پاسخ رئیس دفتر تبلیغات به انتقادات در مورد همایش تصوف: برخی ما را ساده‌لوح پنداشته‌اند

پاسخ رئیس دفتر تبلیغات به انتقادات در مورد همایش تصوف: برخی ما را ساده‌لوح پنداشته‌اند

|پاسخ رئیس دفتر تبلیغات به انتقادات در مورد همایش تصوف: برخی ما را ساده‌لوح پنداشته‌اند از مسیح داراب|

حجت‌الاسلام‌والمسلمین احمد واعظی، رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه، امروز ۱۹ مهر ماه در اولین همایش «تصوف؛ شاخصه‌ها و همچنين نقدها» در سالن همایش‌های دفتر تبلیغات اسلامی با بیان اینکه رصد جریانات فکری و همچنين فرهنگی به منظور صیانت از مرز اعتقادات و همچنين باورها وظیفه نهادی مانند دفتر تبلیغات است گفت: تصوف خرده‌فرهنگ است و همچنين باعث ایجاد شبکه باورها در بستر زمان می‌مي شود. لذا باید نسبت به این پيشامد جديد آگاه باشیم و همچنين کار علمی انجام دهیم.

وی افزود: متأسفانه و همچنين با کمال تعجب دیده‌ام که در شبکه‌های مجازی و همچنين گاه از سوی اهل علم به صورت تعجب‌آمیزی حساسیت به این پيشامد جديد نشان داده شد و همچنين نسبت به آن هم با مضر و همچنين بد ظن برخورد کرده‌ند در حالی که در طول سال شمسي همایش‌های زیادی در قم برگزار می‌مي شود و همچنين کسی واکنشی نشان نمی‌دهد.

این بررسي کننده و پروهشگر افزود: از ابتدا تأکید کردیم که این همایش علمی در مورد تصوف است و همچنين نه عرفان نظری و همچنين ادبی و همچنين همایشی کاملاً علمی و همچنين رسمی است و همچنين بیش از ۲۰۰ مقاله علمی و همچنين ۳۰۰ چکیده ارسال شده است. از این رو این برخورد و همچنين مواجهه جای تعجب دارد.

بیان اشکالات ناشی از مضر و همچنين بد تفاهم است

واعظی بیان کرد: بسیاری از اشکالات این اشخاص ناشی از مضر و همچنين بد فهم است، مثلاً برخی تأکید داشتند که عرفان پيشامد جديد ما نیست، چرا به آن هم می‌پردازید؟ در جواب به آنان گفتیم عرفان نظری به عنوان شاخه معرفتی و همچنين دانش نظری در حوزه مطرح است، ولی این همایش برای بررسی عرفان نیست.

این همایش کجا و همچنين تضعیف انقلاب کجا؟

این استاد حوزه بیان کرد: برخی مطرح می‌کنند که امام و پيشوا خمینی(ره) خودشان از مدرسان عرفان بوده و همچنين علامه طباطبایی نیز تعلق خاطر به عرفان داشتند و همچنين تو با این کار انقلاب را تضعیف می‌کنید؛ از نظر ما این دیدگاه نادرست است زیرا این جلسه، جلسه نقد آرای عرفانی امام و پيشوا و همچنين دیگران نیست، بلکه تصوف به عنوان یک خرده‌فرهنگ اجتماعی که در ابعاد نظری و همچنين سلوکی و همچنين ارزشی با فرهنگ عمومی زاویه دارد مورد ارزیابی و همچنين نقد قرار می‌گیرد و همچنين این کجا و همچنين تضعیف ارکان انقلاب کجا؟

برخی ما را ساده‌لوح تصور کرده‌اند

واعظی اظهار کرد: در برخی نوشته‌ها آمده که تصوف یک جریان ریشه‌دار تاریخی است که برای قرون متمادی در این کشور ریشه‌ داشته و همچنين با یک همایش نمی‌قدرت آن هم را از میدان به در کرد. بنده می‌گویم کسی که این مطلب را نوشته چقدر ما را ساده‌لوح می‌داند که  فکر کردن و انديشيدن کردن و انديشيدن می‌کند معتقد به این هستیم که با یک همایش می‌قدرت تصوف را ریشه‌کن کرد؛ درست مانند اینکه فکر کردن و انديشيدن کردن و انديشيدن کنیم با برپایی یک همایش در مورد وهابیت می‌قدرت وهابیت را ریشه‌کن کرد.

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه بیان کرد: برخی گفته‌اند که تو نائره و همچنين دامنه اختلافات میان فقها و همچنين مخالفان صوفیه را شعله‌ور می‌کنید، ولی برایم قابل درک نیست که در صورتي که نهادی در مورد یک جریان فکری و همچنين فرهنگی بررسی علمی کند این به معنای برافروختن نائره اختلاف و همچنين دامن زدن به آن هم است؟

منطق نادرست

وی افزود: در برخی نوشته‌ها دیده‌ام که می‌گویند عده‌ای پیوندشان با دین از طریق تصوف است و همچنين تو با این کار جلوی دینداری این اشخاص را می‌گیرید؛ که این هم حرف درستی نیست؛ این حرف مثل آن هم است که جریانی ایجاد مي شود و همچنين بدعتی در دین ایجاد کند.

وی ادامه داد: همه جریانات فکری بدعت‌آور داخل در اسلام و همچنين تشیع بوده‌اند؛ درست مانند شیعیان غلات. بنابراین در صورتي که همایشی به غلات بپردازیم، باید مورد انتقاد واقع شویم. معتقدیم که علما نباید نسبت به انحرافات فکری و همچنين اعتقادی بی‌توجه باشند و همچنين حتی در صورتي که در عزاداری‌های ما عزاداری مخربی بروز و همچنين ظهور پیدا کند آیا باید در مقابل بدعت‌ها سکوت کنیم؟ پس مرزبانی اعتقادی و همچنين وظیفه و همچنين رسالت علما نسبت به مواجهه و همچنين برخورد با بدعت‌ها و همچنين عقائد باطل چیست؟

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم بیان کرد: نمی‌قدرت با این توجیه که این تيم‌ها داخل در دین خواهند بود برخورد فکری با آنان نشود؛ این منطق فارغ از مصداق آن هم یعنی تصوف درست نیست.

وی تأکید کرد: زيرا و به درستي که دیدم به ناروا در طی ماه‌های اخیر به این همایش هجمه شد بر خود فرض دیدم که از کیان این پيشامد جديد دفاع کنم؛ البته در صورتي که این هیاهو برپا نمی‌شد، این همایش هم مانند سایر همایش‌ها برگزار می‌شد ولی باعث تبلیغ بیشتر این پيشامد جديد شدند.

واعظی همچنین با بیان اینکه همایش مذکور در حوزه نظری و همچنين علمی و همچنين نمایشگاهی برگزار شده است تصریح کرد: مباحث مرتبط به معرفت‌الله ارتباط و رابطه محبت بین انسان و همچنين خداوند تبارک و تعالي و همچنين بحث‌های مشابه که به عرفان مرتبط است در قالب‌های عرفان نظری بحث می‌مي شود.

وی ادامه داد: قالب دوم و همچنين سوم در عرفان، شعر و همچنين ادبیات و همچنين در قالب خرده‌فرهنگ عرضه شده است که قالب فرهنگ در درون فرهنگ عمومی شکل می‌گیرد و همچنين قسم دیگر به لحاظ رفتاری تصوف است که تفاوت‌هایی با فرهنگ عمومی دارد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار کرد: همایش امروز معطوف به قالب سوم یعنی عرفان سلوکی است و همچنين عرفان نظری و همچنين ادبی محل بحث نیست. عرفان نظری مورد بحث نیست، زيرا و به درستي که این دانش‌های نظری در درون خود با خواندن و قرائت‌های متنوع و گوناگون و مختلف و همچنين از بیرون با چالش‌هایی مواجه است و همچنين در حوزه و همچنين دانشگاه هم در این حیطه بحث شده است.

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم افزود: عرفان ادبی محاسن و همچنين ظرفیت‌هایی دارد و همچنين آثار شعرا با همه زیبایی‌ها و همچنين نقایص شامل ظرفیت‌هایی است، ولي بايد توجه داشت بحث ما در مورد تصوف است و همچنين نه اشعار عرفانی و همچنين باید میان این سه بعد فرق بگذاریم.

منبع:‌ خبرگزاری بین المللی قرآن

انتهای پیام

پاسخ رئیس دفتر تبلیغات به انتقادات در مورد همایش تصوف: برخی ما را ساده‌لوح پنداشته‌اند در تاریخ ۱۹۷۰-۰۱-۰۱ ۰۳:۳۰:۰۰ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان