شبهات مرتبط به تشنگی در کربلا/چرا امام و پيشوا حسین (ع) چاه حفر نکرد یا چرا طلب باران نکرد

%name شبهات مرتبط به تشنگی در کربلا/چرا امام و پيشوا حسین (ع) چاه حفر نکرد یا چرا طلب باران نکرد

شفقنا-کربلا منطقه ای است که به دلیل نزدیکی به رودخانه بستر زیرین زمینش را سفره های پهناور آبی تشکیل می دهد .شبهه ای که در این خصوص نسبت به ماجرای کربلا ایجاد میشود،دسترسی به آب با حفر چاه است واینکه چرا امام و پيشوا حسین (ع)و همچنين یارانش برای رسیدن به آب چاهی حفر نکردند و همچنين یا از خداوند باران نخواستند.

به به گفته شفقنا پاسخ هایی که برای این پرسش در نظر گرفته شده است به شرح زیر است:

۱. صحرای کربلا حد قاصل ۷۰ کیلومتری کوفه، در آن هم موقع محل سکونت نبود و همچنين البته بخاطر نزدیکی به شطّ فرات از آبادانی نسبی برخوردار بود، امام و پيشوا حسین علیه السلام با بهره بري و استفاده از فروش یکی از باغات پدر خود در کوفه آن هم روز دوم محرم بسیاری از زمین های کربلا را خرید و همچنين وقف زوار خود قرار داد.

۲. دقیقا از روز هفتم محرم فرمان بسته شدن آب صادر شد و همچنين ابن زیاد به عمر سعد دستور داد در صورتي که در خیمه ها چاهی درست کردند فرمان بده عین سی هزار لشگر بر خیمه ها بتازند و همچنين زيرا و به درستي که امام و پيشوا نمی خواستند حرم درگیر جنگ مي شود از اینکار خودداری کردند، برخی اشخاص دشمن نیز مدام سرک می کشیدند تا متوجه حفر چاه شوند. ولي بايد توجه داشت حضرت اباالفضل و همچنين تنی از یاران دلاور امام و پيشوا تا شب دهم که تعداد محافظان شط به چهار هزار فرد يا شخص رسید مرتبا به نگهبانان شط حمله ور شده و همچنين برای خیمه ها آب می آوردند.(الارشاد، ج۲: ۸۸-۹۱/ ابن اعثم کوفی، الفتوح، ج ۵ : ۹۱)

۳. با این حال در میانه روز، آن هم گاه که تشنگی بر کودکان، زنان و همچنين حتی سپاهیان امام و پيشوا فشار شدیدی آورده بود، امام و پيشوا به حضرت عباس(علیه السلام)دستور داد اقدام به حفر چاه نماید؛ چرا که سرزمین کربلا بر کرانه رودی پر آب قرار داشت و همچنين احتمال آن هم می رفت که با کندن چاه به آب دست یابند. حضرت عباس(در حالی که احتمالا دیگران کارزار جنگ را پی می گرفتند) مشغول کندن چاه شد. بعد از مدتی کندن زمین، از رسیدن به آب از آن هم چاه ناامید گردید، از چاه بیرون آمد و همچنين در قسمت دیگری از زمین دوباره شروع به حفر چاه نمود، ولی از چاه دوم نیز آبی نجوشید.( ینابیع الموده، ج۲، ص۳۴۰؛ المنتخب، ج۲، ص۴۴۱؛ مقتل ابی مخنف، ص۵۷؛ بطل العلقمی، ج۲، ص۳۵۷)

۴. در روز عاشورا هم گرسنگی فشار می آورد که در روز یازدهم امام و پيشوا سجاد علیه السلام به حضرت زینب می فرمایند «عمه جان رنگت به زردی رفته و همچنين ضعیف شده ای، چرا آن هم سهم اندک غذای خود را نمی خوری؟ که زینب مجلله می فرماید بچه ها با سهم اندکشان سیر نمی شوند و همچنين من مال خودم را به ایشان می دهم»؛ ولي بايد توجه داشت درد تشنگی چیز دیگری است، این را روزه داران ماه رمضان در تابستان خوب می فهمند برای همین همه مقاتل به تشنگی سپاه حسین علیه السلام اشاره کرده اند.

۵. دوستانی که در مهرماه یا فروردین ماه به کربلا سفر کرده باشند می دانند شب هایش سرد است و همچنين روزهایش گرم و همچنين مرطوب؛ حال در صورتي که در روز، زره و همچنين کلاه خود و همچنين تلاش سخت در جنگ و همچنين زخم های بسیار بر تن باشد تشنگی فشار سختی به بدن می آورد. این آن هم بیان علی اکبر سلام الله علیه به پدرش است.

۶. استاد مطهری که در عصر خود منادی مبارزه با مجعولات در قیام عاشورا ست، با تحقیق و همچنين تتبع در مدارک متنوع و گوناگون و مختلف، می فرماید: « مسأله تشنگى اباعبداللَّه و همچنين خاندان و همچنين اصحابشان مسأله شوخى‏اى نیست. هوا بسیار گرم است (عاشوراى آن هم وقت ظاهراً در قسمتهاي آخر خرداد بوده؛ هواى عراق زمستانش گرم است، چه رسد به نزدیک تابستان آن هم)، سه روز است که آب را بر روى اهل بیت پیغمبر بسته‏اند، گو اینکه در شب عاشورا توانستند مقدارى آب به خیمه‏ها بیاورند که حضرت فرمود: آب را بنوشید و همچنين این آخرین توشه تو خواهد بود. و همچنين بعلاوه از نظر طبیعى یک قاعده‏اى است: هر کسى از بدنش خون زیاد برود که بدن کم خون شده و همچنين احتیاج به خون جدید داشته باشد، تشنه مى‏مي شود. خداوند متعال بدن را به گونه‏اى ساخته است که وقتى به چیزى احتیاج دارد، فوراً آن هم احتیاج جلوه مى‏کند. افرادى که زخم برمى‏دارند، مى‏بینید فوراً تشنگى بر آنها غالب مى‏مي شود و همچنين این به واسطه رفتن خون از بدنشان است که زيرا و به درستي که بدن براى ساختن خون آماده مى‏مي شود و همچنين مى‏خواهد خون جدید بسازد، آب مى‏خواهد. خودِ رفتن خون از بدن، موجب تشنگى است.

«یَحولُ بَیْنَهُ و همچنينَ بَیْنَ السَّماءِ الْعَطَشُ» اینقدر تشنگى اباعبداللَّه زیاد بود که وقتى به آسمان نگاه مى‏کرد بالاى سرش را درست نمى‏دید. اینها شوخى نیست. ولى من هرچه در «مقاتل» گشتم (آن هم مقدارى که مى‏توانستم بگردم) تا این جمله معروفى را که مى‏گویند اباعبداللَّه به شهروندان و مردم شهر گفت: «اسْقونى شَرْبَهً مِنَ الْماءِ» (یک جرعه آب به من بدهید) ببینم، ندیدم. حسین کسى نبود که از آن هم شهروندان و مردم شهر چنین چیزى طلب کند. تنها و فقط یک جا دارد که حضرت در حالى که داشت حمله مى‏کرد «و همچنينَ هُو همچنينَ یَطْلُبُ الْماءَ». قرائن نشان مى‏دهد که مقصود این است: در حالى که داشت به طرف شریعه مى‏رفت (در جستجوى آب بود که از شریعه بردارد) نه اینکه از شهروندان و مردم شهر طلب آب مى‏کرد.»(مجموعه آثار، حماسه حسینی۱و۲، ج۱۷: ۱۸۷)

۷. اساسا در مورد تاریخ باید به کتاب های تاریخی رفت و آمد و مراجعه کنیم والا در یک اتاق تاریک به حساب خودمان با عقل کلنجار می رویم…. تمام مقاتل و همچنين کتاب های تاریخی معتبر پیشین به پيشامد جديد تشنگی سپاه حسین در روز عاشورا اشاره داشته اند.{۱۱}

چرا امام و پيشوا حسین علیه السلام طلب باران نکرد
پیامبران و همچنين امامان معصوم(ع) ملزم بودند که در تمام کارها و همچنين زندگی روزمره خود از علم و همچنين اقتدار و قدرت عادی بهره بري و استفاده کنند. در برخورد با دوستان، دشمنان، برآوردن نیازهای زندگی و همچنين … از علم و همچنين توانایی که از طریق عادی به دست آمده، بهره بري و استفاده می کردند و همچنين در برخورد با ستمکاران از راه های معمولی بهره بري و استفاده می کردند و همچنين دست به اعجاز و همچنين کار خارق العاده نمی زدند (مگر در موارد مخصوص و همچنين به اذن الهی) که مصلحت دین خداوند و همچنين هدایت شهروندان و مردم شهر در آن هم بود؛ با این که اقتدار و قدرت داشتند به وسیله اعجاز دشمنان خود را در یک لحظه به کام نیستی ببرند و همچنين تمام کارها طبق خواست آن هم ها در جریان باشد امام و پيشوا باقر(ع) فرمود: “اسم اعظم ۷۳ حرف است.ودر پیش “آصف بن برخیا” یک حرفش بود که با به کار بردن آن هم یک حرف در یک لحظه تخت بلقیس را آورد، و همچنين پیش ما (امامان) ۷۲ حرف از اسم اعظم هست”.(۱)
امام و پيشوا حسین(ع) هم با این که مستجاب الدعوه و همچنين دارای اسم اعظم الهی بود، و همچنين می توانسته بود به اذن الهی همه دشمنان را از این طریق نابود کند، نیز می توانسته بود از زمین چشمه گوارا بجوشاند یا از آسمان باران بباراند (با اذن خداوند تبارک و تعالي) و همچنين خود و همچنين اصحابش را سیراب نماید، ولی این کار را نکرد، زيرا و به درستي که مشیت الهی بر این نبود که در حادثه کربلا، معجزه جریان یابد و همچنين حضرت طبق مشیت الهی عمل کند.
۲) آزمایش یکی از سنت‌های الهی است که در آیات بسیاری بیان شده، که غیر قابل تغییر بوده، در مورد همه‌انسان‌ها شامل پیامبران و همچنين امامان(ع) جاری است.
یکی از آزمون‌هایی که خداوند در زندگی مقرّر کرده، سختی و همچنين مصیبت و همچنين گرسنگی و همچنين تشنگی است: «تو را به ترس،‌گرسنگی، کاستی در دارايي ها،‌از دست دادن فرزندان و همچنين میوه‌ها می‌آزماییم و همچنين صابران را بشارت ده».(۲)
کربلا نیز صحنه آزمون الهی است. آزمون حسین و همچنين یاران او از یک طرف و همچنين دشمنان از طرف دیگر. برای چنین صحنه‌ای باید ابزار آزمایش آماده باشد، که شامل‌آنها تشنگی بود، حسین و همچنين یارانش تا با صبر و همچنين شکیبایی در مقابل این مصیبت و همچنين آزمون الهی،‌به پاداش عظیم صابران دست یابند و همچنين اجر و همچنين پاداش مصیبت دیدگاه در راه خداوند تبارک و تعالي را دریافت کنند.
امیرمؤمنان در یکی از قسمت و بخش‌های خطبه قاصعه با اشاره به زندگی پیامبران، به همین سنت عام الهی اشاره کرده و همچنين می‌فرماید: «در صورتي که خدوند اراده می‌فرمود،‌به هنگام بعثت پیامبران،‌درهای گنج و همچنين معدن‌های جواهرات و همچنين باغ‌های سرسبز را روی پیامبران می‌گشود، نیز پرندگان آسمان و همچنين حیوانات وحشی را همراه آنان به حرکت در می‌آورد، ولي بايد توجه داشت در صورتي که این کار را می‌کرد،‌آزمایش از میان می‌رفت و همچنين پاداش و همچنين عذاب بی‌اثر می‌شد و همچنين بر مؤمنان، اجر و همچنين پاداشِ امتحان شدگان مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري نمی‌شد و همچنين ایمان آورندگان ثواب نیکوکاران را نمی‌یافتند و همچنين واژه‌های «ایمان،‌کفر، خوب،‌بد و همچنين…» معانی خود را از دست می‌داد».(۳)
۳) در صورتي که بنا باشد ائمه با علم لدنی و همچنين علم غیب که از خداوند دریافت می کردند، زندگی کنند و همچنين با دیگران برخورد نمایند و همچنين نیازهای خود را برآورده کنند، دیگر امامت، مقام با ارزشی محسوب نمی شد و همچنين اصولاً نمی توانستند الگوی ما باشند، بلکه امامان با زحمت بسیار و همچنين تلاش و همچنين کار و همچنين … زندگی خود را فراهم می کردند و همچنين بر معظلات و مسائل و مشکلات چیره می شدند و همچنين در این راه معظلات و مسائل و مشکلات بسیاری را تحمل می کردند. زندگی آن هم ها سخت تر و همچنين مشکل تر بود و همچنين رنج های بی شماری را در راه رسیدن به خداوند تبارک و تعالي و همچنين زندگی جاودانه تحمل کردند. قانون و همچنين سنت الهی این است که هر انسانی در سایه تلاش و همچنين تحمل سختی و همچنين بردباری به مراتب کمال و همچنين قرب الهی نائل مي شود.
هر که در این بزم مقرب تر است جام بلا بیشترش می دهند
۴) پيشامد جديد اصلی در روز عاشورا تشنگی نبود تا با رفع آن هم مشکل حل مي شود. یاران امام و پيشوا در شب عاشورا از فرات آب آورده، غسل کرده و همچنين نوشیده بودند(۴) ولي بايد توجه داشت در روز عاشورا سپاه دشمن می‌خواست با قرار دادن آنان در موقعیت کم آبی و همچنين تشنگی، آنها را به تسلیم وادارد.
در صورتي که امام و پيشوا دعا می‌کرد و همچنين باران می‌آمد و همچنين آب برای رفع تشنگی پیدا می‌شد، نتیجه قابل توجهی نداشت؛ حداکثر امام و پيشوا و همچنين یارانش سیراب می‌شدند و همچنين ساعتی بیشتر ایستادگی می‌کردند و همچنين چند فرد يا شخص بیشتر از اشخاص دشمن را می‌کشتند، ولی بالاخره شهید می‌شدند.
مسأله اصلی در آن هم صحنه، مبارزه با ظلم یا تسلیم شده بود، که یکی به شهادت می‌انجامید و همچنين دیگری به ذلت، و همچنين بودن یا نبودن آب در آن هم اثری نداشت .
۵) از طرف دیگر تشنگی در روز عاشور و همچنين منع سپاهیان دشمن برای آب‌رسانی به زنان و همچنين فرزندان سبب رسوا شدن آنها و همچنين آشکار شدن چهره خشن و همچنين غیر انسانی و همچنين قساوت آمیز آنان بود.{۲۲}
—————————————————————————————————
پی‌نوشت‌ها:
۱. اصول کافی،‌ج۱، ص ۲۳۰، حدیث ۱.
۲. بقره(۲) آیه ۱۵۵.
۳. نهج البلاغه، ترجمه محمد دشتی، خطبه ۱۹۲، ص ۳۸۹ – ۳۸۷.
۴. بحارالانوار،‌ج۴۴، ص ۳۱۷.
{۱۱} سایت آوینی
{۲۲}پاسخگویی به سوالات دینی

انتهای پیام

fa.shafaqna.com

شبهات مرتبط به تشنگی در کربلا/چرا امام و پيشوا حسین (ع) چاه حفر نکرد یا چرا طلب باران نکرد در تاریخ ۲۰۱۸-۰۹-۱۵ ۰۰:۰۹:۴۰ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان