چرا آیت‌الله کاشانی تجدید ارتباط و رابطه با انگلستان را «عزای ملی» می‌دانست؟

چرا آیت‌الله کاشانی تجدید ارتباط و رابطه با انگلستان را «عزای ملی» می‌دانست؟

|چرا آیت‌الله کاشانی تجدید ارتباط و رابطه با انگلستان را «عزای ملی» می‌دانست؟ از مسیح داراب|

۲۸ مرداد سال شمسي ۳۲ عوامل رژیم پهلوی با کمک نهاد سیای آمریکا توانستند حکومت قانونی محمد مصدق را برکنار و همچنين محمدرضاشاه که از کشور به ایتالیا گریخته بود را به ایران برگردانند.

با پیروزی کودتاگران در مردادماه، پرونده چندسال مبارزه و همچنين جهاد برای ملی شدن نفت ایران  پایان تلخی پیدا کرد. برخی اعضای حکومت مصدق به زندان محکوم شدند و همچنين آیت‌الله کاشانی و همچنين مسلمانان مبارز مجبور به منزل و خانه نشینی شدند.

یکی از برکات نهضت ملی شدن صنعت نفت، قطع ارتباط و رابطه با انگلستان بود. امتیاز نفت کشور آن هم زمان در اختیار حکومت انگلیس بود ولي بايد توجه داشت با تصویب ملی شدن نفت در مجلس شورای ملی در سال شمسي ۱۳۲۹، مذاکرات هیئت‌های متنوع و گوناگون و مختلف با موانعی که حکومت انگلیس ایجاد می‌کرد همواره با شکست روبه‌رو می‌شد تا اینکه حکومت مصدق اقدام به قطع ارتباط و رابطه کرد.

با وقوع کودتای ۲۸ مرداد و همچنين روی کار‌آمدن فضل‌الله زاهدی، وی به عادی‌سازی روابط تن می‌دهد و همچنين اعلامیه مشترکی از طرف حکومت دو کشور صادر می‌مي شود "دولتین ایران و همچنين انگلیس تصمیم گرفته‌اند روابط سیاسی را برقرار سازند و همچنين هریک به‌زودی سفیرکبیر به کشور دیگری اعزام دارند. سپس در نزدیک‌ترین موقعی که مورد موافقت طرفین باشد در باب حل اختلافات مرتبط به نفت که اخیراً موجب تیرگی روابط بین آنها شده شروع به مذاکره نمایند…"

آن هم زمان به‌دلیل جو خفقان و همچنين دستگیری اعضای حکومت مصدق و همچنين شهادت فدائیان اسلام، کمتر کسی جرات ابراز عقیده پیدا می‌کرد. با این‌حال آیت‌الله کاشانی و همچنين برخی اعضای اقلیت مجلس هفدهم اعلام کردند که حکومت هر تصمیمی می‌گیرد نباید از حدود قانون ۹ ماده‌ای ملی شدن نفت تجاوز نکند. 

مذاکرات نفتی از ۲۲ فروردین ۱۳۳۳ با سرپرستی وزیر اقتصاد و همچنين دارایی علی امینی آغاز شد که منجر به قرارداد کنسرسیوم یا قرارداد «امینی – پیج» گردید. بر اساس قرارداد جدید حکومت ایران تضمین می‌کرد که تا ۲۵ سال شمسي نفت تولیدی را به شرکت‌های عضو کنسرسیوم (آمریکایی، انگلیسی، هلندی و همچنين فرانسوی) بفروشد. 

آیت‌الله کاشانی در یک جلسه مطبوعاتی در ۲۰ آذر سال شمسي ۳۲ در مورد تجدید ارتباط و رابطه با انگلستان می‌گوید "ملت شریف ایران هرگز تن به این ذلت نخواهد داد. هر روزی که حکومت اعلام تجدید ارتباط و رابطه بدهد، روز «عزای ملی» است." مخالفت صریح کاشانی با انگلستان و همچنين آمریکا در برهه‌ای که بسیاری از اعضای جبهه ملی سکوت اختیار کرده بودند نمایانگر خط اصیل اسلامی است که این روحانی مبارز داشت.

متن زیر مشروح مصاحبه آیت‌الله کاشانی در ۲۰ آذر ۳۲ علیه برقراری مجدد ارتباط و رابطه با انگلستان است که در کتاب "روحانیت و همچنين نهضت ملی شدن نفت" منتشر شده است. 

سوال: نظر حضرت عالی در مورد تجدید ارتباط و رابطه با انگلستان چیست؟

آیت‌الله کاشانی: مکرر نظر خود را اظهار کرده‌ام، در اعلامیه‌ای که ۲۰ روز قبل داده‌ام باز گفتم. همچنين و علاوه بر اینکه روابط روی علل و همچنين موجبات قطع شده و همچنين آن هم علل و همچنين موجبات هنوز موجود است و همچنين تا آن هم علل موجود باشد تجدید ارتباط و رابطه غلط است، برای اینکه انگلستان علي رغم حق و همچنين حقیقت و همچنين قانون دنیا که ما را مختار کرده نفت را ملی کنیم، ما را محاصره اقتصادی کرده و همچنين غالبا سفارت انگلستان در ایران دسایس تخریب نهضت را فراهم می‌کرد.

به این جهت قنسول‌هایشان(کنسولگری‌ها) که سمت جاسوس داشتند اخراج و همچنين سفارتشان که تخریب این نهضت حیاتی ملت را می‌نمود از این جهت بسته و همچنين قطع روابط شد.

حال آمریکایی‌ها به حکومت فشار آوردند که در صورتي که تجدید ارتباط و رابطه نشود این مبلغ جزئی را نخواهند داد پس باید تجدید ارتباط و رابطه کنید تا این مبلغ داده مي شود… می‌خواهند دوباره انگلیسی‌ها را مسلط بر عرض و همچنين ناموس مملکت کنند. البته بیشتر موجبات انحلال نهضت و همچنين کامیابی خود را فراهم می‌کنند و همچنين آنچه را که حکومت فعلا موجب تجدید ارتباط و رابطه می‌داند به نظر من ارزش ندارد.

زيرا و به درستي که بعد از مسلط شدن انگلیسی‌ها به تجدید روابط در صورتي که آمریکایی‌ها گفتند هر پیشنهادی انگیس به ایران داد باید تو قبول کنید و همچنين الا این ۴ غاز را به تو نخواهیم داد و همچنين آن هم وقت باید در مورد نفت بعد از سه سال شمسي جان کندن و همچنين زحمت و همچنين مذلت این ملت و همچنين سختی و همچنين بدبختی که تحمل کرده از بین برود و همچنين انگلیسی‌ها باز مثل سابق مالک‌الرقاب این مملکت بشوند و همچنين ولي بايد توجه داشت من که از ۲۴ سالگی تا به حال همیشه در مقابل انگلیسی‌ها چه در بین النهرین و همچنين چه در ایران فداکاری کرده‌ام زیربار نمی‌روم و همچنين ملت شریف این هرگز تن به این ذلت نخواهد داد…

روزی که حکومت اعلام تجدید ارتباط و رابطه بدهد روز عزای ملی است و همچنين باید شهروندان و مردم شهر نوار سیاه به سینه خود نصب کنند و همچنين به همچنين و علاوه هر مغازه با خط درشت به مغازه خود بنویسند و همچنين اظهار تنفر از انگلیسیی‌ها و همچنين مساعدین آنها چه خارجی و همچنين چه عمال داخلی بنمایند.

** تا‌ آخرین قطره خون در مقابل انگلیسی‌ها ایستادگی می‌کنیم

حیف که رادیو در اختیار من نیست که از انظار و افکار عمومی و همچنين احساس پاک این ملت نجیب بهره بري و استفاده کنم و همچنين علی ای‌حال ما تا آخرین قطره خون خود در مقابل انگلیسی‌ها و همچنين عمال آنها ایستادگی می‌کنیم.

مطلب اساسی دیگر آن هم است که یا مجلس که نماینده ملت است رأی به تجدید روابط بدهد یا ملت راضی باشد درحالی که عموم شهروندان و مردم شهر غیر از معدودی عمال انگلیسی ها از تجدید ارتباط و رابطه متنفر است. و همچنين علی هذا این تجدید ارتباط و رابطه قانونی نیست و همچنين با مخالفت شدید ملت روبرو شده و همچنين پشیزی ارزش ندارد.

انتهای پیام

چرا آیت‌الله کاشانی تجدید ارتباط و رابطه با انگلستان را «عزای ملی» می‌دانست؟ در تاریخ ۱۹۷۰-۰۱-۰۱ ۰۳:۳۰:۰۰ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان