نقل از الجزیره از نقش نهاد‌های "گَنگوس" در بحرین؛ فریبکاری آل خلیفه برای بهبود وجهه خود

نقل از الجزیره از نقش نهاد‌های "گَنگوس" در بحرین؛ فریبکاری آل خلیفه برای بهبود وجهه خود

|نقل از الجزیره از نقش نهاد‌های "گَنگوس" در بحرین؛ فریبکاری آل خلیفه برای بهبود وجهه خود از مسیح داراب|

به نقل از شبکه تلویزیونی الجزیره، مسئولان بحرینی برای خفه کردن نهادهای جامعه مدنی و همچنين ریشه کن کردن نهاد های مستقل حقوق بشر قوانین محلی را وضع کرده اند که فعالیت این نهادها را تضعیف می کند یا آنها را تحت پیگرد قضایی و همچنين امنیتی قرار می دهد.این روند را می قدرت در مورد نبیل رجب رئیس مرکز حقوق بشر بحرین و همچنين ابتسام الصائع از زنان حقوقدان بارز ديدن کرد.

به موازات این امر، نقش نهاد های " گَنگوس" (GONGOS) برجسته می مي شود که به روش معمول به عنوان نهاد هایی غیردولتی معرفی می مي شود ولي بايد توجه داشت حکومت ها از آنها حمایت کرده و همچنين آنها را مدیریت می کنند. این نهاد ها به نظر نهاد های غیردولتی جامعه مدنی به شمار می روند، ولي بايد توجه داشت حکومت های غیردموکراتیک آنها را برای خدشه وارد کردن و همچنين آسیب زدن به وجهه نهاد های غیردولتی موثر – که به دنبال تقویت آزادی های عمومی و همچنين دموکراتیک در کشورهای خود خواهند بود- تاسیس می کنند.

در این راستا، نهاد های گَنگوس مورد حمایت حکومت بحرین نقش های متعددی را برای تخریب چهره واقعی حقوق بشری در بحرین ایفا می کنند. آنها این اقدام را در چارچوب یک جامعه مدنی ساختگی انجام می دهند که برای مقابله با فعالیت های مستقل حقوق بشری داخلی و همچنين خارجی تشکیل شده اند.

گمراه کردن انظار و افکار عمومی، گمراه کردن نظر نهاد های بین المللی درقبال تحولات بحرین از طریق سرهم کردن حوادث حقوق بشری برای متهم کردن مخالفان به ارتکاب آنها، خدشه وارد کردن به وجهه فعالان یا نهادهای محلی حقوق بشری و همچنين تلاش برای نفوذ در آنها برای محدود کردن عمل این نهادها، زیر نظر گرفتن فعالیت نهادهای حقوق بشر محلی، صدور بیانیه و همچنين نقل از علیه واقعیت های موجود حقوق بشری از طریق مکاتبه با دفاتر دیپلماتیک و همچنين اقدامات ویژه در نهاد ملل و همچنين نیز راه اندازی سایت های تبلیغاتی برای تمجید از پرونده حقوق بشری حکومت، شامل اهداف نهاد های گَنگوس در بحرین به شمار می رود.

نوشتن نقل از های جاسوسی ویژه و همچنين ارسال آن هم به وزارت کشور یا وزیر پیگیری مسائل در دفتر پادشاهی نظیر نامه نگاری های فیصل فولاد و همچنين احمد عطیله آل خلیفه از دیگر اهداف نهاد های گَنگوس در بحرین است.

همچنين و علاوه بر اینها، توجیه کردن اقدامات قضایی علیه مخالفان و همچنين تمجید از دستگاه های قضایی و همچنين امنیتی در این باره از دیگر اهداف این نهاد ها در بحرین است.

"نقل از البندر" که مرکز توسعه و همچنين دموکراسی خلیج فارس در سپتامبر سال شمسي ۲۰۰۶ میلادی منتشر کرده بود؛ از نقش احمد عطیه الله آل خلیفه وزیر پیگیری مسائل در دفتر پادشاهی در رهبری تیم بحران حکایت دارد که در پس پرده توطئه سیاسی بزرگی بود. این توطئه در ۲۴۰ صفحه سند برای تغییر دادن بافت جمعیتی بحرین و همچنين از بین بردن جامعه مدنی از طریق چندین ابزار شامل نهاد های ساختگی با اهداف خطرناک بود.

با گسترش بحران حقوق بشری و همچنين حضور اساسی پرونده حقوق بشری بحرین در جلسات شورای حقوق بشر و همچنين مواضع گزارشگران ویژه نهاد ملل، نقش عربستان و همچنين امارات از سال شمسي ۲۰۱۲ میلادی در پشتیبانی از حکومت بحرین از طریق یک لابی "گَنگوس" افزایش یافته است که هدف آن هم، بزک کردن چهره حقوق بشری حکومت این کشور و همچنين کم رنگ کردن نقض حقوق بشر از سوی این حکومت است. این لابی همچنین مسئولیت بزک کردن چهره امارات و همچنين عربستان و همچنين کم رنگ کردن موارد نقض حقوق بشر در این کشورها را به دست دارد.

اینها همچنين و علاوه بر تلاش برای کنار زدن نهاد های حقوق بشری مستقل و همچنين جلوگیری از مشارکت آنها در نگارش نقل از های حقوق بشری و همچنين نیز پیگرد امنیتی و همچنين قضایی فعالان و همچنين اختصاص گسترده رسانه های رسمی برای پخش نفرت افکنی علیه این فعالان و همچنين فعالیت های آنها و همچنين اجازه ندادن ثبت نهادهای حقوق بشری مستقل جدید و همچنين متوقف کردن حمایت مالی از نهادهای دیگر جامعه مدنی بحرین است.

با توجه به افزایش محدودیت هایی که حکومت بحرین علیه فعالان اعمال می کند، کمیسیر نهاد ملل چندین بار از سرکوب جامعه مدنی در بحرین و همچنين محدودیت آزادی تشکیل جمعیت ها انتقاد کرده است.

ولي بايد توجه داشت واکنش حکومت بحرین در تداوم اقدامات تخصیص بودجه بسیار زیادی برای حمایت از نهاد های گَنگوس به جای هزینه کردن آنها برای بهبود وضعیت حقوق بشر است. این به معنای تداوم تقویت نقش مشکوک این نهاد های غیرمستقل است.

انتهای پیام

نقل از الجزیره از نقش نهاد‌های "گَنگوس" در بحرین؛ فریبکاری آل خلیفه برای بهبود وجهه خود در تاریخ ۱۹۷۰-۰۱-۰۱ ۰۳:۳۰:۰۰ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان