حضرت آیت الله جوادی آملی:خداوند در قرآن برای عقل قداست قائل شده است

%name حضرت آیت الله  جوادی آملی:خداوند در قرآن برای عقل قداست قائل شده است

حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی تاکید کرد:خداوند در قرآن برای عقل قداست قائل شده است و همچنين به عقل اجازه ی احتجاج و همچنين استدلال می دهد که به او اعتراض کند که چرا برای من راهنما نفرستادی.

اعضای مرکز پژوهشی دایره المعارف علوم عقلی اسلامی وابسته به موسسه آموزشی و همچنين پژوهشی امام و پيشوا خمینی(ره) با حضور در بنیاد بین المللی علوم عقلی با حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی دیدار و همچنين گزارشی از مراحل تدوین دایره المعارف علوم عقلی اسلامی به این مرجع تقلید شیعیان ارائه نمودند.
به به گفته شفقنا،آیت الله جوادی آملی در این دیدار در سخنانی اظهار داشت: خداوند در قرآن برای عقل قداست قائل شده است و همچنين به عقل اجازه ی احتجاج و همچنين استدلال می دهد که به او اعتراض کند که چرا برای من راهنما نفرستادی؛ ﴿لِئَلاَّ یکُونَ لِلنَّاسِ عَلَی اللَّهِ حُجَّهٌ بَعْدَ الرُّسُلِ﴾؛ این آخر حرمت نهادن به عقل است!

وی ادامه داد: عقل می تواند به اذن خداوند تبارک و تعالي با خداوند تبارک و تعالي گفتگو کند و همچنين بگوید من می فهمم که نمی فهمم! و همچنين در صورتي که تو انبیاء و همچنين رسل الهی را برای هدایت من نفرستی کوتاهی کرده ای!

این مرجع تقلید شیعان  خاطر نشان کرد: از سوی دیگر با همه احترامی که خداوند برای عقل قائل است ولي بايد توجه داشت باید محدوده عقل را نیز بدانیم، به عنوان مثال معنای عدل برای همه روشن است عدل یعنی هر چیز را در جای خود قرار دادن، ولي بايد توجه داشت جای اشیاء و همچنين جای اشخاص را چه کسی معین می کند؟ جای اشیاء و همچنين اشخاص را تنها اشیاء آفرین و همچنين اشخاص آفرین می داند، عقل در همین محدوده می فهمد ولي بايد توجه داشت از جزئیات خبر ندارد، خود عقل می‌فهمد باید تابع محض شرع و همچنين وحی باشد در نتیجه عقل در مقابل وحی نیست، بلکه در مقابل نقل است.

انتهای پیام

fa.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

حضرت آیت الله جوادی آملی:خداوند در قرآن برای عقل قداست قائل شده است در تاریخ ۲۰۱۸-۱۲-۰۳ ۲۳:۰۵:۵۷ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان