آنچه از نوشته های امام و پيشوا حسن عسکری باقی مانده است

%name آنچه از نوشته های امام و پيشوا حسن عسکری باقی مانده است

شفقنا (پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه) -حضرت عسکری(ع) همچنين و علاوه بر تربیت شاگردان و همچنين تشویق نویسندگان، خود نیز دست به قلم برده و همچنين کتاب‌ها و همچنين نامه‌های فراوانی را برای توسعه علم و همچنين دانش و همچنين هدایت و همچنين راهنمایی جامعه از خود به یادگار گذاشته است که به نمونه‌هایی اشاره می‌مي شود:
یک. «تفسیر القرآن» که حسن بن خالد برادر محمد بن خالد آن هم‌را نقل کرده است. گفتنی است؛ امروزه کتابی با عنوان «تفسیر الامام العسکری(ع)» موجود است که عالمان رجال و همچنين حدیث بر آن هم نقدها دارند و همچنين آن هم‌را غیر از نوشته اصلی می‌دانند.[۲۴] دو. کتاب «المنقبه» که مشتمل بر بسیاری از احکام و همچنين مسائل حلال و همچنين حرام است.[۲۵] سه. نامه‌ها.
به نقل از شفقنا، امام و پيشوا حسن عسکری(ع) برای گسترش فرهنگ تشیع، توسعه علم و همچنين دانش، و همچنين هدایت و همچنين سازندگی، نامه‌های فراوانی به شهرها و روستاها نوشته است؛ مانند: نامه آن هم‌حضرت به شیعیان قم[۲۶] که متن آن هم در کتاب‌ها ثبت و همچنين ضبط شده است. همچنین نامه‌ای که امام و پيشوا به «علی بن بابویه»،[۲۷] «اسحاق بن اسماعیل نیشابوری»[۲۸] نوشته است.
امام و پيشوا حسن عسکری(ع) و همچنين تناقض قرآن
اسحاق کندى که از فیلسوف‌هاى زمان خود بود، مخفیانه و همچنين با جدیّت به نگارش کتابى به نام «تناقض القرآن» می‌پرداخت.
یکى از شاگردان او خدمت امام و پيشوا رسید. حضرت عسکرى(ع) فرمودند: «یک مرد توانا میان تو وجود ندارد که استادت را از سرگرم شدن به قرآن باز دارد؟» او گفت: ما از شاگردان این مرد هستیم چگونه و چطوري می‌توانیم در این مورد یا کار دیگرى بر او اعتراض نمائیم؟! امام و پيشوا(ع) فرمودند: «می‌توانى آنچه به تو می‌آموزم به او برسانى؟» جواب داد: آرى. فرمود: «می‌روى پیش او خیلى به او محبت می‌کنى و همچنين در کارى که اشتغال دارد به او کمک خواهى کرد. وقتى به تو انس گرفت و همچنين با او نزدیک شدى، می‌گویى یک سؤال برایم پیش آمده در صورتي که اجازه می‌دهى بپرسم؟ او خواهد گفت: سؤالت را بپرس. به او بگو: آیا این امکان وجود دارد که قرآن پیش تو بیاید و همچنين بگوید منظورم از این سخن غیر آن هم چیزى است که تو گمان کرده‌اى! استادت چنین امکانی را تأیید مي کند … سپس این نقطه را به او یادآوری کن که شاید قرآن معنایی غیر از آنچه تو خیال کرده‌اى را اراده کرده باشد».
سایت اسلام کوئست در ادامه توضیحات در مورد زندگانی امام و پيشوا حسن عسکری مینویسد:شاگرد پیش استادش کندى رفت و همچنين مدتی با او همساز شد تا بالأخره این پرسش را مطرح ساخت … کندی بعد از پذیرفتن اشکال از شاگردش پرسید که این اشکال کار خودت نیست و همچنين آن هم را از که آموخته‌ای؟! و همچنين بعد از آنکه فهمید که امام و پيشوا عسکری(ع) این توصیه را به شاگردش کرده بود، تمام آنچه نوشته بود را سوزاند.[۲۹] [۲۴]. آقا پهناور و بزرگ تهرانى،‏ الذریعه إلى ‏تصانیف ‏الشیعه، ج ‏۲، ص ۴۳۲، قم، اسماعیلیان، ۱۴۰۸ق.‏
[۲۵]. آن هم، ج ‏۲۳، ص ۱۴۹.
[۲۶]. مناقب آل أبی طالب(ع)، ج ‏۴، ص ۴۲۵.
[۲۷]. شیخ صدوق، محمد بن على، صفات الشیعه، ص ۶، تهران، انتشارات زراره، چاپ سوم، ۱۳۸۰ش.
[۲۸]. ابن شعبه حرانی، حسن بن علی، تحف العقول عن آل الرسول(ص)، ص ۴۸۴، قم، دفتر انتشارات اسلامی، چاپ دوم، ۱۴۰۴ق.
[۲۹]. مناقب آل أبی طالب(ع)، ج ‏۴، ص ۴۲۴.

انتهای پیام

fa.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

آنچه از نوشته های امام و پيشوا حسن عسکری باقی مانده است در تاریخ ۲۰۱۸-۱۲-۱۶ ۰۰:۲۱:۲۱ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان