آیا انسان در روزی خود نقش دارد یا رزق مشیت الهی است؟

%name آیا انسان در روزی خود نقش دارد یا رزق مشیت الهی است؟

شفقنا (پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه) –حضرت آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی به پرسشی در مورد رزق و همچنين روزی پاسخ گفته است.
به به گفته شفقنا متن پرسش مطرح شده وپاسخ این مرجع تقلید شیعیان بدین شرح است:

س:آیا انسان در تنگی و همچنين وسعت رزق و همچنين روزی خویش نقشی دارد؟
پاسخ اجمالی:
اگرچه در آیات قرآن نقل شده که خداوند روزی شهروندان و مردم شهر را گسترده یا تنگ می کند؛ ولي بايد توجه داشت باید توجه داشت این مشیت الهی تابع حکمت است نه بی حساب و همچنين کتاب. یکی از این حکمتهای مورد اشاره قرآن این است که هرچه کوشش و همچنين فداکاری شخص بیشتر باشد روزی اش نیز گسترده تر می گردد و همچنين هر کسی که تقوا پیشه کند کارهایش گشایش می یابد و همچنين روزی اش تأمین می گردد. روایات نیز فقر را معلول ناتوانی و همچنين تنبلی دانسته و همچنين عواملی زيرا و به درستي که خوش زبانی و همچنين اخلاق نیک و همچنين صله رحم و همچنين سحرخیزی و همچنين شکر و همچنين توجه به خداوند تبارک و تعالي را سبب گشایش روزی می داند.

پاسخ تفصیلی:
در آیات قرآنآمده است که خداوند روزى را براى هرکس بخواهد گسترده و همچنين براى هرکس بخواهد تنگ مى‌ کند. این تعبیر که در آیات فراوانى تکرار شده ممکن است این توهّم را ایجاد کند که روزى به کلّى از دست انسان خارج است؛ بنابراین در صورتي که گروهى متنعّم و همچنين تيم دیگر محروم‌ اند همه آنها خواست خدااست و همچنين کارى از ما ساخته نیست! و همچنين این مى‌ تواند دستآویز مناسبى براى کسانى که اصلمذهب را زیر سوال مى‌ برند و همچنين آن هم را مولود حرکت‌ ها و همچنين طرح‌ هاى استعمارى مى‌ پندارند! باشد.
ولى در صورتي که در آن هم آیات و همچنين روایات دقت کنیم و همچنين در عوامل تنگى و همچنين گستردگى روزى بیندیشیم، تفسیرآن آیات و همچنين اسرار این روایات کاملا روشن و همچنين سمپاشى‌ ها برچیده مى‌ مي شود و همچنين موارد و نکات مهمّى از آنها به دست مى‌ آید که بسیار ارزنده است. کرارآ گفته‌ ایم تعبیر به «مشیّت الهى» مفهوم‌ اش اراده بى حساب و همچنين کتاب نیست؛ بلکه اراده‌ اى است آمیخته با حکمت، و همچنين حکمتخدا ایجاب مى‌ کند که هرکس تلاش و همچنين کوشش و همچنين اخلاص و همچنين فداکارى بیشترى داشته باشد روزى‌ اش را گسترده‌ تر گرداند: «و همچنينَ اَنْ لَیْسَ للاِنْسانِ اِلّا ما سَعى»(۱)؛ (و همچنين این که براى انسان چیزى جز [حاصل] سعى و همچنين کوشش او نیست)، و همچنين «و همچنينَ کُلُّ نَفْسٍ بِما کَسَبَتْ رَهِیْنَهٌ»(۲)؛ ([آرى] هرکس در گرو اعمال خویش است). سپس می فرماید: (و همچنين هر کس تقواى الهى پیشه کند، خداوند راه نجاتى براى او فراهم مى کند)؛ «و همچنينَ مَنْ یَتّقِ اللهیَجْعَلْ لَهُ مَخْرَجآ و همچنينَ یَرزُقْهُ مِنْ حَیْثُ لا یَحْتَسِبُ».(۳)
تقوا موجب حاکمیت عدالتاجتماعى و همچنين عدالتاجتماعى سبب گسترش روزى‌ ها است؛ همچنین سعى و همچنين کوشش، زمینه ساز شکوفایى اقتصادى و همچنين عامل وسعت روزى است. بنابراین تعلیمات فوق با توجّه به ریشه‌ هاى آنها نه تنها عامل سکون و همچنين ترک تلاش نیست؛ بلکه از عوامل موثر آن هم محسوب مى‌ مي شود.
شاهد این سخن حدیثلطیفى است که از على(علیه السلام) نقل شده؛ آنجا که فرمود: «انَّ اْلاَشْیاءَ لَمّا ازْدَو همچنينَجَتْ اِزْدَو همچنينَجَ الْکَسَلُ و همچنينَ الْعَجْزُ فَنَتَجا بِیْنَهُما اَلْفَقْرَ»(۴)؛ (هنگامى که [در آغاز کار] موجودات جهان با هم ازدواجکردند تنبلى و همچنين ناتوانى با هم عقد زوجیت بستند؛ فرزندى از آنها متولّد شد به نام فقر!). آرى فقر و همچنين تنگدستى یک ملّت نتیجه مستقیم ضعف‌ ها و همچنين تنبلى‌ هاى آنها است؛ و همچنين حکمتخداوند ایجاب مى‌ کند که روزى را بر چنین کسانى تنگ کند. دقت در عوامل تنگى و همچنين وسعت روزى در روایات اسلامى شاهد گویاى دیگرى براى گفتار بالا است. شامل امورى که در روایات اسلامى موجب وسعت و همچنين فزونى روزى شمرده شده مسائل زیر است:
صله رحم، نظافت منزل و خانه و همچنين ظروف و همچنين بدن، مواسات با برادران مسلمان، صبح زود به دنبال کسب و همچنين کار رفتن، شکرنعمت، ترک حرص، پرهیز از قسم دروغ، استغفارو توبه از گناهان، حسن نیّت در کارها، نیکى نسبت به همسایگان و همچنين سرانجام توجّه به خداوند تبارک و تعالي.(۵) تاثیر هریک از این مسائل در سالم سازى جامعهو پیشبرد اهداف اقتصادى و همچنين فزونى ارزاق روشن است.

در حدیثى از پیغمبر اکرم(صلوات الله علیه) مى‌ خوانیم: «طِیْبُ الْکَلامِ یَزِیْدُ فى اَلارْزاقِ»(۶)؛ (خوش زبانى روزى را زیاد مى‌ کند). در حدیثدیگرى از امیرمومنان على(علیه السلام) آمده است: «فِى سَعَهِ الاَخْلاقِ کُنُوزُ الارزاقِ»(۷)؛ (گنج‌ هاى روزى در اخلاقخوب و همچنين گسترده نهفته شده). در حدیثدیگرى از امام و پيشوا صادق(علیه السلام) آمده: «کَثَرْهُ السُحْتِ یَمْحَقُ الرِّزْقَ»(۸)؛ (کثرت حرامروزى را نابود مى‌ کند!).(۹)

پی نوشت:
(۱). قرآن کریم، سوره نجم، آیه ۳۹.

(۲). آن هم، سوره مدثّر، آیه ۳۸.

(۳). آن هم، سوره طلاق، آیه ۲.

(۴). الکافی( ط- الإسلامیه)، کلینى، محمد بن یعقوب‏، بررسي کننده و پروهشگر / مصحح: غفارى على اکبر و همچنين آخوندى، محمد، دار الکتب الإسلامیه، تهران‏، ۱۴۰۷ ق‏، ج ۵، ۸۶.

(۵). بحار الانوار الجامعه لدرر أخبار الأئمه الأطهار، مجلسى محمد باقر بن محمد تقى‏، انتشارات دارالکتب الاسلامیه، تهران، ۱۳۶۲ هـ ش، ج ‏۷۳، ص ۳۱۴، باب ۶۰ «مایورث الفقر و همچنين الغنى»؛ سفینه البحار، ج ۱، ص ۵۱۹ و همچنين ۵۲۰.

(۶). بحار النوار، ج ۷۳، ص ۳۱۸.

(۷). بحار النوار، آن هم، ج ۷۴، ص ۲۸۷، باب ۱۴ «خطب امیرالمومنین صلوات الله علیه المعروفه».

(۸). بحارالانوار، ج ‏۷۵، ص ۲۵۶، باب ۲۳ «مواعظ الصادق جعفر بن محمد ع و همچنين وصایاه و همچنين حکمه».

(۹). پیام قرآن، مکارم شیرازی، ناصر، انتشارات دارالکتب الاسلامیه، تهران، چاپ نهم، ۱۳۸۶ هـ ش، ج ۲، ص ۳۵۸.

انتهای پیام

fa.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

آیا انسان در روزی خود نقش دارد یا رزق مشیت الهی است؟ در تاریخ ۲۰۱۸-۱۲-۱۸ ۲۳:۲۳:۴۸ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان