به هرزه نگاه کردن عادت کرده ام،راه رهایی چیست؟

%name به هرزه نگاه کردن عادت کرده ام،راه رهایی چیست؟

شفقنا (پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه) -حضرت آیت‌الله العظمی سیّد صادق روحانی به پرسشی در مورد رهایی از نگاه بد پاسخ گفته است.

به به گفته شفقنا متن پرسش مطرح شده وپاسخ این مرجع تقلید شیعیان بدین شرح است:

از پیامبر اکرم (صلى الله علیه وآله وسلم) نقل شده است: «هر کس چشم خود را از نگاه حرام پر کند، خداى تعالى در روز قیامت چشم او را با میخ هاى آتشین پر کند، و همچنين تا روز حشر از آتش انباشته مى سازد تا حساب شهروندان و مردم شهر به پایان رسد، و همچنين بعد از آن هم، او را به آتش مى افکند»…

جوانى هستم که هیچ زنى از مقابل چشمم رد نمى مي شود مگر این که با تمام وجود متوجه او مى شوم، و همچنين این، برایم تبدیل به عادت و همچنين ملکه شده و همچنين در قلبم نفوذ کرده است. چگونه مى توانم توبه کنم؟ و همچنين چگونه از این عادت که به واسطه دیدن رفتار دوستان، پدرم، برادرانم و همچنين نزدیکانم شروع شده، رهایى یابم؟

جواب آیت الله العظمی روحانی: باسمه جلت اسمائه؛ از پیامبر اکرم (صلى الله علیه وآله وسلم) نقل شده است: «هر کس چشم خود را از نگاه حرام پر کند، خداى تعالى در روز قیامت چشم او را با میخ هاى آتشین پر کند، و همچنين تا روز حشر از آتش انباشته مى سازد تا حساب شهروندان و مردم شهر به پایان رسد، و همچنين بعد از آن هم، او را به آتش مى افکند» (۱).
آن هم گونه که در روایات به آن هم اشاره شده، انسان مى تواند با اجبار نفس و همچنين الزام آن هم از طریق عهد و همچنين نذر از این رذیله، رهایى یابد. او مى تواند چشم خود را فرو افکند، و همچنين فرو افکندن چشم تأثیرى عجیب دارد. از پیامبر (صلى الله علیه وآله وسلم) نقل شده است که: «از ایشان در مورد مردى پرسیدند که زن (نامحرم ) بر او بگذرد و همچنين او نگاه کند، فرمود: نگاه نخست حق تو است، و همچنين نگاه بار دوم بر ضرر توست، و همچنين نگاه سوم تیر زهرآگینى از تیرهاى شیطان است. هر کس بخاطر خداى تعالى، نه بخاطر دیگران، از تکرار نگاه خوددارى کند، خداوند ایمانى به او عطا مى فرماید که طعم و همچنين لذت آن هم را مى چشد» (۲).
در برخى نصوص شریف اذعان شده که درمان نگاه حرام، از راه درمان علت آن هم میسر است; زیرا منشا آن هم غالبا تهییج شهوت است. لذا در صورتي که انسان فوران شهوتش را از راه حلال درمان نماید، به حرام نیازى پیدا نمى کند. و همچنين این آن هم است که امام و پيشوا على (علیه السلام) در سخنى به آن هم اشاره کرده و همچنين فرموده است: «در صورتي که یکى از شماها زنى را دید که او را شگفت زده کرد، نزد شوهر يا همسر خود برود، زیرا نظیر آنچه دیده است در همسر خود او نیز هست. پس شیطان را به دل خود راه ندهد. و همچنين چشمش را از آن هم زن برگرداند; و همچنين در صورتي که همسرى ندارد، دو رکعت نماز بخواند و همچنين خداى را زیاد حمد و همچنين ستایش کند، و همچنين پیامبر و همچنين آل پیامبر را صلوات بفرستد، آن هم گاه دعا کند و همچنين از فضل خداوند تبارک و تعالي درخواست کند که خداوند به مهربانى خود حلالى را فراهم کند که او را بى نیاز سازد.» (۳)

——————————————————————

۱- مستدرک الوسائل، ج ۱۴، ص ۲۶۸; بحارالانوار، ج ۱۰۱، ص ۳۷.

۲- مستدرک الوسائل، ج ۱۴، ص ۲۶۸.

۳- بحارالانوار، ج ۱۰، ص ۱۱۵; و همچنين ج ۱۰۰، ص ۲۸۷.

انتهای پیام

fa.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

به هرزه نگاه کردن عادت کرده ام،راه رهایی چیست؟ در تاریخ ۲۰۱۸-۱۰-۲۱ ۰۰:۲۷:۱۵ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان