عملکرد امام و پيشوا علی(ع) وقتی بین دو امر مباح بود

%name عملکرد امام و پيشوا علی(ع) وقتی بین دو امر مباح بود

شفقنا -به شهادت کتب حدیث و همچنين تاریخ و همچنين سیره، حضرت على علیه ‏السلام یک انسان کامل و همچنين تجسّم‏ یافته همه فضائل و همچنين مکارم است. او، واجد همه کمالات و همچنين فضائل، آن هم هم در حد اعلا، و همچنين منزّه از همه عیوب و همچنين زشتى‏ ها بود.

با این که دشمنان از نشر فضائل او جلوگیرى مى‏کردند، در خطبه‏ ها و همچنين بر منبرها، سال شمسي‏ها از او بد مى‏ گفتند و همچنين لعن مى‏ کردند، دوستانش نیز از ترس دشمن جرئت ذکر فضائل او را نداشتند و همچنين حتّى به اتهام تشیع کشته مى‏شدند، کتب اهل سنّت و همچنين شیعه، از فضائل و همچنين مناقب آن هم حضرت پُر است.

محمّدبن منصور طوسى مى‏ گوید: از احمد بن حنبل شنیدم که مى‏گفت: «آن هم همه فضائل که براى على ابن ابى طالب آمده، براى هیچ یک از اصحاب رسول خداوند تبارک و تعالي صلى ‏الله ‏علیه ‏و همچنين‏آله نیامده است.».(۱)

اصبغ بن نباته مى ‏گوید: روزى، ضرار بن ضمره، بر معاویه بن ابى سفیان وارد شد. معاویه به او گفت: «على را براى من توصیف کن.». گفت: «مرا از این کار معاف بدار.». گفت: «نه؛ باید او را توصیف کنى.».

ضرار گفت: «خداوند تبارک و تعالي، على را رحمت کند! وقتى در جمع ما بود، به مانند یکى از ما بود؛ هنگامى که نزدش مى‏ رفتیم ما را به خود نزدیک مى‏ کرد؛ در صورتي که سؤال مى‏ کردیم پاسخ مى‏داد؛ وقتى به زیارت او مى‏رفتیم، ما را مى‏ پذیرفت و همچنين حاجب و همچنين دربان نداشت؛ با این که ما را درقُرْبِ خود مى‏پذیرفت، در عین حال، از هیبت او اقتدار و قدرت تکلم نداشتیم؛ تبسم او، مثل لؤلؤ منظوم بود.».

معاویه گفت: «باز هم بگو.».

ضرار گفت: «خداوند تبارک و تعالي، رحمت کند على را! به خداوند تبارک و تعالي سوگند! شبْ بیدارى او زیاد و همچنين خوابش کم بود؛ شب و همچنين روز، قرآن را تلاوت مى‏کرد؛ قلبش راتسلیم خداوند تبارک و تعالي مى‏کرد و همچنين با اشک دیدگانش به سوى او باز مى‏گشت؛ پرده ‏ها برایش نمى‏ آویختند و همچنين دیدارش را از ما دریغ نمى‏کرد؛ در جلسات براى راحتى تکیه نمى‏داد، و همچنين تکیه ندادن را دشوار نمى ‏دانست.

اى معاویه! کاش على را در تاریکى شب ديدن مى‏کردى که ریش خود را به دست مى‏گرفت و همچنين مثل شخص مار گزیده به خود مى‏پیچید. گریه مى ‏کرد و همچنين مى‏گفت: ,, اى دنیا! تو به سوى من توجّه کرده‏اى. هیهات! هیهات! من به تو نیاز ندارم و همچنين تو را سه طلاقه کردم “ . بعد از آن هم مى‏ گفت: ,, آه! آه! از دورى سفر و همچنين کمى توشه و همچنين دشوارى راه “ .».

اصبغ ابن نباته گفت: «در این حال، معاویه گریست و همچنين گفت: ,, بس کن اى ضرار! به خداوند تبارک و تعالي سوگند! على همین گونه بود. خداوند تبارک و تعالي رحمت کند ابوالحسن را “ .».(۲)

به نقل از شفقنا کتاب الگوهاى فضیلت در ادامه مینویسد:سعید بن کلثوم مى‏گوید: نزد امام و پيشوا جعفر صادق علیه‏ السلام بودم. سخن از امیرالمؤمنین على ابن ابى‏طالب علیه‏ السلام به میان آمد. او را بسیار ستایش کرد و همچنين فرمود: «به خداوند تبارک و تعالي سوگند! على ابن ابى‏طالب علیه‏السلام در طول عمر، لقمه حرامى میل نفرمود. در صورتي که دو امر مباحى پیش مى‏آمد، آنچه را براى دینش بهتر بود، آن هم را انتخاب مى‏کرد. هیچ حادثه دشوارى براى پیامبر اکرم صلى ‏الله ‏علیه‏ و همچنين‏آله پیش نمى ‏آمد، جز این که على را دعوت مى‏کرد، زيرا و به درستي که به او اعتماد داشت. هیچ انسانى اقتدار و قدرت نداشت عمل رسول‏ الله را انجام دهد جز على. عمل آن هم حضرت به گونه‏اى بود که گویا بین بهشت و همچنين دوزخ واقع شده، همواره به بهشت امیدوار بود و همچنين از عقاب دوزخ مى‏ترسید. در طول عمر، هزار بنده را از دارايي ها شخصى که با تلاش خود و همچنين عرق ریزى تهیّه کرده بود، خرید و همچنين در راه خداوند تبارک و تعالي آزاد کرد. خوراک خودش و همچنين خانواده ‏اش زیتون و همچنين سرکه و همچنين خرما بود. لباسش تنها و فقط از کرباس بود.».(۳)

پاورقی:

۱ـ ترجمه‏الإمام على ابن ابى طالب، ج ۳ ، ص ۶۳

۲ـ بحارالأنوار، ج ۴۱ ، ص ۱۴

۳ـ بحارالأنوار، ج ۴۱ ، ص ۱۱۰ : سعید بن کلثوم، قال: کنت عندالصادق جعفر بن محمّد علیه‏ السلام فذکر أمیرالمؤمنین علیه ‏السلام فأطراه و همچنين مدحه بما هو أهله، ثم قال: «والله ما أکل على ابن ابى طالب علیه ‏السلام من الدنیا حراماً قط حتّى ینتهى سبیله، و همچنين ما عرض له أمرٌ قط هما للّه‏ رضاً إلاّ أخذ بأشدهما علیه فى دینه. و همچنين مانزلت برسول الله صلى ‏الله‏ علیه‏ و همچنين‏آله نازلهٌ قطّ إلا دعاه ثقه به و همچنين ما أطاق عمل رسول الله صلى ‏الله ‏علیه‏ و همچنين‏آله من هذه الأُمه غیرُه. و همچنين أنْ کان لیعمل عمل رجل کان وجهه بین الجنّه والنار یرجوا ثواب هذاه و همچنين یخاف عقاب هذه. و همچنين لقد اعتق من ماله الف مملوک فى طلب وجه الله والنجاه من النار مما کدّ بیدیه و همچنين رشح منه جبینه. و همچنين أن کان لیقوت اهله الزیت و همچنين الخل والعجوه. و همچنين ما کان لباسه إلا الکرابیس.».

انتهای پیام

fa.shafaqna.com

عملکرد امام و پيشوا علی(ع) وقتی بین دو امر مباح بود در تاریخ ۲۰۱۸-۰۸-۲۳ ۱۴:۳۱:۵۲ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان