حضرت آیت الله جوادی آملی: مرجعیت و همچنين حوزه های علمیه حرف اول مملکت را می زنند

%name حضرت آیت الله جوادی آملی: مرجعیت و همچنين حوزه های علمیه حرف اول مملکت را می زنند

شفقنا- حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی با بیان اینکه مرکب و همچنين مداد علما شبهات فرهنگی، الحادی و همچنين مشرکانه را از بین می برد گفت: مرجعیت و همچنين حوزه های علمیه حرف اول را در مملکت می زنند.

به به گفته روزنامه نويس و خبرنگار شفقنا در قم، این مرجع تقلید در نشست دوره ای اساتید سطوح عالی و همچنين خارج حوزه علمیه قم که در مدرسه مرحوم آیت الله العظمی گلپایگانی برگزار شد، ضمن ارج نهادن هفته وحدت ابراز داشت: حوزه های علمیه بویژه حوزه علمیه قم به نیابت از ولی عصر(عج) پرچم قرآن و همچنين عترت را به دست گرفت؛ این پرچم هم عناصر محوری علمی و همچنين هم عناصر محوری عملی دارد.

او افزود: در عناصر محووری علمی که فرمودند: «یعلمهم الکتاب والحکمه» لکن علم در صورتي که در بخشی از آیات، مقدم بر تزکیه است زيرا و به درستي که مقدمه است و همچنين در صورتي که تزکیه در آیات دیگر بر علم مقدم است، زيرا و به درستي که مقدم است.

این مرجع تقلید شیعیان، اساس کار انبیا و همچنين اولیا را تعلیم دانست و همچنين افزود: تعلیم است تا عقل اندیشه محور را به کرسی بنشاند و همچنين تزکیه است تا عقل عبادت مدار را به کرسی بنشاند. در صورتي که این کارها را انجام داد آن هم گاه به جایی می رسد که لذت طهارت را می چشد.

او اساس کار حوزه علمیه را آیه محکمه، فریضه عادله و همچنين سنت قائمه دانست و همچنين بیان داشت: وقتی این عناصر محوری علمی در حوزه سامان پذیرفت، آنگاه آثار عملی را قرآن و همچنين روایات تبیین می کند که آثار و همچنين عمل حوزه چیست؟

آیت الله جوادی آملی با بیان اینکه حوزه علمیه، کُر، پاک و همچنين مطهر است، گفت: در صورتي که همه ما قداست حوزه را می ستائیم برای این دوکار است؛ نه بازیگر است و همچنين نه می قدرت آن هم را به بازی گرفت.

او در ادامه به بیان اثر مرجعیت حوزه در نظام سیاسی و همچنين اجتماعی مانند ایران پرداخت و همچنين ابراز داشت: ما یک فقه اصغر داریم و همچنين یک فقه اکبر؛ فقه اصغر آن هم چیزی است که حوزه ها هر روز خدا به آن هم می پردازند، در صورتي که حدثی باشد هم با آب پاک می مي شود و همچنين هم با خاک. نجاستهای حدثی حتی قابل تطهیر با خاک هم خواهند بود ولي بايد توجه داشت غده بدخیم و همچنين آلوده استکبار و همچنين استعمار را نه آب پاک می کند و همچنين نه خاک.

این مرجع تقلید شیعیان گفت: باران خون را پاک می کند نه استکبار را، برف، خون را پاک می کند نه استعمار را. تنها چیزی که استکبار پهلوی را رفت و همچنين روب کرد، خون بود، تنها چیزی که استعمار غرب را ربود، خون بود.

او تصریح کرد: کاری که از باران و همچنين برگ و همچنين تگرگ ساخته نیست از خون و همچنين فداکاری جانبازان ساخته است ولي بايد توجه داشت آن هم امر آخر، غده و همچنين نجاستی است که خون شهید نمی تواند پاک کند بلکه مرجعیت حوزه است که آن هم را پاک می کند و همچنين آن هم سکولار فکر کردن و انديشيدن کردن و انديشيدن کردن و همچنين الحادی اندیشیدن و همچنين مشرکانه فکر کردن و انديشيدن کردن و انديشيدن کردن است.

آیت الله جوادی آملی خاطرنشان کرد: شبهات فرهنگی ملحدانه و همچنين مشرکانه را قلم علامه طباطبایی و همچنين امام و پيشوا خمینی و همچنين امثال آن هم حل می کند، شبهات فرهنگی را که خون پاک نمی کند.

او مداد علما را سنگین تر از خون شهدا دانست و همچنين ادامه داد: در صورتي که خون بر شمشیر پیروز است، گرچه او می تواند استکبار و همچنين استعمار و همچنين سایر رذائل را رُفت و همچنين روب کند ولي بايد توجه داشت خون عُرضه ردّ شبهات الحاد و همچنين شرک و همچنين سکولار را ندارد بلکه این قلم و همچنين مُرکّب علماست که کاربردش هم شهیدپرور است و همچنين هم رفت و همچنين روب کننده الحاد و همچنين شرک است.

این مرجع تقلید شیعیان تصریح کرد: این بررسی همه جانبه نشان می دهد که حرف اول مملکت را مرجعیت و همچنين حوزه های علمیه می زند زيرا و به درستي که مداد و همچنين قلم به دست اینهاست و همچنين به دنبال این مداد، شهدا و همچنين جانبازان به راه می افتند و همچنين بر استکبار و همچنين استعمار پیروز خواهند بود.

او با اشاره به این سخن که ملائکه بالهای خود را جلوی پای علما پهن می کنند، گفت: اینها سه پیام دارند؛ اول اینکه ای روحانی و همچنين ای حوزوی مانند من پر در بیاور، دوم اینکه ای روحانی و همچنين ای حوزوی مانند من پرواز کن و همچنين سوم اینکه ای روحانی و همچنين ای حوزوی از جهت پرواز کن نه در جهت.

آیت الله جوادی آملی با تصریح به اینکه در قرآن کریم متشابهات نداریم، ابراز داشت: مرحوم کلینی از ائمه(ع) نقل می کند که ما محکمات هستیم و همچنين دیگران متشابهند، نخواهید که ما مثل تو حرکت کنیم بلکه بکوشید خود را جای ما بگذارید و همچنين مانند ما بیندیشید و همچنين حرکت کنید.

او مرجعیت را جانشین ائمه(ع) و همچنين از محکمات جامعه دانست و همچنين بیان کرد: ما نباید توقع داشته باشیم که مرجع مانند ما بیندیشد، مرجع که محکم جامعه است نباید مانند متشابه فکر کردن و انديشيدن کردن و انديشيدن کند بلکه این متشابه است که باید خود را به مرجع نزدیک کند.

این مرجع تقلید شیعیان تاکید کرد: مراجع تقلید به عنوان محکمات جامعه باید نقش پدری و همچنين مادری ایفا کند، همه را فرزند خود بداند، راهی که خود می رود به آنها نشان دهد و همچنين دلسوز باشد.

او بیان کرد: در صورتي که گفتند که علما و همچنين مراجع نائب ائمه خواهند بود و همچنين ائمه محکمات سیاسی، اجتماعی و همچنين فرهنگی جامعه خواهند بود یعنی ای علما و همچنين مراجع مواظب باشید در مملکت چه می گذرد، مراقب باشید معظلات و مسائل و مشکلات مملکت چیست؟ زيرا و به درستي که اینها در دامن تو خواهند بود، تو محکم و همچنين آنها متشابه خواهند بود.

آیت الله جوادی آملی گفت: محکمات هم وظیفه اش مادربودن و همچنين پدربودن است؛ هرجا مشکلی دید تذکر بدهد. درست است کار تدبیری برای پدر است ولي بايد توجه داشت مستحضرید کار نظامی، مدیریتی و همچنين کار یکجانبه و همچنين خشن پیش نمی رود ولي بايد توجه داشت کار محبت و همچنين مهربانانه، عاشقانه و همچنين دوستانه پیش می رود.

او اسلام را دین عشق و همچنين محبت دانست و همچنين افزود: اجرتی که خداوند به پیامبر فرمود از شهروندان و مردم شهر بخواه آن هم علم عاشقانه و همچنين مهربانانه است. این موده ذی القربی به معنای دوستی نیست و همچنين این دوستی را از ما نخواستند ولي بايد توجه داشت در صورتي که کسی امام و پيشوا علی را بشناسد، امام و پيشوا حسین را بشناسد، عاشق او می مي شود.

انتهای پیام

fa.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

حضرت آیت الله جوادی آملی: مرجعیت و همچنين حوزه های علمیه حرف اول مملکت را می زنند در تاریخ ۲۰۱۸-۱۱-۲۹ ۰۱:۲۰:۵۴ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان