نقدی بر اظهارات آیت الله بطحایی آیا ترامپ از فرعون بدتر است؟

نقدی بر اظهارات آیت الله بطحایی آیا ترامپ از فرعون بدتر است؟

|نقدی بر اظهارات آیت الله بطحایی آیا ترامپ از فرعون بدتر است؟ از مسیح داراب|

چندی پیش آیت الله سیدهاشم بطحایی در گفتگو با خبرآنلاین در مورد پیشنهاد مذاکره ترامپ با ایران گفت: آمریکایی ها از فرعون بدتر نیستند. خدای متعال به حضرت موسی فرمود « اذْهَبا إِلَی فِرْعَو همچنينْنَ فَقُولَا لَهُ قَو همچنينْلًا لَّیِّنًا لَّعَلَّهُ یَتَذَکَّرُ أَو همچنينْ یَخْشَیٰ به سمت فرعون برو با او کمال آرامی و همچنين نرمی سخن بگو، باشد که متذکر مي شود یا {از خداوند تبارک و تعالي} بترسد».

وی افزود: در آیه ششم سوره توبه نیز آمده است «و همچنينَإِنْ أَحَدٌ مِنَ الْمُشْرِکِینَ اسْتَجَارَکَ فَأَجِرْهُ حَتَّی یَسْمَعَ کَلَامَ اللَّهِ ثُمَّ أَبْلِغْهُ مَأْمَنَهُ ذَلِکَ بِأَنَّهُمْ قَو همچنينْمٌ لَا یَعْلَمُونَ و همچنين در صورتي که یکی از مشرکان از تو پناه خواست پناهش ده تا کلام خداوند تبارک و تعالي را بشنود سپس او را به مکان امنش برسان چرا که آنان قومی نادانند» یعنی حتی در صورتي که ترامپ اعلام کرد می خواهد به تهران بیاید و همچنين با مسئولان جمهوری اسلامی ایران صحبت کند، قرآن می گوید «او را بپذیریم و همچنين حتی امنیتش را هم تأمین کنیم زيرا و به درستي که آنها ما را نمی شناسند و همچنين نادان خواهند بود».

این در حالی است که این اظهارات آیت الله بطحایی محل تردید جدی است و همچنين نمی قدرت یک این همانی میان ترامپ و همچنين فرعون در نظر گرفت.

شبهه این است که خداوند به حضرت موسی و همچنين هارون فرمود که به سوی فرعون بروند که ادعای ربوبیت داشت و همچنين در عین حال با او با سخنی نرم با او مذاکره کنند: «اذْهَبْ أَنتَ و همچنينَ أَخُوکَ بِآیَاتیِ و همچنينَ لَا تَنِیَا فیِ ذِکْرِی ؛ اذْهَبَا إِلیَ‏ فِرْعَو همچنينْنَ إِنَّهُ طَغَی ؛ فَقُولَا لَهُ قَو همچنينْلًا لَّیِّنًا لَّعَلَّهُ یَتَذَکَّرُ أَو همچنينْ یخشیَ‏» طه، ۴۲ تا ۴۴٫ وقتی که با فرعون مدعی ربوبیت (انا ربکم الاعلی) می قدرت مذاکره کرد، چرا با آمریکای مسیحی نتوان مذاکره کرد؟

اولاً اشتباه اصلی در این است که «هدایت کردن» کسی، غیر از «مذاکره کردن» است. کار موسی هدایت کردن بود؛ نه مذاکره کردن.

دوم اینکه حکومت آمریکا، حکومت سکولار و همچنين ضد دخالت دین است؛ نه دولتی مسیحی. بنابراین از این جهت در صورتي که بدتر از فرعون نباشند، قطعا بهتر نیست. زیرا فرعون در ماجرای فروکش کردن آب نیل و همچنين درخواست شهروندان و مردم شهر از وی به برای ازدیاد آب، ذلیلانه به درگاه خداوند زاری کرد و همچنين خداوند نیز دعای وی را مستجاب کرد . آیا حکومت آمریکا این گونه است؟

نقطه بعدی این است که آیا تو می توانید با دشمن به آن هم گونه سخن بگویید که خداوند به حضرت موسی آموخت: بنی اسرائیل را به ما بدهید! و همچنين آنان را شکنجه نکنید! و همچنين به ما وحی شده است که عذاب برای کسی است که این سخنان را تکذیب کند و همچنين به آنها پشت کند، «فَأْتِیَاهُ فَقُولَا إِنَّا رَسُولَا رَبِّکَ فَأَرْسِلْ مَعَنَا بَنیِ إِسْرائیلَ و همچنينَ لَا تُعَذِّبهمْ قَدْ جِئْنَاکَ بِآیَةٍ مِّن رَّبِّکَ و همچنينَ السَّلَامُ عَلیَ‏ مَنِ اتَّبَعَ الهدَی ؛ إِنَّا قَدْ أُوحِیَ إِلَیْنَا أَنَّ الْعَذَابَ عَلیَ‏ مَن کَذَّبَ و همچنينَ تَو همچنينَلیَ» طه، ۴۶ تا ۴۸٫ به همین دلیل فرعون هم با تکبر گفت: رب تو کی باشد؟ «قَالَ فَمَن رَّبُّکُمَا یَامُوسی». آیا کسانی که با استناد به این آیه، مذاکره با آمریکا را روا می دانند، حاضرند آن هم موسی (ع) «نرم» ولي بايد توجه داشت صریح و همچنين سنگین سخن خود را بگویند؟ مثلا ً به آمریکا بگویند که هویت تو غصبی است و همچنين باید آمریکا را به ما تحویل بدهید تا با سرخ پوستان که صاحبان واقعی آن هم خواهند بود، تحویل دهیم؟

در ضمن مطابق حدیثی از امیرالمؤمنین، فرمان خداوند تبارک و تعالي به موسی برای سخن گفتن با فرعون برای برانگیختن حضرت موسی بود؛ وگرنه خداوند می دانست که فرعون هدایت پذیر نیست. خداوند حضرت موسی را راهی کرد تا نتیجه نجات بنی اسرائیل باشد نه هدایت فرعون. البته ما نمی خواهیم احتمال هدایت (لعله یتذکر او یخشی) را نفی کنیم؛ لکن می خواهیم بنا بر فرموده امیرالمؤمین نشان دهیم که هدف اصلی روانه کردن موسی برای پایان دادن به ظلم بر بنی اسرائیل بود که لازمه اش دعوت فرعون به حق بود.

آیا زمان و همچنين مکان و همچنين شرایط گوناگون دخالتی در این دستور نداشت؟ در صورتي که چنین بود، پس چرا این دستور در آن هم زمان و همچنين شرایط صادر شد؟ بنابراین نمی قدرت با برداشت غیر علمی از این دستور عالمانه خداوند، هر شرایطی را برای مذاکره توجیه کرد.

از این رو، اشخاص و همچنين شرایط گوناگون، اقتضائات گوناگونی دارد که قطعا ولیّ امر مشروع، بیش از هر کسی به آن هم آگاه است. وقتی تو با کسانی مواجه هستید که با هم «نزاع وجودی» دارید و همچنين آنها هم تا جایی که فکر کردن و انديشيدن کردن و انديشيدن کار می کند، حاضر به دست کشیدن از استکبار و همچنين ستم خود نیستند، چه باید کرد؟ وضعیت آمریکا بی شک این گونه است.

در این شرایط باید بسته پیشنهادی آنان را با سوره «کافرون» له کرد و همچنين جای گفتگو و همچنين مصاحبه و همچنين مذاکره نیست؛ تنها و فقط حق خواندن سوره کافرون را داریم و همچنين گفتگوی دیگر، هیچ سودی ندارد. و همچنين فقطه هیبت تو را با «مذاکره برای مذاکره» می شکنند. البته در صورتي که کلاه دیگری بر سرتان نگذارند: «بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ‏ ؛ قُلْ یَأَیهُّا الْکَفِرُونَ ؛ لَا أَعْبُدُ مَا تَعْبُدُونَ ؛ و همچنينَ لَا أَنتُمْ عَبِدُونَ مَا أَعْبُدُ ؛ و همچنينَ لَا أَنَا عَابِدٌ مَّا عَبَدتُم ؛ و همچنينَ لَا أَنتُمْ عَابِدُونَ مَا أَعْبُدُ ؛ لَکم دِینُکُمْ و همچنينَ لِیَ دِین».

کسانی که وضعیت شان روشن است و همچنين مفاد گفتگو با آنان به شکل مذاکره است؛ یعنی می خواهند بخشی از حق را برای رعایت وضعیت آنان نادیده بگیری؛ تکلیف شان از طرف خداوند روشن است. بگو: ای کافران من آنچه تو می پرستید نمی پرستم و همچنين تو نیز آنچه را من می پرستم نمی پرستید و همچنين [باز تکرار می کنم که] نه من پرستنده چیزی هستم که تو می پرستید و همچنين نه تو پرستنده چیزی هستید که من می پرستم؛ دین تو برای خودتان و همچنين دین من هم برای خودم.

منبع: خبرگزاری مهر

انتهای پیام

نقدی بر اظهارات آیت الله بطحایی آیا ترامپ از فرعون بدتر است؟ در تاریخ ۱۹۷۰-۰۱-۰۱ ۰۳:۳۰:۰۰ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان