حضرت آیت الله جوادی آملی: نهایت گذشت و همچنين اخلاق در پاسخ خداوند به بی ادبی اعراب جاهلی

%name حضرت آیت الله جوادی آملی: نهایت گذشت و همچنين اخلاق در پاسخ خداوند به بی ادبی اعراب جاهلی

شفقنا- حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی گفت: وقتی که اهل‌بیت علیهم السلام خودشان عِدل قرآن‌اند، یقیناً اخلاقشان هم اخلاق قرآنی است.

به به گفته شفقنا، این مرجع تقلید در ادامه سلسله جلسات درس تفسیر خود، به شرح آیات ابتدایی سوره مبارکه قلم پرداخت و همچنين بیان داشت: در فضای مکه عده‌ای حضرت را متّهم به جنون می‌کردند؛ در سوره مبارکه قلم، ذات أقدس الهی به علم و همچنين نوشته‌های علمی قسم می‌خورد که تو ای پیامبر، عالم هستی!

او ادامه داد: در آغاز سوره مبارکه «یس» می‌فرماید: ﴿إِنَّکَ لَمِنَ الْمُرْسَلِینَ﴾؛ یعنی قسم به این معجزه و همچنين به این دلیل، تو پیغمبر هستی! نه اینکه به یک شیء بیگانه قسم بخورد، سوگند ذات أقدس الهی در مقابل بینه نیست، بلکه به بینه است؛ در محاکم، قسم در مقابل بینه است که «الْبَینَهُ عَلَی الْمُدَّعِی و همچنينَ الْیمِینُ عَلَی مَنْ أَنْکَر»؛ ولی قسم‌های خدای سبحان به بینه است نه در قبال بینه. مانند کسی که بگوید به این آفتاب قسم اکنون روز است، این شخص به خود بینه قسم یاد کرده است! و همچنين سوگندهای خداوند در قرآن از این سنخ است، در اینجا هم سوگند از آن هم سنخِ است. یعنی قسم به علم، تو عالم هستی! قسم به قلم، تو عالم هستی! قسم به کتاب، تو عالم هستی! یعنی زيرا و به درستي که از تو معارف علمی نشأت می‌گیرد، پس جنون در کار نیست: ﴿ن و همچنينَ الْقَلَمِ و همچنينَ مَا یسْطُرُونَ﴾. برای اینکه از تو جز علم چیزی نشأت نگرفته است.

آیت الله جوادی آملی خاطرنشان کرد: آن هم نعمتی که خداوند به پیامبر داد نعمت عقل، علم و همچنين اخلاق است و همچنين خداوند همه را به همین نعمت توجّه می‌دهد و همچنين می گوید که توی پیامبر مجنون نیستی! پس آنها که تو را به جنون متهم می‌کنند سخن ناصوابی دارند. این بیان خیلی مهربانانه و همچنين با گذشت و همچنين اغماض همراه است. همین عظمت و همچنين جمال و همچنين جلال الهی که در قرآن ظهور کرد، می‌مي شود اخلاق پیغمبر. وقتی سؤال کردند که خُلق پیغمبر چگونه بود؟ فرمود: «کَانَ رَسُولُ اللَّهِ(صلّی الله علیه و همچنين آله و همچنين سلّم) خُلُقُهُ‏ الْقُرْآن همَ» در حالی که نهایت بی‌ادبی را آن هم اعراب جاهلی نسبت به حضرت داشتند، خداوند تبارک و تعالي این ‌گونه سخن می‌گوید، سخن با قسم یاد می‌کند که تو دیوانه نیستی! این کلام خداست و همچنين وجود تبريک و مبارک پیغمبر متخلِّق به کلام خداست و همچنين این کلام نهایت اخلاق است؛ این‌روش که ذات أقدس الهی با سوگند به شهروندان و مردم شهر جاهلی برساند که پیغمبر دیوانه نیست، این نهایت گذشت و همچنين اخلاق است.

او ابراز داشت: خداوند تبارک و تعالي در آیه ۱۹۹ سوره «اعراف» فرمود ﴿خُذِ الْعَفْو همچنينَ و همچنينَ أْمُرْ بِالْعُرْفِ و همچنينَ أَعْرِضْ عَنِ الْجاهِلینَ﴾، زيرا و به درستي که چنین است و همچنين حضرت فرمود «أَدَّبَنِی رَبِّی فَأَحْسَنَ تَأْدِیبِی»؛ این آیه ۱۹۹ را دلیل می‌گرفتند بر اینکه «کَانَ رَسُولُ اللَّهِ(صلّی الله علیه و همچنين آله و همچنين سلّم) خُلُقُهُ‏ الْقُرْآن همَ»؛ اخلاق پیغمبر اخلاق قرآنی است! این درست است؛ ولي بايد توجه داشت اینها مثبتان خواهند بود، معارض هم نیستند. خود همین آیه سوره «قلم» نشان می‌دهد که اخلاق پیغمبر که «خُلُقُهُ‏ الْقُرْآن همَ»، تا کدام بارگاه است. این کلام الهی است. خداوند تبارک و تعالي محور عقل را به شهروندان و مردم شهر معرفی کرد بعد خداوند تبارک و تعالي برای تثبیت این حرف، قسم یاد می‌کند؛ قسم به علم و همچنين کتابت، پیغمبر دیوانه نیست! این نهایت گذشت است، آن هم هم در برابر اعراب جاهلی. لذا فرمود به من گفتند: ﴿خُذِ الْعَفْو همچنينَ و همچنينَ أْمُرْ بِالْعُرْفِ و همچنينَ أَعْرِضْ عَنِ الْجاهِلینَ﴾.

این مرجع تقلید ادامه داد: وقتی که اهل‌بیت علیهم السلام خودشان عِدل قرآن‌اند، یقیناً اخلاقشان هم اخلاق قرآنی است. این چهارده بزرگوار همین‌روش خواهند بود. حالا گاهی تعبیرش این است که «کَانَ رَسُولُ اللَّهِ(صلّی الله علیه و همچنين آله و همچنين سلّم) خُلُقُهُ‏ الْقُرْآن همَ» و همچنين گاهی می‌گویند اینها «احد الثّقلین» و همچنين همتای قرآن کریم خواهند بود.

انتهای پیام

fa.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

حضرت آیت الله جوادی آملی: نهایت گذشت و همچنين اخلاق در پاسخ خداوند به بی ادبی اعراب جاهلی در تاریخ ۲۰۱۸-۱۲-۰۹ ۱۷:۰۶:۴۵ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان