خاکرند صهیونیست‌ها در عراق به دنبال ترویج فساد اخلاقی خواهند بود

خاکرند صهیونیست‌ها در عراق به دنبال ترویج فساد اخلاقی خواهند بود

|خاکرند صهیونیست‌ها در عراق به دنبال ترویج فساد اخلاقی خواهند بود از مسیح داراب|

رشد و همچنين گسترش رویکرد انظار و افکار عمومی جهان به دین اسلام انکارناپذیر است همچنان که برخی از اندیشکده‌های آمریکایی – غربی اذعان دارند که دین اسلام در دهه‌های آینده دین اول شهروندان و مردم شهر جهان خواهد بود. حضور گسترده شهروندان و مردم شهر سراسر دنیا از هر دین و همچنين آیینی در ایام منتهی به پیاده‌روی اربعین حسینی مصداقی بر این واقعیت است. از دیگر سو، این همایش عظیم مردمی ظرفیت بسیار عظیمی را برای ترویج فرهنگ معرفتی اهل‌بیت عصمت و همچنين طهارت(ع) فراروی جهان اسلام قرار می‌دهد. بنابراین همایش پهناور و بزرگ پیاده‌روی اربعین حسینی فرصتی را فراروی مسئولان و همچنين متولیان مسائل فرهنگی و همچنين سیاسی قرار داده تا در پرتو آن هم بتوانند از فرصت‌های نهفته در آن هم در راستای تحقق آرمان‌های تشیع و همچنين اهداف انقلاب اسلامی بهره بري و استفاده کنند.

از دیگر سو اکنون که شاهدیم به‌دلیل توطئه‌های دشمنان اسلام خون هزاران هزار مسلمان به‌دلیل اختلافات فرقه‌ای روی زمین ریخته می‌مي شود، اربعین فرصتی برای ایجاد وحدت مسلمین جهان است؛ لذا باید به‌ قدری هزینه و همچنين بودجه برای تسهیل زیارت امام و پيشوا حسین(ع) تدارک دید که شهروندان و مردم شهر با کم‌ترین هزینه به این زیارت معنوی سفر کنند تا از این طریق توطئه‌های دشمنان خنثی مي شود. 

در گفت‌وگو با «حسن خاکرند» مدیرکل سابق آفریقا عربی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) و همچنين کارشناس مسائل غرب آسیا همچنین رایزن فرهنگی سابق ایران در کویت به ابعاد بین‌المللی زیارت اربعین حسینی پرداختیم. 

مشروح این‌ گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید

* اهمیت قیام امام و پيشوا حسین(ع) و همچنين ماجرای اربعین حسینی(ع) را با توجه به شرایط فعلی جهان اسلام چگونه ارزیابی می‌کنید؟

واقعه کربلا و همچنين شهادت امام و پيشوا حسین(ع) و همچنين یارانش در طول بیش از ۱۴ قرن مثل شعله‌ای فروزان در پیش روی آزادمردان و همچنين حق‌طلبان می‌درخشد. این واقعه جانگذاز موجب شده مظلومین و همچنين محرومین و همچنين مستضعفین با الگوگیری از این حماسه بتوانند در برابر ظالمین ایستادگی و همچنين مقاومت کنند و همچنين بهترین داشته‌های خود را فدای مسیر حق کنند. در دوران رژیم دیکتاتوری صدام محدودیت‌های زیادی برای زائران اباعبدالله(ع) ایجاد شده بود و همچنين حتی بسیاری از دلدادگان از طریق باغ‌های اطراف و همچنين به صورت مخفیانه در اربعین به سمت کربلا پیاده‌روی می‌کردند و همچنين جان و همچنين مال خود را در مسیر انجام این اقدام پر برکت به خطر می‌انداختند.

نقطه دیگر اینکه از آنجایی که حکومت عراق را شیعیان اداره می‌کنند، دشمنان با بر انگیختن اختلافات فرقه‌ای و همچنين قومیتی تلاش کرده‌اند حکومت‌های مردمی را از بین ببرند تا به این وسیله از روی کار آمدن دولتی شیعی جلوگیری کنند.

داعش خود خوانده از بین رفت ولي بايد توجه داشت خطر فکری‌اش وجود دارد

بعد از فروپاشی رژیم صدام، جریان تکفیری‌ها و همچنين داعش خود خوانده و همچنين سایر تيم‌های تروریستی با همدستی عوامل رژیم بعث تلاش در بر هم زدن اوضاع عراق کردند. از این جهت تعدادی از استان‌های عراق تحت اشغال این نیروها در آمد. با همت و همچنين مقاومت رزمندگان اسلام در کشورهای منطقه و همچنين پیروزی خط مقاومت،‌ خطر داعش خود خوانده از جهت نظامی فروریخت هرچند هنوز خطر جریانات فکری آن هم‌ها پابرجا ماند. در واقع هرچند تروریست‌ها از جهت نظامی شکست خوردند،‌ ولي بايد توجه داشت فعالیت‌های فکری و همچنين فرهنگی خود را ادامه می‌دهند و همچنين با ایجاد اندیشه‌های التقاطی و همچنين جریانات انحرافی مثل جریان مدعیان دروغین مهدویت تلاش دارند جوانان این کشور را به انحراف بکشانند.

راهپیمایی اربعین فرصتی برای شکستن معادلات دشمن در منطقه است

از دیگر سو شاهد گسترش فرهنگ نادرستی در برخی نقاط کشور عراق هستیم. آن هم‌ها تلاش می‌کنند جوانان نسل جدید را از مبانی دینی جدا کنند. حتی جریانات الحادی در دانشگاه‌ها و همچنين برخی استان‌ها پدید آمده است. متأسفانه در رویارویی با این جریانات انحرافی تلاش کمی گرفته شده است. بنابراین واقعه کربلا و همچنين راهپیمایی پر برکت اربعین، می‌تواند فرصت بسیار مناسبی برای برهم زدن معادلات دشمنان در منطقه است. بر اساس آمارهایی که داریم سال شمسي قبل بیش از ۲۳ میلیون فرد يا شخص در راهپیمایی شرکت کردند که تقریباً بسیاری از آن هم‌ها از کشور عراق بودند. اغلب آنان نیز از جوانان بودند.

باید اقدامات فکری و همچنين معرفتی در ایام اربعین را گسترش دهیم

 مسأله پیاده‌روی اربعین این نوید را می‌دهد که از این فرصت طلایی در راستای فرهنگ‌سازی عمومی بهره بري و استفاده بگیریم. نهادهای داخلی عراق در ایام پیاده‌روی اربعین اکثراً به اطعام و همچنين پذیرایی می‌پردازند، ولي بايد توجه داشت کمتر توجهی به مسائل فرهنگی راهپیمایی اربعین می‌مي شود. اقدامات فرهنگی و همچنين معرفتی که در ایام اربعین صورت می‌گیرد، در حد و همچنين قواره این همایش بین‌المللی نیست.

اکنون استکبار جهانی و همچنين دشمنان اسلام و همچنين اهل‌بیت(ع) شامل جریان ضاله وهابیت تلاش‌های زیادی هم در ایران و همچنين هم در عراق برای انحراف جوانان از مسیر آموزه‌های دین صورت می‌دهند. آن هم‌ها با چاپ کتاب و همچنين تقویت شخصیت‌های تکفیری هزینه‌های زیادی در مقابل جریان اهل‌بیت(ع) و همچنين در عین حال جریان مقاومت ایجاد می‌کنند. بنابراین اربعین فرصت مغتنمی است که نهادهای جمهوری اسلامی ایران به ویژه مؤسسات فرهنگی در این همایش بین‌المللی اقدامات مناسبی در جهت تولید محتوا و همچنين تولید اندیشه دینی و همچنين نیز صدور آموزه‌های انقلاب انجام دهند.

نیاز به ایجاد جبهه معرفتی در مقابل تهاجم فکری دشمن داریم

* در بین صحبت‌ها اشاره داشتید هرچند داعش خود خوانده و همچنين تکفیری‌ها در منطقه ضربه خوردند، ولي بايد توجه داشت خطر فکری آنان همواره وجود دارد. در این باره بیشتر توضیح می‌دهید.

طبق اطلاعات و همچنين نشانه‌های موجود، جریان تکفیری با ابعاد مختلفش مثل وهابیت و همچنين داعش خود خوانده فعالیت‌های فکری و همچنين فرهنگی مخرب علیه مسلمانان به ویژه شیعیان انجام می‌دهند. در این زمینه کتب آموزشی تدوین می‌کنند تا از این طریق مبانی فکری خود را به جوانان و همچنين جوانان و نوجوانان القا کنند. شاهدیم عناوین مختلفی از کتب جدید آن هم‌ها در آمده است. متأسفانه در این عرصه به طرز شایسته اقداماتی انجام ندادیم و همچنين از جهت کمیّت نسبت به دشمنان میانگین ضعیفی داریم. ما باید در مقابل این جریان‌سازی فکری جبهه فرهنگی و همچنين معرفتی ایجاد کنیم؛ جریانی که موافق جریان اهل‌بیت(ع)‌ باشد. بنابراین فرهنگ‌سازی باید یکی از اقدامات ضروری تمام نهادهای فکری جمهوری اسلامی و همچنين حتی عراق و همچنين نیز سایر کشورهایی که نهادهای فرهنگی آنان منتسب به اهل‌بیت(ع) است، باشد. باید با نشر مقالات، چاپ کتاب، با برپایی همایش‌ها و همچنين نشست‌های متنوع و گوناگون و مختلف با حضور نخبگان و همچنين نیز با حضور فعال در فضای مجازی بتوانیم وارد عرصه مبارزات فکری شویم.

 

 دشمن سالهاست به صورت گسترده شبهات فکری علیه مکتب اهل‌بیت(ع)‌ و همچنين مکتب تشیع ایجاد کرده و همچنين از دیگر سو موجی از اسلام‌هراسی و همچنين ایران‌هراسی را در جامعه جهانی به راه انداخته است. بنابراین از اولین اقدامات ما باید انتقال پیام انقلاب و همچنين پیام آموزه‌های اصیل اهل بیت(ع) به دنیا باشد. مراسم اربعین فرصتی است برای توجیه و همچنين تربیت جوانان و همچنين زائرانی که در همایش اربعینی شرکت می‌کنند.

مصون‌سازی مسلمانان از شبهات فکری مایه ثبات نظام اسلامی است

در واقع مصون‌سازی جامعه مسلمانان از شبهات فکری و همچنين انحرافات عقیدتی می‌تواند حاکمیت، تمامیت ارضی و همچنين موجودیت نظام را تضمین کند. یکی از دلایلی که دشمن سعی می‌کند جوانان را از انقلاب اسلامی و همچنين ارزش‌های دینی رویگردان کند، زمینه‌سازی برای فروپاشی نظام اسلامی است. بنابراین زمانی که جوانان را طوری تربیت کردیم که ایمانشان تقویت شد، در اصل کمک به تقویت نظام اسلامی کردیم. این الگو را ما در ماجرای مدافعان حرم ديدن کردیم. ایمان مدافعان حرم آنان را به سرزمین سوریه کشاند؛‌ لذا می‌بینیم داعش خود خوانده تقریباً به روش کامل منحل شد و همچنين سوریه از لوث وجود آن هم‌ها پاک شد. هرچند اکنون نیز بقایای آنان به مدد حضور غیرقانونی آمریکا در منطقه وجود دارد، ولي بايد توجه داشت به زودی شاهد انحلال کامل آن هم‌ها خواهیم بود. حضور آمریکایی‌ها در سوریه غیر قانونی و همچنين بدون مجوز بین‌المللی است در حالی که حضور مستشاران ایرانی در این کشور با درخواست حکومت قانونیِ سوریه انجام شده است. آمریکایی‌ها بر خلاف شعار خود مبنی بر مبارزه با تروریسم، اتفاقاً همواره به دنبال تقویت نیروهای ترویستی بوده‌اند و همچنين این مسأله بارها ثابت شده است. بعد از ماجرای تروریستی رژه نیروهای مسلح در اهواز وقتی سپاه با موشک مقرّ داعشیان در «الهجین» را مورد هدف قرار دادند، متوجه شدیم نیروهای آمریکایی در فاصله کمی از مقرّ این تروریست‌ها پایگاه زده‌اند و همچنين نشان می‌داد حضور تکفیری‌ها با حمایت کامل آمریکای جنایتکار بوده است.

اربعین فرصتی برای تقابل با جبهه فرهنگی دشمن

بنابراین در چنین شرایطی که جوامع اسلامی با کمک انگلیس و همچنين آمریکا دچار فتنه‌ فکریِ تکفیری‌ها شده است، تدارک یک جبهه فکری و همچنين فرهنگی در مقابل آن هم‌ها از ضروریات مسئولان و همچنين اندیشمندان جهان اسلام است و همچنين اربعین این فرصت را ایجاد کرده است. ما باید به مقدار و اندازه‌ای که صرف هزینه‌های نظامی در نابودی تکفیری‌ها و همچنين ترویست‌ها می‌کنیم، هزینه فعالیت‌های فکری و همچنين فرهنگی کنیم و همچنين جبهه فکری خود را تقویت کنیم. این جبهه باید مبتنی بر مبانی پیامبر(ص) و همچنين اهل‌بیت(ع)‌ و همچنين اعتقادات راسخ باشد؛ زیرا فرهنگ ایثار،‌ مقاومت، شهادت در راه اعتلای دین، عمل همراه با ایمان راسخ و همچنين … از تعالیم اولیه اهل‌بیت وحی است.

* با توجه به اهمیتی که از زیارت اربعین بیان فرمودید چرا به روش شایسته امر تسهیل از سوی مسئولان صورت نمی‌گیرد؟

تو به عنوان رسانه و همچنين ما به عنوان نهاد اهل‌بیتی باید اهمیت زیارت اربعین را که به بخشی از آن هم‌ها اشاره شد، به دولتمردان و همچنين مجلس و همچنين نیز نهادهایی که در سیاستگذاری فرهنگی نقش دارند یادآوری کنیم تا بودجه‌ها و همچنين یا یارانه‌هایی را برای تسهیل زیارت اربعین تخصیص دهند. هرچند در حال حاضر با چالش‌های اقتصادی مواجه هستیم، ولي بايد توجه داشت با توجه به اهمیت اربعین در بسترسازی فرهنگی و همچنين دینی می‌قدرت فکری برای آن هم کرد.

صهونیست‌ها در عراق به دنبال ترویج فساد اخلاقی خواهند بود

* به تهاجمات فکری و همچنين فرهنگی دشمنان در عراق اشاره داشتید. چه اقداماتی انجام می‌دهند و همچنين به نظر تو هدف اصلی‌شان چیست؟

در عراق کتب‌ و همچنين جریانات انحرافی به شدت گسترش یافته است. حتی گزارشاتی از جریانات شیطان‌پرستی و همچنين مکاتب الحادی وجود دارد. همچنین جریانات انحرافی ضد جریان تشیع و همچنين مرجعیت شیعی در عراق گسترش می‌یابد.  افرادی خواهند بود که به دروغ اتصال به امام و پيشوا زمان(عج) می‌کنند. از دیگر سو فرهنگ مبتذل غرب و همچنين فسادهای اخلاقی در برخی نواحی عراق رسوخ کرده است. این اقدامات از طریق اتاق‌های فکری که به کمک آمریکایی‌ها و همچنين صهیونیست‌ها شکل گرفته است، صورت می‌گیرد. یکی از این اتاق‌های فکر کردن و انديشيدن کردن و انديشيدن در کردستان عراق است. در این منطقه صهیونیست‌ها به صورت رسمی دفتر دارند و همچنين کارشناسان موساد در آنجا فعالیت می‌کنند. در بغداد سفارت آمریکا بیش از هزار کارمند دارد و همچنين یکی از پهناور و بزرگ‌ترین سفارت‌منزل و خانه‌ها جهان است. این تعداد کارشناس و همچنين جاسوس در عراق به معنای چیست؟ به معنای این است که عامل اشاعه مکاتب انحرافی و همچنين فرهنگ‌های مبتذل غربی عوامل آمریکایی و همچنين صهیونیستی خواهند بود؛ آن هم‌ها خواهند بود که نه تنها در عراق بلکه در سایر کشورهای اسلامی سعی در گسترش فساد دارند؛ «و همچنينَ یَسْعَو همچنينْنَ فِیالْأَرْضِ فَسَادًا؛‌ سعی دارند در زمین فساد کنند».

هدف دشمنان در عراق و همچنين ایران مرجعیت شیعه است

این اتاق‌های فکری همواره سعی داشته‌اند شهروندان و مردم شهر را نسبت به باورهای اعتقادی‌شان سست کنند. در حال حاضر مهم‌ترین برنامه جذاب و جالب و خوب آن هم‌ها تضعیف مرجعیت است؛ چرا که از این جبهه بارها ضربه خورده‌اند. تشکیل جبهه مردمی و همچنين دستور جهاد آیت‌الله سیستانی در مقابل دواعش یکی از ضربه شصت‌های مرجعیت علیه سپاه کفر بوده است. نشان به اینکه همین تحرکات در داخل ایران وجود دارد. تضعیف جایگاه ولایت فقیه و همچنين نیز مرجعیت شیعه و همچنين سعی در گسترش فساد در بین جوانان ایرانی از طریق فضای مجازی و همچنين … با کمک برخی عوامل داخلی از برنامه جذاب و جالب و خوب‌های دشمن است. این تشابه رفتاری دشمنان در جوامع مسلمان به خصوص جوامع شیعی باید برای ما نشانه‌ای آشکار از یک دشمنی مشترک باشد. دشمنی که هرگاه فرصتی یافته، دشمنی خود را در تمام زمینه‌های اقتصادی، سیاسی و همچنين فرهنگی ابراز داشته است. تأکید ما بر این است که کار فرهنگی تنها ضمانتی است که توانایی تقابل با دشمنان در جهت صیانت شهروندان و مردم شهر به خصوص جوانان را دارد.

گفت‌وگو: سعید شیری ـ تسنیم

انتهای پیام

خاکرند صهیونیست‌ها در عراق به دنبال ترویج فساد اخلاقی خواهند بود در تاریخ ۱۹۷۰-۰۱-۰۱ ۰۳:۳۰:۰۰ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان