بررسی ریشه‌های نفرت ایرانی‌ها از آمریکا در گفت‌‎وشنود با خسرو معتضد

بررسی ریشه‌های نفرت ایرانی‌ها از آمریکا در گفت‌‎وشنود با خسرو معتضد

|بررسی ریشه‌های نفرت ایرانی‌ها از آمریکا در گفت‌‎وشنود با خسرو معتضد از مسیح داراب|

روز ۱۳ آبان که در تقویم کشورمان به عنوان روز مبارزه با استکبار جهانی نام‌گذاری شده است ریشه در رفتار و همچنين اقدامات ناشایست امریکا در ایران داشته است. قوانین و همچنين مواردی که به اجبار در ایران پیاده میشد و همچنين شهروندان و مردم شهر را از مسبب اصلی آن هم، که حکومت جهانی را در دست داشت، بیزار کرد و همچنين در پی آن هم اقدامات خود جوش شهروندان و مردم شهر شکل گرفت. در مورد روز ۱۳ آبان و همچنين تسخیر لانه جاسوسی با کارشناسو مورخ تاریخ «خسرو معتضد» به گفت‌وگو نشستیم تا ریشه تاریخی معظلات و مسائل و مشکلات ایران با آمریکا را از زبان او بشنویم.
 
آمریکا روشش را با ایران در طول تاریخ تغییر داد
خسرو معتضد تاریخ نگار کشورمان در مورد رفتار‌های امریکا در سال شمسي‌های قبل از انقلاب می‌گوید: «امریکا در ایران تا اوایل قرن بیستم وجه خوبی بین شهروندان و مردم شهر ایران داشت. امیرکبیر کسی بود که ارتباط و رابطه با امریکا را به «ناصرالدین شاه» توصیه کرد که البته این نقطه را آقای ترامپ نمی‌داند! ایران قرارداد مودت و همچنين کشتی‌رانی را در سال شمسي ۱۸۵۲ میلادی یعنی از زمان ناصرالدین شاه با امریکا منعقد کرد که امیرکبیر هم پشت آن هم بود. ایران در میان انگلیس و همچنين روس میخواست یک اقتدار و قدرت ثالث مي شود. ولي بايد توجه داشت بعد از جنگ جهانی دوم که نظامیان امریکایی به عنوان کمک اقلام جنگی وارد ایران شدند ورق به کل برگشت و همچنين امریکایی‌ها روش و همچنين منش جدیدی پیدا کردند که این روش تا به امروز هم ادامه دارد. روشی مبتنی بر دخالت در مسائل داخلی ایران، تهدید و همچنين تحقیر و همچنين هرگونه فشار برای اینکه بتوانند ایران را هم مثل خیلی از کشور‌های همسایه زیر یوغ سلطه خود داشته باشند، که تا به امروز به این هدف نرسیدند».  


۱۵۰ کشته توسط نظامیان امریکایی در ایران
معتضد در مورد اسناد موجود در مورد خیانت و همچنين دخالت‌های امریکایی‌ها در ایران می‌گوید: «ما اسناد و همچنين مدارک زیادی در وزارت خارجه و همچنين وزارت دادگستری داریم که نظامیان امریکایی در زمان اشغال و همچنين حضور در ایران شهروندان و مردم شهر را بسیار اذیت و همچنين آزار میکردند. رانندگان امریکایی در ایران زن و همچنين بچه‌های شهروندان و مردم شهر را زیر می‌گرفتند و همچنين بد مستی می‌کردند و همچنين متاسفانه کسی هم جلودارشان نبود. در تاریخ ثبت شده که حدود ۱۵۰ مورد تصادف منجر به فوت توسط آمریکایی‌ها داشتیم. امریکا در جنگ جهانی دوم وقتی ایران اشغال می‌مي شود، از آن هم موقع می‌خواست لایحه کاپیتولاسیون را درمورد سربازان امریکایی به حکومت ایران تحمیل و همچنين اجرایی کند. ما مکاتباتی از سال شمسي ۱۳۲۲ داریم که در اسناد دولتی موجود است و همچنين ۵ جلد آن هم نیز منتشر شده است. یک جلد آن هم در مورد همین مزاحمت‌های زنان و همچنين کشتن شهروندان و مردم شهر ایران بوده است.»

شاه از ترس روسیه به آمریکایی‌ها پناه برد 

این مورخ شناخته شده تاریخ ادامه داد: «روس‌ها در ایران بسیار اعمال اقتدار و قدرت می‌کردند؛ گروه و حزب توده را درست کردند. ششصد افسر توده‌ای را در ارتش ایران تربیت و همچنين اغوا کردند. به همین خاطر بود شاه سعی میکرد با امریکایی‌ها روابط نزدیک داشته باشد. تا به واسطه آن هم‌ها از شر روسیه و همچنين گروه و حزب توده خلاص مي شود.

به همین خاطر ما قراردادی در ۱۳۲۲ بستیم که ژاندارمری ایران را به امریکایی‌ها واگذار کنیم. ژنرال «نورمن شوارتسکف» به ایران آمد و همچنين رئیس کل ژاندارمری ایران شد. در سال شمسي ۱۳۲۶، زيرا و به درستي که گروه و حزب توده ایران را بسیار تخریب می‌کرد، (در سال شمسي‌های ۲۵-۲۴ آذربایجان و همچنين کردستان از ایران به کلی جدا شده بود) یک قرارداد نظامی با امریکا امضا کردیم که ۸۰ فرد يا شخص از افسران امریکایی در ارتش ایران به عنوان مستشار آمدند و همچنين بعد هم حدود ۱۸ فرد يا شخص مستشار امریکایی به ژاندارمری ایران آمدند. مقدار زیادی امریکا به ایران اسلحه فروخت. حدود ده میلیون دلار (که آنموقع بسیار زیاد بود) مازاد اسلحه جنگ جهانی دوم خودش را که در انبار‌ها بود به ارتش ایران فروخت. مقدار زیادی کامیون و همچنين تانک‌های قدیمی و همچنين کلاه‌خود و همچنين پوتین به ارتش ایران فروخت؛ که بعد‌ها شاه وقتی به امریکا می‌رود از «ترومن» (رییس جمهور وقت آمریکا) خواهش میکند که ما به تو نیاز داریم که در برابر شوروی بایستیم. حکومت امریکا ایران را مشمول اصل ۴ ترومن قرار میدهد. اصل ۴ ترومن یعنی سالانه مثلا ۲۳ میلیون دلار به ایران کمک نظامی و همچنين کالایی بکند در موارد کشاورزی کمک کند و همچنين ارز بدهد. برای اینکه ایران در برابر شوروی که آن هم زمان بسیار قوی بود کم نیاورد که البته هدف اصلی امریکا هم تخریب بود.»

بعد از کودتای ۲۸ مرداد، ایران نیمه مستعمره شد
معتضد با اشاره به کودتای ۲۸ مرداد که توسط امریکایی‌ها در ایران رقم خورد و همچنين منجر به سرنگونی حکومت قانونی دکتر مصدق شد اضافه می‌کند: «وقتی غائله کودتای ۲۸ مرداد انجام شد امریکا در ایران تقریبا همه کاره و همچنين مالک کشور شد و همچنين ما عملا کشوری نیمه مستعمره شدیم. در واقع حکومت ایران چشم به امریکا دوخته بود که هرچه می‌گفتند باید انجام می‌شد.»

آمریکایی‌ها دنبال فرقه گرایی در ایران افتادند
این مورخ و همچنين تاریخ نگار برجسته در مورد ریشه‌های رسوخ فرهنگی آمریکایی‌ها در ایران می‌گوید: «یک کنسرسیوم نفتی بین ایران و همچنين امریکا تشکیل شد. پانصد میلیون دلار کمک از جانب امریکا و همچنين پانصد میلیون دلار هم در هشت سال شمسي از نفت دخل و درآمد کسب شده بود که روی هم یک میلیارد دلار شد. این کنسرسیوم به ایران آمد و همچنين بر سر سفره نشست. ۵ شرکت پهناور و بزرگ امریکایی بر سر سفره نفت ایران نشستند. با شکل گیری این کنسرسیوم آمریکایی‌ها زیادی وارد ایران شدند و همچنين به یک باره کرایه منزل و خانه‌ها بالا رفت. مستشار‌های امریکایی که با زن و همچنين بچه شان به ایران می‌آمدند بهترین نقاط ایران را با اجاره بالا می‌گرفتند و همچنين کم کم فرهنگ امریکایی در ایران شکل گرفت که این‌ها باعث نارضایتی شهروندان و مردم شهر ایران که بسیار محافظه کار بودند، شد. از دیگر رفتار‌های امریکا که مورد مطلوب ایرانیان نبود، حمایت امریکا از یک فرقه خاص (بهایی ها) بود که درحال حاضر نیز بسیار تبلیغ آن هم را میکند و همچنين در زمان ناصرالدین شاه با عملیات شورش مسلحانه کسب و کار خود را شروع کرد، که کشتار‌هایی در نیریز فارس و همچنين در زنجان را به بار آورد. حکومت انگلیس نیز از آن هم‌ها حمایت میکرد.»
معتضد ادامه می‌دهد: «از نظر بنده در صورتي که این فرقه خاص نیز مثل سایر ادیان دیگر باشند هیچ ایرادی نداشت و همچنين مشکلی ایجاد نمیکرد. همینطور که در ایران فرقه‌های بسیار دیگری زندگی می‌کنند و همچنين شهروندان و مردم شهر ایران مثل امریکایی‌ها نژادپرست نیستند. ولي بايد توجه داشت این فرقه خاص ضد و همچنين نقیض‌هایی حرف میزدند مثلا می‌گفتند شهروندان و مردم شهر بجای رفتن به مکه باید به شیراز منزل و خانه سیدعلی‌محمد شیرازی ملقب به «باب» را طواف کنند که این حرف‌ها به ذائقه شهروندان و مردم شهر ایران خوش نمی‌آمد. همانطور که گروه و حزب توده در ایران یا گروه و حزب نازی در امریکا هم اکنون منفور است این فرقه نیز در آن هم زمان منفور شد. آمریکایی‌ها این را فهمیده بودند و همچنين با حمایت از این فرقه دنبال تجزیه و همچنين فرقه گرایی در ایران بودند.»

ماساچوست و همچنين دلیل نفرت ایرانی‌ها از آمریکایی‌ها 
خسرو معتضد در مورد پيشامد جديد دیگری که علت تنفر شهروندان و مردم شهر ایران از آمریکایی‌ها شد می‌گوید: «یک رفتار بد دیگر امریکا در ایران پيشامد جديد «ماساچوست» بود. ماساچوست دانشجویانی بودند که از امریکا به ایران می‌آمدند و همچنين اغلب فامیل اشخاص ثروتمند و همچنين نیرومند هیئت حاکمه بودند. این اشخاص از امتیاز‌ها و همچنين رانت‌هایی برخودار می‌شدند که برای شهروندان و مردم شهر ایران و همچنين دانشجویان ایرانی چنین امتیازاتی وجود نداشت. این نوعی خود فروختگی و همچنين حقیر بینی ایرانی‌ها بود. همین امر شهروندان و مردم شهر و همچنين مخصوصا دانشجویان را عصبانی کرد و همچنين باعث نفرت شهروندان و مردم شهر از آمریکایی‌ها شد. این ماساچوست را کابینه «منصور» پذیرفت. کابینه منصور را هم یکدفعه «استوارت‌راکول» بر شاه تحمیل کرد که در عرض مدت کوتاهی تيم ترقی خواهان ایجاد شد و همچنين سپس فراکسیون مترقی در مجلس شدند و همچنين در انتخابات رای آوردند و همچنين آقای منصور از فرد يا شخص آخر به فرد يا شخص اول آمد. این وضعیتی بود که امریکا در ایران ایجاد کرده بوند.»

آمریکایی‌ها به ما دستور می‌دادند به چه‌کسی و همچنين کجا پول بدهیم
معتضد در مورد مسلط بودن و تسلط داشتن امریکایی‌ها بر دولتمردان ایرانی در زمان شاه می‌گوید: «هنگامی که ایران وضع مالی و همچنين درآمدش به واسطه فروش نفت خوب شد، امریکایی‌ها به ایران دستور میدادند چه کاری باید بکنند. مثلا می‌گفتند: به کشور سنگال یک میلیارد دلار باید بدهید! مهندس فخیمی کتابی در این باره نوشته که تمام جزئیات دستورات آمریکایی‌ها به ایران در آن هم کتاب وجود دارد. ایشان در این کتاب نوشته «ما به کشور سنگال رفتیم و همچنين دیدیم این کشور آنقدر فقیر است که اصلا پالایشگاه بدردشان نمیخورد! چطوری می‌قدرت یک میلیارد دلار به این‌ها بدهیم؟!» و همچنين یا مثلا در مورد افغانستان می‌گفتند وام قرض الپس نده! بدهید. یا وقتی آخرین بودجه رضاشاه ۴۰۰ میلیون تومان بود، در زمان مصدق کشور با ۹۰۰ میلیون تومان اداره میشد که به یکباره بودجه کشور به ۲۴ میلیارد دلار ارتقا یافت که حکومت ایران حدود ۱۸ میلیارد دلار اسلحه از آمریکا خرید که بسیاری از این پول‌ها را به ما پس ندادند و همچنين اسلحه‌ها را هم به کشور‌های دیگر فروختند. اینچنین بود که در تمام موارد متنوع و گوناگون و مختلف امریکایی حرف اول را میزند.»

وی افزود: «قراردادی در سال شمسي ۱۳۵۵ امضا شد که ۵۰ میلیارد دلار امریکا به ایران اقلام متنوع و گوناگون و مختلف غذایی بفروشد. از سویی دیگر امریکا در ایران طبقه مرفه‌ای ایجاد کرده بودند و همچنين یا مثلا در کابینه جمشید آموزگار ایشان تخصص مهندس بهداشت بود که شد وزیر دارایی و همچنين … که ما به این‌ها ماساچوستی‌ها میگوییم که این کار‌ها باعث نارضایتی شهروندان و مردم شهر بود و همچنين همه را از چشم امریکا میدیدند؛ زیرا می‌گفتند امریکا پشتوانه شاه است و همچنين آن هم هم در همه مسائل دخالت میکند.» در کتابی که در امریکا چاپ شده و همچنين نوشته‌ی «اسد نیلی آرام است؛ که در ایران چاپ نشده است؛ می‌گوید هر معامله‌ای که میخواستیم بکنیم میگفتند باید نظر امریکایی‌ها و همچنين انگلیسی‌ها را جلب کنید. در صورتي که بیمارستان میخواستیم درست کنیم به ۱۰ میلیارد دلار (که دلار ۵ تومان و همچنين دو زار بود) در صورتی که هزینه کل بیمارستان را به کمتر از نصف آن هم هم میتوانستیم درست کنیم و همچنين تماما انحصاری بود.»
 
شاه فهمیده بود که آمریکایی‌ها به نفع ایران کاری نمی‌کنند 
این تاریخ نگار باز هم مثالی از علت تنفر شهروندان و مردم شهر ایران از امریکا می‌زند و همچنين می‌گوید: «مثلا آمریکایی‌ها عده‌ای را از اسرائیل در دشت قزوین آوردند که کشاورزی کنند. گفتند گندم و همچنين جو را کنار بگذارید و همچنين بروید میوه بکارید و همچنين گندم و همچنين جو از خارج وارد مي شود؛ که همین کار باعث نابودی و همچنين بیچارگی کشاورزران شد. جناب نوری در کتابی که نوشته و همچنين موسسه مطالعات تاریخ چاپ کرده است آورده شده که تمام کشاورزان در آن هم زمان به وضعیت بد دچار شدند و همچنين بدبخت شدند.»
معتضد ادامه داد: «ما به خاطر امریکایی‌ها در سال شمسي ۱۳۲۸ با چین قطع ارتباط و رابطه کردیم که تا ۱۳۵۱ که امریکا با چین ارتباط و رابطه اش خوب شد نتوانستیم ایجاد ارتباط و رابطه کنیم. این قسمتهاي آخر شاه متوجه شده بود که هرچه امریکا می‌گوید به نفع ایران نیست. تمامی این موارد از علل تنفر شهروندان و مردم شهر ایران نسبت به امریکا بود. تيم‌های کمونیستی و همچنين چریکی هم تنفر از امریکا را اشاعه می‌دادند. می‌گفتند در صورتي که حکومت ایران پایدار است بخاطر کمک و همچنين حمایت‌های امریکا است. امریکا یک کشور زیاده طلب است همانطور که درحال حاضر هم می‌بینیم با کشور عربستان چه کاری میکند. عربستان ۱۱۰ میلیارد دلار اسلحه از امریکا خریداری کرده که هنوز تحویل نگرفته است که ۴۸۰ میلیارد دلار در مجموع قرار است از امریکا جنس و همچنين کالا بخرند. با وجود ترامپ در سمت کل کشور امریکا هم وضعیت کشورشان از قبل بدتر شده است. امریکا آن هم پرستیژ و همچنين ضوابط اخلاقی که در قبل داشت را از بین برد. در آن هم زمان امریکا را مهد دموکراسی میگفتند درحالی که مهد خفقان و همچنين کودتا شده است.»
این مورخ ادامه می‌دهد: «در سال شمسي ۱۹۵۸ کتابی به نام «امریکایی زشت» چاپ شد که دو فرد يا شخص روزنامه نگار امریکایی آن هم را نوشتند و همچنين تمام نقاط ضعف و همچنين پلیدی‌های امریکا را در این کتاب نوشتند. تمام این رفتار‌ها و همچنين خصومت‌های امریکا با ایران رفته رفته به واقعه ۱۳ آبان انجامید.»
 

منبع: جوون آنلاين

انتهای پیام

بررسی ریشه‌های نفرت ایرانی‌ها از آمریکا در گفت‌‎وشنود با خسرو معتضد در تاریخ ۱۹۷۰-۰۱-۰۱ ۰۳:۳۰:۰۰ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان