آیاتی از قرآن در نقش آموزش ادب اجتماعی

%name آیاتی از قرآن در نقش آموزش ادب اجتماعی

شفقنا-پیامبر گرامی اسلام صلّی اللّه علیه و همچنين آله و همچنين سلّم می فرماید: «افضلکم ایمانا احسنکم اخلاقا»؛ «۲» برترین تو در ایمان و همچنين دیانت، خوش خلق ترین شماست.
برخی از قوانین اخلاق اجتماعی که در قرآن به آن هم اشاره شده است در زیر آمده است :
اجازه خواستن پیش از وارد شدن بر دیگران:
«یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لا تَدْخُلُوا بُیُوتاً غَیْرَ بُیُوتِکُمْ حَتَّی تَسْتَأْنِسُوا و همچنينَ تُسَلِّمُوا عَلی أَهْلِها ذلِکُمْ خَیْرٌ لَکُمْ لَعَلَّکُمْ تَذَکَّرُونَ فَإِنْ لَمْ تَجِدُوا فِیها أَحَداً فَلا تَدْخُلُوها حَتَّی یُؤْذَنَ لَکُمْ و همچنينَ إِنْ قِیلَ لَکُمُ ارْجِعُوا فَارْجِعُوا هُو همچنينَ أَزْکی لَکُمْ و همچنينَ اللَّهُ بِما تَعْمَلُونَ عَلِیمٌ لَیْسَ عَلَیْکُمْ جُناحٌ أَنْ تَدْخُلُوا بُیُوتاً غَیْرَ مَسْکُونَهٍ فِیها مَتاعٌ لَکُمْ

وجود دارد. و همچنين خداوند تبارک و تعالي آنچه را آشکار می کنید و همچنين پنهان می دارید، می داند.»

«یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لِیَسْتَأْذِنْکُمُ الَّذِینَ مَلَکَتْ أَیْمانُکُمْ و همچنينَ الَّذِینَ لَمْ یَبْلُغُوا الْحُلُمَ مِنْکُمْ ثَلاثَ مَرَّاتٍ مِنْ قَبْلِ صَلاهِ الْفَجْرِ و همچنينَ حِینَ تَضَعُونَ ثِیابَکُمْ مِنَ الظَّهِیرَهِ و همچنينَ مِنْ بَعْدِ صَلاهِ الْعِشاءِ ثَلاثُ عَو همچنينْراتٍ لَکُمْ لَیْسَ عَلَیْکُمْ و همچنينَ لا عَلَیْهِمْ جُناحٌ بَعْدَهُنَّ طَو همچنينَّافُونَ عَلَیْکُمْ بَعْضُکُمْ عَلی بَعْضٍ کَذلِکَ یُبَیِّنُ اللَّهُ لَکُمُ الْآیاتِ و همچنينَ اللَّهُ عَلِیمٌ حَکِیمٌ و همچنينَ إِذا بَلَغَ الْأَطْتفعل و فالُ مِنْکُمُ الْحُلُمَ فَلْیَسْتَأْذِنُوا کَمَا اسْتَأْذَنَ الَّذِینَ مِنْ قَبْلِهِمْ» «۲»

«ای کسانی که ایمان آورده اید! باید مملوک های تو (بردگانتان) و همچنين هم چنین کودکان تو که به حدّ بلوغ نرسیده اند، در سه وقت از تو اجازه بگیرند: قبل از نماز صبح و همچنين نیم روز، هنگامی که لباس های (معمولی) خود را بیرون می آورید، و همچنين بعد از نماز عشاء (این سه وقت) سه وقت خصوصی برای شماست. امّا بعد از این سه وقت گناهی بر تو و همچنين بر آنان نیست (که بدون اذن وارد شوند)، و همچنين برگرد یکدیگر بگردید. (آری) این چنین خداوند آیات را برای تو تبیین می کند و همچنين خداوند دانا و همچنين حکیم است. و همچنين هنگامی که اطفال تو به سنّ بلوغ برسند، باید (در همه اوقات) اجازه بگیرند، آن هم گونه که اشخاصی که قبل از آنها بودند، اجازه می گرفتند.»


با صدای کوتاه، و همچنين بلند صدا نزدن بزرگان از بیرون منزل و خانه:

«یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لا تَرْفَعُوا أَصْواتَکُمْ فَو همچنينْقَ صَو همچنينْتِ النَّبِیِّ و همچنينَ لا تَجْهَرُوا لَهُ بِالْقَو همچنينْلِ کَجَهْرِ بَعْضِکُمْ لِبَعْضٍ أَنْ تَحْبَطَ أَعْمالُکُمْ و همچنينَ أَنْتُمْ لا تَشْعُرُونَ إِنَّ الَّذِینَ یَغُضُّونَ أَصْواتَهُمْ عِنْدَ رَسُولِ اللَّهِ أُولئِکَ الَّذِینَ امْتَحَنَ اللَّهُ قُلُوبَهُمْ لِلتَّقْوی لَهُمْ مَغْفِرَهٌ و همچنينَ أَجْرٌ عَظِیمٌ إِنَّ الَّذِینَ یُنادُونَکَ مِنْ و همچنينَراءِ الْحُجُراتِ أَکْثَرُهُمْ لایَعْقِلُونَ» «۱»

«ای کسانی که ایمان آورده اید! صدای خود را فراتر از صدای پیامبر نکنید و همچنين در برابر او بلند سخن نگویید (و همچنين داد و همچنين فریاد نزنید)، آن هم گونه که بعضی از تو در برابر بعضی بلند صدا می کنند.

__________________________________________________

(۱)- نور (۲۴) آیه ۲۹- ۲۷.

(۲)- نور

مبادا اعمال تو نابود گردد، درحالی که نمی دانید، آنها که صدای خود را نزد رسول خداوند تبارک و تعالي کوتاه می کنند، آن هم کسانی خواهند بود که خداوند دل های ایشان را برای تقوا خالص نموده، و همچنين برای آنان آمرزش و همچنين پاداش عظیمی است، (ولی) کسانی که تو را از پشت حجره ها بلند صدا می زنند، بیشترشان نمی فهمند.»


سلام در وقت وارد شدن:

به نقل از شفقنا کتای اخلاق در قرآن در ادامه بحث ادب اجتماعی ،سلام کردن را مطرح می کند:
«فَإِذا دَخَلْتُمْ بُیُوتاً فَسَلِّمُوا عَلی أَنْفُسِکُمْ تَحِیَّهً مِنْ عِنْدِ اللَّهِ مُبارَکَهً طَیِّبَهً» «۲»

«پس هنگامی که وارد منزل و خانه ای شدید، بر خویشتن سلام کنید؛ سلام و همچنين تحیّتی از سوی خداوند، سلامی پربرکت و همچنين پاکیزه.»

جواب سلام بهتر از آن هم:
«و همچنينَ إِذا حُیِّیتُمْ بِتَحِیَّهٍ فَحَیُّوا بِأَحْسَنَ مِنْها أَو همچنينْ رُدُّوها». «۳»

«هنگامی که کسی به تو سلام بگوید، پاسخ آن هم را به طرز بهتر بدهید و همچنين یا لااقل به روش مساوی پاسخ گویید!»


نشست خوب:

«یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِذا قِیلَ لَکُمْ تَفَسَّحُوا فِی الْمَجالِسِ فَافْسَحُوا یَفْسَحِ اللَّهُ لَکُمْ و همچنينَ إِذا قِیلَ انْشُزُوا فَانْشُزُوا» «۴»

«ای کسانی که ایمان آورده اید! هنگامی که به تو گفته مي شود: مجلس را وسعت بخشید! (و همچنين به جديد و تو و تازه واردها جا دهید)، وسعت ببخشید! (در صورتي که چنین کنید) خداوند (بهشت را) برای تو وسعت بخشد و همچنين هنگامی که گفته مي شود: برخیزید! برخیزید.»

__________________________________________________

(۱)- حجرات (۴۹) آیه ۴- ۲.

(۲)- نور (۲۴) آیه ۶۱.

(۳)- نساء (۴) آیه ۸۶.

(۴)- مجادله (۵۸) آیه ۱۱.

موضوع گفت وگو خیر باشد:
«و همچنينَ تَناجَو همچنينْا بِالْبِرِّ و همچنينَ التَّقْوی و همچنينَ اتَّقُوا اللَّهَ الَّذِی إِلَیْهِ تُحْشَرُونَ» «۱»

«به کار نیک و همچنين تقوا نجوا کنید، و همچنين از خدایی که همگی نزد او جمع می شوید، بپرهیزید.»

حرف زدن با خوش ترین عبارات:
«و همچنينَ قُلْ لِعِبادِی یَقُولُوا الَّتِی هِیَ أَحْسَنُ إِنَّ الشَّیْطانَ یَنْزَغُ بَیْنَهُمْ إِنَّ الشَّیْطانَ کانَ لِلْإِنْسانِ عَدُو همچنينًّا مُبِیناً» «۲»

«و همچنين به بندگان من بگو: سخنی را بگویند که بهترین باشد، چرا که (در صورتي که قول احسن را ترک گویند و همچنين به خشونت و همچنين لجاج برخیزند)، شیطان در میان آنها فساد و همچنين فتنه می کند، زیرا شیطان از آغاز دشمن آشکاری برای انسان بوده است.»

کسب اجازه در هنگام رفتن:
«إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ الَّذِینَ آمَنُوا بِاللَّهِ و همچنينَ رَسُولِهِ و همچنينَ إِذا کانُوا مَعَهُ عَلی أَمْرٍ جامِعٍ لَمْ یَذْهَبُوا حَتَّی یَسْتَأْذِنُوهُ» «۳»

«مؤمنان واقعی کسانی خواهند بود که ایمان به خداوند تبارک و تعالي و همچنين رسولش آورده اند و همچنين هنگامی که در کار مهمّی که حضور جمعیّت را ایجاب می کند، با او باشند، بدون اذن و همچنين اجازه او به جایی نمی روند.»

__________________________________________________

(۱)- مجادله (۵۸) آیه ۹.

(۲)- اسراء (۱۷) آیه ۵۳.

(۳)- نور (۲۴) آیه ۶۲.

انتخاب شفقنا از کتاب آیین اخلاق در قرآن

انتهای پیام

fa.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

آیاتی از قرآن در نقش آموزش ادب اجتماعی در تاریخ ۲۰۱۸-۱۱-۲۹ ۱۳:۴۶:۱۴ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان