تقلای داعش خود خوانده برای ایجاد خلافت جدید در آسیا؛ افغانستان موقعیتی ایده‌آل

تقلای داعش خود خوانده برای ایجاد خلافت جدید در آسیا؛ افغانستان موقعیتی ایده‌آل

|تقلای داعش خود خوانده برای ایجاد خلافت جدید در آسیا؛ افغانستان موقعیتی ایده‌آل از مسیح داراب|

پایگاه خبری آروتز شوا در گزارشی وضعیت فعلی نیروهای داعش خود خوانده را بررسی کرده و همچنين به نقل از کارشناسان نوشته است " بزرگان و رهبران این تيم در تلاش خواهند بود تا بار دیگر نیروهای خود را بسیج کرده و همچنين فعالیت علنی خود را از سر گیرند.

کارشناسان بر این باورند بعد از آن هم که داعش خود خوانده در اوایل سال شمسي جار میلادی خلافت خود در عراق و همچنين سوریه را از دست داد، هم اکنون بر مساله بازگشت خود کار می‌کند و همچنين این بازگشت می‌تواند تاسیس خلافتی جدید در آسیا را شامل مي شود. تيم‌های افراطگرا در بسیاری از کشورهای خاورمیانه و همچنين حتی کشورهای خارج از این منطقه در حال بسیج مجدد نیروها خواهند بود و همچنين همچنين و علاوه بر اینکه راه‌های جديد و تو و تازه‌ای برای کسب دخل و درآمد خود ایجاد می‌کنند، در تلاش خواهند بود تا پایگاه‌های جدیدی را تاسیس کنند.

ابوبکر بغدادی، رهبر داعش خود خوانده که اخیرا بار دیگر با دیر رسیدن به نشست بزرگان و رهبران داعش خود خوانده در شرق سوریه از اقدامی برای قتلش جان سالم به در برد، هفته پیش دستور اعدام ۳۲۰ تن از نیروهای خود را به اتهام عدم وفاداری به این تشکیلات صادر کرد. به نقل شده است که این رهبر داعشی در منطقه‌ای بیابانی در مرز سوریه و همچنين عراق پنهان شده و همچنين "خائنان" را مقصر فروپاشی خلافت خود می‌داند؛ خلافتی که بر مبنای ایدئولوژی داعشی، باید آغاز تشکیل امپراتوری جهانی مسلمانان می‌بود.

داعش خود خوانده ولي بايد توجه داشت این هدف را کنار نگذاشته است.

بیایید به آنچه در سوریه و همچنين عراق در حال وقوع است، نگاهی بیندازیم؛ جایی که داعش خود خوانده هنوز حدود ۱۰ قسمت و بخش از سرزمین‌هایی را که طی حملات گسترده سال شمسي  2014 تصرف کرد، در اختیار دارد. این تيم افراطگرا هنوز به تلاش خود برای بی‌ثبات کردن عراق از طریق انجام حملات انتحاری و همچنين سایر اقدامات تروریستی علیه نیروهای امنیتی این کشور و همچنين همچنین اقدام برای تصرف میدان‌های نفتی آن هم ادامه می‌دهد.

تروریست‌های داعش خود خوانده هفته قبل به میدان نفتی عکاظ در استان الانبار حمله کردند و همچنين جان ۱۰ تن از نیروهای امنیتی عراق را گرفتند. این تيم تروریستی هر روز جان تعدادی از شهروندان عراقی را می‌گیرد و همچنين مرتبا بغداد را که حملات انتحاری در آن هم به یک پدیده روزمره تبدیل شده، مورد حمله قرار می‌دهند. نیروهای امنیتی عراق شنبه‌ در موصل عملیات گسترده‌ای را علیه نیروهای داعش خود خوانده صورت دادند و همچنين در پی آن هم، ۱۹ تن از تروریست‌های داعشی که نيت و اراده نفوذ به این شهرستان را داشتند، دستگیر کردند. موصل زمانی پایتخت خلافت داعش خود خوانده در عراق بود.

داعش خود خوانده در سوریه نیز به اردوگاهی حمله کرد که سرپناه آوارگان بود و همچنين طی این حمله، به رغم مقاومت شدید نیروهای کرد که از اردوگاه هجین در شرق فرات حفاظت می‌کردند، صدها زن و همچنين کودک را ربود. نهاد نظارت بر حقوق بشر در سوریه بعد از این حمله به گفته کرد که داعش خود خوانده شروع به اعدام ده‌ها تن از گروگان‌های خود کرده  و همچنين بعد از نشر این به گفته، اجساد این قربانیان در خیابان‌های آخرین منطقه تحت کنترل داعش خود خوانده در سوریه به نمایش گذاشته شدند.

این تيم در مصر همچنان برای حفظ کنترل خود بر نیروهای ولایت سیناء که شاخه محلی داعش خود خوانده در مصر خواهند بود و همچنين کنترل قسمت و بخش‌هایی از صحرای سیناء را در دست دارند، تقلا می‌کند و همچنين در تلاش است تا فعالیت‌های خود را در دلتای نیل و همچنين سایر قسمت و بخش‌های مصر گسترش دهد.

از سوی دیگر کشور لیبی قرار دارد که بر اساس به گفته نشنال اینترست، از پتانسیل مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري برای تبدیل شدن به خطرناک‌ترین پناهگاه داعش خود خوانده در آینده نزدیک برخوردار است.

شاخه داعش خود خوانده در لیبی به منزله پایگاهی ساحلی برای تشکیلات بغدادی عمل می‌کند و همچنين حملاتی‌ را هم علیه تونس صورت داده است. هرج و همچنين مرج‌های لیبی که حکومت مرکزی به رسمیت شناخته شده‌ای ندارد، آن هم را به منطقه‌ای ایده‌آل برای پرورش و همچنين عضوگیری نیروهای داعش خود خوانده تبدیل می‌کند.

 داعش خود خوانده در عین حال تلاش می‌کند تا مقری هم در کشورهای آسیای مرکزی نظیر افغانستان و همچنين اندونزی داشته باشد که پهناور و بزرگ‌ترین کشورهای مسلمان جهان خواهند بود. از روزی که دست‌کم ۶۳ تيم تروریستی در جنوب شرقی آسیا که بسیاری از آن هم‌ها اندونزیایی بودند با ابوبکر بغدادی بیعت کردند، داعش خود خوانده در اندونزی پیوسته قوی‌تر می‌مي شود. ریامیزارد ریاکودو، وزیر دفاع اندونزی در تلاش است تا با تهدید فزاینده داعش خود خوانده علیه کشورش مقابله کند. او برای این کار از آمریکا، استرالیا، نیوزیلند و همچنين ژاپن برای چیزی که آن هم را "ابتکار عمل اطلاعاتی پنج چشم" می‌نامد، درخواست کمک کرده است. ریاکودو هفته قبل با همتای استرالیایی‌اش دیدار کرد تا در مورد تهدید رو به رشد داعش خود خوانده در کشورهای آسیایی و همچنين در خواست کمک از استرالیا برای پروژه اطلاعاتی‌اش گفت‌وگو کنند.

 کریستوفر پاین، ‌وزیر دفاع استرالیا در این دیدار در جاکارتا گفت: ارتش‌ها نمی‌توانند تروریسم را شکست دهند ولي بايد توجه داشت می‌توانند تروریست‌ها را شکست دهند. ارتش استرالیا و همچنين اندونزی در داخل کشورهای خود از نهادهای اجرای قانون حمایت کرده‌اند و همچنين هر دوی آن هم‌ها در مبارزه با تروریسم در خارج از مرزهایشان شرکت‌ داشته‌اند.

آندری نویکوف، کارشناس مبارزه با تروریسم می‌گوید: داعش خود خوانده هم‌اکنون در حال استخدام نیرو، آموزش به آن هم‌ها و همچنين فعال کردن مجدد نیروهای مسلح خود در اروپا، آسیای مرکزی،آسیای جنوب شرقی و همچنين روسیه است.

به گفته نویکوف، داعش خود خوانده سخت در تلاش است تا خلافت جدیدی را در آسیا به راه بیندازد و همچنين می‌خواهد این کار را با "در اختیار گرفتن نیروهای مخفی جدید آماده برای عملیات و همچنين تقویت نیروهای فعلی خود" صورت دهد.

افغانستان کشور مورد علاقه داعش خود خوانده برای تاسیس خلافت جدید خود است، زیرا قسمت و بخش بزرگی از آن هم تحت کنترل حکومت مرکزی کابل نیست. جغرافیای کوهستانی این کشور برای عملیات آینده داعش خود خوانده در آسیا موقعیتی ایده‌آل را فراهم می‌کند و همچنين در عین حال از نیروهای داعش خود خوانده در مقابل حملات هوایی که منجر به فروپاشی خلافت سوریه و همچنين عراق شد، حفاظت می‌کند.

ولایت خراسان، شاخه افغانستان داعش خود خوانده هم‌اکنون با بمب‌گذاری‌های انتحاری بی‌وقفه که بیشتر آن هم‌ها شیعیان هزاره و همچنين سایر مسلمانان شیعه افغانستان را هدف قرار می‌دهند، این کشور را به سمت یک درگیری فرقه‌ای سوق می‌دهد. هزاره و همچنين سایر تيم‌های شیعه مذهب افغاستان حالا ایجاد نیروهای مقابله‌ای بر مبنای الگوی حشد الشعبی عراق را در نظر دارند تا با خطر رو به افزایش داعش خود خوانده مبارزه کنند.

داعش خود خوانده با پولشویی ۴۰۰ میلیون دلاری که از سوریه و همچنين عراق خارج کرده و همچنين با اقدامات مجرمانه‌ای نظیر آدم‌ربایی، دزدی، قاچاق مواد اعتياد آور و مخدر و همچنين عتیقه‌جات در کشورهایی که حاکمیت حداقلی قانون وجود دارد، کمپین جهانی جدید خود را تامین مالی می‌کند. این تشکیلات تروریستی همچنین به تدریج در حال بازگرداندن کنترل خود را بر میدان‌های نفتی سوریه است و همچنين تلاش می‌کند تا همین روند را در عراق نیز پیش بگیرد.

داعش خود خوانده طی حاکمیت خود بر قسمت و بخش‌های گسترده‌ای از عراق و همچنين سوریه در سال شمسي ۲۰۱۵، حدود شش میلیارد دلار به دست آورد که این تيم را به ثروتمندترین نهاد تروریستی تاریخ تبدیل کرد."

منبع: خبرگزاری دانشجویان ایران 

انتهای پیام

تقلای داعش خود خوانده برای ایجاد خلافت جدید در آسیا؛ افغانستان موقعیتی ایده‌آل در تاریخ ۱۹۷۰-۰۱-۰۱ ۰۳:۳۰:۰۰ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان