زنگ خطر افزایش مصرف مشروبات الکلی در جامعه تلفات مشروبات الکلی، نتیجه محجور ماندن احکام اسلامی

زنگ خطر افزایش مصرف مشروبات الکلی در جامعه تلفات مشروبات الکلی، نتیجه محجور ماندن احکام اسلامی

|زنگ خطر افزایش مصرف مشروبات الکلی در جامعه تلفات مشروبات الکلی، نتیجه محجور ماندن احکام اسلامی از مسیح داراب|

با گذشت حدود ۱۴۰۰ سال شمسي از صدور احکام اسلامی عده‌ای نظر بر این دارند که در این زمانه و همچنين با گسترش علم و همچنين تکنولوژی نیازی به چنین احکامی وجود ندارد. یکی از این احکام که تحت کنش‌های اجتماعی قرار گرفته و همچنين هجمه‌های فراوانی را به خود جلب کرده موضوع حجاب است؛ چنانچه آن هم را مخالف قانون آزادی انسان دانسته و همچنين آن هم را سلب آزادی انسان معرفی می‌کنند، غافل از اینکه این موضوعات تاثيرات و همچنين اثرات اجتماعی فراوانی دارند.

هم سوی این موضوع، احکام دیگری نیز وجود دارند که مورد چنین هجمه‌هایی واقع شده مثل حکم منع مصرف مشروبات الکلی. در همین ارتباط و رابطه به گزارشی از آمار غرب در ارتباط و رابطه با مصرف مشروبات الکلی توجه کنید؛ 
آمارهای منتشره از سوی نهاد بهداشت جهانی نشان می‌دهد مصرف مشروبات الکلی در میان ملل مسلمان به دلیل حرمت شرعی آن هم،‌ پایین‌تر از متوسط جهانی است. این در حالی است که سالانه میلیون‌ها فرد يا شخص در جهان به دلیل مصرف الکل جان خود را از دست می‌دهند.

نقش کنترل و همچنين نظارت اجتماعی در جوامع بشری

درست است که در جوامع غربی قانون منع مصرف مشروبات الکلی وجود ندارد ولي بايد توجه داشت به نظر می‌رسد با توجه به آمارهایی که داده شده، ادامه این روند نتایج خانمان‌سوزی را برای جوامع غربی در پی داشته باشد چنانچه شاهد هستیم خیلی از مشکلاتی که جوامع غربی با آن هم مواجه است، در جامعه ایران و همچنين بین مسلمانان قسمتی از آن هم به واسطه حکم شرعی منع مصرف مشروبات الکلی وجود ندارد.

چنانچه در سال شمسي ۲۰۱۲ میلادی حدود ۳٫۳ میلیون فرد يا شخص در سراسر جهان به سبب بهره بري و استفاده از الکل فوت کرده‌اند که این عدد ۵٫۹ قسمت و بخش از کل مردن و مرگ و همچنين میر در جهان را تشکیل داده و همچنين قابل ذکر است که حدود ۲۵ قسمت و بخش از مردن و مرگ جوانان بین ۲۰ تا ۳۹ سال شمسي به علت بهره بري و استفاده از الکل می‌باشد. 

بیشترین معضلات بهره بري و استفاده از نوشیدنی‌های الکلی گربانگیر اروپایی‌ها است. اطلاعات گردآوری شده نشان می‌دهد اهالی قاره سبز در مصرف مشروبات الکلی در دنیا پیشرو خواهند بود.
 

طیبه میرزا اسکندری در ارتباط و رابطه با نظارت برجامعه نظر دارد که؛ به لحاظ اجتماعی به میزانی که یک جامعه متمدن‌تر می‌مي شود، حجم و همچنين وسعتش بیشتر شده روابط انسانی در آن هم پیچیده‌تر و همچنين کنترل این جامعه مشکل‌تر است. به عبارتی برای اداره جوامع بشری کنترل و همچنين نظارت اجتماعی یکی از مباحث مهم در جامعه‌شناسی است، مخصوصاً وقتی این جامعه‌ها به سمت جامعه‌های بزرگتر و همچنين پیچیده‌تر مثل کلان شهرها و روستاها گسترش پیدا می‌کنند.
 

منع قانونی مصرف مواد الکلی

اسکندری معتقد است به میزانی که جامعه متمدن‌تر و همچنين مدنی‌تر می‌مي شود حتماً قوانین بیشتر و همچنين البته سخت‌گیرانه‌تری در جامعه وجود دارد. این قوانین وقتی با موضوعات جزئی‌تر مثل حد و همچنين حدود مصرف مواد الکلی مواجه می‌مي شود نیز اعمال می‌مي شود. نوشیدن الکل ممکن است در بعضی جوامع که مثل ما جامعه اسلامی شمرده نمی‌مي شود، منع شرعی نداشته باشد، ولی قطعاً در همه جوامع از آمریکا که به نظر خیلی‌ها مظهر یک جامعه صنعتی کاملاً پیشرفته است تا کشورهای اروپایی که به لحاظ فرهنگی شاید خودشان را از آمریکا جلوتر بدانند تا جوامع دیگر در همه نقاط دنیا، به لحاظ قانونی مخصوصاً در عرصه عمومی برایشان منع وجود دارد. 

چنانچه می‌بینیم در صورتي که کسی در قسمت و بخش رانندگی و همچنين بهره بري و استفاده از وسایل شخصی مصرف زیاد مواد الکلی داشته باشد، با قوانین بازدارنده بسیار سختی مواجه می‌مي شود. چنانچه حتی در صورتي که این جامعه کاملاً لیبرال بوده و همچنين بخواهد به آزادی‌های فردی احترام بگذارد ولی دقیقاً به خاطر اینکه این آزادی نباید مخلّ نظم عمومی، امنیت و همچنين آسایش بقیه اشخاص جامعه باشد، با این فرد برخورد شدید می‌مي شود. چنانچه دیده شده در بعضی کشورهای غربی این قانون سخت‌گیرانه تا حدی جلو می‌رود که در حین مستی رانندگی می‌کند حتی ممکن است به صورت مادام‌العمر از رانندگی منع مي شود.

بنابراین آنچه که دین برای محدودیت و همچنين منع مصرف الکل و همچنين مشروبات الکلی گفته، یک قسمت و بخش مهم آن هم به خاطر همین تاثيرات و همچنين اثرات اجتماعی است. در جوامعی که در اداره آن هم‌ها به دین هم کاری ندارند، قانون مجازات به شدت اجرا می‌مي شود چنانچه در هیچ کجای دنیا دیده نشده مصرف الکل در مجامع عمومی آزاد و همچنين بدون مجازات باشد.
 

الکل عقل و همچنين اقتدار و قدرت تشخیص را از انسان سلب می‌کند

این کارشناس علوم اجتماعی با استناد به علم پزشکی بیان کرد که بهره بري و استفاده از الکل، عقل و همچنين اقتدار و قدرت تشخیص و همچنين تمایز خوب و همچنين بد را از انسان سلب می‌کند. به بیان همه عقلا چنین انسانی از بسیاری از جانداران درنده هم خطرناک‌تر است چرا که با توانایی که بر انجام مسائل دارد، رفتارهای او قابل پیش‌بینی نبوده و همچنين می‌تواند کارهای بسیار خطرناکی از او، چه برای خود و همچنين چه برای اطرافیان در عرصه عمومی که کاملاً ضد مصلحت حساب می‌مي شود سر بزند.

دکتر ایرج حریرچی در ارتباط و رابطه با ارتباط مصرف الکل و همچنين خطر خودکشی و همچنين خشونت‌های اجتماعی معتقد است؛ مصرف سنگین الکل با خطر خودکشی و همچنين خشونت ارتباط علیتی دارد. مصرف الکل همسرآزاری را نیز افزایش می‌دهد. با مصرف الکل، خطر آسیب به دیگران نیز وجود دارد که ممکن است عمدی باشد مثل حمله یا دیگر‌کشی، یا غیر عمدی باشد مانند تصادفات اتومبیل یا آسیب در محیط کار. تاثيرات و همچنين اثرات سمی مثل سندرم الکل جنینی و همچنين احساس ناامنی و همچنين تهدید سلامت روان اعضای خانواده از سایر مصادیق آسیب به دیگران بر اثر مصرف الکل است.

وقتی در عرصه‌های اجتماعی نگاه می‌کنیم می‌بینیم که بحث ممنوعیت مصرف الکل یک مسأله کاملاً تأیید شده در تمدن‌های پیشرفته دنیا چه به لحاظ نقطه نظر فردی به جهت برتری که برای انسان در خلقت برای او به واسطه عقلش بوده و همچنين این اقتدار و قدرت تشخیص، او را از بقیه موجودات عالم متمایز کرده و همچنين چه به لحاظ اجتماعی، به صورت قانون سخت گیرانه با این موضوع برخورد می‌مي شود.
 

مواد الکلی اعتیادآور نیست!

اسکندری با طرح باور اشتباهی میان شهروندان و مردم شهر در مورد این که مواد الکلی مثل مواد اعتياد آور و مخدر اعتیادآور نیست، از تيم الکلیسم نام برد و همچنين در معرفی این تيم از انسان‌ها گفت؛ در جوامع غربی اروپایی و همچنين آمریکایی که مصرف مشروبات الکلی به شکل رواج پيدا کرده مرسوم است، اشخاص الکلیسم کسانی خواهند بود که بهره بري و استفاده از مشروبات الکلی را نه به عنوان نوشیدنی سبک به همراه غذا، بلکه به عنوان یک تفریح و همچنين عادت سخت در آن هم‌ها وجود دارد، معرفی می‌کند که این امر کاملاً زندگی خودشان و همچنين اطرافیانشان را مختل کرده درست مثل اعتیاد به مواد اعتياد آور و مخدر.

در این ارتباط و رابطه دکتر ایرج حریرچی، مصرف الکل را عامل خطر ابتلا به بیش از ۲۰۰ بیماری، اختلال و همچنين جراحت دانسته و همچنين در این ارتباط و رابطه می‌گوید: اختلالات عصبی و همچنين روانپزشکی نیز از عوارض الکل است که شایع‌ترین این اختلالات اعتیاد و همچنين وابستگی به الکل است. مصرف الکل در ایجاد سایر اختلالات روان پزشکی مانند افسردگی و همچنين اضطراب نیز نقش دارد.

در بیان اسکندری، نقطه مهم و همچنين قابل توجه این است که وقتی  در جوامع غربی که مصرف مشروبات الکی به شکل سبک و همچنين اشکال متنوع و گوناگون و مختلف نیز وجود دارد، نگاه می‌کنیم می‌بینیم که الکلیسم یک پدیده عادی نیست و همچنين کاملاً به عنوان یک آسیب اجتماعی مطرح بوده به طوری که مراکزی را مثل مراکز بازپروری در ایران که برای فرد معتاد به مواد اعتياد آور و مخدر درست می‌کنند تا او را به زندگی عادی برگرداند،برای نجات انسان‌های الکلیسم تأسیس شده چرا که نظر دارند الکلیسم یک امر روتین و همچنين معمولی برای جامعه نیست.

این کارشناس حوزه جامعه شناسی با طرح این نقطه که الکل اعتیاد آور بوده به طوری که انسان را از یک زندگی مناسب جدا کرده و همچنين می‌تواند بسیار خطرناک باشد، در مسیر بهبود و همچنين پیش‌گیری جامعه از این ناهنجاری مطرح کرد؛ در وهله اول باید به جامعه مخصوصاً جوانان این آگاهی داده مي شود که الکل مثل مواد اعتياد آور و مخدر می‌تواند اعتیاد آور بوده و همچنين منشأ آسیب‌هایی برای خانواده و همچنين جامعه باشد. و همچنين بعد از مسیر آگاهی بخشی است که باید از عامل اقتدار و قدرت و همچنين بازدارندگی در مسیر این حرکت اقدام کرد.

متأسفانه امروز شاهد اتفاقات و همچنين نتایج اسف‌باری از مصرف مواد الکلی در شهرهای مختلفی از ایران هستیم؛ از کشته شدن تعدادی از کارگران در اتوبان بابایی به واسطه مست بودن راننده یک ماشین تا از دست دادن جان تعداد بالایی به واسطه مصرف مشروبات الکلی دست‌ساز در بندعباس. با وجود چنین حوادثی هر عقل سلیمی می‌فهمد که چرا شراب در اسلام منع شده است. این گونه است که در بسیاری از منع‌هایی که در احکام اسلامی وجود دارد وقتی بررسی می‌شوند شاهد هستیم که این‌ها تاثيرات و همچنين اثرات اجتماعی دارندکه به واسطه چنین اثراتی بر آن هم‌ها تأکید شده است.

منبع: تبیان

انتهای پیام

زنگ خطر افزایش مصرف مشروبات الکلی در جامعه تلفات مشروبات الکلی، نتیجه محجور ماندن احکام اسلامی در تاریخ ۱۹۷۰-۰۱-۰۱ ۰۳:۳۰:۰۰ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان