حضرت آیت الله جوادی آملی: حضور امام و پيشوا رضا در ایران سبب تحول فکری در ایران و همچنين جهان اسلام شد

%name حضرت آیت الله جوادی آملی: حضور امام و پيشوا رضا در ایران سبب تحول فکری در ایران و همچنين جهان اسلام شد

شفقنا- حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی گفت: وارد شدن معارف به ایران و همچنين قسمت و بخش وسیعی از دنیای اسلام، به برکت امام و پيشوا رضا(ع) است و همچنين با آمدن ایشان به ایران نه تنها در حوزه‌های ایران بلکه در جهان اسلام تحول فکری پدید آمد.

به نقل از شفقنا، این مرجع تقلید درخصوص عظمت مقام علمی حضرت رضا علیه السلام در سخنانی بیان داشت: وجود تبريک و مبارک امام و پيشوا رضا علیه السلام به عنوان عالم آل محمد(ص) معروف شده است. سخنی از رسول گرامی(ص) رسیده که آن هم سخن در نهج‌البلاغه نیز از امیرالمومنین(ع) به زبانی دیگر بیان شده و همچنين آن هم این است که «لایقاس بهم احد»؛ یعنی هیچ کسی را نمی‌قدرت با اهل بیت(ع) مقایسه کرد. این «احد» اختصاصی به انسانها ندارد، فرشته‌ها را هم در برمی‌گیرد؛ یعنی نه تنها در جوامع بشری هیچ کس را نمی‌مي شود با ائمه(ع) سنجید بلکه هیچ فرشته‌‌‌ای را هم نمی‌مي شود با ائمه(علیهم السلام) سنجید برای اینکه اهل بیت خلیفه الله‌ و همچنين انسان کاملند و همچنين خلیفه الله و همچنين انسان کامل معلم ملائکه است و همچنين هیچ شاگردی را هم با معلم نمی‌مي شود سنجید و همچنين زيرا و به درستي که هیچ کسی را نمی‌مي شود با اهل بیت عصمت و همچنين طهارت سنجید لذا در صورتي که در بین ایشان وجود تبريک و مبارک امام و پيشوا رضا(علیه السلام) به عنوان عالم اهل بیت ملقب شده است یعنی علوم اهل بیت به وسیله این حضرت ظهور می‌کند و همچنين منتشر می‌مي شود.

او خاطرنشان کرد: وجود تبريک و مبارک امام و پيشوا هشتم(ع) که به لقب پر‌افتخار رضا ملقب است به این معناست که هر انسانی در هر شرایطی بخواهد به چیزی راضی بشود به وساطت فیض رضاست، هیچ کس کسی را راضی نمی‌کند مگر به افاضه رضوی هیچ کس از کسی راضی نمی‌مي شود مگر به افاضه رضوی، ذات اقدس الهی در صورتي که بخواهد بر اساس «رَضِی اللّهُ عَنْهُمْ و همچنينَ رَضُوا عَنْهُ» فیض رضوان را بهره کسی کند به وساطت رضاست، این القاب از اسمای خاص الهی است، اینها خلیفه الله‌اند و همچنين خلیفه الهی در ماسوای الهی کار الهی را به مظهریت الهی انجام می‌دهد، لذا هیچ کس در هیچ مقطعی از هیچ چیزی یا از هیچ کسی خشنود نخواهد شد مگر به وساطت مقام والای رضوی.

آیت الله جوادی آملی، ائمه(ع) را مظاهر علم برشمرد و همچنين تصریح کرد: وقتی که وجود تبريک و مبارک امام و پيشوا در هر منطقه‌ای حضور پیدا کند، آنجا می‌مي شود حوزه علمی؛ وقتی اینها در مدینه بودند این‌چنین بود، در کوفه بودند این‌چنین بود. وقتی وجود تبريک و مبارک امام و پيشوا رضا(ع) وارد ایران و همچنين خراسان شد، خراسان شده حوزه علمیه؛ چقدر علما و همچنين دانشوران و همچنين اندیشوران و همچنين اندیشورزان آمدند در محضر آن هم حضرت بهره بري و استفاده کردند. قسمت مهمّ تلاش علمی امام و پيشوا رضا(ع) که در قسمت و بخش پایانی کتاب نورانی توحید مرحوم صدوق بیان شده، اثبات این اصل است که در معرفت‌شناسی، عقل پشتوانه و همچنين پشتیبان حس است وعلوم تجربی «إلا و همچنين لابد» باید به علوم تجریدی تکیه کنند.

او با اشاره به آثار و همچنين برکات معنوی و همچنين علمی حضور امام و پيشوا هشتم(ع) در ایران اذعان داشت: وارد شدن معارف به ایران و همچنين قسمت و بخش وسیعی از دنیای اسلام، به برکت امام و پيشوا رضا(ع) است و همچنين با آمدن ایشان به ایران نه تنها در حوزه‌های ایران بلکه در جهان اسلام تحول فکری پدید آمد.

این مرجع تقلید همچنین با اشاره به حدیثی از امام و پيشوا رضا علیه السلام بیان کرد: حضرت به همه شیعیان سفارش کرد که تو شیعیان ما هستید، از هم فاصله نگیرید، با یکدیگر اختلاف نداشته باشید، امت از امام و پيشوا، امام و پيشوا از امت، مسئولین از یکدیگر، شهروندان و مردم شهر از یکدیگر، فرمود هیچ وقت از یکدیگر فاصله نگیرید. گاهی آن هم بیان نورانی رسول خداست که فرمود در صورتي که کسی از جامعه فاصله بگیرد گرگ او را می‌دَرد؛ گاهی آن هم بیان نورانی رسول گرامی در نهج البلاغه علی(صلوات الله علیهما) آمده است که «الشَّاذَّ مِنَ النَّاسِ لِلشَّیطَانِ کَمَا أَنَّ الشَّاذَّ مِنَ الْغَنَمِ لِلذِّئْب‏»؛ فرمود کسی که به فکر کردن و انديشيدن کردن و انديشيدن دیگری نیست و همچنين تنها برای خودش فکر کردن و انديشيدن کردن و انديشيدن می‌کند، او مثل آن هم گوسفند تک‌چَری است که به طمع یک علف سبز، خود را به دهان گرگ می‌سپارد؛ «الشَّاذَّ مِنَ النَّاسِ لِلشَّیطَانِ کَمَا أَنَّ الشَّاذَّ مِنَ الْغَنَمِ لِلذِّئْب‏». وجود تبريک و مبارک امام و پيشوا هشتم نیز فرمود: «تَزَاوَرُوا»؛ به زیارت یکدیگر بروید، «فَإِنَّ فِی زِیارَتِکُمْ إِحْیاءً لِقُلُوبِکُمْ و همچنينَ ذِکْراً لِأَحَادِیثِنَا»؛ تو شیعیان ما هستید، وقتی دور هم جمع شدید حرف ما را می‌زنید؛ «تَزَاوَرُوا فَإِنَّ فِی زِیارَتِکُمْ إِحْیاءً لِقُلُوبِکُمْ و همچنينَ ذِکْراً لِأَحَادِیثِنَا و همچنينَ أَحَادِیثُنَا تُعَطِّفُ بَعْضَکُمْ عَلَی بَعْض».

او بیان داشت: همه ما شنیدیم و همچنين می‌گوییم سنگ روی سنگ بند نمی‌مي شود و همچنين درست است این یک مَلات نرمی می‌خواهد، فرمود فرمایشات ائمه(ع) آن هم ملات نرم است که ساختمان درست می‌کند. «و همچنينَ أَحَادِیثُنَا تُعَطِّفُ بَعْضَکُمْ عَلَی بَعْض»؛ عاطفه، گذشت، اخلاق و همچنين ادب، آن هم ملات نرمی است که اعضای یک جامعه را مانند سنگهای یک ساختمان در کنار هم نگه می دارد و همچنين سخنان ائمه سراسر اینچنین است.

انتهای پیام

fa.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

حضرت آیت الله جوادی آملی: حضور امام و پيشوا رضا در ایران سبب تحول فکری در ایران و همچنين جهان اسلام شد در تاریخ ۲۰۱۸-۱۱-۰۸ ۰۹:۳۹:۱۲ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان