حضرت آیت الله مکارم شیرازی: حرمت ازدواج حفظ مي شود/ نگاه مادی گرایانه و همچنين ماتریالیستی به ازدواج توهین به همسر است

%name حضرت آیت الله مکارم شیرازی: حرمت ازدواج حفظ مي شود/ نگاه مادی گرایانه و همچنين ماتریالیستی به ازدواج توهین به همسر است

شفقنا- حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی گفت: ازدواج تجارت نیست که ما دنبال مال اندوزی با ازدواج باشیم، بلکه یک گزاره فرهنگی است که باید حرمت این امر فرهنگی حفظ مي شود.

به به گفته شفقنا، این مرجع تقلید در جلسه بیست و همچنين دوم از سلسله جلسات اخلاق با عنوان اخلاق خانواده که در مدرسه امام و پيشوا کاظم(ع) برگزار می مي شود، در ابتدا با اشاره به اخلاق اسلامی در انتخاب همسر بیان داشت: برخی از شهروندان و مردم شهر در انتخاب همسر بسیار سخت گیر می باشند و همچنين برخی خیلی آسان گیر می باشند، در خیابان کسی را دیده و همچنين پسندیده و همچنين حالا می خواهد او را شریک زندگی قرار دهد.

او با اشتباه دانستن هر دو طریق خاطرنشان کرد: هردوی این نگاه ها اشتباه می باشد، باید از افراط و همچنين تفریط پرهیز کرد. برخی در انتخاب همسر دچار یک نوع خیال پردازی می باشند که حتما سواد من بیشتر باشد یا حتما سطح اجتماعی او کمتر باشد یا اینکه ببینیم پدرش پول دارد یا خیر گویی که در اینجا هم عده ای نگاه تجارتی دارند.

آثار انتخاب براساس مادیگرائی

آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به روایتی  از کتاب کنزالعمال جلد ۱۶ در مورد کیفیت گزینش همسر بیان کرد: در روایتی از پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله آمده است:«هرکس که همسری انتخاب کند به خاطر اینکه خانواده او دارای نام ونشان است این شخص عاقبت ذلیل می مي شود.

او در توضیح حدیث گفت: اولا این نگاه مادیگرایی و همچنين ماتریالیستی توهین به همسر می باشد؛ چرا که بسا این شخص ورشکست مي شود و همچنين مال خود را از دست بدهد. نبی مکرم اسلام در حدیث دیگری می فرمایند:«لا تنکح المرء لالاربعه و همچنين لا تنکح المراه لالاربعه؛ لمالها و همچنين لا  لجمالها ولا لنسبها و همچنين لا لذتها و همچنين علیک لذات الدین)» برای چهار  چیز ازدواج نکنید؛  جمال یا ثروت یا نسب خانوادگی و همچنين یا لذت، بلکه برای دین مرد یا زنی با او ازدواج کنید.

این مرجع تقلید با اشاره به آیه شریفه {الخبیثات للخبیثین والخبیثون للخبیثات والطیبات للطیبین} گفت: بیان یک قاعده تکوینی است که اشخاص آلوده در ازدواج دنبال اشخاص آلوده و همچنين اشخاص پاک دنبال اشخاص پاک می روند و همچنين پیام این آیه برای همه مومنین این است که در صورتي که انسان پاکی هستید، دنبال انسان پاک بروید ازدواج تجارت نیست که ما دنبال مال اندوزی با ازدواج باشیم، بلکه یک گزاره فرهنگی است که باید حرمت این امر فرهنگی حفظ مي شود.

انتهای پیام

fa.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

حضرت آیت الله مکارم شیرازی: حرمت ازدواج حفظ مي شود/ نگاه مادی گرایانه و همچنين ماتریالیستی به ازدواج توهین به همسر است در تاریخ ۲۰۱۸-۱۲-۰۶ ۱۱:۴۶:۳۸ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان