چرا نظرات مراجع تقلید در مورد یک پيشامد جديد متغاير و متفاوت است؟

چرا نظرات مراجع تقلید در مورد یک پيشامد جديد متغاير و متفاوت است؟

|چرا نظرات مراجع تقلید در مورد یک پيشامد جديد متغاير و متفاوت است؟ از مسیح داراب|

پاسخ به شبهات از وظایف مراکز حوزوی و همچنين دینی است که این خبرگزاری در شماره های گوناگون به ارائه برخی از شبهات و همچنين پاسخ های آن هم، برگرفته از «مرکز مطالعات و همچنين پاسخگویی به شبهات حوزه علمیه قم» خواهد پرداخت.

سؤال: چرا نظرات مراجع تقلید در مورد یک مساله متغاير و متفاوت است؟ مگر اسلام یکی نیست؟

پاسخ:

اسلام، دینی است شریف که از دو منبع اصلی قرآن و همچنين سنت (روایات صحیحه) برداشت می مي شود. در زمان حیات پیامبر اکرم صلوات الله علیه و همچنين آله، زمانی که در فهم صحیح یک حکم شرعی و همچنين یا اعتقادی، مشکل و همچنين شبهه ای ایجاد می شد، پیامبر اکرم به عنوان منبع متصل به وحی، از حقیقت ماجرا با خبر شده و همچنين آن هم را برای مردمان مشخص و همچنين واضح می کردند.

بعد از شهادت پیامبر اکرم، امامان دوازده گانه وظیفه این مهم را به دست داشتند؛ آنان نیز به عنوان امامان دارای علم غیب، و همچنين آگاه به مسائل دینی، اقدام به پاسخگویی و همچنين رفع شبهات و همچنين معضلات دینی می بودند. این سلسله ادامه داشت تا زمانی که امام و پيشوا دوازدهم صلوات الله علیه از دید مردمان غایب شدند و همچنين دسترسی به ایشان دیگر امکان نداشت.

در این زمان بود که مومنین برای فهم صحیح از دین، دو راه کلی در مقابلشان باز بود؛

اول: اجتهاد از قرآن و همچنين روایات

دوم: سوال از علما و همچنين راهنمایی گرفتن از متخصصی دین (تقلید)

راه اول به جهت سختی های فراوان و همچنين نیاز به تخصص در دین؛ کار ساده و همچنين آسانی نبوده و همچنين از قدرت هر شخصی برنخواهد آمد. ولي بايد توجه داشت راه دوم، راهی است معمول و همچنين ساده که عقلا و همچنين شرعا تجویز شده است.

در این بین، علمای متخصص دین، در فهم دین، درجات مختلفی دارند؛ برخی از یک روایت، یک معنای ظاهری برداشت می کنند، برخی دو معنا و همچنين برخی چندین معنا در بطن آن هم. نسبت به قرآن کریم نیز همین مساله صادق است، قرآن کریم معجزه الهی و همچنين دارای بطون عمیق می باشد؛ که فهم آن هم بر هر شخصی ممکن نیست.

علماء اسلام، نسبت به تخصص و همچنين علم و همچنين آگاهی خود، به فهم و همچنين استنباط از ادله شرعیه (قرآن و همچنين روایات) پرداخته اند و همچنين به علت برخی اختلافات علمی، اختلاف در فتاوا مشهود است.

فرضا ممکن است یک راوی، نزد یک عالم شخص قابل اعتمادی باشد و همچنين شخص عالم دیگر، مذموم و همچنين غیر قابل اعتماد. و همچنين یا عالمی، یک اصل از اصول فقهی را قبول داشته باشد و همچنين دیگری خیر. و همچنين یا در معنی یک کلمه در علم لغت بین علما، اختلاف باشد. همه این مسائل می تواند به اختلاف در حکم شرعی بیانجامد.

بنابراین در کوتاه سخن می گوییم، اختلافات در احکام فقهی علماء، ریشه در نوع برداشت و همچنين مسلمات مقدماتی مراجع تقلید دارد و همچنين نه در چندگانگی دین اسلام. یقینا دین اسلام یکی است و همچنين حکم شرعی نمی تواند دو صورت باشد؛ ولی به جهت عدم دسترسی ما به منبع یقینی و همچنين همچنین نوع برداشت های متنوع و گوناگون و مختلف و همچنين اختلافات علمی، با احکام متنوع و گوناگون و مختلف روبرو خواهیم شد.

و همچنين در این باره باید تذکر داده مي شود که اختلافات فقهی، همیشگی نیستند و همچنين در همگانی نخواهند بود؛ بلکه در چند باب فقهی و همچنين در چند مساله قابل شمارش، اختلافاتی بین علماء پیش آمده است.

منبع: خبرگزاری حوزه

انتهای پیام

چرا نظرات مراجع تقلید در مورد یک پيشامد جديد متغاير و متفاوت است؟ در تاریخ ۱۹۷۰-۰۱-۰۱ ۰۳:۳۰:۰۰ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان