بانک‌های کشور کاملاً ضد عدالت و همچنين غیراسلامی عمل می‌کنند

بانک‌های کشور کاملاً ضد عدالت و همچنين غیراسلامی عمل می‌کنند

|بانک‌های کشور کاملاً ضد عدالت و همچنين غیراسلامی عمل می‌کنند از مسیح داراب|

اخیراً رهبر معظم انقلاب در پی تدوین الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت که در آن هم اهم مبانی و همچنين آرمان‌های پیشرفت و همچنين افق مطلوب کشور در پنج دهه آینده ترسیم و همچنين تدابیر مؤثر برای دستیابی به آن هم طراحی شده است، دستگاه‌ها، مراکز علمی، نخبگان و همچنين صاحب‌نظران را به بررسی عمیق ابعاد متنوع و گوناگون و مختلف سند تدوین‌شده و همچنين ارائه نظرات مشورتی جهت تکمیل و همچنين ارتقای این سند بالادستی فراخواندند. بخشی از مباحث و مطالب این سند به مسائل اقتصادی و همچنين بانکی مرتبط است و همچنين شامل تأکید زیادی بر مقوله تحقق عدالت در سیستم بانکی شده است.

حیدر مستخدمین‌حسینی، دست يار اسبق وزارت مسائل اقتصادی و همچنين دارایی، در گفت‌وگو با ایکنا، در مورد عدالت در سیستم بانکی و همچنين لوازم تحقق آن هم گفت: در این مورد باید چند گام در حوزه اقتصادی به عقب‌تر رفت. وقتی قرار است عدالت در سیستم پولی و همچنين بانکی کشور ایجاد مي شود، باید فراتر از آن هم عمل کنیم و همچنين منظور از فراتر رفتن این است که باید بررسی کنیم که نگاه اقتصادی باید چگونه باشد تا عدالتی که در ادبیات ما وجود دارد بررسي کننده و پروهشگر مي شود.

وی ادامه داد: برخی از واژه‌ها وجود دارد که نیازمند رسیدن به تعریف مشخص و همچنين متحدی در مورد آن هم‌ها هستیم. به عنوان مثال در دنیای کنونی همگی از آقای ترامپ در آمریکا گرفته تا اروپا، آسیا و همچنين … در مورد عدالت حرف می‌زنند و همچنين کسی وجود ندارد که بگوید به دنبال نظمی هستیم که عدالت را پایمال کند بلکه می‌گویند تمام کارکردهای ما ریشه در عدالت دارد.

مستخدمین‌حسینی‌ افرود: بنابراین باید در این زمینه به جایی برسیم که مبنای اقتصادی به گونه‌ای باشد که آن هم مبنا شکل واقعی عدالت را نشان داده و همچنين عدالت را بررسي کننده و پروهشگر کند. در صورتي که به این نقطه نرسیم و همچنين عدالت را تعریف جامعی نکنیم قطعاً دچار اشکال خواهیم شد و همچنين هدفمان را نیز گم می‌کنیم؛ کما اینکه به تا حال همین گونه بوده است. 

این کارشناس مسائل اقتصادی تأکید کرد: در صورتي که دقت‌ کنیم تا هم اکنون حکومت‌ها، اشخاص و همچنين وزرای مختلفی هم آمده‌اند و همچنين همگی در حوزه اقتصاد از تحقق عدالت صحبت کرده‌اند. موقعی سیستم کوپنی بود و همچنين می‌گفتند این گونه عدالت بررسي کننده و پروهشگر می‌مي شود، زمانی عدالت را در سیستم اقتصاد آزاد تعریف می‌کردند، گروهی هم گفتند عدالت در دخالت حکومت در حوزه‌های اقتصادی است؛ بنابراین بنده معتقدم نهادی که بابت این سند بسیار مهم که اخیراً تدوین شده شکل می‌گیرد، باید در ابتدای قضیه در قسمت و بخش‌های متنوع و گوناگون و مختلف برخی از واژه‌ها را تعریف و همچنين تبیین کند.

دست يار اسبق وزیر مسائل اقتصادی و همچنين دارایی گفت: در صورتي که قرار باشد این سند که نوشته شده و همچنين یک چشم‌انداز پنجاه ساله را هم نشان می‌دهد، جنبه اجرایی و همچنين عملیاتی به خود بگیرد، باید به روش غالب برنامه جذاب و جالب و خوب‌های بلندمدت اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و همچنين فرهنگی آن هم تبیین مي شود و همچنين از دل آن هم‌ها هم بودجه برای سال شمسي‌های متنوع و گوناگون و مختلف درمی‌آید. به نظر بنده، مبنای همه این‌ها این است که بسیاری از واژه‌ها را تعریف کنیم و همچنين بر روی تعریف آن هم‌ها هم به وفاق برسیم تا بتوانیم به نتیجه مطلوب و همچنين قابل دسترسی آسان برای آن هم هدفی را که ترسیم می‌کنیم ایجاد کنیم.

وی بیان کرد: در صورتي که سؤال مي شود که برای تحقق عدالت در حوزه پولی و همچنين بانکی چه باید کرد باید گفت که در حال حاضر، بانک‌ها کاملاً ضد عدالت رفتار می‌کنند و همچنين عملکرد آن هم‌ها با مبانی اسلامی، شرعی و همچنين قانونی هماهنگی ندارد و همچنين در واقع چنین کارکردی در نظام بانکی سایر کشورهای دنیا هم وجود ندارد.

مستخدمین حسینی گفت: اکنون نظام بانکی ما به جای فقرزدایی، در حال تولید فقر در حوزه اقتصاد است. به نظرم باید یک بازنگری جدی انجام مي شود تا عدالت بر نظام بانکی حاکم مي شود ولي بايد توجه داشت وقتی به حوزه تعریف از عدالت می‌رسیم، آنگاه تعریف بنده با تو و همچنين دیگران و همچنين مجلس و همچنين سایر قوا متغاير و متفاوت است. اینجاست که مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري است برای این سند راهبردی پنجاه ساله این واژه‌ها تبیین مي شود که همگی به یک نقطه مشترک توجه کنند.

وی ادامه داد: وقتی از «قسط» و همچنين «عدالت» در این سند به میزان زیادی صحبت شده است، بنابراین باید به صورت دقیق مفهوم آن هم را هم بیان می‌کردند. آیا وقتی افرادی با توانایی علمی برابر در یک رقابت علمی شرکت می‌کنند و همچنين می‌خواهند در عرصه‌های علمی قرار بگیرند، آیا سهمیه‌ای که برای برخی از آنان گذاشته می‌مي شود، به معنای زیر پا گذاشتن عدالت هست یا خیر؟ در این راستا برخی معتقدند که این کار عادلانه و همچنين برخی معتقدند غیرعادلانه است.

مستخدمین‌حسینی‌ افرود: بنابراین بنده معتقدم این سند فرصت بسیار مناسبی را فراهم می‌کند که برای اولین بار تشکیلات حکومت و همچنين سایر تيم‌هایی که در این زمینه کار کنند، بر روی واژه‌ها تمرکز بیشتری کنند تا هم‌راستایی ایجاد مي شود که برای مجموعه جامعه قابل فهم باشد و همچنين هدف مشخصی را هم تبیین کند تا به دنبال دستیابی به آن هم باشیم. تا به این مهم نرسیده‌ایم، قطعاً نمی‌توانیم بگوییم عدالت پولی چیست و همچنين چگونه بررسي کننده و پروهشگر می‌مي شود.

این کارشناس مسائل اقتصادی تأکید کرد: ممکن است فکر کردن و انديشيدن یک فرد يا شخص این گونه باشد که حکومت بایستی در حوزه‌های پولی و همچنين بانکی به صورت متمرکز عمل کند. ممکن است عده‌ای دیگر به صورت لیبرال بیاندیشند و همچنين راه تحقق عدالت را این گونه بدانند. تيم دیگر ممکن است مثل مباحثی که با رئیس‌جمهور داشتند از ضرورت عدالت آزاد و همچنين اینکه بازار تعیین‌کننده است سخن بگویند ولي بايد توجه داشت گویا مطلع نیستند که حتی در آمریکا هم چنین وضعیتی وجود ندارد.

دست يار اسبق وزیر مسائل اقتصادی و همچنين دارایی گفت: در آمریکا هم که واژه امپریالیسم را یدک می‌کشد و همچنين سرمایه‌داری ناب را در مورد آن هم مثال می‌زنند ترامپدر حوزه اقتصاد زیاد دخالت نمی‌کند. آمریکا سمبل یک کشور سرمایه‌داری است ولي بايد توجه داشت در اقتصاد پای حکومت به میان آمده و همچنين تعرفه‌ها را تغییر می‌دهد و همچنين اجازه نمی‌دهد که بازار به صورت خود به خود عمل کند ولي بايد توجه داشت عده‌ای از اقتصاددانان در کشور ما می‌گویند اجازه دهیم هرچه بازار انجام داد و همچنين تعیین کرد، آن هم مورد قبول باشد و همچنين حکومت دخالتی در اقتصاد نداشته باشد. این در حالی است که در سرمایه‌دارترین کشورهای دنیا چنین وضعیتی حاکم نیست.

وی بیان کرد: در آمریکا جشنی با عنوان جشن شکرگزاری وجود دارد که در آن هم بوقلمون سرو می‌مي شود ولي بايد توجه داشت در صورتي که به ده سال شمسي اخیر دقت کنید که براساس رسومشان بوقلمون بر سر سفره‌هایشان است قیمت بوقلمون در این زمان پایین‌تر از زمان‌های دیگر است. این واقعاً بسیار عجیب است ولي بايد توجه داشت در کشور ما در ایام عید قیمت ماهی سر به فلک می‌کشد. وضعیتی که در آمریکا وجود دارد به خاطر دخالت حکومت در اقتصاد است.

مستخدمین حسینی گفت: حکومت معتقد است در صورتي که این جشن شکرگزاری است باید به گونه‌ای عمل و همچنين برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی کنم که همه بتوانند از این بوقلمون و همچنين روز شکرگزاری بهره بري و استفاده کنند و همچنين قیمت در این ایام کمتر مي شود نه اینکه بیشتر برود. بنابراین در مورد این سند در ابتدا باید چارچوب‌های اولیه را به نتیجه‌ای برسانیم و همچنين بعد بگوییم اقتصادی را که دنبال می‌کنیم باید اقتصادی آزاد، دولتی، متمرکز، سوسیالیستی یا … باشد.

وی ادامه داد: قدم بعدی این است که بانک‌های ما باید چگونه عمل کنند که این هدف بررسي کننده و پروهشگر مي شود و همچنين بعد از این مرحله باید سیاست‌هایی که بانک‌ها باید از آن هم تبعیت کنند، تعیین شده و همچنين معلوم مي شود که این سیاست‌ها باید در چه زمینه‌های اجرایی مي شود. چنین کارهایی را انجام نداده‌ایم و همچنين به حرف‌های کلی بسنده کرده‌ایم. حتی سیاست‌های کلی که در مجمع تشخیص مصلحت نظام نوشته شده از این دست خواهند بود. 

مستخدمین‌حسینی‌ افرود: این اسناد واژه‌های کیفی را در دل خود گنجانده که این واژه‌ها ارزشمند خواهند بود ولي بايد توجه داشت وقتی زمینه‌های اجرای آن هم مطرح می‌مي شود، همه حکومت‌ها و همچنين وزرایی که به تا حال آمده‌اند معتقد بوده‌اند که در این راستا گام برداشته‌ایم ولی ديدن می‌کنیم که نتیجه‌ای هم حاصل نشده است. اکنون بحث این است که آیا سیاست‌ها اشتباه بوده یا اینکه برنامه جذاب و جالب و خوب‌های کلان اشتباه بوده است. بنده معتقدم وفاقی در مورد تعابیری که به کار گرفته‌ایم وجود نداشته است.

این کارشناس مسائل اقتصادی در مورد عبارت «توزیع عادلانه خلق پول بانکی» در الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت که مورد انتقاد برخی کارشناسان اقتصادی قرار گرفته است، تأکید کرد: وظیفه بانک واسطه‌گری مالی است که از یک سو تجهیز منابع می‌کند و همچنين از سوی دیگر تخصیص منابع انجام می‌دهد. در زمینه تخصیص بحث چگونگی خلق اعتبار و همچنين پول مطرح می‌مي شود. به میزانی که بانک پول دریافت می‌کند عیناً به آن هم میزان تخصیص نمی‌دهد، بلکه براساس مدل‌هایی که وجود دارد می‌تواند خلق اعتبار کند و همچنين چندین برابر منابع تجهیز شده تخصیص دهد.

دست يار اسبق وزیر مسائل اقتصادی و همچنين دارایی گفت: این تخصیص تنها و فقط در قالب اسکناس نیست، بلکه در قالب یک چک هم تسهیلات تعلق می گیرد و همچنين وقتی آن هم چک را دریافت می‌کنم یا پولی به حسابم واریز می‌مي شود، بلافاصله آن هم را تبدیل به پول نقد نمی‌کنم، بلکه آن هم پول برای بنده تبدیل به اعتبار می‌مي شود که می‌توانم بر آن هم اساس چک بکشم یا سایر نیازهای خود را تأمین کنم. 

وی بیان کرد: اکنون بانک‌ها اقتصاد را در وضعیتی قرار داده‌اند که میزان نقدینگی در کشور به هزار و همچنين هفتصد هزار میلیارد تومان رسیده است و همچنين وقتی به این رقم نگاه می‌کنیم متوجه می‌شویم ۹۰ قسمت و بخش این میزان نقدینگی متعلق به کمتر از ۱۰ قسمت و بخش اشخاص جامعه است. این نشان می‌دهد خلق اعتباری که رخ داده و همچنين تسهیلاتی که به اشخاص داده شده به همه اشخاص تعلق نگرفته، بلکه در اختیار اشخاص خاصی که با بانک‌ها و همچنين کانون‌های اقتدار و قدرت در نظام بانکی در ارتباط بوده‌اند قرار گرفته است. 
مستخدمین حسینی گفت: به همین دلیل است که بدهکاران عمده بانکی در نهایت عاقبت به خیر شده‌اند. حتی اسامی آن هم‌ها هم منتشر شد ولي بايد توجه داشت اقدامی علیه آن هم‌ها انجام نشد. بنابراین بنده معتقدم عبارت «توزیع عادلانه خلق پول بانکی» در الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت عبارت مأنوسی نیست ولي بايد توجه داشت برداشتم از این عبارت این است که خلق اعتبار بانکی تنها و فقط برای اشخاص خاصی نباشد، بلکه برای عموم باشد. 

دست يار اسبق وزیر مسائل اقتصادی و همچنين دارایی گفت: در صورتي که در فصل زمستان یک خانواده نيت و اراده داشته باشند پشت‌بام منزل و خانه‌ خود را قیر کنند و همچنين نیازمند ده میلیون تومان پول باشند آیا بانک‌ها به راحتی این مبلغ را به آن هم‌ها می‌دهند. بنابراین احتمالاً نگارندگان این جمله را اشتباه نوشته‌اند و همچنين به خوبی آن هم را تفسیر نکرده‌اند؛ چراکه احتمالاً منظورشان این بوده که تسهیلات بانکی به صورت عادلانه توزیع مي شود که در این زمینه هم نیازمند اصلاح نظام بانکی هستیم.

گفت‌وگو از اکبر ابراهیمی

خبرگزاری بین المللی قرآن

انتهای پیام

بانک‌های کشور کاملاً ضد عدالت و همچنين غیراسلامی عمل می‌کنند در تاریخ ۱۹۷۰-۰۱-۰۱ ۰۳:۳۰:۰۰ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان