمان کم مي شود.

این مرجع تقلید شیعیان افزود: البته این طول زمان به دلیل افزایش شکایات نیز می باشد و همچنين حتی بعضی از شهروندان و مردم شهر با کوچکترین مشکلی به دادگاه شکایت می کنند که باید در این زمینه شهروندان و مردم شهر را تعلیمات داد .سابقا در زمان قدیم پهناور و بزرگ فامیل مشکل را حل می کردند. باید به شهروندان و مردم شهر بیاموزیم که با کدخدامنشی مسائل را حل کنند تا دستگاه قضایی برای کارهای مهم بماند.

او دستگاه قضایی را  آبروی نظام جمهوری اسلامی دانست و همچنين افزود: تو در یکی از قسمت و بخش های کلیدی نظام اسلامی مشغول به فعالیت هستید و همچنين به آبروی نظام گره خوردید و همچنين تنها و فقط به حق شهروندان و مردم شهر گره نخورده اید. 

آیت الله مکارم شیرازی با تاکید بر منصف بودن وکلا گفت: برخی وکلا متاسفانه بی انصافی می کنند و همچنين حتی با شگردهایی ممکن است طول زمان پرونده را زیاد کنند که نباید اینچنین باشد. طول مدت باعث یاس شهروندان و مردم شهر می مي شود.

انتهای پیام

fa.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

حضرت آیت الله مکارم شیرازی: قضات تساوی را مقابل طرفین دعوا رعایت کنند/ انتقاد از اطاله دادرسی در محاکم در تاریخ ۲۰۱۸-۱۲-۰۴ ۱۹:۵۲:۲۰ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان