دبیر همایش تصوف: آماده مناظره در مورد تصوف هستیم

دبیر همایش تصوف: آماده مناظره در مورد تصوف هستیم

|دبیر همایش تصوف: آماده مناظره در مورد تصوف هستیم از مسیح داراب|

«تصوف؛ شاخصه‌ها و همچنين نقدها» با بیان اینکه برخورد امنیتی با تصوف نداریم و همچنين آماده مناظره با مدعیان تصوف که با پول بیت‌المال همایش می‌گیرند هستیم، تاکید کرد: برخی ممکن است بگویند تصوف در برابر وهابیت ایستاده و همچنين مقاومت می‌کند که این نادانی نسبت به وضعیت تصوف است زیرا تصوف در شبه قاره با وهابیت گره خورده و همچنين خطرناکترین اندیشه‌ها را علیه اسلام ایجاد کرده است.

به به گفته ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدتقی سبحانی، دبیر همایش تصوف؛ شاخصه‌ها و همچنين نقدها در افتتاحیه این همایش گفت: این همایش کاری علمی و همچنين تخصصی است که از سالیان دور شروع شده و همچنين قدم به قدم پیش رفته تا به امروز رسیده‌ایم. نيت و اراده ما در افق آینده این است که با جلسات گفت‌وگوی جدی و همچنين تولید ادبیات تخصصی در این عرصه، محققان و همچنين مخاطبان را از مباحث علمی بی‌نیاز کنیم تا ابهامات و همچنين شبهات را بدانند و همچنين پاسخ به آن هم را بیابند.

 

استاد حوزه و همچنين دانشگاه اظهار کرد: این کار بر اساس طرح تحقیقاتی مشخص دنبال و همچنين مورد استقبال استادان دانشگاه از سراسر کشور روبرو شده که ۳۲۰ چکیده مقاله و همچنين در نهایت بیش از ۲۰۰ مقاله به همایش رسید و همچنين ۶۰ مقاله انتخاب شده است که این حجم مقالات برای چنین همایشی بی نظیر است.

سبحانی عنوان کرد: تصوف یک جریان تاریخی است و همچنين باید از این منظر بررسی و همچنين شعبه ها و همچنين تاریخچه آن هم به دقت بررسی مي شود؛ تصوف از قرن دوم آمده و همچنين از ذلال معرفت قرآنی و همچنين عرفانی بهره برده ولي بايد توجه داشت با زائده‌های معارف بیرونی در هم آمیخته شد تا در قرن ششم به این سو وارد جهان تشیع شد و همچنين علمای ما برخوردهای گوناگونی با این فرقه داشتند. اینکه بزرگان گاهی نقدهای جدی کرده و همچنين گاهی آنان را به درون تشیع کشاندند همه قابل بحث و همچنين بررسی در بعد تاریخی است و همچنين تا این پيشامد جديد حل نشود پرسش‌ها باقی می‌ماند.

وی با اشاره به بحث جغرافیایی در مورد وضعیت تصوف گفت: پرسش این است که آیا همه تصوف در جغرافیای متنوع و گوناگون و مختلف یک عقیده دارند و همچنين آیا می‌قدرت آنان را به صورت کلی نقد و همچنين یا تایید کنیم؛ بنابراین بدون وارد شدن به این پيشامد جديد امکان نقد علمی وجود ندارد.

همراهی وهابیت و همچنين تصوف

سبحانی بیان کرد: برخی ممکن است بگویند تصوف در برابر وهابیت ایستاده و همچنين مقاومت می‌کند که این نادانی نسبت به وضعیت تصوف است زیرا تصوف در شبه قاره با وهابیت گره خورده و همچنين خطرناکترین اندیشه‌ها را علیه اسلام ایجاد کرده است؛ سیداحمدخان هندی و همچنين دیگران وهابی مسلک و همچنين از تصوف خواهند بود و همچنين بزرگترین هجمه علیه اسلام و همچنين شیعه ایجاد کرده است؛ طالبان هم درس خوانده مکتب این گونه اشخاص خواهند بود.

وی با بیان اینکه برخی زيرا و به درستي که وضعیت تصوف را به درستی نمی‌شناسند و همچنين آگاهی کافی ندارند نظرات ناردستی می‌دهند تاکید کرد: چرا برخی میان گونه‌های متنوع و گوناگون و مختلف تصوف خلط می‌کنند و همچنين اظهارات نادرستی بیان می کنند.

سبحانی با تاکید بر بررسی تصوف در ایران که با برچسب تشیع فعالیت دارند بیان کرد: بررسی فرق منسوب به تشیع به خصوص بعد از صفویه نشان می‌دهد که با انحرافات زیادی مواجه شدند و همچنين زمینه‌های خطرناکی برای مخاطبان ایجاد کردند.

برخورد امنیتی نداریم

وی تاکید کرد: ما به هیچ روی برخورد امنیتی و همچنين فیزیکی نداریم و همچنين با ظرفیت‌های تصوف هم آشنا هستیم؛ ما متخصص این پيشامد جديد هستیم و همچنين بهتر از دیگرانی که از بیرون می‌نگرند به ظرفیت تصوف آگاهیم و همچنين هم مخاطرات را می‌شناسیم ولی در صورتي که ظرفیتی هم هست زيرا و به درستي که با سموم متنوع و گوناگون و مختلف ترکیب شده و همچنين نمی‌قدرت این انظار و افکار را به خورد جامعه داد.

سبحانی اظهار کرد: آثار جریان تصوف ایرانی چهار دهه قبل و همچنين تاثیر آن هم در محیط فرهنگی ما از دیگر مواردی است که در همایش بررسی خواهد شد. جریان تصوف فرقه‌ای است که در طول چهار دهه قبل از خاموشی حوزه و همچنين رعایت برخی مصالح برداشت غلط و همچنين مضر و همچنين بد بهره بري و استفاده کردند و همچنين به نام بزرگان اقداماتی کردند.

وی گفت: ما نشان خواهیم داد که این جریان گاهی با چهل حدیث امام و پيشوا کسب و کار خود را شروع کرده و همچنين بعد از عقیده دینی و همچنين ارادت جوون ما به امام و پيشوا مضر و همچنين بد بهره بري و استفاده و همچنين جوون ما را زیر خرقه خود می‌کشند و همچنين از امام و پيشوا و همچنين بزرگان ما دم می‌زنند ولی تعلیمات غیرانقلابی به جوانان می‌دهند.

دبیر همایش با بیان اینکه برخی اطلاع ندارند و همچنين بدون اطلاع داوری می‌کنند اظهار کرد: مرزبانی از شیعه اصیل رسالت اصلی حوزه است و همچنين در صورتي که کوتاهی کردیم به معنای تساهل از مبانی نبوده است؛ ما مخاطرات را می‌شناسیم و همچنين به ظرفیت‌ها هم آگاه هستیم.

آماده مناظره هستیم

وی تاکید کرد: عزیزانی که دوستدار معنویت و همچنين رشد عرفان خواهند بود که خود ما در این زمره هستیم توصیه می‌کنم به جای برخوردهای شعاری و همچنين چهره‌سازی و همچنين چهره‌آرائی دست به دست ما بدهند و همچنين وارد فضای علمی و همچنين انتقادی شویم. ما چند سال شمسي است به محققانی که در داخل فرقه و همچنين یا حاشیه آن هم خواهند بود گفتیم که آماده مناظره و همچنين برگزاری همایش مشترک هستیم ولی چرا باید همایشات بزرگی با پول این کشور در ترویج تصوف تشکیل مي شود ولی اجازه ندهند یک مقاله انتقادی در مورد شخصیت‌های مورد نظر آنان نوشته مي شود.

وی با بیان اینکه یکی از شگردهای صوفیه نسبت دادن برخی روایات به اهل بیت است تاکید کرد: مضر و همچنين بد بهره بري و استفاده ناروا از روایات و همچنين مثبت جلوه دادن کارهای انحرافی از شگرد آنان است.

 

انتهای پیام

دبیر همایش تصوف: آماده مناظره در مورد تصوف هستیم در تاریخ ۱۹۷۰-۰۱-۰۱ ۰۳:۳۰:۰۰ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان