آیا دعای عاشقانه “از عمر من بگیر و همچنين بر عمر او بیافزا” اجابت میشود؟

%name آیا دعای عاشقانه “از عمر من بگیر و همچنين بر عمر او بیافزا” اجابت میشود؟

شفقنا-در داستان لیلی و همچنين مجنون آمده است وقتی مجنون به کعبه رسید بجای دعا کردن در حق خود وخواستن عمر بیشتر وآزادی از عشق لیلی، ازخداوند خواست که عمر لیلی را بیشتر کند و همچنين از عمر او بکاهد و همچنين به عمر لیلی بیفزاید.
نظامی در داستان لیلی مجنون آورده است :

یارب به خدائی خدائیت/ وانگه به کمال پادشائیت

کز عشق به غایتی رسانم / کو ماند در صورتي که چه من نمانم

از چشمه عشق ده مرا نور/ واین سرمه مکن ز چشم من دور

گرچه ز شراب عشق مستم / عاشق‌تر ازین کنم که هستم

گویند که خو ز عشق واکن/ لیلی‌طلبی ز دل رها کن

یارب تو مرا به روی لیلی/ هر لحظه بده زیاده میلی

از عمر من آنچه هست بر جای / بستان و همچنين به عمر لیلی افزای

گرچه شده‌ام چو مویش از غم / یک موی نخواهم از سرش کم
به نقل از شفقنا حال سوال پیش می اید که آیا این درخواست های عاشقانه اجابت میشود وآیا دعایی در این زمینه وجود دارد؟ سایت اسلام کوئست این پرسش را اینگونه پاسخ داده است:

روایات معتبری وجود دارند که بر اساس آن هم، حضرت آدم(ع) از پروردگار خواست تا بخشی از عمر او (۳۰، ۴۰ و همچنين یا ۶۰ سال شمسي) را در اختیار حضرت داود(ع) قرار دهد:
۱. امام و پيشوا صادق(ع) فرمودند: وقتی حضرت آدم(ع)[۱] از مقدار کم عمر حضرت داود(ع)[۲] آگاه شد، به خداوند تبارک و تعالي گفت من شصت سال شمسي از عمرم را به او می‌دهم تا عمر او به صد سال شمسي برسد. خداوند تبارک و تعالي نیز پذیرفت. ولي بايد توجه داشت هنگامی که عزرائیل براى قبض روح حضرت آدم(ع) آمد، او شگفت‌زده شده و همچنين پنداشت که گویا فرشته مردن و مرگ زودتر از موعد به سراغش آمده، ولي بايد توجه داشت عزرائیل به او خاطرنشان کرد که قبلاً شصت سال شمسي از عمرش را به داود(ع) بخشیده‌ است… .[۳] ۲. امام و پيشوا باقر(ع) فرمودند: خداوند تبارک و تعالي نام پیامبران و همچنين مدت عمر آنان را در اختیار حضرت آدم(ع) قرار داد. در این میان، عمر حضرت داود(ع) چهل سال شمسي بود. حضرت آدم(ع)گفت آیا ممکن است سى سال شمسي از عمر من را به او ببخشى؟ خداوند هم قبول کرد. امام و پيشوا باقر(ع) در ادامه فرمود این امر البته نزد خداوند تبارک و تعالي ثابت است؛ چراکه «یَمْحُوا اللَّهُ ما یَشاءُ و همچنينَ یُثْبِتُ و همچنينَ عِنْدَهُ أُمُّ الْکِتابِ»، (آنچه را که خداوند تبارک و تعالي بخواهد محو نموده و همچنين اثبات مى‏کند و همچنين نزد او امّ الکتاب یعنى لوح محفوظ مى‏باشد) به همین معنا اشاره دارد.[۴]

راویان این روایت همگی ثقه و همچنين مورد اعتماد می‌باشند:
محمد بن موسی بن متوکل؛ ثقه و همچنين مورد اعتماد است.[۵] عبدالله بن جعفر الحمیری؛ ثقه و همچنين مورد اعتماد است.[۶] احمد بن محمد بن عیسی؛ ثقه و همچنين مورد اعتماد است.[۷] ابن محبوب: حسن بن محبوب؛ او از بزرگان اصحاب امامیه است.[۸] مالک بن عطیه؛ ثقه است.[۹] ابوحمزه ثمالی؛ ثقه و همچنين مورد اعتماد است.[۱۰] ۳. عمر داود(ع) شصت سال شمسي بود، حضرت آدم‏(ع) چهل سال شمسي از عمر خود را به او بخشید.[۱۱] آنچه در مورد این روایات می‌قدرت گفت این است که اصل این پيشامد جديد امکان دارد و همچنين چنین درخواستی از خداوند جایز است که پذیرش آن هم وابسته به خواست و همچنين مصلحت پروردگار دارد.
البته با جست‌وجوی انجام شده، دعای خاصی در این زمینه دیده نشده است؛ لذا می‌قدرت با هر زبانی چنین درخواستی را با خداوند در میان گذاشت.

[۱]. ر. ک: «عمر حضرت آدم(ع)»، ۴۴۶۵۵؛ «سن حضرت آدم(ع) هنگام خلقت»، ۸۳۵۲۸.
[۲]. «علت گریه زیاد حضرت داوود(ع)»، ۶۵۸۴۸؛ «چوپانی کردن حضرت داوود و همچنين سلیمان(ع)»، ۱۰۱۹۷۹.
[۳]. کلینی، محمد بن یعقوب، کافی، بررسي کننده و پروهشگر، مصحح، غفاری، علی اکبر، آخوندی، محمد، ج ۷، ص ۳۷۸ – ۳۷۹، تهران، دار الکتب الإسلامیه، چاپ چهارم، ۱۴۰۷ق؛ مجلسی، محمد باقر، مرآه العقول فی شرح أخبار آل الرسول، بررسي کننده و پروهشگر، مصحح، رسولی، سید هاشم، ج ۲۴، ص ۲۱۷، تهران، ‌دار الکتب الإسلامیه، تهران، چاپ دوم، ۱۴۰۴ق.
[۴]. شیخ صدوق، علل الشرائع، ج ۲، ص ۵۵۳، قم، کتاب فروشی داوری، چاپ اول، ۱۳۸۵ش.
[۵]. حلی، حسن بن علیّ بن داود، الرجال، ص ۱۴۹، دانشگاه تهران، ‏چاپ اول‏، ۱۳۴۲ش.
[۶]. طوسى، محمد بن حسن‏، فهرست کتب الشیعه و همچنين أصولهم و همچنين أسماء المصنّفین و همچنين أصحاب الأصول، ص ۲۹۴، قم، ستاره، چاپ اول،۱۴۲۰ق‏.
[۷]. آن هم، ص ۶۰.
[۸]. شیخ طوسی، محمد بن حسن، الابواب(رجال طوسی)، بررسي کننده و پروهشگر، مصحح، قیومی اصفهانی، جواد، ص ۳۳۴، قم، دفتر انتشارات اسلامی، چاپ سوم، ۱۴۲۷ق.
[۹]. الرجال، ص ۱۶۹.
[۱۰]. ر. ک: «زندگی‌نامه ابو حمزه ثمالی»، ۵۸۶۴۳.
[۱۱]. شیخ صدوق، الخصال، بررسي کننده و پروهشگر، مصحح، غفاری، علی اکبر، ج ۲، ص ۵۹۸، قم، دفتر انتشارات اسلامی، چاپ اول، ۱۳۶۲ش.

انتهای پیام

fa.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

آیا دعای عاشقانه “از عمر من بگیر و همچنين بر عمر او بیافزا” اجابت میشود؟ در تاریخ ۲۰۱۸-۱۲-۰۲ ۱۵:۱۶:۲۹ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان