آیت الله جوادی آملی: در صورتي که مساله معاد روشن مي شود ظالمان اینگونه به جان شهروندان و مردم شهر نمی افتند

%name آیت الله جوادی آملی: در صورتي که مساله معاد روشن مي شود ظالمان اینگونه به جان شهروندان و مردم شهر نمی افتند

شفقنا- حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی گفت: در صورتي که پيشامد جديد معاد، در صورتي که پيشامد جديد جهنم، در صورتي که پيشامد جديد عذاب روشن بشود دیگر کسانی که ظلم می کنند این جور به جان شهروندان و مردم شهر نمی‌افتند.

به به گفته شفقنا، این مرجع تقلید در جلسه درس تفسیر خود در مسجد اعظم قم، با اشاره به مساله معاد در قرآن کریم، اذعان داشت: معاد پيشامد جديد خیلی پیچیده ای است، برای اینکه کل این عالم عوض می‌مي شود؛ جهان‌لرزه است، نه زمین‌لرزه؛ ﴿إِنَّ زَلْزَلَهَ السَّاعَهِ شی‏ْءٌ عَظِیمٌ﴾، کل این عالم بساطش برچیده می‌مي شود، فرمود ما آن هم طوری که این بساط را پهن کردیم آن هم را جمع می‌کنیم؛ ﴿یوْمَ نَطْو همچنينِی السَّماءَ کَطَی السِّجِلِّ لِلْکُتُب‏﴾.

او ادامه داد: خداوند تبارک و تعالي نکند که ما در قیامت از نزدیک با مساله جهنم باخبر شویم و همچنين خدای ناکرده آنجا را ببینیم! اسرار آنجا میلیون‌ها پيشامد جديد پیچیده دارد ولي بايد توجه داشت آن هم قدر که ما از روی ظواهر آیات می‌فهمیم این است که جهنم منقول است! جهنم را می‌آورند و همچنين می‌برند؛ ﴿و همچنينَ جی‏ءَ یوْمَئِذٍ بِجَهَنَّمَ یوْمَئِذٍ یتَذَکَّرُ الْإِنْسانُ﴾ در سوره مبارکه «فجر» فرمود آن هم روز جهنم را می‌آوریم، گرچه جهنم‌های دیگری هم خواهند بود که غیر منقول‌اند.

آیت الله جوادی آملی خاطرنشان کرد: الآن در کوره‌های بلند ذوب آهن اول مواد سوخت و همچنين سوز مثل ذغال‌سنگ، نفت یا گازوییل را می‌ریزند، در مرحله بعد ماده انفجاری را در کوره می‌اندازند، تا این کوره گُر بگیرد. وقتی گر گرفت، آن هم مواد مورد نظر را برای ذوب در کوره می‌ریزند. همین سه مرحله را قرآن در مورد جهنم بیان می کند؛ فرمود ما از جنگل هیزم نمی‌آوریم، همین ظالمین، همین اختلاسی‌ها و همچنين همین نجومی‌ها هیزم جهنم‌اند: ﴿و همچنينَ أَمَّا الْقَاسِطُونَ فَکَانُوا لِجَهَنَّمَ حَطَباً﴾؛ حطب یعنی هیزم، این استکبار و همچنين صهیونیسم، این کسی که این جور یمنی‌ها را به خاک و همچنين خون می‌کشد، کسانی که قسمت مهم بودجه کشورشان صرف ساختن اسلحه‌های آدم‌کشی است، اینها هیزم جهنم خواهند بود. پس هیزم جهنم خود ظالمین‌اند و همچنين استکبار خواهند بود. در مرحله بعد از آتشگیره، آتشزنه یا مواد انفجاری این آتش به ﴿و همچنينَقُودُ النَّارِ﴾ نام می برد. فرمود وقود آتش جهنم سران استکبار خواهند بود. ﴿و همچنينَقُودُهَا النَّاسُ و همچنينَ الْحِجارَهُ﴾، توده شهروندان و مردم شهر در صورتي که ظالم شدند، جزء هیزم جهنم‌اند. منظور از وقود ائمه کفر خواهند بود؛ آن هم طوری که در دنیا ظلم آنها گسترده است، در آخرت آنها هم ﴿و همچنينَقُودُ النَّارِ﴾ند. لذا بعد از جریان آل فرعون می‌فرماید وقتی وقود را ذکر می‌کند می‌فرماید: ﴿کَدَأْبِ آلَ فِرْعَو همچنينْنَ﴾، آل فرعون ﴿و همچنينَقُودُ النَّارِ﴾ند.

او تاکید کرد: پس ما یک ظالم داریم، یک ائمه کفر؛ ظالمین این مواد سوخت و همچنين سوزند. آن هم ائمه کفر مثل آتشزنه خواهند بود که دیگران را می‌گیرانند. این می‌مي شود: ﴿و همچنينَقُودُ النَّارِ﴾. و همچنين این آتش هم از درون سر می‌زند، نه از بیرون. فرمود این ﴿نَارُ اللَّهِ الْمُوقَدَهُ﴾، این یک آتشی است از درون سر می‌زند، نه از بیرون. این آتش‌های دنیا از بیرون سرایت می‌کند به درون. آتش قیامت از درون سرایت می‌کند به بیرون که این آتش را می‌فرماید که ناری است که ﴿تَطَّلِعُ عَلَی الأفْئِدَهِ﴾؛ از فؤاد سر می‌زند، طلوعش و همچنين سرزدنش از قلب است، زيرا و به درستي که انسان از کفر و همچنين از قلبش آسیب می‌بیند؛ وگرنه از بدن که بدن تابع قلب است، کارهایی که دست و همچنين پا می‌کند برابر آن هم نیت و همچنين اراده و همچنين قلب و همچنين اینهاست.

استاد حوزه علمیه قم اذعان داشت: این ﴿جَزاءً و همچنينِفاقاً﴾ یک جا در قرآن ذکر شده، آن هم هم مخصوص جهنم است. فرمود هیچ اضافه نیست آنجا. جزای وفاق که مال مؤمنین نیست. مال مؤمنین ﴿مَنْ جاءَ بِالْحَسَنَهِ فَلَهُ عَشْرُ أَمْثالِها﴾[۸] است و همچنين امثال ذلک. این یک جای قرآن است مخصوص جهنم که ما هرگز بیشتر از استحقاق کسی را عذاب نمی‌کنیم: ﴿جَزاءً و همچنينِفاقاً﴾. اینجا هم فرمود: ﴿و همچنينَ یفْعَلُونَ ما یؤْمَرُونَ﴾؛ هر جوری که می‌خواهد امر بکند می‌دهد.

او تصریح کرد: در صورتي که پيشامد جديد معاد، در صورتي که پيشامد جديد جهنم، در صورتي که پيشامد جديد عذاب روشن بشود دیگر کسانی که ظلم می کنند این جور به جان شهروندان و مردم شهر نمی‌افتند. باطن ظلم آن هم ﴿تَطَّلِعُ عَلَی الأفْئِدَهِ﴾ است. نفرمود به سبب گناه ما تو را کیفر دادیم؛ نه! عمل تو را به تو دادیم. الآن در صورتي که کسی سَم خورد، بعد به بیماری‌های بدخیم مبتلا شد، این آن هم سمّ است که به این صورت دخل و درآمد، چیزی دیگر که نیست. کسانی که ظلم می کنند در صورتي که بدانند ظلم یعنی چه! قبر یعنی چه! هرگز این اقدامات را نمی کنند.

آیت الله جوادی آملی با بیان اهمیت مساله توبه، بیان داشت: راه بازگشت و همچنين توبه همواره باز است؛ ﴿یا أَیهَا الَّذینَ آمَنُوا تُوبُوا إِلَی اللَّهِ تَو همچنينْبَهً نَصُوحاً﴾، بگویید خدایا آمدیم. نه بیراهه بروید نه راه کسی را ببندید. ﴿تُوبُوا إِلَی اللَّهِ تَو همچنينْبَهً نَصُوحاً عَسی‏ رَبُّکُمْ أَنْ یکَفِّرَ عَنْکُمْ سَیئاتِکُمْ و همچنينَ یدْخِلَکُمْ جَنَّاتٍ تَجْری مِنْ تَحْتِهَا الْأَنْهارُ﴾، چه بهتر از این!؟ چرا این راه را نرویم.

انتهای پیام

fa.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

آیت الله جوادی آملی: در صورتي که مساله معاد روشن مي شود ظالمان اینگونه به جان شهروندان و مردم شهر نمی افتند در تاریخ ۲۰۱۸-۱۰-۲۲ ۱۴:۴۰:۰۳ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان