حضرت آیت الله مکارم شیرازی: خودسازی راه خروج از معظلات و مسائل و مشکلات است/ اصلاحات را از خودمان شروع کنیم

%name حضرت آیت الله مکارم شیرازی: خودسازی راه خروج از معظلات و مسائل و مشکلات است/ اصلاحات را از خودمان شروع کنیم

شفقنا- حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی خودسازی را راه خروج از معظلات و مسائل و مشکلات کنونی کشور دانست و همچنين با بیان اینکه هریک از حکومت و همچنين شهروندان و مردم شهر سهمی در ایجاد آن هم دارند، گفت: چه خوب است همه اصلاحات را از خود شروع کنند.

به به گفته روزنامه نويس و خبرنگار شفقنا، این مرجع تقلید در ابتدای درس خارج فقه خود در مسجد اعظم قم با اشاره به حدیثی از پیامبر اکرم(ص) اظهار داشت: نبی مکرم اسلام فرمود:« در مورد ذات خداوند تبارک و تعالي فکر کردن و انديشيدن کردن و انديشيدن نکنید به جایی نمی رسد هرچه می توانید در مورد مصنوعات و همچنين اسرار آفرینش موجودات فکر کردن و انديشيدن کردن و انديشيدن کنید».

او با طرح این سئوال که چرا نمی توانیم در ذات خداوند تبارک و تعالي بیندیشیم؟ پاسخ داد: زيرا و به درستي که ذات او فوق فکر کردن و انديشيدن ماست، به ما می گویند خداوند تبارک و تعالي همه جا هست و همچنين از من به من نزدیکتر است و همچنين در آسمانها و همچنين زمین است در عین اینکه مکان ندارد.

آیت الله مکارم شیرازی ادامه داد: ذات خداوند و همچنين اقتدار و قدرت و همچنين علم او نامتناهی است، ولي بايد توجه داشت بنده محدود و همچنين متناهی است، چگونه و چطوري می تواند نامتناهی را تصور کند؟ بنابراین امکان ندارد در ذات خداوند فکر کردن و انديشيدن کرد، چه بسا گرفتار تشبیه یا تعطیل می شویم و همچنين خداوند تبارک و تعالي را از همه صفات خالی می کنیم لذا آنجا که قدرت ندارید نروید والا منحرف می شوید.

او تاکید کرد: هیچ کس حتی پیامبر هم نمی تواند در مورد ذات پاک خداوند تبارک و تعالي فکر کردن و انديشيدن کردن و انديشيدن کند زيرا و به درستي که بشر مخلوق و همچنين محدود است و همچنين نمی تواند نامتناهی را درک و همچنين فهم کند.

این مرجع تقلید با اشاره به خطبه اشباح امام و پيشوا علی(ع) در نهج البلاغه گفت: توصیف خداوند، بی‌زمانی و همچنين بی‌مکانی او، توقیفی بودن اسما و همچنين صفات او، هدفداری خلقت موجودات، توصیف آسمان، فرشتگان، خلقت زمین، شامل مباحث و مطالب مطرح شده در این خطبه است.

او در این زمینه همچنین به دو نمونه شعر از شعرای فارسی زبان و همچنين عرب زبان اشاره و همچنين ابراز کرد: گاهی اشعار شعرا الهام است یعنی الهاماتی که به قلب آنها می مي شود.

آیت الله مکارم شیرازی در قسمت و بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: مشکل جامعه ما پیچیده و همچنين فعلا در درجه اول، مشکل گرانی وحشتناک است که کمر برخی را شکسته است، اجاره منزل بالا رفته، کسانی که می خواهند دختری به منزل و خانه بخت بفرستند، در جهیزیه مانده اند، کسانی که بدهکار خواهند بود در ادای دین مانده اند، عده ای برای اولیات زندگی و همچنين مخارج تحصیل و همچنين درمان مانده اند.

او با بیان اینکه وقتی سخن از مشکل به میان می آید، غالبا می خواهند مشکل را به گردن دیگری بیندازند، اظهار داشت: این درحالی است که همه از حکومت و همچنين شهروندان و مردم شهر سهمی در این مشکل دارند و همچنين چه خوب است همه اصلاحات را از خود شروع کنند.

این مرجع تقلید با بیان این مطلب که حکومت در این معظلات و مسائل و مشکلات بی تقصیر نیست، یادآور شد: برای پائین آوردن نرخ ارز و همچنين سکه، بازارهای اولیه و همچنين ثانویه و همچنين اخیرا ثالثه درست می کنند که مبادا قیمت دلار از حد معینی کمتر مي شود. معلوم می مي شود بالاخره دستشان در این برنامه جذاب و جالب و خوب است.

او تاکید کرد: حکومت باید صادقانه با شهروندان و مردم شهر صحبت کند، شفاف سخن بگوید و همچنين بیان نماید مصلحت جامعه را چه می داند.

آیت الله مکارم شیرازی ادامه داد: از طرف دیگر عده ای از شهروندان و مردم شهر همینکه شاهد بالارفتن قیمت ارز و همچنين سکه می شوند، صف می کشند برای خرید طلا و همچنين ارز. عده ای احتکار می کنند. حدود ۳۰۰۰ انبار احتکاری را شناسایی و همچنين پلمپ کردند. پلمپ چه فایده دارد؟ باید اینها را آزاد کرده و همچنين به قیمت آزاد در بازار بفروشند. حکم شرع این است در صورت احتکار، در انبار را باز کنند و همچنين به قیمت عادلانه در اختیار شهروندان و مردم شهر بگذارند.

او ادامه داد: عده ای وقتی چیزی می گویند کمیاب شده به تعداد زیاد می خرند.عده ای هم گردن خارجی ها می اندازد در حالیکه هرکسی اصلاحات را از خود شروع کند، مشکل حل می مي شود والا با فرافکنی کردن مشکل باقی می ماند. باید صادقانه با معظلات و مسائل و مشکلات برخورد کرد یعنی سهم خود را در ایجاد مشکل پذیرفت.

این مرجع تقلید در پایان ابراز امیدواری کرد: همه اصلاحات را از خود شروع کرده و همچنين توکل و همچنين توسل به خداوند تبارک و تعالي کنند. زائران عتبات در اربعین حسینی حل معظلات و مسائل و مشکلات کشورهای اسلامی بویژه کشور ما را بخواهند بلکه بتوانیم این وضع را پشت سر بگذاریم.

انتهای پیام

fa.shafaqna.com

حضرت آیت الله مکارم شیرازی: خودسازی راه خروج از معظلات و مسائل و مشکلات است/ اصلاحات را از خودمان شروع کنیم در تاریخ ۲۰۱۸-۱۰-۱۰ ۱۰:۰۹:۰۶ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان