۱۳ نشانه اشخاص ریاکار طبق آیات و همچنين روایات

%name ۱۳ نشانه اشخاص ریاکار طبق آیات و همچنين روایات

شفقنا-در آیات و همچنين خبرهاي جديد برای ریاکاران خصوصیاتی دیده می مي شود که از تجزیه و همچنين ترکیب و همچنين جمع بندی آن هم ها می قدرت نشانه ها و علائم زیر را برداشت کرد:

۱. منافق و همچنين دوچهره خواهند بود؛

۲. در انظار شهروندان و مردم شهر با نشاط و همچنين شوق عبادت می کنند؛

۳. در تنهایی بی نشاط و همچنين بی حال اند؛

۴. دوست دارند شهروندان و مردم شهر در تمام کارها آن هم ها را بستایند؛

۵. هنگامی که آن هم ها را ستایش کنند بر عمل می افزایند؛

۶. چنان چه مدح و همچنين ثناشان نگویند از عمل می کاهند؛

۷. اهل خدعه و همچنين فریب اند؛

۸. اعمال نیک خود را به رخ دیگران می کشند؛

۹. بر دیگران منّت می نهند؛

۱۰. چشم طمع بر خلق دوخته اند و همچنين بر خداوند تبارک و تعالي توکّل ندارند؛

۱۱. در ظاهر ذکر خداوند تبارک و تعالي می گویند ولی در دل کمتر خدای را یاد می کنند؛

۱۲. خودپسند و همچنين مغرورند؛

۱۳. تن پرور و همچنين رفاه طلب اند؛

حال، توجه تو را به چند آیه و همچنين حدیث جلب می کنیم:

ولي بايد توجه داشت آیات

« یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لاَ تُبْطِلُوا صَدَقَاتِکُم بِالْمَنِّ و همچنينَالْأَذَی کَالَّذِی یُنفِقُ مَالَهُ رِئَاءَ النَّاسِ و همچنينَلاَ یُؤْمِنُ بِاللّهِ و همچنينَالْیَو همچنينْمِ الْآخِرِ…».(۱)

ای مؤمنان! صدقات و همچنين کمک های خود را با منّت و همچنين آزار باطل مسازید مانند کسی که مالش را برای خودنمایی انفاق می کند و همچنين در دل به خداوند تبارک و تعالي و همچنين روز رستاخیز ایمان ندارد… .

« إِنَّ الْمُنَافِقِینَ یُخَادِعُونَ اللّهَ و همچنينَهُو همچنينَ خَادِعُهُمْ و همچنينَإِذَا قَامُوا إِلَی الصَّلاَهِ قَامُوا کُسَالی یُرَاءُونَ النَّاسَ و همچنينَلاَ یَذْکُرُونَ اللّهَ إِلَّا قَلِیلاً».(۲)

منافقان در مقابل خداوند تبارک و تعالي با خدعه و همچنين نیرنگ رفتار می کنند در حالی که خداوند نقشه های آنان را نقش برآب می سازد. آن هم ها هنگامی که به نماز برمی خیزند از روی کسالت و همچنين بی حالی به عبادت می ایستند؛ در برابر شهروندان و مردم شهر تظاهر و همچنين خودنمایی می کنند ولی در باطن کمتر به یا خداوند تبارک و تعالي خواهند بود.

« الَّذِینَ هُمْ عَن صَلاَتِهِمْ سَاهُونَ * الَّذِینَ هُمْ یُرَآءُونَ * و همچنينَیَمْنَعُونَ الْمَاعُونَ».(۳)

وای بر نمازگزارانی که از یاد خداوند تبارک و تعالي غافل اند؛ آنان که در عبادت جز ریا و همچنين خودنمایی انگیزه ای ندارند.

« و همچنينَلاَ تَکُونُوا کَالَّذِینَ خَرَجُوا مِن دِیَارِهِم بَطَراً و همچنينَرِئَاءَ النَّاسِ…».(۴)

تو – ای مؤمنان! – مثل منافقان نباشید، که آنان نه برای جهاد در راه خداوند تبارک و تعالي بلکه از روی غرور و همچنين خودنمایی بیرون آمدند و همچنين در پنهان شهروندان و مردم شهر را از راه خداوند تبارک و تعالي باز می دارند… .
اینک احادیث

پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله وسلم فرمود:

«… در تنهایی کسل و همچنين بی حال است، و همچنين در انظار شهروندان و مردم شهر با نشاط و همچنين فعال، و همچنين در همه کارهایش به مدح و همچنين ثنای دیگران حساس و همچنين آزمند است و همچنين تمام کوشش او بر این است که میان شهروندان و مردم شهر وجهه ای زیبا و همچنين نیکو داشته باشد».(۵)

امیرمؤمنان علیه السلام می فرماید:

«ریا کار سه نشانه دارد: در انظار شهروندان و مردم شهر با حال و همچنين بانشاط می نماید و همچنين در تنهایی کسل و همچنين بی حال، و همچنين دوست می دارد که شهروندان و مردم شهر تمام کارهای او را بستایند».(۶)
ریا و همچنين بطلان عمل

امام و پيشوا صادق علیه السلام فرمود:

«تمام کارهای نیک مورد قبول خداوند تبارک و تعالي است جر عملی که از روی ریا باشد».(۷)

در روایت دیگری از آن هم بزرگوار نقل شده است که فرمود:

«خدای عزّوجلّ می فرماید: من بهترین شریکم. [پس – ای بنده من! – دیگری را در عبادت من شریک مساز زیرا] هر کس در عملی که انجام می دهد دیگری را شریک سازد تمام اعمال او را نمی پذیرم جز عملی که خالص برای من باشد».(۸)

و همچنين نیز فرمود:

«هر گونه ریایی شرک است، هر کس برای شهروندان و مردم شهر کار کند پاداشش به عهده شهروندان و مردم شهر است و همچنين هر کس برای خداوند تبارک و تعالي کار کند ثوابش بر خداوند تبارک و تعالي است».(۹)

به نقل از شفقنا کتاب اخلاق عملی در ادامه مینویسد محمد بن عرفه می گوید: امام و پيشوا رضاعلیه السلام به من فرمود:

«وای بر تو ای پسر عرفه! کارها را به منظور خودنمایی و همچنين شناخته شدن و شهرت انجام ندهید، زیرا هر کس که برای غیر خداوند تبارک و تعالي کار کند خداوند تبارک و تعالي او را به کاری که انجام داده وامی گذارد…».(۱۰)
ریا از گناهان کبیره است

ریا همچنين و علاوه بر آن هم که عمل را فاسد می کند خود نیز از گناهان پهناور و بزرگ است، زیرا ریا به منزله شرک است و همچنين شرک از گناهان کبیره محسوب می مي شود.

در حدیثی از پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله وسلم آمده است که فرمود:

«بی تردید، ترسناک ترین چیزی که از آن هم بر تو بیمناکم شرک اصغر است. پرسیدند: ای رسول خداوند تبارک و تعالي! شرک اصغر کدام است؟ فرمود: ریا. خداوند عزّوجل در روز رستاخیز هنگامی که جزای بندگانش را می دهد به ریاکاران می گوید

بروید نزد کسانی که برای آن هم ها عبادت می کردید و همچنين ببینید آیا پاداش اعمال خود را نزد آن هم ها می یابید یا خیر؟».(۱۱)

و همچنين در روایت دیگر پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله وسلم فرمود:

«کسی که برای خودنمایی نماز بخواند و همچنين روزه بگیرد مشرک است».(۱۲)

و همچنين نیز از آن هم حضرت آورده اند:

«… روز قیامت به کسانی که اعمال خود را از روی تظاهر و همچنين ریا انجام داده اند گفته می مي شود تو نماز خواندید و همچنين روزه گرفته اید و همچنين صدقه دادید و همچنين جهاد کردید و همچنين قرآن خواندید برای این که کارهای تو در میان شهروندان و مردم شهر بازگو مي شود، شهروندان و مردم شهر هم کارهای تو را بازگو کردند. سپس فرمود: این ها اولین کسانی خواهند بود که آتش دوزخ بر آن هم ها شعله ور می مي شود».(۱۳)

در حدیثی از امیرمؤمنان علیه السلام آمده است:

«ریا شرک به خداوند است».(۱۴)

ص:۱۶۱
۱- ۳۲۰. بقره / ۲۶۴.
۲- ۳۲۱. نساء / ۱۴۲.
۳- ۳۲۲. ماعون / ۴-۷.

ص:۱۶۲
۴- ۳۲۳. انفال / ۴۷.
۵- ۳۲۴. أَمَّا عَلَامَهُ الْمُرَائِی فَأَرْبَعَهٌ: یَحْرِصُ فِی الْعَمَلِ لِلَّهِ إِذَا کَانَ عِنْدَهُ أَحَدٌ و همچنينَ یَکْسِلُ إِذَا کَانَ و همچنينَحْدَهَ و همچنينَ یَحْرِصُ فِی کُلِّ أَمْرِهِ عَلَی الْمَحْمَدَهِ و همچنينَ یُحْسِنُ سَمْتَهُ بِجُهْدِهِ». تحف العقول: چاپ بیروت، ص ۱۷.
۶- ۳۲۵. ثَلَاثُ عَلَامَاتٍ لِلْمُرَائِی: یَنْشِطُ إِذَا رَأَیَ النَّاسَ و همچنينَ یَکْسَلُ إِذَا کَانَ و همچنينَحْدَهُ و همچنينَ یُحِبُّ أَنْ یُحْمَدَ فِی جَمِیعِ أُمُورِهِ». اصول کافی: ج ۲ / ص ۲۹۵، حدیث ۸.
۷- ۳۲۶. کُلُّ الْبِرِّ مَقْبُولٌ إِلَّا مَا کَانَ رِئَاءً». تحف العقول: انتشارات بصیرتی، چاپ پنجم، ص ۲۲۳.

ص:۱۶۳
۸- ۳۲۷. قَالَ اللَّهُ عَزَّ و همچنينَ جَلَّ أَنَا خَیْرُ شَرِیکٍ مَنْ أَشْرَکَ مَعِی غَیْرِی فِی عَمَلٍ عَمِلَهُ لَمْ أَقْبَلْهُ إِلَّا مَا کَانَ لِی خَالِصاً». اصول کافی: ج ۲ / ص ۲۹۵، باب الرئاء، حدیث ۹؛ مستدرک الوسائل: ج ۱ / ص ۱۲.
۹- ۳۲۸. کُلُّ رِیَاءٍ شِرْکٌ إِنَّهُ مَنْ عَمِلَ لِلنَّاسِ کَانَ ثَو همچنينَابُهُ عَلَی النَّاسِ و همچنينَ مَنْ عَمِلَ لِلَّهِ کَانَ ثَو همچنينَابُهُ عَلَی اللَّهِ». اصول کافی: ج ۲ / ص ۲۹۳.
۱۰- ۳۲۹. و همچنينَیْحَکَ یَا ابْنَ عَرَفَهَ: اعْمَلُوا لِغَیْرِ رِئَاءٍ و همچنينَ لَا سُمْعَهٍ، فَإِنَّهُ مَنْ عَمِلَ لِغَیْرِ اللَّهِ و همچنينَکَلَهُ اللَّهُ إِلَی مَا عَمِل…». آن هم: ص ۲۹۴، حدیث ۵.

ص:۱۶۴
۱۱- ۳۳۰. إِنَّ أَخْو همچنينَفَ مَا أَخَافُ عَلَیْکُمْ الشِّرْکُ الْأَصْغَرُ، قالوا و همچنينَ مَا الشِّرْکُ الْأَصْغَرُ یَا رَسُولَ اللَّهِ؟ قَالَ الرِّئَاءُ، یَقُولُ اللَّهُ عَزَّ و همچنينَ جَلَّ یَو همچنينْمَ الْقِیَامَهِ إِذَا جَازَی الْعِبَادَ بِأَعْمَالِهِمُ: اذْهَبُوا إِلَی الَّذِینَ کُنْتُمْ تُرَاؤُنَ فِی الدُّنْیَا هَلْ تَجِدُونَ عِنْدَهُمْ ثَو همچنينَابَ أَعْمَالِکُمْ». عده الداعی: ص ۲۲۸.
۱۲- ۳۳۱. مَنْ صَلَّی صَلوهً یُرَائی بِهَا فَقَدْ أَشْرَکَ و همچنينَ مَنْ صَامَ صَیاماً یُرَائی بِهِ فَقَدْ أَشْرَکَ». تفسیر قرطبی: ج ۱۱ / ص ۷۱ ذیل آیه ۱۱۰ سوره کهف؛ عده الداعی: چاپ بیروت، ص ۲۱۷؛ بحار الانوار: چاپ بیروت، ج ۶۷ / ص ۲۲۲.
۱۳- ۳۳۲. یُقالُ لِأهَلِ الرِّئاءِ صُمْتُمْ و همچنينَ صَلَّیْتُمْ و همچنينَ تَصَدَّقْتُمْ و همچنينَ جاهَدْتُمْ و همچنينَ قَرَأتُمْ لِیُقالَ ذلِکَ فَقَدْ قیلَ ذلِکَ ثُمَّ قالَ: إنَّ هؤُلاءِ اَو همچنينَّلُ مَنْ تُسْعَرُبِهِمُ النّارُ». تفسیر قرطبی: ج ۹ / ص ۱۴.
۱۴- ۳۳۳. الرِّئَاءُ شِرْکٌ». عدّه الداعی، چاپ بیروت، ص ۲۱۸.

انتهای پیام

fa.shafaqna.com

۱۳ نشانه اشخاص ریاکار طبق آیات و همچنين روایات در تاریخ ۲۰۱۸-۰۸-۲۱ ۲۲:۵۶:۲۷ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان