حضرت آیت الله نوری همدانی: دانشگاه ها در مسیر علمی گام های جدی بردارند

%name حضرت آیت الله نوری همدانی: دانشگاه ها در مسیر علمی گام های جدی بردارند

شفقنا- حضرت آیت الله العظمی نوری‌همدانی با اشاره به ضرورت توجه جدی به سه عنصر متون درسی، استاد و همچنين شاگرد در دانشگاه تأکید کرد که امروز اسلامی سازی علوم انسانی ضرورتی غیر قابل ناديده گرفتن است.

به به گفته شفقنا، این مرجع تقلید بعدازظهر امروز در دیدار حجت الاسلام مصطفی رستمی رئیس نهاد نمایندگی رهبر انقلاب در دانشگاه ها و همچنين هیأت همراه با بیان اینکه کار در دانشگاه فعالیتی بسیار مهم و همچنين مقدس است، اظهار داشت: از اهل بیت(ع) وارد شده است: «عاقل کسی است که زمان خود را درست بشناسد و همچنين وظیفه خود را بر اساس آن هم شناخت درست تنظیم کند».

او افزود: انقلاب اسلامی در زمان ما به وقوع پیوست که تحولی در کل جهان ایجاد کرد و همچنين در نتیجه آن هم دو مرکز مهم یعنی حوزه و همچنين دانشگاه بیشتر به چشم آمد، بنابراین کار در این دو مرکز بسیار مهم و همچنين حساس است و همچنين عملی ساختن برنامه جذاب و جالب و خوب هایی که دارید نیز بسیار مهم و همچنين البته مشکل است.

آیت الله نوری همدانی عنوان کرد: مسأله اول تاریخ تمدن اسلامی حوزه های علمیه است که امروز باید برای کل دنیا مشخص مي شود، چراکه قرن ها کشورهایی امثال کشور ما زیرسیطره استکبار قرار داشت و همچنين در دانشگاه ها این فکر کردن و انديشيدن وجود داشت که پدیدآورنده علوم غرب بودند در حالی که باید ثابت کنیم همه علوم از اسلام سرچشمه گرفته است.

او با اشاره به اینکه اسلام بنیان گذار تمدن گسترده در کل جهان بود، خاطرنشان ساخت: تمام دنیا برای برداشت های علوم از اسلام بهره بري و استفاده کرده اند به همین جهت قسمت و بخش عمده ای از اصطلاحات علوم تجربی به زبان عربی است چراکه دانشمندان این علوم مسلمانانی بودند که با آیات و همچنين روایات مأنوس بودند.

این مرجع تقلید تأکید کرد: کسانی که از اسلام بهره بري و استفاده کردند در حقیقت نمک خورده و همچنين نمک‌دان شکسته خواهند بود و همچنين در نتیجه شهروندان و مردم شهر فکر کردن و انديشيدن کردن و انديشيدن می‌‌کنند که علوم از غرب آمده است؛ به عنوان مثال در منابع دینی ما وجود دارد که برخی کرات دیگر قابلیت سکونت دارند ولی امروز کشف این مسأله را به یکی از دانشمندان غربی نسبت داده اند.

او عنوان داشت: تو باید اثبات کنید که تمام علوم ساخته و همچنين پرداخته اسلام و همچنين علمای پهناور و بزرگ دین بوده است؛ در هر صورت در دانشگاه سه عنصر اساسی وجود دارد، عنصر اول علوم و همچنين معارفی است که تدریس می‌ مي شود که باید تلاش کنیم اسلامی باشد نه غربی.

آیت الله نوری همدانی با بیان این که الهیات، جامعه شناسی، روانشناسی و همچنين سایر علوم انسانی دیگر باید با رویکرد قرآنی و همچنين روایی به درستی تبیین و همچنين ارائه مي شود، خاطرنشان کرد: مسأله دیگر آن هم است که دشمنان ما تلاش کردند حوزه و همچنين دانشگاه را از یکدیگر جدا کنند، بنابراین باید سعی کنیم این دو مرکز مهم را با هم آشتی بدهیم.

او ابراز داشت: باید نظارت جدی بر اسلامی بودن دانشگاه ها و همچنين دروس شکل بگیرد، مناظره و همچنين بیان مسائل به صورت علمی مشکلی ندارد ولی نباید اساتیدی در دانشگاه ها باشند که با اساس اسلام و همچنين نظام اسلامی و همچنين انقلاب در تضاد باشند زيرا و به درستي که همیشه اشخاص عنود و همچنين لجوج در همه مراکز شامل دانشگاه ها وجود دارد.

استاد حوزه علمیه قم عنوان کرد: بنابراین عنصر دوم اساتید خواهند بود چراکه عقیده و همچنين اخلاق و همچنين منش استاد بسیار در شاگردان تأثیر می‌ گذارد، چراکه در یک نظام اسلامی باید دانشگاه های ما با اخلاق و همچنين امانت و همچنين درستی و همچنين پاکی توأم باشند.

او با تأکید بر این که عنصر سوم در دانشگاه ها دانشجویان خواهند بود، یادآور شد: تو باید ارتباط خود را با این قشرعظیم قطع نکنید، چراکه خداوند اشخاص را متغاير و متفاوت آفریده است و همچنين برای شناخت شخصیت هرفردی باید با او در ارتباط بود.

این مرجع تقلید عنوان کرد: تو باید همچون یک پدر مهربان در کنار شاگردان باشید همچنانکه از شیخ عبدالکریم حائری که مؤسس حوزه های علمیه بود اول به عنوان یک پدر مهربان برای طلاب و همچنين بعد از آن هم به عنوان استاد و همچنين مدیر یاد می‌ مي شود.

او با اشاره به این که دانشگاه ها باید در مسیر علمی گام های جدی بردارند، ابراز کرد: یکی از فعالیت هایی که می‌ توانید داشته باشید این است که برای اشخاص انقلابی درس خوان و همچنين اهل معرفت تشویق هایی در نظر بگیرد و همچنين برای افرادی که اهمیت کمتری به درس می‌ دهند راه کارهایی برای تقویتشان ارائه بدهید.

انتهای پیام

fa.shafaqna.com

حضرت آیت الله نوری همدانی: دانشگاه ها در مسیر علمی گام های جدی بردارند در تاریخ ۲۰۱۸-۰۹-۱۷ ۲۱:۱۰:۲۸ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان