ادامه دومینو ترور اندیشمندان عربستانی توطئه آل‎سعود برای اعدام «حسن فرحان المالکی»

ادامه دومینو ترور اندیشمندان عربستانی توطئه آل‎سعود برای اعدام «حسن فرحان المالکی»

|ادامه دومینو ترور اندیشمندان عربستانی توطئه آل‎سعود برای اعدام «حسن فرحان المالکی» از مسیح داراب|

دادگاه کیفری رژیم آل سعود چندی پیش با تشکیل یک جلسه محرمانه به بررسی اتهام هاي «حسن فرحان المالکی» از اندیشمندان، محققان و همچنين پژوهشگران مشهور عربستان پرداخت. بر این اساس بر آن هم شدیم که طی گزارشی به معرفی وی و همچنين مواضعش بپردازیم.

زندگی نامه

حسن فرحان حسن الزغلي الخالدي المالکي متولد ۱۹۷۰میلادی (۱۳۴۹ شمسی) در منطقه «جبال بني مالک» واقع در ۱۵۰ کیلومتری مرکز استان جازان است.

تحصیلات

مالکی مدرک ابتدایی خود را از مدرسه «القعقاع» واقع در منطقه «بوادي الجنية بني مالک» را در سال شمسي ۱۴۰۱ هجری قمری دریافت کرد و همچنين مدارک دوران های راهنمای را از از مدرسه «الداير» در منطقه «بني مالک» در سال شمسي ۱۴۰۳ هجری قمری، مدرک دوران دبیرستان را در سال شمسي ۱۴۰۷ هجری قمری و همچنين مدرک لیسانس رسانه را از دانشگاه محمد بن سعود در سال شمسي ۱۴۱۲ هجری قمر دریافت کرد و همچنين سپس برای کسب علوم و همچنين معارف اسلامی از محضر چند تن از علمای شیعه و همچنين سنی بهره برد.

 

فعالیت ها

نظارت بر نشريات و مطبوعات، فعالیت در تلویزیون عربستان، نظارت بر صفحات دینی مجله «الشرق السعودیه»، معلم ورزش، کارشناس تربیت، انجام مسائل تحقیقاتی و همچنين مشارکت در نوشتن موسوعه های متنوع و گوناگون و مختلف ، بخشی از فعالیت های حسن فرحان المالکی طی سال شمسي های ۱۴۱۳ تا ۱۴۱۷ هجری قمری بود.

نوشتن مقالات گوناگون در روزنامه و همچنين مجله های متنوع و گوناگون و مختلف نظیر مجله «اليمامة»، «الشرق»، روزنامه «اليوم»، «الرياض» و همچنين «البلاد» طی سال شمسي های ۱۴۱۱ تا ۱۴۱۸ هجری قمری از دیگر فعالیت های این اندیشمند عربستانی محسوب می مي شود.

حضور در شبکه های تلویزیونی به عنوان کارشناس مذهبی و همچنين انجام مناظرات متنوع و گوناگون و مختلف با وهابی و همچنين سلفی‎ها بخشی از فعالیت های وی محسوب می مي شود. رژیم آل سعود حتی از حضور وی در برنامه جذاب و جالب و خوب های شبکه عربی وصال که گرایش سلفی – وهابی دارد، جلوگیری به عمل آورده است.

آل خلیفه بعد از ديدن توانمندی و همچنين قوه استدلال حسن فرحان المالکی نتوانست فعالیت های مذهبی وی را تحمل کند، بنابراین دستور به ممنوعیت تصویر وی داد.

۱٫ حرية الاعتقاد في القرآن الکريم والسنة النبوية ۲٫  داعية وليس نبياً ۳٫ نحو إنقاذ التاريخ الإسلامي قراءة في کتب العقائد ۴٫ حسن الإجابة في عقيدة الإمساک عما شجر بين الصحابة ۵٫ رواة الحديث قراءة في کتاب التوحيد ۶٫ حديث : معاوية فرعون هذه الأمة ۷٫ بحث في إسلام معاوية بن أبي سفيان ۸٫ حديث : إذا رأيتم معاوية على منبري فأقتلوه ۹٫ حديث الدبيلة ۱۰٫ هل مات معاوية على دين الإسلام؟ ۱۱٫ نقض رأي ابن تيمية في إسلام معاوية ۱۲٫ بيعة علي بن ابی طالب (علیه السلام) برخی از تالیفات و همچنين مقالات حسن فرحان المالکی است.

بازداشت

حسن فرحان المالکی در ۱۷ اکتبر ۲۰۱۴ میلادی (۲۰ مهر ۱۳۹۳ شمسی) از سوی نیروهای امنیتی رژیم آل سعود بازداشت و همچنين به زندان «المز» در ریاض منتقل شد و همچنين سپس وی را به زندان «الحایر» یکی از مخوفترین زندان های آل سعود منتقل کردند.

دیدگاه ها

پویش مردمی «ارفع صوتک» وابسته به شبکه الحره در گفت‌وگو با فرحان المالکی به بررسی اختلافات مذهبی سنی و همچنين شیعه پرداخته و همچنين سوالات بسیاری را در ارتباط و رابطه با چگونگی همزیستی مذهبی در منطقه مطرح کرده است.

در این گفت‌وگو فرحان المالکی گفتمان قرآنی را تنها مرجع مورد پذیرش از سوی همه مذاهب اسلامی معرفی کرده و همچنين می‌گوید: «هم در میان شیعیان و همچنين هم در میان اهل سنت اشخاص افراطی و همچنين معتدل وجود دارد ولي بايد توجه داشت گفتمان قرآنی خطوط قرمزی را مشخص کرده که ضامن حفظ حقوق همه مذاهب است.» او ادامه می‌دهد: « مبارزه با اندیشه معنایی ندارد، حق طبیعی شیعیان و همچنين اهل سنت است که آرا و همچنين نظرات خود را مطرح کنند ولي بايد توجه داشت اجازه ندارند که از مشترکات قرآنی عبور کنند.»

وی "مذهب حنابله در اهل سنت را نسبت به شافعی، معتزلی و همچنين تصوف افراطی میخواند" و همچنين تاکید می کند: «تکفیر و همچنين مباح شمردن خون دیگران شامل مواردی است که در مذهب حنابله و همچنين رویکرد سلفی‌ها می‌قدرت یافت. شاید این مساله در مذاهب دیگر هم یافت مي شود ولي بايد توجه داشت در حال حاضر نمود ندارد.»

المالکی با اشاره به اینکه تا کنون تاثیر ابن تیمیه بیشتر از علمای امروز الازهر و همچنين عربستان است، گفت: «در مورد شیعیان قضیه کاملا متغاير و متفاوت است و همچنين در این مذهب همواره به مرجع معاصر برای دریافت فتوا رجوع می‌مي شود. این مساله برای ایجاد گفت و همچنين گو بین مذاهب بسیار تاثیر گذار است.»

 

میراث مذهب سلفی مملو از تکفیر دیگران است

فرحان المالکی در پاسخ به این سوال که "آیا این مساله پیشرفت مذهبی شیعیان را امکان پذیرتر کرده است؟" می‌گوید: «بله همینطور است. با وجود اینکه من سنی مذهب هستم ولي بايد توجه داشت معتقدم تشیع، زیدیه و همچنين اباضیه توانسته اند از میراث مذهبی خود فراتر بروند ولي بايد توجه داشت مذهب سلفی همچنان غرق در میراث قبل خودش است و همچنين همین مسأله به افراطی گری دامن می‌زند.»

وی تصریح می کند: «در سلفی‌گری ما نه تنها شاهد تکفیر دیگری بلکه مباح شمردن خون مسلمان هستیم. عبارت "لزوم کشته شدن" به دلیل "بدعت" به تواتر در منابع سلفی یافت می‌مي شود. ما در عربستان کارگران هندو، بودایی و همچنين زرتشتی داریم. آیا اشتباهات فکری شیعیان یا اباضی ها از غیر مسلمنان بیشتر است؟"

این اندیشمند عربستانی با تاکید بر «تکفیر صریح شیعیان، معتزله، صوفی‌ها، اشاعره و همچنين سایر مسلمانان از سوی سلفی‌های تندرو»، می‌گوید: «در این مذهب هم اشخاص رادیکال و همچنين معتدل وجود دارند ولي بايد توجه داشت در نهایت خروجی این مذهب کشتن و قتل همه کسانی است که اندیشه متغاير و متفاوت دارند. من ترجیح میدهم که طرف مقابل مرا کافر بشمارد و همچنين زنده بمانم تا اینکه به بدعت متهم شده و همچنين مرا به کشتن و قتل برساند! اشکال اصلی در مذهب سلفی وهابی، صدور حکم کشتن و قتل پیش از اثبات کفر است.»

تکفیر در مواضع علمای امروز شیعیان یافت نمی‌مي شود

وی به مساله وجود تکفیر در میراث عقایدی شیعه اینگونه پاسخ میدهد: « در صورتي که در قبل نیز گفتمان افراطی در میان برادران شیعه وجود داشته باشد ولي بايد توجه داشت امروز از زبان مفتی‌های معاصر شیعه آن هم را نمی‌شنویم. شخصیت هایی مانند (آیت الله) خامنه ای، (آیت الله) سیستانی و همچنين (آیت الله) محمد حسین فضل الله از میراث شیعه فراتر رفته اند. من همه فتواهایی که حقوق دیگری را هتک می‌کند محکوم می‌شمارم ولي بايد توجه داشت مشکل این است که علي رغم تشیع، فتواهای تکفیر در میراث سلفی همچنان به نيرو خود باقی است.» او در ادامه، ادعای مجری در ارتباط و رابطه با کشتار اهل سنت از سوی تيم های شیعه در عراق و همچنين سوریه را غیر مستند می‌داند و همچنين تاکید می‌کند که شیعیان با اتهام هاي غیر واقعی زیادی مواجه خواهند بود.

این اندیشمند سعودی با تاکید بر کارساز بودن نهاد مرجعیت تشیع و همچنين فقدان چنین نهادی در میان اهل سنت، تصریح میکند: « بهتر است که مفتی از سوی خود مراجع تعیین شوند و همچنين نه از سوی حکومت. من در مدت زمان سکونتم در لبنان از نزدیک دیدم که مسیحیان به همین ترتیب اسقف اعظم خود را تعیین می‌کنند.» وی در ادامه گفت: «سلفی‌ها هیچگاه به گفت و همچنين گو با دیگری نظر ندارند. در قبل نیز ملک عبدالله مفتی های وهابی را به مذاکره با سایر مذاهب و همچنين ادیان مجبور می‌کرد.»

 

القرضاوی ضعیف است و همچنين از گفت‌وگو با شیعیان واهمه دارد

وی در میان سلفی‌ها حاتم العونی را دارای ویژگی‌های مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري برای گفت‌وگو با علمای سایر ادیان توصیف و همچنين تاکید کرد: «القرضاوی در ابتدا اقدامات مثبتی را انجام داد ولي بايد توجه داشت در ادامه به دامان افراط رفت. او هم مانند برخی دیگر از علمای ما ضعف علمی دارد و همچنين از گفت و همچنين گو واهمه دارد. آنها به خوبی میدانند که طرف مقابل ادله قابل توجهی دارد. شیعیان شناخت بسیار خوبی از میراث اهل سنت دارند ولي بايد توجه داشت اهل سنت چنین شناختی نسبت به شیعیان ندارند.»

المالکی می‌گوید: «در شیعیان هم افرادی مانند (آیت الله) محمد حسین فضل الله اقدامات مثبت زیادی داشته اند. نمی‌قدرت دو مذهب را در این راستا یکسان دانست. (آیت الله) سیستانی گفت: "اهل سنت جان ما خواهند بود." آیا در خلیج (فارس) کسی پیدا می مي شود که چنین تعبیری را برای شیعیان به کار برد؟»

وی ادامه می‌دهد: «شیعیان پژوهش های مختلفی را انجام داده اند و همچنين حتی اشکالاتی به کتاب الکافی وارد کرده اند. آیا هیچ پژوهشگر سنی هست که البخاری را بررسی کند و همچنين ضعف های آن هم را پیدا کند؟ جریان سلفی حتی ابن تیمیه که از متاخرین هست را هم تقدیس میکند.»

الازهر نمیتواند مجری گفت‌وگوی اهل سنت با شیعیان باشد

المالکی در ادامه به انتقاد از الازهر میپردازد و همچنين می گوید: «الازهر در زمان بزرگانی مانند محمد عبده رفاعه الطهطاوی و همچنين محمد شلتوت اقدامات مثبتی را داشت ولي بايد توجه داشت امروز که نیمی سلفی و همچنين نیمی سیاسی است نمی تواند مبتکر گفت و همچنين گوی مذهبی با شیعیان باشد.» وی می‌گوید: «متاسفانه مسلمانان با بودایی ها، نصاری و همچنين زردشت میتوانند همزیستی داشته باشند ولي بايد توجه داشت با یکدیگر به مشکل بر میخورند.»

وی تصریح می کند: «در شیعیان شخصیت هایی مانند حیدر حب الله، سید کمال حیدری می‌توانند گفت‌وگو با اهل سنت را دنبال کنند. شخصیت‌های سنی مانند شیخ ماهر حمود از لبنان، شیخ خالد الملا از عراق، الشریف حاتم العونی از عربستان، اسلام بحیری از مصر و همچنين عدنان ابراهیم هم می‌توانند در گفت‌وگوی اهل سنت با شیعیان نقش داشته باشند.»

این اندیشمند عربستانی در پایان به ارتباط و رابطه خوب و همچنين سازنده خود با شیخ حسن الصفار، از علمای شیعه عربستان اشاره و همچنين تاکید می‌کند: « ما ارتباط و رابطه بسیار خوبی با هم داریم. به نظرم شیخ صفار باید از اعضای هیات کبار علمای عربستان باشد. ارتباط و رابطه من با او نسبت به بسیاری از علمای سلفی که از همفکران من خواهند بود بهتر است، چرا که او بر خلاف بسیاری از سلفی‌ها ابایی از گفت و همچنين گو ندارد و همچنين به آن هم اقدام میورزد.»

اتهام هاي

دادگاه کیفری رژیم آل سعود، اتهام هاي زیر را به مالکی نسبت داده است:

۱٫ شک در اصول دین اسلام از طریق مسائل ذیل:

الف) توهین به سنت نبی اکرم (صلی الله علیه و همچنين آله و همچنين سلم)

ب) رد اکثر احادیث رسول اکرم (صلی الله علیه و همچنين آله و همچنين سلم)

ج) ناديده گرفتن صحت و همچنين روایت های بخاری، انتقاد ازابوبکر، عمر، عثمان و همچنين دیگر صحابه و همچنين لعن معاویه بن ابی سفیان

د) دعوت به ترک سیره اهل سنت و همچنين جماعت و همچنين اخذ عقاید گمراهان و همچنين باطل

۲٫ پیروی از روش خلاف کتاب، سنت و همچنين اجماع سلف و همچنين تکفیر معاویه و همچنين جهنمی دانست وی

۳٫ اهانت به مسؤولان دولتی و همچنين هیأت علمای ارشد این کشور و همچنين افراط گرا خواندن آنها

۴٫ تلاش برای بر هم زدن انسجام اجتماعی و همچنين همبستگی ملی از طریق توهین به علما، بزرگان و رهبران سیاسی، توصیف آنها به داعشی، توهین به کشورهای حاشیه خلیج فارس و همچنين تهمت به آن هم ها مبنی بر حمایت از جریان تروریستی داعش خود خوانده

۵٫ حمایت از گروه و حزب الله و همچنين تمجید از حجت الاسلام سید حسن نصر الله دبیرکل این گروه و حزب و همچنين همچنین تعریف و همچنين تمجید از انقلاب اسلامی ایران، امام و پيشوا خمینی (ره)، انصار الله یمن و همچنين تحریک و همچنين حمایت از تظاهرات های بحرین علیه رژیم آل خلیفه

۶٫ تالیف کتب و همچنين مقالات با مضامین انحرافی و همچنين چاپ و همچنين نشر آن هم در کشورهای خارجی با وجود علم به ممنوعیت چنین اقداماتی

۷٫ حضور در مجامع بین المللی و همچنين بیان عقاید باطل و همچنين منحرف

۸٫ دریافت دارايي ها نامشروع از داخل و همچنين خارج عربستان برای حمایت از انظار و افکار منحرف و همچنين ضد عربستان.

۹٫ خروج غیرقانونی از عربستان و همچنين سفر به یمن

۱۰٫ حمایت از جریان تروریستی داعش خود خوانده و همچنين القاعده

۱۱٫ دروغ بستن به خداوند متعال و همچنين رسول اکرم (صلی الله علیه و همچنين آله و همچنين سلم)

۱۲٫ اهانت به مقامات عربستان در فضای مجازی

۱۳٫ ترغیب نسبت به انفجار در مدینه و همچنين انفجار هواپیماها و همچنين تحریک انظار و افکار عمومی

واکنش ها به بازداشت المالکی

نیروهای امنیتی رژیم آل سعود عباس فرزند حسن المالکی را به جرم و جنايت درخواست برای آزادی پدرش بازداشت کردند.

 

حجت الاسلام شیخ جواد الخالصی امام و پيشوا جمعه کاظمین در خطبه های نماز جمعه این هفته به محاکمه حسن فرحان المالکی واکنش نشان داد و همچنين آن هم را ظالمانه، غیر شرعی و همچنين غیر قانونی خواند.

وی افزود: رژیم آل سعود در عربستان و همچنين آل خلیفه در بحرین با مطرح کردن اتهام های بی اساس و همچنين دروغ علیه علما و همچنين اندیشمندان درپی از بین بردن مخالفان خود و همچنين اعدام آنان خواهند بود.

شیعیان و همچنين علاقه مندان به این اندیشمند عربستانی با آزادی هشتگ های متنوع و گوناگون و مختلف نظیر «#الحرية_لحسن_فرحان_المالکي» در شبکه های اجتماعی خواستار آزادی فوری وی شدند.

پیام مالکی از داخل زندان

حسن فرحان الماکی در پیامی صوتی از داخل زندان وضعیت جسمی اش را مناسب توصیف کرد و همچنين درواکنش به احتمال صدور حکم اعدام خود گفت: برای قربانی شدن و همچنين فداکاری آماده است.

مالکی در این پیام با اشاره به اینکه آنچه با آن هم روبرو شده در مقایسه با آنچه اشخاص مصلح به خود دیده اند، چیزی نیست، اظهار داشت: در مقایسه با اهل بیت رسول الله اعظم (صلی الله علیه و همچنين آله و همچنين سلم) و همچنين حتی اشخاص مصلح، ما هنوز کاری نکرده ایم.

 

ای با بیان اینکه تنها به آینده ای نگاه می کند که می تواند با چنین فداکاری هایی روبرو مي شود، افزود: هر شخصی که در قبل ساعت می پوشید، تازیانه می خورد و همچنين همچنین هر شخصی که به اسلام ابوطالب نظر داشت، به اعدام محکوم می شد.

این اندیشمند عربستانی، زندان را فرصتی برای دیدار با دوستانش در زندان «حائر» برشمرد و همچنين تاکید کرد که تنها و فقط حق خود در انتقاد و همچنين ابراز دیدگاه نسبت به غلو، انظار و افکار ابن تیمیه، وهابیت و همچنين جریان تروریستی داعش خود خوانده بهره بري و استفاده کرده و همچنين از آنان انتقاد ساخته است.

جمع بندی

حذف فیزیکی و همچنين ترور اندیشمندان، علما، روزنامه نگاران، سیاستمداران و همچنين هر کس که به نحوی در مسائل سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و همچنين دینی فعالیتی دارد که علي رغم دیدگاه ها و همچنين اندیشه های رژیم آل سعود باشد، محکوم به اعدام و همچنين زندان های طولانی مدت در عربستان است.

آل سعود در حالی چهره دموکراسی، حقوق بشر، حمایت از آزادی بیان، دینمداری و همچنين متمدن به خود می گیرد که بوی از این مسائل نبرده است و همچنين بارها با اقدامات شنیع و همچنين جنایت های متنوع و گوناگون و مختلف بر خلاف آن هم چه که به ظاهر نمایش می دهد، حرکت می کند. اعدام آیت الله شیخ نمر باقر النمر در سال شمسي ۲۰۱۶ میلادی و همچنين اکنون ترور جمال خاشقچی و همچنين تهدید به اعدام حسن فرحان المالکی از مسائلی نیست که جهان اسلام بتواند نسبت به آن هم سکوت کند و همچنين در واقع آن هم را یک مساله عادی بشمارد. امت اسلامی و همچنين در راس آن هم علمای اسلام اعم از شیعه و همچنين سنی و همچنين همه آزادی خواهان جهان باید علیه جنایت های رژیم آل سعود قیام کنند و همچنين با فشار رسانه ای و همچنين سیاسی اجازه ادامه اقدامات حاکمان عربستان را ندهند. سکوت در برابر قلع و همچنين قمع انسان های بی گناه در هر کشور و همچنين به هر بهانه در واقع اعلام رضایت باطنی و همچنين ظاهری نسبت به اقدامات آنان محسوب می مي شود بنابراین سکوت در برابر جنایات آل سعود از لحاظ عقل و همچنين دین مذموم است.

عارف ابراهیمی ـ خبرگزاری رسا

انتهای پیام

ادامه دومینو ترور اندیشمندان عربستانی توطئه آل‎سعود برای اعدام «حسن فرحان المالکی» در تاریخ ۱۹۷۰-۰۱-۰۱ ۰۳:۳۰:۰۰ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان