حتى درهای سعادت برای فرزندان نامشروع هم گشوده است/خشک وتر باهم نمی سوزند/گفتاری از حضرت آیت الله مکارم

%name حتى درهای سعادت برای فرزندان نامشروع هم گشوده است/خشک وتر باهم نمی سوزند/گفتاری از حضرت آیت الله مکارم

شفقنا (پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه) –حضرت آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی به پرسشی در مورد عذاب الهی پاسخ گفته است.
به نقل از شفقنا متن پرسش مطرح شده وپاسخ این مرجع تقلید شیعیان بدین شرح است:

پرسش : آیا در هنگام عذاب، گنهکار و همچنين بى گناه با هم مى سوزند؟
پاسخ اجمالی:
درمقابل نظرعوام که مى گویند: آتش که گرفت خشک و همچنين تر با هم می سوزند، در منطق عقل و همچنين تعالیم انبیاء هیچ بى گناهى به جرم و جنايت گناه دیگرى مجازات نمی مي شود. در تمام شهرهاى لوط یک خانواده مؤمن وجود داشت که به هنگام مجازات قوم، از عذاب نجات یافت. در چند جای قرآن نیز تاکید شده: هیچ کس بار گناه دیگرى را بر دوش نمى کشد و همچنين کسى را به جرم و جنايت دیگرى مجازات نمى کنند. لذا احادیث غیرمعتبر را که بر خلاف این قانون کلّى باشد یا باید کنار گذاشت و همچنين یا توجیه کرد، و همچنين حتی فرزندان کفار و همچنين نامشروع هم درهای سعادت به رویشان باز است.

پاسخ تفصیلی:
به عکس آنچه معروف است که عوام مى گویند: «آتش که گرفت خشک و همچنين تر مى سوزد» در منطق عقل و همچنين تعلیمات انبیاء(علیهم السلام) هیچ بى گناهى به جرم و جنايت گناهدیگرى مجازات نخواهد شد، در تمام شهرهاى «لوط» یک خانواده مومن وجود داشت، خدابه هنگام مجازات آن هم قوم منحرف و همچنين آلوده، آن هم یک خانواده را نجات داد.
در آیات قرآننیز همین مطلب با صراحت آمده است. خداوند مى فرماید: (هیچ کس بار گناهدیگرى را بر دوش نمى کشد)؛ و همچنين کسى را به جرم و جنايت دیگرى مجازات نمى کنند «و همچنينَ لاتَزِرُ وازِرَهٌ و همچنينِزْرَ اُخْرى». (۱)
بنابراین، در صورتي که در پاره اى از احادیث غیر معتبر، چیزى بر خلاف این قانون کلّى اسلامدیده مي شود، حتماً باید آن هم را کنار گذاشت، یا توجیه کرد، مانند روایتى که مى گوید: «شخص میت به خاطر گریه و همچنين بى تابى بازماندگانش، معذّب مى مي شود»، (۲) (ممکن است منظور از معذّب شدن، عذاب الهى نباشد بلکه ناراحتى است که روح او بر اثر آگاهى از بى تابى بستگانش پیدا مى کند).
و همچنين نیز روشن مى مي شود: عقیده کسانى که مى گویند: فرزندان کفار همراه پدرانشان در آتش دوزخ خواهند بود، یک عقیده اسلامى نیست؛ چرا که هیچ فرزندى به گناهپدر و همچنين مادر مجازات نمى گردد، و همچنين به همین دلیل، حتى فرزندان نامشروع، شخصاً هیچ گناهى ندارند و همچنين درهاى سعادت و همچنين نجات ـ در صورتي که بخواهند ـ به روى آنان گشوده است، هر چند زمینه تربیتى دشوارى دارند. (۳)

پی نوشت:
(۱). سوره اسراء، آیه ۱۵.
(۲). صحیح بخاری؛ کتاب الجنائز، باب یعذب المیت ببکاء الحیّ.

(۳). گرد آوری از کتاب: تفسیر نمونه، آیت الله العظمی مکارم شیرازی، دار الکتب الإسلامیه، چاپ بیست و همچنين ششم، ج ۱۲، ص ۷۲.

انتهای پیام

fa.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

حتى درهای سعادت برای فرزندان نامشروع هم گشوده است/خشک وتر باهم نمی سوزند/گفتاری از حضرت آیت الله مکارم در تاریخ ۲۰۱۸-۱۱-۰۲ ۱۴:۰۶:۱۹ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان