فضیلت زیارت امام و پيشوا رضا (ع) از نگاه اهل سنت

%name فضیلت زیارت امام و پيشوا رضا (ع) از نگاه اهل سنت
حرم مطهر رضوی – مشهد مقدس

شفقنا – روایاتى در باب فضیلت زیارت مرقد مطهر امام و پيشوا رضا(علیه السلام) در منابع و همچنين کتب اهل سنت ذکر شده، که در اینجا به برخى از آنها اشاره مى کنیم:

۱ ـ سیّد على بن شهاب الدین همدانى از پیامبر(صلى الله علیه وآله) نقل کرده که فرمود: «ستدفن بضعه منّى بخراسان، ما زار مکروب الاّ نفّس الله کربته، و همچنين لامذنب الاّ غفر الله له»(۱)؛ (زود است که پاره اى از تن من در خراسان دفن مي شود. هیچ غصه دارى او را زیارت نمى کند جز آن هم که خداوند غصّه او را برطرف مي کند و همچنين هیچ گناهکارى او را زیارت نمى کند جز آن هم که خداگناهش را بیامرزد.)

۲ ـ حموینى به سندش از رسول خداوند تبارک و تعالي (صلى الله علیه وآله) نقل کرده که فرمود: «ستدفن بضعه منّى بخراسان، لایزورها مومن الاّ اوجب الله له الجنّه، و همچنين حرّم جسده على النار»(۲)؛ (زود است که پاره اى از تن من در خراسان دفن مي شود. هیچ مومنى او را زیارت نمى کند جز آن هم که خداوند براى او بهشت را واجب کرده و همچنين جسد او را بر آتش حرام کند.)

۳ ـ ابوبکرمحمّد بن مومّل مى گوید: «با امام و پيشوا اهل حدیث، ابوبکربن خزیمه و همچنين ابن على ثقفى و همچنين جماعتى از مشایخ به نيت و اراده زیارت على بن موسى الرضا (علیه السلام) به طوس حرکت نمودیم. ابن خزیمه را ديدن کردم که طورى آن هم بقعه را تعظیم کرد و همچنين در برابر آن هم تواضع و همچنين تضرّع نمود که ما متحیّر شدیم».(۳)

۴ ـ ابن حبّان

او در کتابش «الثقات» مى نویسد: «على بن موسى الرضا در طوس به خاطر شربتى که مأمون به او داد آن هم ساعت به شهادت رسید… قبرش در سناباد بیرون نوقان مشهور است، شهروندان و مردم شهر به زیارت قبر او در کنار قبر رشیدمى آیند. من او را بسیار زیارت کرده ام. هنگامى که طوس بودم هیچ گرفتارى بر من عارض نمى شد جز آن هم که به زیارت قبر على بن موسى الرضا ـ صلوات الله على جدّه و همچنين علیه ـ مى رفتم و همچنين از خداوند متعال مى خواستم که آن هم گرفتارى را از من دور کند، خداوند نیز دعایم را مستجاب کرده و همچنين آن هم گرفتارى ها را از من برطرف مى ساخت. و همچنين این مطلبى است که به روش مکرّر آن هم را تجربه نموده ام و همچنين در هر بار نیز گرفتارى ام برطرف شده است. خداوند ما را بر محبّت مصطفى و همچنين اهل بیتش ـ صلى الله علیه و همچنين علیهم اجمعین ـ بمیراند»(۴).(۵)

پی نوشت: (۱). موده القربى، ص ۱۴۰; ینابیع الموده، ص ۲۶۵.

(۲). فرائد السمطین، ج ۲، ص ۱۸۸، رقم ۴۶۵.

(۳). تهذیب التهذیب، ج ۷، ص ۳۳۹.

(۴). الثقات، ج ۸، ص ۴۵۶ و همچنين ۴۵۷.

(۵). گردآوری از کتاب: اهل بیت از دیدگاه اهل سنت، على اصغر رضوانى، مسجد مقدس جمکران، قم ، ۱۳۸۵ ه.ش، ص ۱۳۷.

makarem.ir

انتهای پیام

fa.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

فضیلت زیارت امام و پيشوا رضا (ع) از نگاه اهل سنت در تاریخ ۲۰۱۸-۱۱-۰۷ ۲۱:۵۴:۰۹ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان