آزار جنسی فعالان حقوق بشر توسط رژیم آل سعود

آزار جنسی فعالان حقوق بشر توسط رژیم آل سعود

|آزار جنسی فعالان حقوق بشر توسط رژیم آل سعود از مسیح داراب|

خبرگزاری رویترز نوشت، «عفو بین الملل» و همچنين «دیده بان حقوق بشر» روز سه شنبه عربستان را به شکنجه و همچنين آزار جنسی چندین فعال شامل چند زن مدافع حقوق بشر که از اوایل سال شمسي جاری در بازداشت سعودی ها خواهند بود، متهم کردند.

بیش از ۱۰ فعال حقوق زنان که بیشتر آنان برای اعطای حق رانندگی به زنان و همچنين پایان دادن به مردسالاری در حاکمیت عربستان تلاش می کردند، از ماه مه سال شمسي جاری میلادی (اردیبهشت ۹۷) دستگیر شده اند.

دستگیری های ماه مه در پی سرکوب پیش از آن هم در قسمتهاي آخر سال شمسي ۲۰۱۷ علیه روحانیان، روشنفکران و همچنين فعالان در عربستان روی داد که تلاشی برای خاموش کردن مخالفت های احتمالی علیه محمد بن سلمان ولیعهد و همچنين حاکم بالفعل سعودی بود.

عفو بین الملل اعلام کرد که سه تن از شاهدانی که با این نهاد مصاحبه کرده اند، گفتند که برخی از بازداشت شدگان توسط سعودی ها با «شوک الکتریکی و همچنين شلاق» شکنجه می شدند که باعث شده بود برخی از آنان دیگر قادر به راه رفتن نباشند.

دیده بان حقوق بشر نیز در بیانیه مشابهی به نقل از منابع آگاه خبر داد که دست کم سه تن از بازداشت شدگان زن توسط بازجوهای سعودی شکنجه شده اند.

هر دو نهاد حقوق بشر بین المللی تایید کردند که این اشخاص از سوی ماموران سعودی مورد تعرض جنسی قرار گرفته اند.

عربستان خرداد ماه سال شمسي جاری به ممنوعیت رانندگی زنان پایان داد؛ اقدامی که از سوی بسیاری به پایان دوران محدودیت زنان در این کشور قلمداد شد.

این در حالی است که همزمان با این اقدام و همچنين اصلاحات مشابه اجتماعی در عربستان، این کشور شاهد سرکوب گسترده معترضان به حکومت سعودی ها به ویژه بن سلمان بوده است.

در جديد و تو و تازه ترین نمونه این سرکوب ها، جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد سعودی توسط تیمی از ماموران این کشور که به دستور بن سلمان به ترکیه اعزام شده بودند، در کنسولگری عربستان در استانبول به کشتن و قتل رسید.

منبع:‌ جام جم آنلاین

انتهای پیام

آزار جنسی فعالان حقوق بشر توسط رژیم آل سعود در تاریخ ۱۹۷۰-۰۱-۰۱ ۰۳:۳۰:۰۰ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان