به گفته پیامبر این ۳۰ حق را برای برادر دینی ادا کن

%name به گفته پیامبر این ۳۰ حق را برای برادر دینی ادا کن

شفقنا-رسول خداصلی الله علیه وآله فرمود:

هر مسلمانی به گردن برادر مسلمانش ۳۰ حق دارد که از آن هم خلاص نمی مي شود مگر به ادا کردن یا گذشت صاحب آن هم حق. [و همچنين ولي بايد توجه داشت آن هم ۳۰ حق عبارت است از:]

۱) لغزش او را ببخشد ۲) در ناراحتی ها و همچنين اندوه نسبت به او مهربان باشد. ۳) عیب و همچنين اسرار او را بپوشاند. ۴) از اشتباه او درگذرد. ۵) معذرت خواهی او را بپذیرد ۶) هنگام غیبت کردن دیگران از او دفاع کند. ۷) همیشه خیرخواه و همچنين ناصح او باشد. ۸) دوستی او را پاسداری کند. ۹) پیمان و همچنين امان او را مراعات کند. ۱۰) هنگام بیماری از او عیادت کند. ۱۱) به تشییع جنازه او حاضر مي شود. ۱۲) دعوت او را اجابت کند. ۱۳) هدیه او را قبول نماید. ۱۴) هدیه و همچنين جایزه اش را تلافی کند. ۱۵) نعمت او را سپاس گزار باشد. ۱۶) در یاری او بکوشد. ۱۷) از خانواده و همچنين ناموس او حفاظت کند. ۱۸) حاجت او را برآورد. ۱۹) برای رفع مشکلش از دیگران کمک بخواهد. ۲۰) بعد از عطسه کردن او را دعا و همچنين تهیت بگوید.(۲۹) ۲۱) در پیدا کردن گم شده اش او را یاری نماید. ۲۲) سلامش را جواب دهد ۲۳) با او خوش کلام باشد و همچنين گفته او را نیکو شمارد. ۲۴) انعام او نیکو قرار دهد. ۲۵) سوگندش را راست بداند. ۲۶) دوستش را دوست بداند و همچنين با او دشمنی نکند ۲۷) یاری گرش باشد؛ چه ظالم است چه مظلوم؛ در صورتي که ظالم است او را از ظلم باز دارد. و همچنين در صورتي که مظلوم است کمک کند تا حقش را باز ستاند.

۲۸) او را در برابر
حوادث تنها نگذارد تا خوار مي شود. ۲۹) هرچه از خیر و همچنين نیکی برای خودش می خواهد برای برادر مسلمانش نیز بخواهد. ۳۰) هرچه از شر و همچنين بدی که برای خودش دوست ندارد برای او نیز دوست نداشته باشد.

سپس امام و پيشوا علی علیه السلام فرمود: از رسول خداصلی الله علیه وآله شنیدم که می فرمود:

همانا یکی از تو که حق برادر مسلمانش را رها کرده و همچنين ادا ننموده است در روز قیامت آن هم برادر مسلمان حقش را مطالبه می کند ولی زيرا و به درستي که جوابی ندارد به نفع او و همچنين بر علیه این حکم داده خواهد شد.

انتهای پیام

fa.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

به گفته پیامبر این ۳۰ حق را برای برادر دینی ادا کن در تاریخ ۲۰۱۸-۱۱-۰۶ ۲۲:۲۰:۰۴ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان