حضرت آیت الله جوادی آملی: عقل در مقابل نقل است نه در مقابل وحی

%name حضرت آیت الله جوادی آملی: عقل در مقابل نقل است نه در مقابل وحی

شفقنا- حضرت آیت الله العظمی جوادی آملیخود عقل می‌فهمد که نمی‌فهمد و همچنين باید تابع محض شرع و همچنين وحی باشد در نتیجه عقل در مقابل وحی نیست بلکه در مقابل نقل است.

به به گفته شفقنا، این مرجع تقلید در جلسه درس تفسیر قرآن گفته استعقل در مقابل وحی و همچنين شرع نیست که ما بگوییم فلان مطلب شرعی است یا عقلی! عقل کوچک‌تر از آن هم است که در مقابل وحی یا شرع باشد و همچنين شرع پهناور و بزرگ‌تر از آن هم است که مقابل داشته باشد، خود عقل می‌فهمد که نمی‌فهمد و همچنين باید تابع محض شرع و همچنين وحی باشد در نتیجه عقل در مقابل وحی نیست بلکه در مقابل نقل است.

او افزود: شریعت صراط است و همچنين عقل سراج. چراغ هرگز کار صراط را انجام نمی‌دهد، تنها کسی که راه را تنظیم می‌کند ذات أقدس الهی است و همچنين تنها کسی که این راه را از ذات أقدس الهی می‌گیرد و همچنين خود به این راه معتقد است و همچنين عمل می‌کند، قرآن و همچنين عترت خواهند بود؛ لذا به اینها می‌گوییم: «أَنْتُمُ الصِّرَاطُ الْأَقْو همچنينَمُ»؛ ولي بايد توجه داشت آنچه این صراط را تشخیص می‌دهد و همچنين این راه را تبیین می‌کند، گاهی دلیل و همچنين برائت عقلی است وگاهی دلیل و همچنين برائت نقلی. بنابراین عقل تنها یک چراغ است، چراغ کمتر از آن هم است که در برابر راه قرار بگیرد و همچنين در صورتي که کسی ـ معاذالله ـ به عقل خود بخواهد بسنده کند، او خود را در مقابل وحی و همچنين شرع قرار داده و همچنين باید حواسش جمع باشد.

آیت الله جوادی آملی بیان داشت: همانطور که گفته شد خود عقل می‌فهمد که نمی‌فهمد و همچنين محتاج به پیغمبر است؛ منتها قرآن کریم به همین عقلی که می‌فهمد که نمی‌فهمد، آن هم قدر بها می‌دهد که آن هم را در برابر خداوند تبارک و تعالي قرار می‌دهد. ببینید در سوره مبارکه «نساء» خداوند چقدر به عقل بها می‌دهد و همچنين برای آن هم حرمت قائل است! در این سوره مبارکه بعد از اینکه نام بسیاری از انبیا را می‌برد، می‌فرماید که رسلی بودند که ﴿لَمْ نَقْصُصْهُمْ عَلَیکَ و همچنينَ کَلَّمَ اللّهُ مُوسَی تَکْلِیماً ٭ رُسُلاً مُبَشِّرِینَ و همچنينَ مُنذِرِینَ﴾، چرا؟ زيرا و به درستي که ﴿لِئَلاَّ یکُونَ لِلنَّاسِ عَلَی اللَّهِ حُجَّهٌ بَعْدَ الرُّسُلِ﴾؛ این چقدر حرمت نهادن به عقل است!

او افزود: خداوند می فرماید ما در صورتي که انبیا نفرستیم، عقل علیه منِ خداوند تبارک و تعالي استدلال می‌کند، می‌گوید تو که ما را به صورت یک موجودی ابدی آفریدی، چرا یک راهنما برای ما نفرستادی؟ این جلال و همچنين عظمت عقل است. فرمود در صورتي که من پیغمبر نفرستم، عقل علیه منِ خداوند تبارک و تعالي استدلال می‌کند. در نتیجه من پیامبر را فرستادم که دیگر کسی علیه منِ خداوند تبارک و تعالي احتجاج نکند: ﴿لِئَلاَّ یکُونَ لِلنَّاسِ عَلَی اللَّهِ حُجَّهٌ بَعْدَ الرُّسُلِ﴾. بعد وقتی انبیاء را فرستاد اوّل کسی که به آنها ایمان می‌آورد، عقل است. زيرا و به درستي که وحی و همچنين معجزه را عقل تشخیص می‌دهد، نبوت را عقل تشخیص می‌دهد، رسالت و همچنين ولایت و همچنين امامت را عقل تشخیص می‌دهد، بعد ایمان می‌آورد و همچنين می‌پذیرد. در نتیجه انسان یا مجتهدانه، فقیهانه، محقّقانه، یک مطلب را می‌‌فهمد که شارع این‌روش گفت یا در صورتي که خودش محقّقانه نفهمید دارای سمع باشد و همچنين از مجتهد تقلید کند.

انتهای پیام

fa.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

حضرت آیت الله جوادی آملی: عقل در مقابل نقل است نه در مقابل وحی در تاریخ ۲۰۱۸-۱۲-۰۲ ۲۲:۱۴:۴۴ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان